Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak danit příjmy z obchodování akcií v roce 2024?

V našem komplexním průvodci se dozvíte, jak se orientovat v problematice danění zisků z investování a obchodování akcií. Zjistěte, za jakých podmínek se můžete danění legálně vyhnout!

Jak danit příjmy z obchodování akcií v roce 2024?
Zdroj: depositphotos.com

Obchodováním akcií se lze živit a vydělávat tak peníze. Avšak mimo tyto příjemné okolnosti obchodování akcií přináší i legislativní povinnosti a tou je podání daňového přiznání.

Pro všechny obchodníky však neplatí to samé. Kteří obchodníci s akciemi musejí podat daňové přiznání? Jak danit akcie? Jak postupovat, pokud se vás týká prodej akcií do 100 000 Kč?

To vše se dozvíte v našem komplexním článku věnovanému danění příjmů z obchodování akcií.

Danění zisku z akcií v kostce

 • Zisk z prodeje akcií se v daňovém přiznání uvádí v položce “Ostatní příjmy” a podléhá 15 % dani.
 • Můžete se vyhnout zdanění zisku z akciového investování, pokud investici budete držet, alespoň tři roky – “splníte tzv. časový test”.
 • Další možností, jak být osvobozen od daně, je, pokud celkový příjem z prodeje cenných papírů nepřesáhne 100 000 Kč v jednom zdaňovacím období – obvykle jeden rok.

Obsah článku

Jak je příjem z prodeje akcií klasifikovaný?

Na začátek je potřeba si říci, že se příjmy z vlastnictví cenných papírů dělí na dvě základní kategorie. A to na příjmy z prodeje a příjmy z držby cenných papírů.

My se teď budeme bavit konkrétně o příjmech z prodeje akcií (cenných papírů).

Příjmy z prodeje cenných papírů se uvádějí v dílčím základu daně “Ostatní příjmy” – dle § 10 odst. 1 písm. b) Zákona o dani z příjmů, pokud doba mezi nákupem a prodejem nepřesáhla časový test (držíte akcie alespoň 3 roky), nebo příjmy nepřekročily 100 000 Kč.

Tyto příjmy z prodeje mají sazbu daně 15 %.

Vypočítání základu daně

Možná se ptáte – Jak vypočítat základ daně? Jednoduše. Sečtete všechny příjmy a všechny výdaje. Jak na to? Pro lepší ukázku naleznete níže příklad.

Příklad vypočítání základu daně: 

Za 100 000 Kč prodáte akcie ČEZu, jejichž kompletní pořizovací cena (s poplatky) byla 50 000 Kč. Váš zisk byl tedy 50 000 Kč. Dále jste pak prodali akcie Tesly za 50 000 Kč, jejich pořizovací cena byla 25 000 Kč. Váš zisk byl 25 000 Kč.

Jak tedy na zdanění akcií? Do přiznání uvedete všechny příjmy a výdaje z prodeje cenných papírů. V našem zmíněném příkladu by to bylo takto:

 • Příjmy: 100 000 Kč (ČEZ) + 50 000 Kč (Tesla) = 150 000 Kč (příjmy jsou > 100 000 Kč – musíte danit)
 • Výdaje: 50 000 Kč (ČEZ) + 25 000 Kč (Tesla)
 • Zisk (Základ daně): 150 000 Kč – 75 000 Kč = 75 000 Kč

Příjmy a výdaje se uvádí dohromady za všechny cenné papíry z jejichž prodeje jste měli příjem. Je jedno, jestli to byly akcie, dluhopisy, ETF, nebo fondy.

Jak se osvobodit od daně z příjmu z prodeje cenných papírů?

Přemýšleli jste nad tím, že by bylo fajn, kdyby existovali nějaké způsoby, jak se zdanění akcií vyhnout? Pokud ano, tak pro vás máme dobrou zprávu. Existují 2 legální způsoby, jak se placení daní z prodeje cenných papírů vyhnout!

Pojďme se na ně podívat. Třeba vám to ušetří nějaké peníze.

