Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

České akciové tituly: Jaké české akcie se vyplatí sledovat? Kde a jak je koupit?

Aktualizováno
České akciové tituly: Jaké české akcie se vyplatí sledovat? Kde a jak je koupit?
Zdroj: Depositphotos.com

Akciové investování je bezesporu pro mnoho lidí přitažlivé, avšak výběr konkrétních akcií, do kterých se vyplatí investovat, je náročný. Výjimkou není ani český akciový trh. Ačkoliv nám jsou společnosti obchodující se na Pražské burze blízké, může být obtížné z nich vybrat ty správné tituly, které přinesou kýžené zhodnocení.

Proto jsme se rozhodli sepsat tento článek, který vám pomůže zorientovat se v českých akciových společnostech a zjistit, které z nich by pro vás mohly být eventuálně zajímavé. Pro lepší přehlednost jsme české akcie rozdělili do jednotlivých kategorií, abyste si mohli snáze vybrat, na které se zaměříte blíže dle vašich investičních cílů a tolerance rizika. V tomto článku se tak podíváme na tradiční favority, akcie s růstovým potenciálem a akcie s vysokými dividendami.

Budeme se také zabývat riziky spojenými s investicemi do českých akcií a poradíme vám, jak tato rizika minimalizovat. Pokud se chystáte investovat do českých akcií nebo prostě hledáte způsoby, jak zlepšit výkonnost svého investičního portfolia, tento článek by pro vás mohl být užitečným průvodcem. Takže neváhejte a pojďte se s námi podívat, které české akcie stojí za pozornost a které by se vám mohly vyplatit sledovat.

Zajímavé české akcie v kostce

  • Český akciový trh je sice menší ve srovnání s jinými evropskými trhy, ale je rozmanitý a zahrnuje společnosti z řady odvětví.
  • Český akciový trh nabízí investiční příležitosti zejména pro dlouhodobé investory preferující dividendové akcie.
  • Akcie jako jsou ČEZ, Erste Group, Moneta nebo Komerční banky se vyznačují atraktivními dividendovými výnosy, které se pohybují v rozmezí 4 % až 9 % ročně.

Obsah článku

Charakteristika českého akciového trhu

Český akciový trh je menší a méně likvidní než některé jiné evropské trhy, jako je například německý DAX nebo londýnský FTSE. Trh je domácí, což znamená, že se na něm obchodují převážně akcie českých společností. Zastoupeny jsou však i zahraniční tituly typu Erste Group, která se krom Pražské burzy obchoduje také ve Vídni. Český trh s akciemi se skládá z nižších desítek společností, přičemž do některých je možné investovat právě a pouze na burze v Praze.

Pražskou burzu tvoří celkem 4 trhy. Kromě Prime Marketu, kde se obchodují populární české blue chip akcietržní kapitalizací desítek až stovek miliard korun, je možné obchodovat akcie rovněž na Standard Marketu, který zahrnuje krom českých i menší zahraniční akciové společnosti. START Market pak umožňuje vstup na burzu inovativním českým společnostem, přičemž jejich velikost se jen zřídka přehoupne přes miliardu korun. Posledním trhem je Free Market, kde lze obchodovat výhradně zahraniční akciové společnosti. Vezmeme-li v úvahu všechny 4 trhy, pak Pražská burza nabízí poměrně široké spektrum společností od mnohamiliardových kolosů až po menší a méně známé tituly.

Největší české společnosti na trhu jsou obvykle spojeny s klíčovými odvětvími, jako jsou energetika, bankovnictví, telekomunikace a potravinářský průmysl.

Tyto společnosti mají významný dopad na českou ekonomiku.

Český akciový trh může být také náchylnější k výkyvům. Menší trh znamená, že ceny akcií jsou méně stabilní a podléhají volatilitě, zároveň řadu titulů charakterizuje poměrně nízká likvidita, neboť je u nich denně zobchodováno pouze několik desítek cenných papírů. Nicméně, český akciový trh také nabízí investiční příležitosti, zejména pro investory, kteří chtějí investovat dlouhodobě a dávají přednost dividendovým akciím.

