Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » Jak danit příjmy z obchodování akcií v roce 2019?

Jak danit příjmy z obchodování akcií v roce 2019?

Jak danit příjmy z obchodování akcií v roce 2019?

Obchodováním akcií se lze živit a vydělávat tak peníze. Avšak mimo tyto příjemné okolnosti obchodování akcií přináší i legislativní povinnosti a tou je podání daňového přiznání.

Pro všechny obchodníky neplatí to samé. Kteří obchodníci s akciemi musejí podat daňové přiznání, do jaké kolonky, co vyplnit, jak se daní dividendy? Kdy je možné se od daní z akcií osvobodit?

To vše se dozvíte v našem komplexním článku – jak danit příjmy z obchodování akcií v roce 2019.

Obsah článku

1.Jak je příjem z prodeje akcií klasifikovaný?2.Vypočítání základu daně3.Jak se osvobodit od daně z příjmu z prodeje cenných papírů?4.Akciové dividendy a jejich danění5.Akcie jako CFD6.Podání daňového přiznání7.Diskuze o danění příjmů z akcií

Jak je příjem z prodeje akcií klasifikovaný?

Na začátek je potřeba si říci, že se příjmy z vlastnictví cenných papírů dělí na dvě základní kategorie. A to na příjmy z prodeje a příjmy z držby cenných papírů.

My se teď budeme bavit konkrétně o příjmech z prodeje akcií (cenných papírů).

Příjmy z prodeje cenných papírů se uvádějí v dílčím základu daně “Ostatní příjmy” – dle § 10 odst. 1 písm. b) Zákona o dani z příjmů, pokud doba mezi nákupem a prodejem nepřesáhla časový test (držíte akcie alespoň 3 roky), nebo příjmy nepřekročily 100 000 Kč.

Tyto příjmy z prodeje mají sazbu daně 15 %. 

Vypočítání základu daně

Možná se ptáte – Jak vypočítat základ daně? Jednoduše. Sečtete všechny příjmy a všechny výdaje. Jak na to? Pro lepší ukázku naleznete níže příklad.

Příklad vypočítání základu daně: 

Za 100 000 Kč prodáte akcie ČEZu, jejichž kompletní pořizovací cena (s poplatky) byla 50 000 Kč. Váš zisk byl tedy 50 000 Kč. Dále jste pak prodali akcie Tesly za 50 000 Kč, jejich pořizovací cena byla 25 000 Kč. Váš zisk byl 25 000 Kč.

Do přiznání pak uvedete všechny příjmy a výdaje z prodeje cenných papírů. V našem zmíněném příkladu by to bylo takto.

  • Příjmy: 100 000 Kč (ČEZ) + 50 000 Kč (Tesla) = 150 000 Kč (příjmy jsou > 100 000 Kč – musíte danit)
  • Výdaje: 50 000 Kč (ČEZ) + 25 000 Kč (Tesla)
  • Zisk (Základ daně): 150 000 Kč – 75 000 Kč = 95 000 Kč

Příjmy a výdaje se uvádí dohromady za všechny cenné papíry z jejichž prodeje jste měli příjem. Je jedno, jestli to byly akcie, dluhopisy, nebo fondy.

Jak se osvobodit od daně z příjmu z prodeje cenných papírů?

Přemýšleli jste nad tím, že by bylo fajn, kdyby existovali nějaké způsoby, jak se placení daně vyhnout? Pokud ano, tak pro vás máme dobrou zprávu. Existují 2 legální způsoby, jak se placení daní z prodeje cenných papírů vyhnout! Pojďme se na ně podívat. Třeba vám to ušetří nějaké peníze.

Dlouhodobé obchodování a časový test

Výše zmíněný “časový test” je první ze dvou možností, jak se osvobodit od daně z přijmu z prodeje akcií. Jak to funguje?

Pozor, mezi obchodníky je stále zažitý časový test v délce 6 měsíců. Tento „luxus“ jsme si ale užívali pouze do roku 2014. Počátkem roku 2014 začal platit časový test v délce 3 roky a platí na všechny akcie zakoupené od roku 2014, dnes už tedy na všechny akcie.

Pokud se vás časový test týká nebo chcete odprodat jen část akcií, tak se řiďte metodou FIFO – first in, first out. Znamená to, že to, co jste jako první nakoupili, tak jako první prodáváte. Týká se to především dokupování a odprodávání akcií jedné společnosti.