Dlouhodobé investování a časový test

Výše zmíněný “časový test” je první ze dvou možností, jak se osvobodit od daně z přijmu z prodeje akcií. Jak to funguje?

Poznámka

Zákon o dani z příjmu osvobozuje od daně všechny akcie, kde mezi nabytím a převodem uplynou alespoň 3 roky, obvykle se tato doba označuje jako tzv. časový test.

Pokud tedy obchodujete dlouhodobě, akcie držíte několik let, přesněji aspoň 3, tak daňové přiznání nemusíte podávat a jste osvobozeni od daně!

Pozor, mezi obchodníky je stále zažitý časový test v délce 6 měsíců. Tento “luxus” jsme si ale užívali pouze do roku 2014.

Počátkem roku 2014 začal platit časový test v délce 3 roky a platí na všechny akcie zakoupené od roku 2014, dnes už tedy na všechny akcie.

Pokud se vás časový test týká nebo chcete odprodat jen část akcií, tak se řiďte metodou FIFO – first in, first out.

Znamená to, že to, co jste jako první nakoupili, tak jako první prodáváte. Týká se to především dokupování a odprodávání akcií jedné společnosti.

Příjmy do 100 000 Kč

Další možnost jak se osvobodit o daně z akcií? Příjmy z obchodování akcií jsou osvobozeny, pokud úhrn u jednoho poplatníka daně nepřekročí částku 100 000 Kč během jednoho zdaňovacího období.

Nepleťte si pojmy příjmy a zisk.

Pokud investujete 50 000 Kč do akcií ČEZu a za dva měsíce je prodáte za 60 000 Kč, váš příjem je 60 000 Kč a zisk je 10 000 Kč – ten danit nemusíte.

Pokud byste je ale prodali o něco později za 100 000 Kč, zisk by byl 50 000 Kč, ale příjem by byl 100 000 Kč a tedy již musíte danit. Dani byste se vyhnuli pouze v případě, kdybyste dodrželi časový test, tedy drželi akcie aspoň 3 roky.

Daňové přiznání byste měli podat pokud:

 • Podíl na hlasovacích právech společnosti nebo na základním kapitálu je více jak 5 % (daňové přiznání podáváte vždy)
 • Investovali jste více jak 100 000 Kč za jedno zdaňovací období
 • Držíte akcie méně jak 3 roky

Pokud byste dosáhli příjmů 5 milionů a více, máte ke správci daně ohlašovací povinnost. Nemusíte podávat daňové přiznání (pokud jste splnili časový test), ale musíte informovat.

Akciové dividendy a jejich daně

w-8ben-zdaneni-dividend-dividendy-a-dane-formular-jak-ho-vyplnit-a-proc-je-tak-dulezity-dividendove-akcie-investovaniPokud se jedná o české dividendové akcie (například akcie Komerční banky, akcie Monety nebo akcie Philip Morris), respektive dividendy z akcie vyplácené v tuzemsku, tak u nich byla provedena srážková daň, tedy tyto dividendy již nevstupují do daňového přiznání, již byly zdaněny ještě před tím, než skončily na vašem účtu.

Složitější to je s dividendami ze zahraničí. Ty patří do “Příjmy z kapitálového majetku” (§ 8 zákona) a podléhají 15% dani.

V tomto případě můžete započíst daň sraženou plátcem v zahraničí a vyhnout se tak dvojímu zdanění.

Raději se ale ujistěte, že se jedná o zemi, kde má Česká republika podepsanou smlouvu proti dvojímu zdanění (na řádku 38 v “Přiznání k dani z příjmů fyzických osob” vyplníte příjem z dividendy v brutto hodnotě – bez sražení daně a poplatků, v příloze 3 “Výpočet daně z příjmů ze zdrojů v zahraničí dle § 38f zákona” sraženou daň vyčíslíte).

U svého brokera (pokud to umožňuje) podepište formulář W-8BEN, kterým potvrdíte, že daně odvádíte v ČR. Díky tomu vám budou americké dividendy daněny 15% sazbou, namísto běžné americké sazby ve výši 30 %. Více se o formuláři W-8BEN můžete dozvědět v tomto videu.