Na českém trhu tak naleznete celou řadu zajímavých titulů, které se rozhodně vyplatí sledovat. Dle našeho spíše subjektivního hodnocení, jsme některé z titulů Pražské burzy rozřadili do tří kategorií a více podrobně se jim budeme věnovat níže.

Tradiční favorité

Akcie ČEZ

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

ČEZ je největší energetická společnost v České republice a jedna z nejvýznamnějších na středoevropském trhu. Společnost se specializuje na výrobu elektřiny, tepla a plynu, provozuje ale také rozsáhlou přenosovou a distribuční síť pro elektřinu a plyn.

Hlavní činností společnosti ČEZ je výroba elektřiny v tepelných a jaderných elektrárnách. ČEZ vlastní obě jaderné elektrárny nacházející se v České republice, Temelín a Dukovany, které produkují mezi 35 až 40 % celkové energie v zemi. Společnost také provozuje řadu tepelných elektráren, které využívají jako palivo zejména uhlí.

Kromě výroby elektřiny se ČEZ zaměřuje také na výrobu tepla, zejména v teplárenských zařízeních v městských oblastech. Polostátní energetický gigant se také snaží rozvíjet své obchodní aktivity v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Společnost se zaměřuje na výstavbu větrných elektráren, slunečních elektráren a biomasových zařízení. ČEZ je také aktivní v zahraničí a provozuje řadu energetických projektů v zemích, jako jsou Bulharsko, Německo, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Turecko.

Kromě hlavních energetických aktivit se ČEZ také angažuje v oblasti výzkumu a vývoje. Společnost podporuje výzkumné projekty zaměřené na využití nových technologií a zlepšení energetické efektivity. Akcie ČEZ patří rovněž mezi řadu ze zajímavých dividendových akcií na českém trhu, přičemž dlouhodobě vyplácí investorům dividendu s výnosem mezi 5 až 7 % ročně.

A pokud stále váháte, podívejte se, jak je nákup akcií ČEZ snadný:

Akcie Erste Group

Načítání
Načítání
Kupte si akcie RBAG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Erste Group je jednou z největších finančních skupin ve střední a východní Evropě a patří mezi hlavní hráče na rakouském finančním trhu – kromě Pražské burzy tak je primárně kótována na burze ve Vídni. V České republice je reprezentována svou dceřinou společností – Českou spořitelnou – jež je největší bankou na českém trhu.

Erste Group obsluhuje přibližně 16 milionů klientů v devíti zemích střední a východní Evropy, má více než 2 700 poboček a zaměstnává přibližně 47 000 lidí. Jenom v tuzemsku pak Česká spořitelna nabízí své služby 4,5 milionu klientů.

Hlavní oblastí činnosti Erste Group je retailové bankovnictví. Společnost nabízí širokou škálu finančních produktů, jako jsou běžné účty, úvěry, hypoteční úvěry, kreditní karty a investiční produkty pro jednotlivce. Nabízí však také bankovní služby pro malé a střední podniky a korporace. Krom toho je tento bankovní dům aktivní také v oblasti investičního bankovnictví a správy aktiv a má také rozsáhlou sít obchodníků s cennými papíry v několika zemích. V oblasti pojišťovnictví se Erste Group specializuje na životní i neživotní pojištění.

Akcie Erste Group nejsou výjimkou a rovněž patří mezi tituly, které dlouhodobě nabízejí dividendový výnos okolo 5 % ročně. Výjimkou byl rok 2020, kdy podobně jako další banky z důvodu pandemie koronaviru vyplácení dividendy pozastavila.

Akcie Kofola

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Kofola Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Kofola je česká společnost, která se specializuje na výrobu a distribuci nealkoholických nápojů. Dnešní Kofola, a.s. byla založena v roce 2006, nicméně kořeny společnosti se datují až do roku 1957. Kofola je největším výrobcem nápojů v České republice a dnes má pobočky a zastoupení i v několika evropských zemích.

