Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co se stane se spořením po smrti? Vaše úspory mohou skončit úplně jinde, než si myslíte!

Po smrti blízké osoby se osud jejího finančního majetku stává pro dědice zásadní otázkou. Dědické řízení je složité a úspory mohou skončit nechtěně v rukou někoho jiného.

Co se stane se spořením po smrti? Vaše úspory mohou skončit úplně jinde, než si myslíte!
Zdroj: Depositphotos.com

Lidé během života nashromáždí různé finanční produkty, od běžných a spořicích účtů přes termínované vklady, stavební spoření, penzijní spoření, životní pojištění a stále častěji také investiční produkty.

Vyvstává otázka, co se s těmito aktivy stane po smrti jejich majitele?

Nejprve je potřeba sjednané produkty dohledat

Prvním krokem v tomto procesu je vyhledání všech sjednaných produktů, protože neexistuje centrální úložiště, kde by bylo možné najít všechny účty, investice a další produkty na základě osobních údajů jednotlivce.

Pokud zesnulý nezanechal seznam svého majetku, musí se notář během pozůstalostního řízení pustit do pátrání a prověřit veřejné registry, do kterých má přístup.

Notáři však zatím nemají přístup do centrálního registru účtů u České národní banky, což dohledávání bankovních účtů poněkud ztěžuje. Podobná situace je také u investičních produktů. Šetření v Centrálním depozitáři cenných papírů probíhá pouze na základě konkrétních informací od dědiců.

Pokud zemřelý zanechal majetek v zahraničí nebo v digitální podobě – například data nebo kryptoměny – bez konkrétních údajů je tento majetek prakticky nedohledatelný.

V případě stavebního, penzijního spoření a životního pojištění databáze existují, takže dohledání těchto účtů je pro notáře poměrně snadné.

Dalším krokem je dědické řízení

Jakmile je finanční majetek zesnulého dohledán, notáři jej rozdělí do dvou skupin: na ten, který vstupuje do dědického řízení, a na ten, který může být vyplacen přímo, protože do řízení nespadá.

Dědicové přitom mají omezené možnosti nakládat s majetkem, který spadá do dědického řízení, až do ukončení pozůstalostního řízení, což může trvat několik měsíců.

Mezi majetek, který vždy spadá do dědického řízení, patří peníze z běžných účtů, spořicích účtů a termínovaných vkladů, a také stavební spoření včetně státní podpory. Patří sem také veškeré investiceakcie, dluhopisy, zůstatky na podílových fondech

Určení příjemce a dědictví

Když někdo zemře, dědí se nejen jeho majetek, ale i veškeré dluhy. Dělit se o ně musí všichni dědicové. Také pokud měl zemřelý společné jmění s manželem či manželkou, je obvykle třeba toto jmění nejprve vypořádat, než se přistoupí k rozdělení pozůstalosti.

Například penzijní spoření a životní pojištění spadají mimo dědické řízení, kde si majitel může určit konkrétní osobu (obmyšlenou), která dostane peníze mnohem rychleji než v případě dědického řízení.

Důležité je pravidelně aktualizovat svá pojištění a soustředit se také na to, koho jste jako obmyšlenou osobu ve smlouvě zvolili. Může se stát, že peníze z pojistky získá nechtěně bývalý partner, kterého jste zapsali před desítkami let jako obmyšlenou osobu.

Určením příjemce pro penzijko nebo životní úspory může majitel řešit i situace, kdy nechce, aby veškerý jeho majetek připadl zákonným dědicům, například dětem nebo jeho potomkům.

V penzijních fondech si na důchod spoří přibližně 4,2 milionu lidí. Podle některých penzijních spořitelen má většina klientů určeného příjemce (obmyšlenou osobu).

Poplatek za vyřízení pozůstalosti

Dědicové musí počítat s tím, že notáři za vyřízení pozůstalosti budou platit. Pokud je hodnota dědictví do půl milionu korun, platí se poplatek ve výši 2 %, minimálně však 2 000 korun plus DPH.

U vyšších částek jsou poplatky následující: od 500 001 do 1 000 000 korun navíc 0,9 %, od 1 000 001 do 3 000 000 korun navíc 0,5 %, od 3 000 001 do 30 000 000 korun navíc 0,1 %, od 30 000 001 do 100 000 000 korun 0,05 % a u částek nad 100 milionů korun se poplatek neúčtuje.

Jak je to s novým DIPem?

Letošní novinka, dlouhodobý investiční produkt (DIP), který automaticky spadá do dědického řízení, má naději, že by v budoucnu mohl být vyjmut z tohoto procesu podobně jako penzijní spoření nebo životní pojištění. V tom případě by pak bylo nutné určit příjemce.

Ideální je mít přehled a soupis majetku, což usnadní jeho správné předání. V případě objevení majetku po skončení dědického řízení je možné situaci řešit dodatečně u notáře.

Vedením písemné evidence majetku a informováním blízkých je možné zajistit, že s majetkem bude po odchodu majitele nakládáno podle jeho přání.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.