Tématu zdanění dividend jsme věnovali tento komplexní článek, rozhodně doporučujeme také přečíst.

Akcie jako CFD

Na akcie a CFD se kouká legislativa odděleně. Pokud jste například dosáhli na akciích zisk a na CFD ztrátu, tuto ztrátu si nemůžete odečíst ze zisku akcií. Stejně tak si u akcií nemůžete nést ztrátu z jednoho roku do dalšího roku, jako tomu bývá u klasického podnikání (OSVČ, s.r.o.).

Pokud vás však přeci jenom obchodování akcií jako CFD láká, vyzkoušet to můžete například u brokera XTB, který má platformu v češtině, českou podporu a nabízí tisíce instrumentů.

Námi otestovaní a ověření brokeři

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Podání daňového přiznání

Daňové přiznání jako fyzická osoba bez daňového poradce musíte obvykle podat do konce března. Oficiálně se termín posune maximálně na první pracovní dny dubna. Podáváte-li daňové přiznání elektronicky, pak máte lhůtu na jeho standardní odevzdání o měsíc delší.

Vyplnit daňové přiznání zvládnete svépomocí a pokud byste měli problém, zavolejte si nebo se osobně zeptejte na vašem finančním úřadu, úředníci většinou ochotně pomohou (samozřejmě je nutné počítat s tím, že krátce před termínem odevzdání toho mohou mít hodně).

Pokud by to i tak bylo nad vaše síly, využijte daňového poradce nebo služeb účetní firem, které mají zkušenosti a daňové přiznání za vás i podají, nebo ho s vámi minimálně vyplní.

Pokud se jedná jen o příjmy z obchodování akcií, je to pro experta doslova minuta práce, kdy nejvíce zabere vyplnění vašeho jména a adresy.

Obchodujete, nebo těžíte kryptoměny? Pokud ano, mohl by vás zajímat náš – Kompletní návod na zdanění kryptoměn v roce 2024.

PS: Chtěli bychom upozornit na to, že nejsme daňovými poradci a nemáme oprávnění k závaznému výkladu právních předpisů. Proto, pokud v danění stále tápete, doporučujeme se obrátit na licencovaného daňového poradce, účetní anebo na příslušné úřady.

FAQs – Co vás nejčastěji zajímá

Musí všichni obchodníci s akciemi podávat daňové přiznání?

Ne, podávání daňového přiznání závisí na několika faktorech. Pokud držíte akcie alespoň 3 roky, nebo celkový příjem z prodeje nepřesáhne 100 000 Kč za zdaňovací období, daňové přiznání podávat nemusíte. V opačném případě je podání daňového přiznání povinné.

Jak se daní příjmy z prodeje akcií?

Příjmy z prodeje akcií se daní 15% sazbou. Daňový základ se vypočítá jako rozdíl mezi celkovým příjmem a výdaji na nákup akcií. Příklad: prodej akcií za 150 000 Kč s nákupní cenou 100 000 Kč vede k zisku 50 000 Kč, který je zdaněn 15%. Daň tak činí 7 500 Kč.

Jaké jsou možnosti osvobození od daně z příjmů z prodeje akcií?

Existují dvě hlavní možnosti: dlouhodobé držení akcií po dobu alespoň 3 let (časový test) a příjmy z prodeje akcií nepřesahující 100 000 Kč za zdaňovací období. V obou případech není nutné danit zisk.

Jaký je termín pro podání daňového přiznání a jak postupovat?

Daňové přiznání je třeba podat obvykle do konce března následujícího roku, při elektronickém podání je lhůta o měsíc delší.

Další zdroje informací:

 • Zákony pro lidi (Zákon č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů, §10 – ostatní příjmy)
 • Zákony pro lidi (Zákon č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů, §8 – příjmy z kapitálového majetku)
 • Portu (Portu – vše co potřebujete vědět o daních)
 • Seznam zprávy (Danění akcií a kryptoměn: Jak se liší a co byste měli vědět?)
Líbil se vám tento článek?
93
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (49 komentářů)

Varování

Upozornění: Finex.cz neposkytuje daňové poradenství. Sekce komentářů funguje pouze pro diskuzi mezi samotnými čtenáři.