Hlavním výrobkem společnosti Kofola je stejnojmenný nápoj, který se vyrábí z přírodních surovin a bylin, jako je šalvěj, máta, pelyněk a citronová kůra. Kromě Kofoly společnost vyrábí také další nápoje, jako jsou nealkoholické limonády, ovocné šťávy a energetické nápoje. Společnost se snaží používat co nejvíce přírodních surovin a minimalizovat množství chemických přísad a konzervantů v nápojích.

Společnost se také zaměřuje na inovace a rozšiřování svého sortimentu. Nedávno například představila novou řadu zdravých nápojů s nízkým obsahem cukru a umělých sladidel. Kromě toho společnost investuje do marketingu a propagace svých produktů a snaží se rozšířit své zastoupení na evropském trhu. Podobně jako další české akcie je i Kofola poměrně štědrým plátcem dividend, když se výnos akcií pohybuje kolem 4 až 5 % ročně.

Akcie s vysokými dividendami

Akcie Komerční banka

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Komerční banka je jedna z největších bank v České republice a patří mezi přední finanční instituce ve střední a východní Evropě – od roku 2001 je součástí francouzské akciové společnosti Société Générale, která vlastní v bance 60 % podíl. Na trhu však Komerční banka vystupuje jako samostatná entita – s vlastním představenstvem, které rozhoduje o budoucím směřování banky, nebo výplatách dividend investorům. Společnost nabízí širokou škálu finančních služeb a produktů, včetně úvěrů, běžných a spořicích účtů, termínovaných vkladů, investičních produktů a platebních karet.

Komerční banka má České republice více než 2,3 milionu aktivních zákazníků a díky své síti poboček a bankomatů je snadno dostupná pro zákazníky po celé zemi. Komerční banka se také specializuje na podnikatelské bankovnictví, když poskytuje širokou škálu služeb pro malé a střední podniky, včetně úvěrů, faktoringu, leasingu a dalších typů podnikového financování. Korporátní klientelu pak oslovuje službami investičního bankovnictví, správy aktiv a mezinárodního obchodu. Komerční banka je také aktivní v oblasti investičních produktů a správy aktiv. Společnost nabízí různé druhy podílových fondů, jako jsou akciové, dluhopisové a smíšené fondy, a poskytuje služby správy portfolia a investiční poradenství.

Akcie Komerční banky lze charakterizovat jako velmi štědrého plátce dividend. Opět s výjimkou pandemického roku 2020 vyplácí investorům dividendu s výnosem, který se pohybuje dlouhodobě mezi 6 až 8 % ročně.

Akcie MONETA

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Moneta Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) je česká banka, která se specializuje na poskytování osobních a podnikatelských finančních služeb a produktů. Společnost byla založena v roce 1998 jako GE Capital Bank a od roku 2016 je možné její akcie obchodovat na Pražské burze. V současnosti patří mezi přední finanční instituce v České republice.

Nabízí tradiční škálu finančních produktů a zaměřuje se na inovativní produkty, jako jsou například mobilní bankovnictví a digitální účty, aby uspokojila potřeby moderních zákazníků. Banka má v České republice přibližně 1,4 milionu aktivních zákazníků. Kromě toho MONETA podporuje různé projekty a aktivity v oblasti kultury, vzdělání a životního prostředí a snaží se být společensky odpovědná. Společnost také podporuje své zaměstnance v rozvoji jejich dovedností a zavádí moderní technologie a postupy pro zlepšení svých služeb.

Za svou poměrně krátkou historii na Pražské burze získala reputaci jednoho z nejštědřejší plátců dividend. Kromě vzpomínaného roku 2020, kdy výplatu dividendy podobně jako její bankovní konkurenti pozastavila, se mohou akcie MONETA dlouhodobě chlubit výnosem pohybujícím se okolo 7-8 % ročně.

