Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Další banka snižuje úrok na spoření! Kde má ještě smysl spořit?

Air Bank od 12. dubna sníží atraktivní úrok na spořicím účtu. Kolik nově nabídne a jakou kompenzaci si připravila pro své klienty?

Publikováno
Další banka snižuje úrok na spoření! Kde má ještě smysl spořit?
Zdroj: depositphotos.com

Od 12. dubna Air Bank sníží doposud zajímavou úrokovou sazbu na svém spořicím účtu. Úrok klesne u vkladů do 250 000 korun na maximálně 4 % p.a. ze současných 5 % p.a., u vkladů nad 250 000 Kč sníží sazbu na maximálně 5 % p.a. ze současných 6 % p.a.

Tato úprava se týká propagační kampaně, kterou banka zahájila na začátku roku.

Pro získání nároku na tyto sazby musí klienti nabídku aktivovat a splnit obecnou podmínku: provést alespoň pět plateb kartou banky v předchozím měsíci. Pro nové klienty je však tato podmínka na první dva měsíce zrušena.

Přečtěte si recenzi Air Bank

Air Bank se 2. května vrátí ke standardní sazbě

Marketingová akce pak definitivně skončí 2. května. Pokud poté nebude zavedena žádná nová speciální nabídka, spořicí účet se vrátí ke standardní úrokové sazbě.

V listopadu loňského roku navázala Air Bank standardní sazbu přímo na základní sazbu České národní banky (ČNB). Vklady do 250 000 Kč budou vždy úročeny sazbou o dva procentní body nižší, než je dvoutýdenní repo sazba ČNB, a u vkladů od 250 000 do 500 000 Kč to bude o tři procentní body méně.

Od 5. dubna se v návaznosti na výše uvedené pravidlo sníží standardní sazba na 3,75 % p.a. pro vklady do 250 000 Kč a 2,75 % p.a. pro vklady od 250 000 do 500 000 Kč. Spořicí účty s méně než pěti platbami kartou v měsíci nebudou úročeny.

Nový produkt Investice do Air Bank

V reakci na klesající úrokové sazby na spoření zavádí Air Bank nový produkt s názvem “Investice do Air Bank”.

Tento produkt nabízí fixní roční úrokovou sazbu 6 % p.a. pro vklady ve výši alespoň 100 000 Kč s dvouletou vázaností. Tato sazba je výrazně vyšší, než jakou v současné době nabízejí ostatní banky u jednoletých nebo dvouletých termínovaných vkladů.

Jak “Investice do Air Bank” funguje? Banka vysvětluje, že klienti půjčí bance své peníze na předem stanovenou dobu, které banka pak použije na zákonné požadavky, tedy konkrétně na způsobilé závazky.

Na oplátku bude měsíčně posílat klientovi na účet úrok. Po uplynutí doby investice budou všechny vložené peníze vráceny. Existuje také možnost, že banka vrátí investici již po jednom roce.

Investice na rok až na dva

Zásadní je, že investice, včetně nového produktu Air Bank, nejsou kryty zákonným pojištěním. To znamená, že v případě vážných finančních potíží Air Bank mohou být investované peníze zcela odepsány. Banka, za kterou stojí skupina PPF, však ujišťuje o své stabilitě.

V praxi se tento nový produkt podobá dluhopisům, kdy si banka půjčuje od svých klientů. Z podrobných podmínek není zcela jasné, zda závazek bude trvat dva roky, nebo jen jeden, protože banka uvádí, že investice “obvykle trvá dva roky nebo několik let”.

Zatímco ze spořicích účtů a termínovaných vkladů banka automaticky strhává daň z výnosů, u investic si musí klienti vyřídit zdanění sami na konci kalendářního roku.

Kromě nového produktu Air Bank již dříve nabízela klasické investování do podílových fondů (Conseq a Generali) nebo do ETF (od Portu).

Naopak slibované přímé investování do 200 amerických akcií se potýká se zpožděním, naposledy jej banka plánovala spustit na přelomu loňského a letošního roku. Zatím však ke spuštění nedošlo.

Úroky upravují i další banky

Své úrokové sazby upravují i další banky. Například Banka Creditas snížila úrokovou sazbu na svém spořicím účtu na 5,2 % p.a. pro vklady do půl milionu korun (dříve 5,4 % p.a.) a na 2,5 % p.a. pro vklady nad tuto částku (dříve 2,9 % p.a.).

Od dubna sníží úrokové sazby i Komerční banka, která v nové aplikaci KB+ nabízí pro vklady do 200 000 Kč úrokovou sazbu 4,5 % p.a. ze současných 5 % p.a.

ČSOB ponechává do konce dubna 5% p.a. úrok na vklady do 250 tisíc, ale od 6. dubna snižuje úrok na vklady mezi 250 tisíc a 1 milionem na 2,8 % p.a. a upravuje podmínky pro aktivní uživatele. Také Česká spořitelna od června zjednodušuje své úročení.

Nejvíce zatím nabízí Trinity Bank a jejím Jarním Skvělým účtem, která poskytuje nejvyšší úrok 6,08 % p.a. pro vklady do 250 tisíc, Partners Banka drží druhé místo s 6,03 % p.a. úrokem bez omezení výše vkladu a Max banka nabízí nejsnadnější spořicí účet s 5,7 % p.a.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