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Andrea Staňková

Dobrý den,
omlouvám se za možná stupidní dotaz, ale jsem v danění CFD nováčkem (letos poprvé). Mám účet u XTB (CZK), podávám DP podle par. 10, tohle je jasné a znám to z jiných instrumentů. Ovšem v ročním reportu od XTB (jsem u nich nová) nejsou uvedeny příjmy ani výdaje, pouze zisk/ztráta – kumulativně + za každou transakci, closed, open atd. podrobně.. To je super, ovšem do DP se musí uvádět příjmy a výdaje, a rozdíl (zisk/ztráta) si dopočítává do základu daně DP samo (Příloha 2). A XTB fiscal report uvádí naopak pouze ten výsledek. Snažila jsem se to s nimi řešit, ale moc jsem zatím neuspěla.
Někdo zkušenější poradí?
Díky. AS

Ondřej Kříž

Dobrý den, také by mě celkem zajímalo zdali se margin u výpočtu daně počítá do nákladů u CFD? (teoreticky v CFD vyloženě nic nekupuji, ale stále se jedná o vynaložený prostředek… ) Děkuji.

(jinak částečná odpověď: celkový přehled obchodů původní margin otevření obchodu + zisk/ztráta jsou k nalezení v úplném exportu z historie v XTB účtu)

jh

Zdravím, moc rád bych se Vás zeptal jak se daní tzv. ETN. Vlastním ETF a ty se daní 15% pokud je nedržím déle jak 3 roky a pokud příjem překročí 100 000 Kč. Mohu se tedy zeptat zda ETN má stejné podmínky danění jako ETF? Sám vím, že ETN a ETF je podsložkou ETP (které se dělí na tyto instrumenty) tudíž bych čekal stejné daňové povinnosti a úlevy. Děkuji mockrát za odpověď, JH.

Zdenka Petříková

Můj dotaz se týká zdanění příjmů z prodeje akcií formou šortování. V roce 2019 prodám akcie (např. za 300 000 Kč), které teprve následně v roce 2020 koupím za 200 000 Kč. Ve kterém roce budu zdaňovat dle § 10 příjmy a v jaké výši?
Děkuji za odpověď.
Zdenka Petříková

Pavel

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali musím uvádět příjem v daňovém přiznání, když částku za prodej akcie otočím u brokera a reinvestuji? Předem děkuji za odpověď.

Adam

Jen můj názor, není to žádná investiční rada. Ale známé pořekadlo říká: “zisk a ztráta se realizuje při prodeji”, samotným nákupem čehokoli se zisk tedy neovlivní, zisk je ovlivněn pouze při prodeji

Slávek

Zdravím. Chápu to dobře, že pokud nakoupím akcie za 55 000 v tu samou chvíli je prodám za stejnou cenu bez zisku a celé to ještě jednou zopakuji, pak je můj příjem > 100 000 i když na obchodním účtu nikdy nebylo více jak zmíněný vklad 55 000? Jsem povinen podat daňové přiznání kde základ daně bude 0kč. Moc děkuji za komentář, to je asi jediná věc, které úplně nerozumím.

Jaro

Pokud je příjem z prodeje cenných papírů osvobozen nebo již zdaněný srážkovou daní u zdroje, není nutné podávat daňové přiznání. V opačném případě se této povinnosti nevyhneme, a to i v těch případech, kdy je cenný papír prodán za stejnou nebo nižší cenu, než byl nakoupen. Zjednodušeně řečeno je nutné podat daňové přiznání bez ohledu na to, zda bylo prodejem cenného papíru dosaženo zisku i ztráty.

Slávek

Moc děkuji za komentář. Hlavně mi šlo o to, zda dobře chápu, že pokud si převedu na obchodní učet zmíněných 55 000 a třeba se mi zblázní aplikace a během vteřiny zopakuje uvedenou transakci třeba 10x tak jsou mé výdaje hned 550 000 a příjmy 550 000 což se mi trošku špatně představuje když je to pořád těch stejných 55 000 :-)

Vojta

Dobrý den,
z článku vyplývá, že musím daňové přiznání podat, i když jen investuji částku nad 100000 za jedno období? Tedy pokud jen nakoupím akcie nebo kryptoměny za více než 100k (ale neprodám), tak o tom musím fin. zprávu informovat?
Děkuji.

Michal

Dobry den, kdyz prodam a nezdanim, jak je to? Kdo kontroluje? Dekuju

Ondřej

Omlouvám se ale jsem nejspíš natvrdlej. Jsem OSVČ a měl bych dvě otázky.
1) Řekněme že budu celý rok obchodovat CFD. Za celý rok nakoupím desítky kontraktů například za 150tis. , ale v zisku budu třeba jen 30tis. Jestli sem to pochopil musím to dávat do přiznání, a danit těch 30tis, jen proto že jsem za rok přesáhl 100tis?

2) Co když za těch 30tis na konci roku koupím dividendové akcie, s tím , že je chci dlouhodobě držet? I tak to musím hlásit?

Děkuji za odpověď.

Gregory

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda lze pro akcie stanovit jednotný kurz měsíční a pro deriváty například jednotný kurz kvartální ?

Případně, zda si lze pro stejnou akcii (například Tesla) stanovit odlišnou metodiku (například roční kurz) jak pro ostatní akcie (kde bych využíval měsíční kurz dle ČNB).

Děkuji

Marek

V článku píšete, že daňové přiznání by se mělo podávat pokud:
– Investovali jste více jak 100 000 Kč za jedno zdaňovací období

Trochu si to protiřečí s tím zbytkem. Není to spíš tak, že bych měl podávat přiznání (a zaplatit daň), jen když mám příjmy víc jak 100 000 Kč?
Např. v jednom roce investuju 150 000 Kč a prodám za 5 let za dvojnásobek. Podávám v takovém případě přiznání za ten první rok?

Honza

Také jsem si toho všimnul… pokud by to tak bylo bylo by to hodně složité a velmi nepřehledné… Čekal bych teda, že je tím opět myšleno přesáhnutí příjmů nad 100 000 za zdaňovací období.. vzhledem k tomu že se jedná o výčet kdy musíme danit.. a pod tím je ještě držení méně než 3 roky… Nikde to však ověřené nemám :/

Václav

Dobrý den, jak je to u akcií s tím, že se musím stát plátcem DPH? Již podnikám jako neplátce DPH (nepřekročil jsem obrat 1M) a pokud zainvestuji příklad 100k a prodám za 110k a opět zainvestuji a to stejné udělám do 12ti měsíců za sebou.. chápu správně, že tím pádem překročím obrat 1M a budu se muset stát plátcem DPH?
Děkuji

Matěj

Dobrý den,
dokáže mi, prosím, někdo poradit, jak se řeší doklad o zdanění zahraničních dividend?

Dostal jsem nějaké dividendy za pár desítek dolarů z USA, které byly samozřejmě zdaněny hned u zdroje 15%. Zároveň bych to ale měl uvést ve svém DP a měl bych doložit doklad od zahraničního správce daně, že došlo ke zdanění. To mám žádat nějaký doklad od amerického finančáku?

Máte někdo osobní zkušenosti, jestli je to skutečně vyžadováno, případně jestli brokeři musí hlásit českému FÚ že bylo vyplaceno tolik a tolik dividend nebo bych to mohl zatajit a pravděpodobně se nic nestane? (nejde mi o nějaké krácení daně, žádná škoda státu nevznikla, jde jen o byrokratické (ne)nahlášení).

Díky za názory!

Roman

Musím do daní přiznávat nákup akcii které jsem v roce 2020 jen koupil a nic s nimi nedělal jenom je dál držím? Když jsem ještě splnil limit do 100000 kč příjmu z akcii , musím podavát danové příznaní nebo vůbec?Díky za odpoved.