Akcie Philip Morris ČR

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Philip Morris ČR je česká pobočka společnosti Philip Morris International, která se specializuje na výrobu a distribuci tabákových výrobků. Společnost působí na českém trhu od roku 1992, o rok později začala působit i na Slovensku, a od té doby se stala nejvýznamnějších hráčem na českém trhu s tabákovými výrobky. Historie společnosti však sahá až do 19. století.

Philip Morris ČR vyrábí a distribuuje několik značek cigaret, včetně Marlboro, L&M, Chesterfield a Philip Morris. Společnost má vlastní výrobní závody v České republice, které používají moderní technologie a stroje pro výrobu cigaret a tabákových výrobků. Kromě toho nabízí širokou škálu cigaretových doplňků, jako jsou například klasické a elektronické zapalovače.

Společnost také investuje do výzkumu a vývoje nových technologií a produktů, jako jsou například tzv. heat-not-burn produkty, které mají nižší negativní dopad na zdraví uživatelů. Rizikem je, že jsou tabákový průmysl a tabákové výrobky často kritizovány pro svůj negativní dopad na zdraví a společnost, a některé země zavádějí opatření k omezení prodeje a reklamy na tabákové výrobky. Akcie Philip Morris ČR však představují dividendovou stálici mezi českými akciemi, když se dlouhodobě chlubí dividendovým výnosem okolo 7 až 9 % ročně.

Akcie s růstovým potenciálem

Akcie Colt CZ

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CZG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Colt CZ Group (do dubna 2022 Česká zbrojovka Group) je česká společnost, která se specializuje na výrobu a distribuci ručních palných zbraní, včetně pistolí, pušek a brokovnic. Společnost byla založena v roce 1936 a dnes patří mezi přední světové výrobce ručních zbraní. Na Pražskou burzu společnost vstoupila v říjnu 2020.

Colt CZ vyrábí širokou škálu ručních zbraní pro různé účely, včetně obrany, sportovní střelby a loveckých zbraní. Společnost má vlastní výrobní závody v České republice, kde využívá moderních technologií a strojů pro výrobu zbraní. Colt CZ rovněž disponuje sítí prodejců a distributorů, kteří prodávají zbraně v celém světě.

Kromě výroby zbraní se CZ také zabývá výzkumem a vývojem nových technologií a materiálů pro výrobu zbraní. Společnost také poskytuje služby, jako jsou tréninkové kurzy a technická podpora pro zákazníky. Colt CZ je aktivní také v oblasti veřejné bezpečnosti a spolupracuje s vládami a bezpečnostními silami v celém světě.

Společnost se zaměřuje na inovace a vývoj nových technologií, aby uspokojila potřeby moderních zákazníků. V současné době tak prodává své výrobky do více než 100 zemí a má pobočky v USA, Kanadě, Francii, Velké Británii, Itálii, Polsku, Rusku a Thajsku.

Akcie Pilulka

Společnost Pilulka Lékárny (zkráceně Pilulka) je jedna z největších sítí lékáren v České republice, která byla v roce 2014 založena bratry Kasovými. Akcie Pilulka se obchodují na START Marketu, kam společnost vstoupila v říjnu 2020. Jedná se o první českou akciovou společnost, která je na akciovém trhu zařazena do kategorie e-commerce.

Pilulka se specializují na maloobchodní prodej léčivých přípravků a zdravotnických potřeb. Společnost nabízí vše od léčivých přípravků, včetně léků na předpis a volně prodejných léků přes doplňky stravy až po kosmetiku. Kromě toho nabízí poradenství v oblasti zdraví a léčení a prodej zdravotnických potřeb, jako jsou například diagnostické testy, pomůcky pro diabetiky a prostředky pro péči o děti.

Tržby společnosti i díky expanzi na Slovensko a Rumunska v letech 2015 – 2020 rostly výrazným dvouciferným tempem, o poznání horší to je však se ziskovostí. Jedná se o růstovou akcii, která doposud nevyplácí dividendu. Od svého vrcholu v lednu 2022 se cena akcií Pilulka propadla během následující roku o přibližně 65 %.

Akcie Photon Energy

Photon Energy je mezinárodní energetická společnost s českými kořeny, která se specializuje na obnovitelné zdroje energie, zejména solární energii. Společnost byla založena v roce 2008 v Amsterdamu a dnes má pobočky a projekty na 4 kontinentech – Austrálie, Asie, Afrika a Evropa. Společnost je duálně kótována na Pražské burze (Standard Market) a také na Varšavské burze cenných papírů.

Společnost nabízí řešení v oblasti solární energie pro domácnosti, podniky i velké průmyslové zákazníky. Navrhuje, instaluje a provozuje solární systémy, které umožňují zákazníkům vyrábět svou vlastní elektřinu z obnovitelných zdrojů energie a snižovat tak své náklady na energii a emise skleníkových plynů. Od roku 2017 se pak angažuje také v oblasti výroby čisté pitné vody.

Photon Energy také investuje do výzkumu a vývoje nových technologií v oblasti solární energie a spolupracuje s předními výzkumnými institucemi a univerzitami. Vzhledem k tomu, že podniká v atraktivním růstovém odvětví zelené energie, může do budoucna investorům nabízet zajímavý růstový potenciál.

Kapitálové zisky vs. příjmy z dividend?

Akcie můžete nakupovat s cílem dlouhodobého zhodnocení investovaného kapitálu, případně za účelem inkasovaní dividend. Investoři, kterým jde především o zhodnocení investovaných peněz, obvykle dávají přednost spíše růstovým titulům. Druhá skupina investorů pak ocení stabilní společnosti, jimž cena akcií příliš neroste, které však dokážou generovat dostatečné volné peněžní toky, aby byly schopné vyplácet pravidelně část zisku akcionářům.

Jak už asi tušíte, české akcie nabízejí spíše zajímavé dividendy, než výrazné zhodnocení investovaných prostředků prostřednictvím kapitálového zisku.

ceske-akcie-dividendy
Výčet akcií nabízející zajímavou dividendu.

Kapitálový zisk

Kapitálový zisk je zvýšení hodnoty kapitálového aktiva – např. akcie – které mu dává vyšší hodnotu, než byla jeho pořizovací cena. Investor nemá kapitálový zisk, dokud investici neprodá se ziskem. Naproti tomu kapitálová ztráta vzniká, když dojde k poklesu hodnoty kapitálového aktiva oproti jeho pořizovací ceně.

Jako příklad uveďme investora, který koupil 50 akcií společnosti ČEZ za 1 000 Kč za akcii, což představuje kapitálový výdaj ve výši 50 000 Kč (50 x 1 000 Kč = 50 000 Kč). Předpokládejme, že akcie vzrostou na cenu 1 200 Kč za kus, čímž celková hodnota investice vzroste na 60 000 Kč. Pokud investor prodá akcie za tržní hodnotu, konečný kapitál činí 60 000 Kč. Kapitálový zisk z této investice se pak rovná konečnému kapitálu mínus počáteční kapitál, tedy kapitálový zisk činí 10 000 Kč.

Dividendový příjem

Dividenda je odměna poskytovaná akcionářům, kteří investovali do vlastního kapitálu – akcií – společnosti, obvykle pocházející z čistého zisku společnosti. Většinu zisku si společnosti ponechávají jako nerozdělený zisk, který představuje peníze určené k použití na probíhající a budoucí podnikatelské aktivity. Zbytek se však často vyplácí akcionářům jako dividenda. Představenstvo společnosti může vyplácet dividendy s plánovanou frekvencí, například měsíčně, čtvrtletně, pololetně nebo ročně. Alternativně mohou společnosti vydávat jednorázové zvláštní dividendy samostatně nebo jako doplněk k plánované dividendě.

Jako příklad uveďme již zmíněnou společnost ČEZ. Investor, který nakoupil 50 akcií po 1 000 Kč za akcii, měl prospěch z toho, že cena akcií vzrostla. Bez ohledu na pohyb ceny akcie inkasuje investor další zisk, pokud společnost ČEZ oznámí dividendu ve výši 50 Kč na akcii. V tomto případě má investor dividendový příjem 2 500 Kč (50 x 50 Kč = 2 500 Kč).

Danění kapitálových zisků a dividendových příjmů

Jak kapitálové zisky, tak příjmy z dividend jsou zdrojem zisku pro akcionáře a vytvářejí pro investory potenciální daňové povinnosti. Jak danit kapitálové zisky a příjmy z dividend ošetřuje Zákon č. 586/1992 sb. – o daních z příjmů.

Příjmy z prodeje cenných papírů se uvádějí v dílčím základu daně “Ostatní příjmy” – dle § 10 odst. 1 písm. b) Zákona o dani z příjmů, pokud doba mezi nákupem a prodejem nepřesáhla časový test (držíte akcie alespoň 3 roky), nebo příjmy nepřekročily 100 000 Kč. Danění dividend pak upravuje § 8 stejného zákona.

Pozor, příjem není zisk. Příjem je celková suma, za kterou prodáte akcie.

Pokud tedy nedržíte akcie alespoň tři roky a prodáte cenné papíry za více než 100 000 Kč za rok, je třeba z rozdílu mezi ziskem (konečný kapitál) a investovanou částkou (počáteční kapitál) odvést 15% daň ze zisku. Dividendy pak rovněž podléhají 15% zdanění, pokud za rok na dividendách inkasujete částku přesahující 6 000 Kč.

Pokud vás zajímá tato problematika více, přečtěte si následující články:

Kde a jak české akcie nakupovat?

Pokud vás informace výše zaujaly, tak určitě zvažujete otevření obchodního účtu. Ten lze pohodlně otevřít online a posléze už lze jednoduše postupovat dle následujících kroků.

Jak nakoupit akcie?

  1. Nejdříve si vyberete prostředníka (brokera), přes kterého české akcie nakoupíte. Mezi ověřené a spolehlivé brokery patří například XTB Lynx.
  2. Založíte si u brokera účet (online během pár minut)
  3. Ověříte, že jste skutečně vy majitelem účtu. Dle zákonů se musíte prokázat fotografií dvou dokladů totožnosti a rovněž je třeba zaslat potvrzení o adrese trvalého pobytu – například scan výpisů z účtu.
  4. Převedete peníze ze svého bankovního účtu na účet brokera
  5. Finanční prostředky se vám načtou do obchodní platformy, kde můžete zadat příkaz k nákupu akcií.
  6. Zadáte obchodní příkaz, čímž nakoupíte akcie.
  7. Inkasujete zisky nebo přijmete ztráty. To je celé. Jednoduché, že ano? 

Brokeři nabízející české akcie – Kde koupit akcie?

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.

Kromě výše uvedených je v ČR známý také R-M systém, který si ve formě Fio e-Broker můžete zřídit i on-line, případně na jakékoliv pobočce Fio banky. Nabízí se zde i možnosti obchodovat přes Patrii.

Není vám nákup akcií jasný? Chcete poradit? Máme pro vás super článek!

Akcie nebo CFD?

Akcie i CFD vám umožní inkasovat dividendu, rozdílem ovšem je, že obchodování CFD je obvykle spojeno s vysokými poplatky a taková investice nemůže splnit ani časový test. Hodláte-li tak do českých akcií investovat dlouhodobě, určitě se vyplatí dát přednost fyzickým akciím.

Pokud obchodujete CFD, tak obchodujete derivát navázaný na cenu akcie. To znamená, že ve skutečnosti žádnou akcii nevlastníte. Ovšem cena CFD na daný akciový titul bude stejná jako cena reálné akcie. Chcete-li pouze spekulovat na změnu ceny akcie a ideálně i v kratším horizontu, vyplatí se zvážit CFD.

Pro CFD je typická finanční páka. To znamená, že si za drobný poplatek půjčíte peníze na obchod a i s relativně malým kapitálem můžete nakoupit velké množství CFD kontraktů na akcie. Jinými slovy, pokud nakoupíte s pákou 1:10 a cena se pohne o 100 Kč, tak to pro vás bude znamenat zisk nebo ztrátu 1 000 Kč.

