Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Jaké české akcie se vyplatí sledovat?

Jaké české akcie se vyplatí sledovat?

Jaké české akcie se vyplatí sledovat?

Český finanční trh se na první pohled může zdát malý a bezvýznamný. Přímo se tak nabízí otázka, zda má vůbec smysl české akcie sledovat. Již v úvodu vám řekneme, že to smysl má. I na našem malém trhu se nachází několik zajímavých příležitostí, které byste si neměli nechat ujít.

S českými akciovými tituly můžete bezproblémů obchodovat a to jakýmkoliv způsobem. Mimo to vám mohou české akcie skvěle posloužit k diverzifikaci vašeho akciového portfolia. Pojďme se společně podívat na nejznámější české reprezentanty.

Obsah článku

1.Jaké akcie na českém trhu najdeme?2.Zhodnocení nebo dividenda?3.Zajímavé české akcie z pohledu dividend4.Kde a jak české akcie nakupovat?Jak nakoupit akcie?5.Akcie nebo CFD?6.Jak danit příjmy z akcií?7.Výhody a nevýhody českých akcií8.Vaše zkušenosti s českými akciemi (komentáře)

Jaké akcie na českém trhu najdeme?

Akcie ČEZ

Cena akcií ČEZ
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

ceske akcie cez

Mezi nejznámější akcie na českém trhu by nejen laická veřejnost zařadila akcie ČEZu. Tohoto giganta není třeba představovat, ale zmíníme, že ČEZ není známý jen z hlediska České republiky.

Značka ČEZ působí v 7 zemích a je jednou z nejvýznamnějších energetických společností ve střední a jihovýchodní Evropě. V České republice se jedná o druhého největšího zaměstnavatele.

Pokud k tomu připočteme prognózu na zvyšování cen elektřiny, tak se ČEZ stává velmi slibnou investicí, a to ve středním i dlouhém období. Navíc i kdyby cena akcií stagnovala, ČEZ vyplácí pravidelně od roku 2001 dividendu (jednou ročně, zatím v rozmzí 24 – 53 Kč).

A pokud stále váháte, podívejte se, jak je nákup akcií ČEZ snadný:

Akcie Philip Morris ČR

Cena akcií PM
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

české akcie Philip Morris

Dalším zajímavým představitelem je Philip Morris ČR se sídlem v Kutné Hoře. Tabákový průmysl je neelastický, tedy není ovlivněn ekonomickými výkyvy jako statní odvětví.

Philip Morris je rozhodně známý pro své dividendy, které dosahují i více než 1000 Kč na 1 akcii.

Navíc Philip Morris ČR má skvělou kapitálovou strukturu, nulovou zadluženost, volný kapitál a investice například v SABMiller. SABMiller je vlastník několika producentů piv, například Plzeňský prazdroj, Gambrinus, Radegast. Volný kapitál je navíc dobrou známkou pro výplatu dividend.

ČEZ a Philip Morris ČR jsou stálicí, akcie těchto společností mají rozhodně co nabídnout a jsou vyhledávány nejen českou klientelou.

Akcie Moneta

Cena akcií MONETA
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jsou zde ovšem i další zajímavé příležitosti. Například akcie bank, jako je Moneta. Moneta je velmi dobře zavedená a investuje značné částky do rozvoje digitálního bankovnictví. S růstem nabízených služeb, které jsou čím dál vyhledávanější, růstem poboček a klientů se jedná o černého koně na nejvyšší zhodnocení v roce 2019.

Může se zdát, že cena akcií moneta se pohybuje spíše do strany, ale jen roční dividenda ve výši 8 Kč znamená zhodnocení cca 10 %.

Finanční sektor

Z finančního sektoru ale nesmíme zapomenout ani na KB, Erste Bank a Vienna Insurance Group (VIG). To vše jsou akcie, které stojí za pozornost.

Například Komerční banka také pravidelně vyplácí dividendy na úrovni 10 % ceny akcie. Erste nabízí v dividendách cca jen 5 % ceny akcie, ale zase spoléhá na větší růstová potenciál v ceně akcií samotnách. Poslední jmenovaný –VIG naopak spoléhá čistě na růst akcií a dividenda je jen symbolická (koruna na akcii).

Akcie O2

Stálicí na trhu českých akcií je rozhodně společnost O2, ta nabízí jak dividendový (cca 7 % ceny akcie), tak růstový potenciál. Více o této společnosti najdete v naší komplexní recenzi O2.