Karel

Dokud neprodáte, nic nedaníte

Karel

Zajimalo by me, kdyz koupim akcie za 1 milion a napr. za pul roku je prodam se ziskem za 1,2 milionu, tak mi zdani hned prijem 1,2 milionu 15%, protoze nebudou brat v potaz, ze jsem je taky nekde nakoupil a za jakou cenu. Me je jasny, ze odectu ze zisku naklady a vyjde mi, ze mam zisk 2k a z toho zisku mam dan 15%, jen, aby to vedeli oni a neodecetli mi misto 30k 150k z celeho prijmu.

Mario

Dobry den, chapu, ze se pocitaji spolu zisky a ztraty ze vsech obchodu v jednem roce. Jak je tomu ale kdyz v tom samem roce vsechny zisky preinvestuji na dalsi nakup akcii. Rekneme ze udelam 100 obchodu, ale na konci mam 0,- CZK hotovost protoze vsechny ziskane penize ze ziskovych obchodu jsem preinvestoval do dalsich nakupu. Porad plati ze danim 15% * (vsechny Zisky – vsechny Ztarty) a dan tedy musim platit z jinych nasporenych penez mimo moje ivnesticni portfolio?

Johann

áno, príjem vzniká v okamihu jeho prijatia, bez ohľadu na to, čo sa s ním ďalej deje

Peter

Dobrý den, prosím Vás mužete mi poradit? V roce 2018 jsem koupil 5 akcii čez a v 2020 45 a potom ješte 13 a ted jsem 58 akcii prodal skoro za 28 000kč. Časový test 3 roky jsem nedodržel, ale prodal jsem je za mín než 100 000kč. Musím zaplatit z toho dane? Bere se to jako FIFO? A mám teda podat dan. přiznaní? Moc pekne Vám dekuju za odpoved. Peter.

Redakce Finex

Dobrý den, jak uvádíme v článku výše, v tomto případě byste měl být od daně osvobozen.

D.

Dobrý den, kdesi jsem četl, že: “když máte na jednom majetkovém účtu/platformě vedené akcie např. ČEZu, které chcete držet nad 3 roky ( časový test ) a zároveň na jiném účtu/platformě stejné akcie obchodujete na krátkodobé bázi, tak se prodeje těchto krátkodobě držených akcií “daňově” (FIFO) nepárují s akciemi na původním “dlouhodobém” účtu a nenarušuje se tak časový test akcií na dlouhodobém účtu”. Je to takto možné ?

Edgar

Stejnou otázku si kladu také.. mohl by se prosím někdo vyjádřit?

Bolek

Někomu se podařilo získat písemné vyjádření generálního finančního ředitelství. V tomto stanovisku GFŘ je vcelku jednoznačně konstatováno, že fyzické osoby – nepodnikatelé, mohou prodané cenné papíry párovat s nákupy zcela libovolně (takže žádné FIFO není vyžadováno). Pokud tedy chcete své daně optimalizovat, můžete tento dopis použít v případě, že se dostanete do sporu s úředníkem. Jestliže budete optimalizovat a nepoužijete FIFO, je spor s úředníkem pravděpodobný. Nicméně když úředníkovi ukážete zmíněný dopis GFŘ , je pravděpodobné, že povolí (ten úředník).

http://kacka.baldsoft.com/ilustrace/vyklad_zakona.pdf

Notabene podobný názor jsem našel i na jiném webu:
https://www.kurzy.cz/akcie-cr/nazory/A-P-T-182-PR-1395941/

Nebo zde:
https://www.patria.cz/pravo/3484155/jak-spravne-zdanit-prijmy-z-cennych-papiru—druha-cast.html

Marek

Počítají se akcie, které projdou časovým testem do limitu 100.000Kč?
Příklad:
Během jednoho roku prodám za 80 000 Kč akcie starší třech roků
a za 90 000 Kč akcie mladší .
Počítá se pro limit 170 000 Kč nebo jen 90 000 Kč?
Děkuji.

Petr

V tomhle případě nedaníš, počítá se samozřejmě jen těch 90000. Co je nad časovým limitem se nepočítá – jako by žádný prodej neproběhl.

Pavel

Dobrý den, dotaz: Uvádíte, že není nutné danit příjem do 100 000,- ale v části “Daňové přiznání byste měli podat pokud” je bod “Držíte akcie méně jak 3 roky”. Chápu tedy dobře, že v tomto případě (příjem pod 100 000,- ale akcie držím méně než 3 roky) je potřeba podat daňové přiznání s nulou? Předem děkuji za odpověď.

Jana

Jak se prosím daní když aktivně obchoduji.Tzn.v 15:30 na NASDAQ koupím akcii A za 20USD na zahraniční platforme …v 15:50 ji prodám za 45 USD….pak ji znovu koupím v 16:25 za 36 USD a prodám v 19:30 za 49 USD?
Jak to pak mám spočítat? A když tu akcii prodám další den? Tak musím počítat už s jiným kurzem koruny? Nebo jak se to počítá,když je obchodní plaftorma česká ale měnu tam mám v USD?Děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, Jano. Pokud máte více obchodů denně, které se např. i překrývají, je jiný kurz koruny, apod., využil bych být Vámi služeb daňového poradce.

Jakub

Dobrý den,
Jak se daní příjmy z prodeje akcií, které v souhrnu přesáhnou 100 000, ale příjem z akcií držených méně než 3 roky je pod 100 000?
Příklad: V kalendářním roce jsem prodal akcie Avastu po šesti měsících od koupě za 80 000 (pořizovací cena 50 000). Dále jsem prodal akcie ČEZu za 100 000 (pořízení za 80 000 před více než třemi lety). A k tomu třeba další titul držený déle než 3 roky, řekněme Fortunu za 50 000. Žádné další krátkodobé příjmy neproběhly. Platím v tomto případě daň ze zisku na Avastu? (15% z 30 000)

Jana Suchomelová

Dobrý den, prosím o radu máma na mě převedla akcie v hodnotě 230000 Kč po dvou letech jsem je prodala za 690000 Kč k dani z příjmu musím přiznat částku za kterou jsem prodala a nebo sníženou o cenu 230000 Kč, hodnota v době převodu, tzn základ daně je 460000 Kč nebo 690000 Kč? Děkuji

Redakce Finex

Dobrý den. Ačkoli se tato situace může zdát na vyřešení jednoduchá, radši bychom být vámi kontaktovali účetního/daňového poradce, protože se tam mohou vyskytnout další problémy, na které nelze odpovědět takto jednoduše v jednom komentáři, nehledě na to, že bychom ohledně tohoto problému nikdy nedali na radílky z internetových diskuzí. :-) Přejeme, aby Vám to dobře vyšlo.

Tom

Dobrý den.
Do jaké kategorie se řadí obchodování opcí a případné přiřazení a z toho plynoucí držení a následný prodej akcií? Musejí se zisky z akcií a z obchodování opcí a obdržené dividendy z akcií vést (danit) zvlášť bez možnosti vzájemného započtení ztráty? Dále mě zajímá jestli si mohu v dividendách započíst i to, když dividendu platím já (při držení akcií nakrátko).

Lukas

V prikladu uvadite “150 000 Kč – 75 000 Kč = 95 000 Kč” ta rovnice nejak nesedi. Je to detail, ale trochu matouci.
Chtel bych se zeptta jak je to s poplatky obchodnikovi? Muzu je zapocist do nakladu?

Redakce Finex

Dobrý den, Lukáši. Máte pravdu. Příklad jsme trochu upravovali a vloudil se překlep, omlouváme se – chybu jsme již opravili. Každopádně co se týče poplatků, měl by to být uplatnitelný náklad.

radek

dobry den mam dotaz muzete mi poradit obchoduji s akciemi cca 3 roky a ted jsem se dozvedel ze musim danit z techto obchodu 3 roky jsem neplatil dane nevedel sem o tom muzete mi poradit co delat

Petr

dobrý den,

děkuji za článek. Můj dotaz je následující: jak se situace změní pro někoho, kdo je OSVČ, má pravidelné příjmy ze živnosti a chce investovat?