Příjmy do 100 000 Kč

Další možnost jak se osvobodit o daně? Jak na to? Příjmy z převodu cenných papírů jsou osvobozeny, pokud úhrn u jednoho poplatníka daně nepřekročí částku 100 000 Kč během jednoho zdaňovacího období. Nepleťte si pojmy příjmy a zisk.

Pokud investujete 50 000 Kč do akcií ČEZu a za dva měsíce je prodáte za 60 000 Kč, váš příjem je 60 000 Kč a zisk je 10 000 Kč – ten danit nemusíte. Pokud byste je ale prodali o něco později za 100 000 Kč, zisk by byl 50 000 kč ale příjem by byl 100 000 Kč a tedy již musíte danit. Dani byste se vyhnuli pouze v případě, kdybyste dodrželi časový test, tedy drželi akcie aspoň 3 roky.

Daňové přiznání byste měli podat pokud:

  • Podíl na hlasovacích právech společnosti nebo na základním kapitálu je více jak 5 % (daňové přiznání podáváte vždy)
  • Investovali jste více jak 100 000 Kč za jedno zdaňovací období
  • Držíte akcie méně jak 3 roky

Pokud byste dosáhli příjmů 5 milionů a více, máte ke správci daně ohlašovací povinnost. Nemusíte podávat daňové přiznání (pokud jste splnili časový test), ale musíte informovat.

Akciové dividendy a jejich danění

dividendyPokud se jedná o české akcie, respektive dividendy z akcie vyplácené v tuzemsku, tak u nich byla provedena srážková daň, tedy tyto dividendy již nevstupují do daňového přiznání, již byly zdaněny ještě před tím, než skončily na vašem účtu.

Složitější to je s dividendami ze zahraničí. Ty patří do „Příjmy z kapitálového majetku“ (§ 8 zákona) a podléhají 15% dani.

V tomto případě můžete započíst daň sraženou plátcem v zahraničí a vyhnout se tak dvojímu zdanění. Raději se ale ujistěte, že se jedná o zemi, kde má Česká republika podepsanou smlouvu proti dvojímu zdanění (na řádku 38 v „Přiznání k dani z příjmů fyzických osob“ vyplníte příjem z dividendy v brutto hodnotě – bez sražení daně a poplatků, v příloze 3 „Výpočet daně z příjmů ze zdrojů v zahraničí dle § 38f zákona“ sraženou daň vyčíslíte).

Akcie jako CFD

Na akcie a CFD se kouká legislativa odděleně. Pokud jste například dosáhli na akciích zisk a na CFD ztrátu, tak si tuto ztrátu nemůžete odečíst ze zisku akcií. Stejně tak si u akcií nemůžete nést ztrátu z jednoho roku do dalšího roku, jako tomu bývá u klasického podnikání (OSVČ, s.r.o.).

Láká vás obchodování akcií jako CFD? Vyzkoušet to můžete například u brokera XTB, který má platformu v češtině, českou podporu a nabízí tisíce instrumentů.

Námi otestovaní forex CFD brokeři

Favorit redakce
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Spolehlivě fungující firma
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Vyšší poplatky při malých objemech
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 93 %

U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 91 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Plus500 logo

Plus500

★ 88 %

U 76.4 % účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty.

Podání daňového přiznání

Daňové přiznání jako fyzická osoba bez daňového poradce musíte obvykle podat do konce března. Oficiálně se termín posune maximálně na první dny dubna (v roce 2018 to bylo 3. 4.). V reálu jsou finanční úřady tolerantnější a nevyměřují pokuty cca ještě týden až 10 dní v dubnu. Na tyto dny již nelze spoléhat, ale rozhodně se vyplatí podat daňové přiznání třeba 5. 4. 2019 než vůbec, navíc stále je tady velká pravděpodobnost, že to bude bez postihu.

Vyplnit daňové přiznání zvládnete svépomocí a pokud byste měli problém, zavolejte si nebo se osobně zeptejte na vašem finančním úřadu, úředníci většinou ochotně pomohou (samozřejmě je nutné počítat s tím, že toho mají nyní hodně). Pokud by to i tak bylo nad vaše síly, využijte daňového poradce nebo služeb účetní, který má zkušenosti a daňové přiznání za vás i podá nebo ho s vámi minimálně vyplní. Pokud se jedná jen o příjmy z akcií, tak to je pro experta doslova minuta práce, kdy nejvíce zabere vyplnění vašeho jména a adresy.

Obchodujete, nebo těžíte kryptoměny? Pokud ano, mohl by vás zajímat náš – kompletní návod na zdanění kryptoměn v roce 2019.

PS: Chtěli bychom upozornit na to, že nejsme daňovými poradci a nemáme oprávnění k závaznému výkladu právních předpisů. Proto, pokud v danění stále tápete, doporučujeme se obrátit na licencovaného daňového poradce, účetní anebo na příslušné úřady.

Zdroje informací: 

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek!

Upozornění: Finex.cz neposkytuje daňové poradenství. Sekce komentářů funguje pouze pro diskuzi mezi samotnými čtenáři.
Diskuze k tomuto článku: 8 komentářů
Petr

dobrý den,

děkuji za článek. Můj dotaz je následující: jak se situace změní pro někoho, kdo je OSVČ, má pravidelné příjmy ze živnosti a chce investovat?

Navýší příjmy z dividend daňový základ OSVČ? A platí u OSVČ také časový test 3 let pro osvobození od daně? Případně je zde nějaké jiné specifikum u investujících OSVČ?

předem děkuji za odpověď

Radim

Pěkný článek, ale není mi jasné zda tedy opravdu stačí do kolonek “Výpočet dílčího základu daně (dle par. 10)” v daňovém přiznání uvést příjmy, výdaje a rozdíl, a nebo je nutno ješte dodat nějaké další podklady? Co dělat když mám za rok desítky nákupních a prodejních transakcí, stačí to opravdu jen sečíst nebo se to musí nějak podrobněji dokládat v nějaké příloze?

Kateřina Hlůšková

Pro výpočet dílčího základu daně podle §10 slouží v daňovém přiznání příloha č. 2. Tam lze tyto jednotlivé nákupy rozepsat. Příjmy i výdaje můžete sečíst dohromady. Jinými slovy: proti zisku z jedné investice lze uplatnit ztrátu z jiné investice. Doklady o těchto nákupech a prodejích si potom evidujete u sebe v účetnictví pro případnou kontrolu.

V případě potřeby mě můžete kontaktovat – http://www.virtualniucetni.com

David

Dobrý den, mám malý dotaz a děkuji za jeho zodpovězení. Jak to bude vypadat v případě, kdy nakoupím za 100 000 akcie Čezu, ve stejném zdaňovacím období je prodám za 130 000 Kč a ještě v tom samém zdaňovacím období znovu nakoupím akcie Čezu za 130 000 Kč? Daním 30 000 Kč nebo ne? Řekněme, že zdaním. V příštím roce půjdou akcie dolů a já je prodám za 90 000 Kč, vytvořím tedy ztrátu 40 000 Kč a celkově jsem tedy na akciích Čezu 10 000 prodělal. A to všechno tehdy, kdy z obchodního účtu žádné peníze nevyberu.

Kateřina Hlůšková

Nákupy a prodeje akcií lze vzájemně započítat. Tzn. že i zisk z prodeje jednoho titulu akcií lze snížit o ztrátu z prodeje jiných akcií. Pokud celkově vyjde ztráta, tak se do dílčího daňového základu dle §10 uvede 0 Kč. Celkové výdaje lze totiž uplatnit pouze do výše příjmů.
Zároveň ztrátu z tohoto obchodování nelze převádět do dalšího roku jako položku snižující základ daně.

V případě potřeby mě můžete kontaktovat – http://www.virtualniucetni.com

Tomáš

“Nepleťte si pojmy příjmy a zisk. Pokud investujete 50 000 Kč do akcií ČEZu a za dva měsíce je prodáte za 60 000 Kč, je to v pořádku, pokud ale investujete 120 000 Kč,…”

Mám pocit, že vy si to pletete… O pár odstavců výše nás přesvědčujete že není třeba danit, pokud příjmy – výdaje (základ daně) jsou menší než 100 000 Kč (příklad s ČEZ a Tesla), najednou to ale podle vás neplatí a investice 120 000 se musí zdanit (předpokládám stejný poměr mezi nákupem a prodejem).

Magazín Finex

Dobrý den Tomáši, díky za připomínku, příklad jsme opravili.

FaRaHo

To se hodí, ne že ne :D :D Většinou dělám všechny věci na poslední chvíli a tohle mít při ruce je k nezaplacení

RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 93 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 91 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 95 %
Patria Finance logo
Patria Finance★ 90 %

Při obchodování s rozdílovými smlouvami dochází u 74–89 % účtů retailových investorů ke vzniku finanční ztráty. *

Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook

Podpořte nás!

Líbi se vám články na Finex.cz? Podpořit nás můžete libovolným darem. Moc děkujeme!
BTC donate adresa

BTC Donate address
3Ax7aQT2KgMEwAh3LrYEiCwQEK3vhxBUhf

Změna měny BTC/LTC