Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Binární opce » Brokeři » Novinka: Nová pravidla bonusů a výběrů od ESMA

Novinka: Nová pravidla bonusů a výběrů od ESMA

Novinka: Nová pravidla bonusů a výběrů od ESMA

Někteří z vás si jistě v posledních dnech všimli pár novinek. Po tom, co některé země Evropské unie zakázaly propagování binárních opcí (např. Belige), evropský finanční regulátor ESMA (European Securities and Markets Authority = regulační úřad pro cenné papíry a burzy) zakázal brokerům dávat bonusy ke vkladům a nařídil rychleji zpracovávat výběry peněz z účtů.

Tento regulační úřad je, narozdíl od CySEC, nadnárodní regulátor, který má velký vliv na fungování národních regulátorů jednotlivých zemí Evropské unie (jako je CySEC nebo ČNB). Nyní vydali nové nařízení, které bude mít na binární opce a jejich brokery velký dopad.

Změna bonusů na obchodování binárních opcí

ESMA se nelíbí, že brokeři nabízí tak vysoké bonusy, které jsou navíc spjaty dost nepřiměřenými podmínkami. Snad každý ví, že bonusy se po připsání musí tzv. proobchodovat. U některých brokerů je to 30x, u některých dokonce 45x.

To je pro nové investory, kteří si bonusy nevědomky berou, často nemožné. Kromě toho bonusy (podle ESMA) zkreslují obchodníkův pohled na zůstatek na účtu a podvědomě vybízí k investování větších částek. To se prý musí změnit.

Nevím, jak velkou pákou na brokery tato regulace bude tlačit, takže se nedá říct, zda se brokeři opravdu podřídí. Určitě ale můžeme říct, že pokud ano, tak pouze ti regulovaní. Seznam regulovaných a důvěryhodných brokerů můžete najít zde: Binární opce brokeři.

Neregulovaní brokeři budou dále nabízet bonusy a lákat na to nové obchodníky – což je špatně, protože nezkušený investor si vybere právě neregulovaného brokera s bonusem a své peníze možná už nikdy neuvidí.

Změna podmínek pro výběry peněz

Další změny, které ESMA vyžaduje, se týkají výběrů peněz. Nezřídkakdy se stává, že výběr trvá nesmyslně dlouho – jednotky až desítky dnů a to i u regulovaných brokerů.

Musím říct, že např. broker Top Option na tom není nejlépe – výběry posílá často až po 4 dnech. Ovšem překvapil mě IQOption a eXbino. Oba brokeři výběry zasílají do 2 dní – všechny výběry (okolo deseti) jsem od nich obdržel velice rychle. To může být způsobeno i tím, že rád používám peněženku Skrill.

Nesmíme ale zapomenout na to, že pokud si vybíráte peníze pomocí bankovního převodu, tak můžete přičíst ještě 2 – 5 pracovních dní, které trvá provedení příkazu na straně banky.

Můj názor na změny

Jak už jsem psal, na jednu stranu jsou tyto změny dobré a dávají smysl. Ovšem pouze pokud by platily na všechny brokery bez výjimek – ale to se nikdy nestane. Neregulované brokery takové nařízení moc nezajímají a proto si dále budou bonusy zvesela nabízet.

Nezkušení investoři by se pak mohli místo k regulovaným a důvěryhodným brokerům přidávat více k nedůvěryhodným, což by ještě stěžovalo celou situaci, protože na tyto brokery neexistuje žádná páka. Uvidíme, jak se situace vyvine.

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 4 komentáře
Karel Novotný

Rád bych to upřesnil. Fakticky nejde o žádné změny v pravidlech. V celé EU pořád platí tzv. MiFID. ESMA pouze aktualizovala Q&A (otázky a odpovědi k MIFID), kde výslovně konstatovala, že pravidla pro pobídky (bonusy), právo kdykoliv si vybrat prostředky, povinnost konat v nejlepším zájmu zákazníka atd. platí i pro CFD, binární opce a další deriváty. Maximálně bylo upřesněno, co konkrétně to znamená. Takže žádná nová pravidla, ale evropští regulátoři (všichni, včetně Kypru) by teď měli po obchodnících s binárními opcemi chtít to, co chtějí po těch obchodujících s akciemi a jinými nástroji už dávno …
No a k těm neregulovaným: tam je tendence jasná. Stíhat nelegální nabízení. Nějaký broker z Belize apod. má web česky? Blacklistovat! Nějací Češi mu dělají dohazovače? Dát mastní pokuty!

Štěpán Petřivý – Binární Opce

Ahoj, díky moc za cenné informace. ;-)

Kristina Kokr

Dobrý den, mám laický dotaz. Co to znamená blacklistovat? Kam se dá ohledně této služby napsat? Je za to někdo zodpovědný?

Předem děkuji KK

Štěpán Petřivý

Ahoj,

blacklistovat znamená přidat firmu na takový speciální seznam. A všechny firmy na tomto seznamu jsou v ČR “zakázané” a měly by jejich stránky být zablokovány. Má to pod palcem tuším ministerstvo financí, nějaké info můžeš najít třeba zde: https://vyhraj.com/loterijni-spolecnosti-cekaji-na-schvaleni/

ŠP

RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 93 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 91 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo