Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » Jaké české akcie se vyplatí sledovat?

Jaké české akcie se vyplatí sledovat?

Jaké české akcie se vyplatí sledovat?

Český finanční trh se na první pohled může zdát malý a bezvýznamný. Přímo se tak nabízí otázka, zda má smysl české akcie vůbec sledovat. Již v úvodu vám řekneme, že to smysl má. I na našem malém trhu se nachází několik zajímavých příležitostí, které byste si neměli nechat ujít.

Jaké akcie na českém trhu najdeme?

Mezi nejznámější akcie na českém trhu by nejen laická veřejnost zařadila ČEZ. Tohoto giganta není třeba představovat, ale zmíníme, že ČEZ není známý jen z hlediska České republiky. Značka ČEZ působí v 7 zemích a je jednou z nejvýznamnějších energetických společností ve střední a jihovýchodní Evropě. V České republice se jedná o druhého největšího zaměstnavatele. Pokud k tomu připočteme prognózu na zvyšování cen elektřiny, tak se ČEZ stává velmi slibnou investicí, a to ve středním i dlouhém období.

Philip Morris ČR se sídlem v Kutné Hoře je dalším želízkem v českém ohni. Tabákový průmysl je neelastický, tedy není ovlivněn ekonomickými výkyvy jako statní odvětví. Navíc Philip Morris ČR má skvělou kapitálovou strukturu, nulovou zadluženost, volný kapitál a investice například v SABMiller. SABMiller je vlastník několika producentů piv, například Plzeňský prazdroj, Gambrinus, Radegast. Volný kapitál je navíc dobrou známkou pro výplatu dividend.

ČEZ a Philip Morris ČR je stálicí, akcie těchto společností mají stále co nabídnout a jsou vyhledávány nejen českou klientelou. Ovšem jsou zde i další příležitosti. Například akcie Moneta. Moneta je velmi dobře zavedená a investuje značné částky do rozvoje digitálního bankovnictví. S růstem nabízených služeb, které jsou čím dál vyhledávanější, růstem poboček a klientů se jedná o černého koně na nejvyšší zhodnocení v roce 2019.

Z finančního sektoru ale nesmíme zapomenout ani na KB, Erste Bank a Vienna Insurance Group. To vše jsou akcie, které stojí za pozornost. Jak je vidět, příležitosti český akciový trh nabízí, nemusíme tedy hned do zahraničí, lze obchodovat i u nás.

Zhodnocení nebo dividenda?

Akcie se dají obchodovat buď na dlouhodobé zhodnocení nebo na zisk dividendy. K vyplacení dividendy je nutné držet akcii v rozhodný den. Pokud ji koupíte den předem, akcii získáte vy, stejně tak pokud ji těsně před rozhodným dnem prodáte, přenecháte dividendu kupujícímu. Společnosti o výplatě akcií informují, je to natolik zásadní informace, že si to rozhodně nenecháte ujít. Ovšem na dividendy nemáte vysloveně nárok, může se stát, že se společnost rozhodne dividendy nevyplatit.

Akcie každé společnosti je jiná. Ve většině případů se ale spekuluje na růst ceny akcie, případně se počítá i s dividendou. V menšině jsou akcie, kde cena samotné akcie netvoří žádný zisk a akcie se drží jen kvůli dividendě. Vše poznáte na první pohled, stačí si otevřít dlouhodobý vývoj ceny akcie a vyhledat výši dividend v let minulých.

Jaké dividendy jsou na českých akciích vypláceny

V roce 2018 měl nejvyšší dividendu Philip Morris ČR, konkrétně 1 080 Kč, za ním byla KB – 47 Kč, ČEZ – 33 Kč, O2 – 21 Kč. Samozřejmě zde záleží i na ceně akcie, která vysvětluje takové rozdíly. Například u Philipa Morrise ČR se pohybuje cena kolem 14 000 Kč a u KB jsme těsně pod 1 000 Kč. Samozřejmě i tak vychází poměr dividendy lépe pro Philip Morris ČR, ale už to není rozdíl třídy.

Kde české akcie nakupovat

Pokud vás informace výše zaujaly, tak určitě zvažujete otevření obchodního účtu. V tomto směru je to stejné jako když chcete obchodovat na forexu nebo cokoliv jiného, vše je dnes on-line pomocí platforem, které pustíte na vašem PC.

Nejprve je třeba vybrat si společnost (brokera), u které chcete obchodovat. Zaregistrovat a ověřit obchodní účet, vložit na něj finanční prostředky a dále již můžete akcie nakupovat či v případě CFD spekulovat na jejich cenu.

Brokeři nabízející české akcie

Favorit redakce
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Spolehlivě fungující firma
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Vyšší poplatky při malých objemech
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Kromě výše uvedených je v ČR známý také R-M systém, který si ve formě Fio e-Broker můžete zřídit i on-line, případně na jakékoliv pobočce Fio banky. Nabízí se zde i možnosti obchodovat přes Patrii (Kobos), Atlantik nebo BrokerJet České spořitelny.

Výhody a nevýhody českých akcií

Na závěr si připomeňme základní výhody a nevýhody investice do českých akcií. Za značnou výhodu lze považovat absenci cizí měny, není zde kurzové riziko. Informace máte obvykle v češtině a jsou snadněji dostupné. Stejně tak lze pohodlněji udělat analýzu dané společnosti a pravidelně sledovat všechny novinky.

I když je na českém akciovém trhu výběr a potenciál, tak rozhodně nemůže konkurovat světovému trhu. Ten toho nabízí více a velký objem často znamená i nižší poplatky za zprostředkování. Vyšší je i likvidita a volatilita světových titulů.

České akcie mají co nabídnout, ale mají i svá negativa. Rozhodnutí je na vás, ale my nad nimi hůl lámat nebudeme.

Sdílejte tento článek

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
Cena24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
  • Reklama
Finex logo