Akcie Kofola

Zapomenout nesmíme ani na tento oblíbený nápoj. Kofola je na poli akcií relativním nováčkem, ale to by naopak mohlo znamenat nové příležitosti. Zatím tomu bohužel tak není. Kofola kombinuje dividendový a růstový potenciál, ale dividenda aktuálně nepokrývá ani klesající trend vývoje ceny akcií.

Ovšem i takové akcie jsou zajímavé ve středním horizontu. Tam mohou naopak nabídnou zajímavé výkyvy a nadstandardní zhodnocení. Navíc situace se může změnit, aktuálně jsou akcie Kofoly málo likvidní, ale pokud vzorste zájem, situace může být úplně jiná. Více najdete v našem rozsáhlém článku na téme akcie Kofola.

Ostatní české akciové tituly

Jak vidíte, český akciový trh nabízí nejednu příležitost. Tituly výše rozhodně nekončíme, v nabídce je například i CETV – Central European Media Enterprises. Tato společnost nevyplácí žádné dividendy, ale chce to kompenzovat růstovým potenciálem.

Dalším známým titulem je Avast. Spíše než českou firmou je lépe nazývat Avast firmou s českými kořeny. Jedná se o firmu pohybující se v oboru internetového zabezpečení, která je známá hlavně svými produkty Avast a AVG. Co se týče trhu, tak se jedná o jednoho z největších poskytovatelů zabezpečení proti kybernetickým zločinům na světě.

Pro další tituly navštivte náš seznam akcií, kde najdete nejen české, ale i zahraniční akcie. Po rozkliknutí se dozvíte více o dané společnosti – včetně tipů, jak a kde akcie obchodovat. Jsme si jistí, že v rozsáhlé nabídce najdete svého favorita.

Zhodnocení nebo dividenda?

Akcie se dají obchodovat buď na dlouhodobé zhodnocení nebo na zisk dividendy. K vyplacení dividendy je nutné držet akcii v rozhodný den.

Pokud ji koupíte den předem, akcii získáte vy, stejně tak pokud ji těsně před rozhodným dnem prodáte, přenecháte dividendu kupujícímu.

Společnosti o výplatě akcií informují, je to natolik zásadní informace, že si to rozhodně nenecháte ujít. Ovšem na dividendy nemáte vysloveně nárok, může se stát, že se společnost rozhodne dividendy nevyplatit.

Akcie každé společnosti je jiná. Ve většině případů se ale spekuluje na růst ceny akcie, případně se počítá i s dividendou. V menšině jsou akcie, kde cena samotné akcie netvoří žádný zisk a akcie se drží jen kvůli dividendě. Vše poznáte na první pohled, stačí si otevřít dlouhodobý vývoj ceny akcie a vyhledat výši dividend v let minulých.

Zajímavé české akcie z pohledu dividend

V roce 2018 měl nejvyšší dividendu Philip Morris ČR, konkrétně 1 080 Kč, za ním byla KB – 47 Kč, ČEZ – 33 Kč, O2 – 21 Kč. Samozřejmě zde záleží i na ceně akcie, která vysvětluje takové rozdíly.

Například u Philipa Morrise ČR je cena akcií 16 874 Kč a u KB je aktuální cena 666,4 Kč. Proto je vždy potřeba koukat na dividendu jako na procento z ceny akcie.

Jaké byly největší procentuální dividendové výnosy u českých akcií?

 • MONETA – 13,5 %
 • O2 – 7,8 %
 • Philip Morris ČR – 7,7 %
 • KB – 6,6 %
 • Erste – 6 %
 • Kofola – 6 %
 • ČEZ – 4,8 %
 • VIG – 0,4 %

Dividendový výnos je zprůměrován z let 2018 a 2019.

Mimo ceny dividendy je potřeba sledovat i dlouhodobý vývoj ceny akcií. Některé akcie na ceně stagnují a dividenda je jediný zdroj příjmů, jiné nabízejí kombinaci obou druhů zisku a některé společnosti volí pouze růst ceny akcií bez dividend. Záleží na vaši investiční strategii. Podle té byste měli akciové tituly vybírat.

Kde a jak české akcie nakupovat?

Pokud vás informace výše zaujaly, tak určitě zvažujete otevření obchodního účtu. V tomto směru je to stejné jako když chcete obchodovat na forexu nebo cokoliv jiného, vše je dnes on-line pomocí platforem, které pustíte na vašem PC, případně mobilním telefonu.

Jak nakoupit akcie?

