Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kolik peněz vám skutečně vydělají akcie? Možná budete překvapeni

Jaká je jedna z nejdůležitějších lekcí finanční gramotnosti? Buďte realističtí a studujte historii trhu.

Publikováno
Kolik peněz vám skutečně vydělají akcie? Možná budete překvapeni
Zdroj: depositphotos.com

Individuální investoři jsou mimo realitu a příliš často se tak chovají i finanční poradci. Podle průzkumu provedeného v roce 2023 mezi tisíci investory ve 23 zemích investoři v průměru očekávají, že akciový trh v dlouhodobém horizontu překoná inflaci o 12,8 % ročně.

To je více než dvojnásobek 5,1% výnosu očištěného o inflaci, což je skutečný výnos globálních akcií od roku 1900 do roku 2023, jak uvádí ročenka UBS Global Investment Returns Yearbook 2024.

Poznámka

Abychom tyto rozdíly uvedli do dlouhodobého kontextu, uvažujme, že milion korun rostoucích 12,8% anualizovanou mírou se po 20 letech zhodnotí na 11 milionů korun.

Naproti tomu při 5,1% anualizované míře vzroste na 2,7 milionu korun. Vlivem složeného úročení je rozdíl skutečně enormní.

Průměrný finanční poradce je pak jen z poloviny tak nerealistický jako typický jednotlivec.

Podle společnosti Natixis, která průzkum provedla, průměrný poradce očekává, že globální akcie dlouhodobě překonají inflaci o 9 % ročně, což je o 3,9 procentního bodu ročně více než historický průměr.

Nerealistická očekávání pravděpodobně sabotují více finančních plánů než jakákoli jiná forma finanční negramotnosti.

Když se investorům nepodaří vydělat to, co by se blížilo jejich nerealisticky vysokým očekáváním, mají tendenci podstupovat mnohem větší investiční riziko, a nevyhnutelně skončí s ještě větším zpožděním za trhem.

Zdroj: natixis.com
Srovnání očekávání investorů (zelená), finančních poradců (modrá) a skutečné výkonnosti akciových trhů (červená)
Srovnání očekávání investorů (zelená), finančních poradců (modrá) a skutečné výkonnosti akciových trhů (červená)

Výše uvedený graf reprodukuje některá zjištění z průzkumu společnosti Natixis spolu s dlouhodobými výnosy akciových trhů různých zemí očištěnými o inflaci.

Průměrný finanční plánovač je nejvíce nerealistický v Singapuru, kde je mezi očekávaným výnosem akcií a historickým průměrem rozpětí 8,7 procentního bodu ročně.

Naopak zemí, ve které je průměrný plánovač nejrealističtější, je Austrálie, kde je rozpětí v průměru pouze 0,2 anualizovaného procentního bodu.

Na druhém místě jsou finanční poradci z USA, kde rozptyl mezi jejich průměrným očekáváním a historickou skutečností je 0,5 anualizovaného procentního bodu.

I historický průměr však může být v současné době příliš optimistický

Dosavadní analýza může být stále příliš optimistická. To proto, že vychází z předpokladu, že historický průměr je realistickým očekáváním budoucích výnosů. Existují však pádné důvody domnívat se, že budoucnost nemusí tomuto průměru odpovídat.

Je to proto, že americký referenční index S&P 500 je v současné době extrémně nadhodnocený, a to prakticky podle všech měřítek ocenění, která mají statisticky významné historické záznamy.

Zdroj: ubs.com
Očekávaný anualizovaný reálný výnos indexu S&P 500 pro následující dekádu, dle obvyklých indikátorů
Očekávaný anualizovaný reálný výnos indexu S&P 500 pro následující dekádu, dle obvyklých indikátorů

Můžete to vidět na grafu výše, který ukazuje anualizovaný desetiletý reálný výnos indexu S&P 500, který je implicitní prognózou každého z osmi ukazatelů ocenění.

Těchto osm ukazatelů ocenění v průměru předpovídá, že celkový výnos indexu S&P 500 bude v příštím desetiletí zaostávat za inflací o 2,9 % ročně.

Poznámka

Pro výpočet implicitní prognózy desetiletého výnosu indexu pro každý ukazatel sestavila UBS model založený na historické korelaci mezi jeho minulými hodnotami a výnosy akciového trhu v následujícím desetiletí.

Možná nejužitečnějším krokem k vyšší finanční gramotnosti je studium historie a finanční poradci mají bezpochyby odpovědnost za to, aby omezili přehnaná očekávání svých klientů.

Uvažujete o pravidelném investování? Zvážit můžete některou z námi recenzovaných platforem:

Favorit redakce

Výhody
  • Velmi jednoduchý přístup k investování, který zvládne i naprostý nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky a velmi nízké průběžné poplatky za investování
Nevýhody
  • Omezený potenciál návratnosti oproti aktivnímu výběru jednotlivých akcií
  • Nízký počet akcií, do kterých lze investovat

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