Finanční páka je na krátkodobé obchody vhodná, je potřeba ale myslet i na riziko z možné násobené ztráty.

rozdíl v klasickém nákupu akcie nebo CFD? Ten je technicky v zásadě nulový. Ostatně podívejte se na naše video, kde nakupujeme jak klasické akcie, tak CFD kontrakty Apple akcií a v samotném provedení obchodu téměř není rozdíl.

Výhody a nevýhody českých akcií

Na závěr si připomeňme základní výhody a nevýhody investice do českých akcií. Za značnou výhodu lze považovat absenci cizí měny, není zde kurzové riziko. Informace máte obvykle v češtině a jsou snadněji dostupné. Stejně tak lze pohodlněji udělat analýzu dané společnosti a pravidelně sledovat všechny novinky.

I když je však na českém akciovém trhu výběr a potenciál, rozhodně nemůže konkurovat světovému trhu.

Některé z výhod investování do českých akcií:

  • Potenciál pro růst: Česká republika je zemí s vysokou úrovní hospodářského růstu a investice do českých akcií mohou mít vysoký růstový potenciál. Česká ekonomika má dlouhodobě poměrně stabilní makroekonomické ukazatele.
  • Diverzifikace portfolia: Investice do českých akcií může být pro investory zajímavou alternativou k investicím do akcií v západní Evropě nebo Spojených státech. Investováním do českých akcií lze snížit investiční riziko.
  • Zdánlivě nízké ceny: České akcie mohou být vnímány jako relativně levné ve srovnání s akciemi v jiných rozvinutých zemích – P/E poměry většiny výše zmíněných společností jsou zejména ve srovnání s americkými akciemi nízké – jednociferné.
  • Stabilní politické prostředí: Česká republika má stabilní a demokratický politický systém a to může být pro investory zajímavé. Země je také členem Evropské unie a NATO a má výhodnou polohu v centru Evropy.
  • Vysoké dividendové výnosy: Některé české společnosti vynikají svými dividendovými výnosy. To může být pro investory zajímavé, zejména pokud očekávají od svých investic pasivní příjem.

Nevýhody investování do českých akcií:

  • Menší trh: Český akciový trh je menší než trhy v západní Evropě nebo Spojených státech. Menší trh vede k menší likviditě, což může být pro investory problém při koupi a prodeji akcií. To je také důvod, proč nejsou české akcie pro většinu institucionálních investorů zajímavé.
  • Koncentrace trhu: Český akciový trh je velmi koncentrovaný, což znamená, že několik společností tvoří většinu jeho tržní kapitalizace.
  • Omezený sektorový výběr: Český akciový trh je omezený v počtu a rozmanitosti sektorů. Některé sektory, jako jsou technologie a komunikační služby, nejsou na českém trhu zastoupeny.

Do českých akcií lze nově investovat i poměrně levně pravidelně

Pravidelné investování je osvědčená strategie, jak snížit rizikovost investování. Jednoduše neinvestujete celou částku naráz, ale akcie nakupujete postupně v pravidelných intervalech. (více o pravidelném investování zde).

Pokud jste už slyšeli o investiční platformě Portu, pak tušíte, že prostřednictvím této společnosti lze pravidelně a automaticky nakupovat akcie burzovně obchodovaných fondů. Od začátku roku 2023 však tato platforma umožňuje i pravidelné nákupy českých akcií (jejich výčet na obrázku níže). Máte-li tak zájem investovat do českých akcií s nižším rizikem, můžete za tímto účelem využít i této investiční platformy. Jednotlivé tituly tak budete moci nakupovat už od 1 000 Kč měsíčně.

Zdroj: Portu.cz
ceske akcie portu
Výčet českých akcií dostupných na platformě Portu.

České akcie mají co nabídnout, ale mají i svá negativa. Rozhodnutí je na vás, ale my nad nimi hůl lámat nebudeme. Pro nás jsou a budou zajímavé.

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
31
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