Navýší příjmy z dividend daňový základ OSVČ? A platí u OSVČ také časový test 3 let pro osvobození od daně? Případně je zde nějaké jiné specifikum u investujících OSVČ?

předem děkuji za odpověď

Radim

Pěkný článek, ale není mi jasné zda tedy opravdu stačí do kolonek “Výpočet dílčího základu daně (dle par. 10)” v daňovém přiznání uvést příjmy, výdaje a rozdíl, a nebo je nutno ješte dodat nějaké další podklady? Co dělat když mám za rok desítky nákupních a prodejních transakcí, stačí to opravdu jen sečíst nebo se to musí nějak podrobněji dokládat v nějaké příloze?

Kateřina Hlůšková

Pro výpočet dílčího základu daně podle §10 slouží v daňovém přiznání příloha č. 2. Tam lze tyto jednotlivé nákupy rozepsat. Příjmy i výdaje můžete sečíst dohromady. Jinými slovy: proti zisku z jedné investice lze uplatnit ztrátu z jiné investice. Doklady o těchto nákupech a prodejích si potom evidujete u sebe v účetnictví pro případnou kontrolu.

V případě potřeby mě můžete kontaktovat – http://www.virtualniucetni.com

David

Dobrý den, mám malý dotaz a děkuji za jeho zodpovězení. Jak to bude vypadat v případě, kdy nakoupím za 100 000 akcie Čezu, ve stejném zdaňovacím období je prodám za 130 000 Kč a ještě v tom samém zdaňovacím období znovu nakoupím akcie Čezu za 130 000 Kč? Daním 30 000 Kč nebo ne? Řekněme, že zdaním. V příštím roce půjdou akcie dolů a já je prodám za 90 000 Kč, vytvořím tedy ztrátu 40 000 Kč a celkově jsem tedy na akciích Čezu 10 000 prodělal. A to všechno tehdy, kdy z obchodního účtu žádné peníze nevyberu.

Kateřina Hlůšková

Nákupy a prodeje akcií lze vzájemně započítat. Tzn. že i zisk z prodeje jednoho titulu akcií lze snížit o ztrátu z prodeje jiných akcií. Pokud celkově vyjde ztráta, tak se do dílčího daňového základu dle §10 uvede 0 Kč. Celkové výdaje lze totiž uplatnit pouze do výše příjmů.
Zároveň ztrátu z tohoto obchodování nelze převádět do dalšího roku jako položku snižující základ daně.

V případě potřeby mě můžete kontaktovat – http://www.virtualniucetni.com

ivo

Pokud prodám akcie, které již držím více než 3 roky se ztrátou, mohu tuto ztrátu odečíst od zisku, který jsem realizoval na krátkodobě držených titulech? např. ČEZ nákup 200 000 / prodej po 4 letech za 180 000 -> ztráta 20 000 a Moneta nákup 180 000 / prodej po 3 měsících za 200 000 -> zisk 20 000… mohu zde uplatnit ztrátu?

Tomáš

“Nepleťte si pojmy příjmy a zisk. Pokud investujete 50 000 Kč do akcií ČEZu a za dva měsíce je prodáte za 60 000 Kč, je to v pořádku, pokud ale investujete 120 000 Kč,…”

Mám pocit, že vy si to pletete… O pár odstavců výše nás přesvědčujete že není třeba danit, pokud příjmy – výdaje (základ daně) jsou menší než 100 000 Kč (příklad s ČEZ a Tesla), najednou to ale podle vás neplatí a investice 120 000 se musí zdanit (předpokládám stejný poměr mezi nákupem a prodejem).

Redakce Finex

Dobrý den Tomáši, díky za připomínku, příklad jsme opravili.

FaRaHo

To se hodí, ne že ne :D :D Většinou dělám všechny věci na poslední chvíli a tohle mít při ruce je k nezaplacení

Matej

Dobrý deň, mal by som jednu otázku: Daň z príjmu 15% je jediný odvod alebo sa odvádza ešte niečo aj na zdravotné či sociálne poistenie alebo niečo ďalšie?
Napríklad pre porovnanie, keby som daňovým rezidentom na Slovensku, tak tam po podaní daňového priznania sa okrem dane zaplatia aj odvody na zdravotné poistenie.
Ďakujem za odpovede.