Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Toto je dividendový král, který snadno ustojí veškeré ekonomické bouře!

V čem tkví hlavní síla dividendových králů? Zvyšují dividendu nepřetržitě už více než 50 let. Nabízejí tak spolehlivý zdroj příjmů. Tak jako tento globální gigant, u kterého nakupuje celý svět.

Publikováno
Toto je dividendový král, který snadno ustojí veškeré ekonomické bouře!
Zdroj: Depositphotos.com

Investování na akciovém trhu může mít celou řadu cílů, od hledání růstových akcií, které překonají trh, až po konzervativnější výběr stabilních uchovatelů hodnoty.

Například investoři, kteří upřednostňují spolehlivý příjem, vyhledávají akcie vyplácející dividendy.

Dividendový král se silnou pozicí

Ukázkovým příkladem dividendové akcie je Procter & Gamble, která nedávno oznámila své 68. po sobě jdoucí zvýšení roční dividendy, čímž si upevnil pozici dividendového krále, a tím výnosné investice pro investory orientované na příjmy.

Trvalá přitažlivost Procter & Gamble je podpořena jeho dominancí v sektoru spotřebního zboží, kde se může pochlubit portfoliem celosvětově uznávaných značek, jako jsou Gilette, Head and Shoulders, Pampers, Old Spice, Jar a další.

Síla těchto značek nejenže zajišťuje pozici společnosti na trhu, ale také jí umožňuje udržovat ziskovost díky cenové síle, která je rozhodujícím faktorem pro trvalý úspěch.

Odolnost společnosti je patrná z její výkonnosti v náročných ekonomických obdobích. Dokonce i v době velké recese zaznamenal Procter & Gamble v roce 2009 pouze mírný 3% pokles tržeb a v následujících letech se rychle zotavil.

Pevné fundamentální ukazatele

Fundamentální analýza akcie ukazuje na velmi silnou společnost a investici do jejích akcií staví mezi volby s nízkou mírou rizika.

Její trvale vysoké marže, kdy v posledních pěti letech dosahovala hrubá marže v průměru 49 % a provozní marže 23 %, dále podpořily její finanční stabilitu.

Tato stabilita se promítla do značného volného cash flow, které podporuje štědré výnosy pro akcionáře. Jen ve fiskálním roce 2023 společnost rozdělila akcionářům 16,4 miliardy dolarů prostřednictvím dividend a zpětného odkupu akcií.

Info

Ačkoli současný dividendový výnos 2,6 % nemusí na první pohled vyčnívat, působivý růst dividend – o 56 % za posledních deset let, podtrhuje její závazek akcionáře odměňovat.

Ve spojení s konzistentní růstovou trajektorií zisku na akcii naznačují výsledky společnosti slibný výhled pro budoucí výplatu dividend.

Srovnání ceny akcií Procter & Gamble s indexem S&P 500 v posledních 10 letech

Aktuální cena
Změna
Procter & Gamble / PG
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání

Akcie není pro každého

Je však nutné si uvědomit, že Procter & Gamble nemusí odpovídat cílům každého investora.

Zatímco pro investory zaměřené na příjmy může být atraktivní, jedinci orientovaní na růst a hledající nadprůměrnou výkonnost na trhu by měli hledat alternativní příležitosti.

Za posledních pět i deset let akcie Procter & Gamble nedosáhla výkonnosti indexu S&P 500, a to ani při zohlednění dividend.

Vzhledem k tomu, že se jedná o vyspělou společnost v odvětví s omezenými vyhlídkami na růst, je nepravděpodobné, že by se tento trend v budoucnu změnil.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