V minulém dílu Seriálu technické analýzy jsme si řekli něco o tom, jak předpovědět budoucí pohyb ceny vzhledem k pohybu grafu a utvořeným svíčkovým formacím či patternů (více např. o dvojitých vrcholech se dozvíte zde).
Různé tvary opakovaně objevující se v grafu ale nejsou jediné formace, kterých bychom si měli všímat. Další formace, které stojí za povšimnutí, jsou formace svíček. Existují mnohé typy svíček a jejich kombinace. Někdy má svíčka dlouhý knot nebo nos, někdy naopak ani žádný nemá. A právě to je téma, o kterém si dnes něco povíme.
Svíčka pinbar

Začneme typem svíčky Pin Bar. Je pravda, že se nejedná úplně o formaci svíček, jelikož Pin Bar je tvořen pouze jednou svíčkou, ale to nevadí – do tohoto dílu seriálu se to hodí. Na obrázku výše můžeme vidět anatomii medvědího a býčího Pin Baru.
Svíčka Pin Bar značí, že v určitém časovém úseku se cena dostala hodně nahoru (nebo dolů), ale ještě před uzavřením svíčky se stalo něco, co směr vývoje ceny ovlivnilo (např. dosažení významné rezistence nebo supportu) a cena se tedy vydala zase zpět na druhou stranu.
Po tomto průběhu můžeme předpokládat, že se cena bude vyvíjet i nadále tímto směrem.

Obchodování Pin Barů
Pin Bar ve směru trendu
Pokud patříte mezi obchodníky, kteří vyhledávají příležitosti v souladu s převládajícím trendem, může Pin Bar sloužit jako vstupní signál do obchodu. Začínajícím obchodníkům bychom doporučili obchodovat právě spíše ve směru trendu, Pin Bary proti trendu mohou být obtížnější na obchodování a úspěšnost nižší.
Pro vyšší úspěšnost bychom zároveň doporučili sledovat časové rámce od 1hodinových a výše, kde je zpravidla méně falešných signálů. Na obrázku níže již můžeme vidět Pin Bar, který se utvořil u rostoucí trendové linie a který nabídl vstup do ziskové long pozice.

Pin Bar v oblasti supportu a rezistence
Ne vždy se však trhy obchodují v trendu. Jsou samozřejmě situace, kdy se trh v určitém období pohybuje do strany a drží se v nějakém obchodním pásmu tvořeným supportem a rezistencí a kde má trh tendenci se odrážet.
Na těchto supportech a rezistencích tedy můžeme vyčkávat, až se vytvoří svíčka Pin Bar, která nám nabídne vstup do pozice. Příklady můžeme vidět opět na obrázku níže.

Formace Three Line Strike
Tato svíčková formace se vždy skládá ze 4 po sobě jdoucích svíček. Tři svíčky musí být ve stejném směru a čtvrtá ve směru opačném. Formace Three Line Strike nám naznačuje přicházející změnu směru trendu a nejlépe funguje na timeframech M15 a delších.
Nejlépe tato formace funguje, je-li poslední svíčka právě typu Pin Bar, který jsme si ukázali výše.

Další svíčkové formace
Myslím si, že pro dnešek by nám dvě svíčkové formace mohly stačit. Chcete více informací o svíčkových formacích? Napište nám níže do komentářů! ⤵️
Autor článku: Tým traderů z portálu FXstreet.cz
dobrý den, nevim zda se dalším svíčkovým formacím nebudete věnovat v dalších dílech ale pokud ne tak já bych měla zájem o více informací o svíčkových formací. Předem děkuji, kristýna
Dobrý den, Kristýno. Další svíčkové formace naleznete např. v článku Svíčkové formace 2. :-)
Ahoj, můžu se zeptat, co přesně znamená věta : “nejlépe funguje na timeframech M15 a delších”. Pokud to chápu dobře, tak zkratka M15 jsou patnácti minutové svíčky a delších znamená delší období? Tudíž se to nejlépe ukáže dále na třiceti minutových svíčkách a hodinových svíčkách? Díky za odpověď.
Dobrý den, Jakube. Je to přesně tak, jak říkáte. :-)
Ahoj chtěl jsem se zeptat, u pinbarů – jaké je optimální doba expirace? Díky.
Ahoj,
hodně to záležní na tvé strategii, nelze to tak jednoduše říct. Ale volil bych pravděpodobně 1 svíčku… Ale vyzkoušej sám! Např na našem demo účtu…
Ahoj, rád bych se zeptal, jaký je rozdíl mezi svíčkou hammer a pinbarem? Protože, kdyby např. nastala situace, že bude pinbar “krátké býčí tělo svíce” bez horního knotu mohlo by se totiž jednat také o hammer. (Omlouvám se pokud se jedná o “špatný” dotaz, jsem začátečník.) S pozdravem Lukáš
Ahoj, rozdíly tam jsou minimální. Prakticky je to téměř to samé. ŠP