 1. Nejdříve si vyberete prostředníka (brokera), přes kterého české akcie nakoupíte. Mezi ověřené a spolehlivé brokery patří například XTB Lynx.
 2. Založíte si u brokera účet (online během pár minut)
 3. Ověříte, že jste skutečně vy majitelem účtu. Dle zákonů se musíte prokázat fotografií svého občanského či řidičského průkazu nebo pasu.
 4. Převedete peníze ze svého bankovního účtu na účet brokera
 5. Finanční prostředky se vám načtou do obchodní platformy, kde můžete zadat příkaz k nákupu akcií.
 6. Zadáte obchodní příkaz, čímž nakoupíte akcie.
 7. Inkasujete zisky nebo přijmete ztráty. To je celé. Jednoduché, že ano? 

Brokeři nabízející české akcie – Kde koupit akcie?

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
LYNX Broker logo

LYNX Broker

★ 87 %

Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.

Kromě výše uvedených je v ČR známý také R-M systém, který si ve formě Fio e-Broker můžete zřídit i on-line, případně na jakékoliv pobočce Fio banky. Nabízí se zde i možnosti obchodovat přes Patrii.

Není vám nákup akcií jasný? Chcete poradit? Máme pro vás super článek!

Akcie nebo CFD?

Pokud chcete akcie držet dlouhodobě a pobírat dividendu, vyplatí se zvážit klasický nákup akcií bez finanční páky. To znamená, že pokud mám 10 000 Kč a jedna akcie stojí 100 Kč, tak si koupím 100 akcií, pobírám dividendu za 100 akicií a v případě prodeje bude můj výnos 100 krát aktuální cena akcie.

Pokud obchodujete CFD, tak obchodujete derivát navázaný na cenu akcie. To znamená, že ve skutečnosti žádnou akcii nevlastníte, nemáte s ní spojená práva, nic. Ovšem cena CFD na daný akciový titul bude stejná jako cena reálné akcie. Pokud chcete spekulovat pouze na cenu akcie a ideálně i v kratším horizontu, vyplatí se zvážit CFD.

Pro CFD je typická finanční páka. To znamená, že si za drobný poplatek půjčíte peníze na obchod a i s relativně malým kapitálem můžete nakoupit velké množství CFD kontraktů na akcie. Jinými slovy, pokud nakoupíte s pákou 1:10 a cena se pohne o 100 Kč, tak to pro vás bude znamenat zisk nebo ztrátu 1 000 Kč.

Finanční páka je na krátkodobé obchody vhodná, je potřeba ale myslet i na riziko z možné násobené ztráty.

A rozdíl v klasickém nákupu akcie nebo CFD? Ten je technicky v zásadě nulový. Ostatně podívejte se na naše video, kde nakupujeme jak klasické akcie, tak CFD kontrakty Apple akcií a v samotném provedení obchodu téměř není rozdíl.

Jak danit příjmy z akcií?

Pokud řešíte tyto "problémy", gratulujeme. V roce 2022 hovoří zákon následovně:

Příjmy z prodeje cenných papírů se uvádějí v dílčím základu daně "Ostatní příjmy" – dle § 10 odst. 1 písm. b) Zákona o dani z příjmů, pokud doba mezi nákupem a prodejem nepřesáhla časový test (držíte akcie alespoň 3 roky), nebo příjmy nepřekročily 100 000 Kč.

Pozor, příjem není zisk. Příjem je celková suma, za kterou prodáte akcie.

Zisk/ztráta je rozdíl mezi nákupem a prodejem (mínus náklady na obchod). Tyto příjmy z prodeje mají sazbu daně 15 %. Pokud vás zajímá více, přečtěte si tento článek.

Výhody a nevýhody českých akcií

Na závěr si připomeňme základní výhody a nevýhody investice do českých akcií. Za značnou výhodu lze považovat absenci cizí měny, není zde kurzové riziko. Informace máte obvykle v češtině a jsou snadněji dostupné. Stejně tak lze pohodlněji udělat analýzu dané společnosti a pravidelně sledovat všechny novinky.

I když je na českém akciovém trhu výběr a potenciál, tak rozhodně nemůže konkurovat světovému trhu. Ten toho nabízí více a velký objem často znamená i nižší poplatky za zprostředkování. Vyšší je i likvidita a volatilita světových titulů.

České akcie mají co nabídnout, ale mají i svá negativa. Rozhodnutí je na vás, ale my nad nimi hůl lámat nebudeme. Pro nás jsou a budou zajímavé.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo