Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaké riziko může způsobit další vlnu vysoké inflace?

Komoditní trhy zažívají zlaté časy. Futures dosahují rekordních hodnot a ceny klíčových komodit rostou rychleji než akcie. Je to dobrá zpráva?

Publikováno
Jaké riziko může způsobit další vlnu vysoké inflace?
Zdroj: Depositphotos.com

Růst cen surovin, které pohání výrobu a dopravu, vyvolává obavy i naděje mezi investory po celém světě.

Investoři nyní sází na prodloužený růst a zároveň se obávají možného návratu růstu inflace, který by měl významné dopady na globální ekonomiku.

Výkonnost komodit překonává akciový trh

Index globálních cen komodit, S&P GSCI, letos stoupl o 11 %, což překonalo 9,2% nárůst indexu S&P 500.

Zdroj: factset.com
Komodity vs. S&P 500 v roce 2024
Komodity vs. S&P 500 v roce 2024

Tento nárůst byl podpořen zejména nárůstem cen mědi a ropy, které vzrostly o 11, respektive 18 %. Výrazně k němu přispělo i zlato, které dosahuje nových rekordů, když jeho cena stoupla od začátku roku o 14 % na nové maximum 2 353 USD za trojskou unci.

Vývoj cen jednotlivých komodit od začátku roku

Aktuální cena
Změna
Měď / 1 tuna mědi
Načítání
Načítání
Načítání
Ropa (WTI) / 1 barel (WTI)
Načítání
Načítání
Načítání
Zlato / 1 oz zlata
Načítání
Načítání
Načítání

Tento růst cen komodit je založen na očekávání, že ekonomický růst, zejména v USA a Číně, zvýší poptávku po surovinách.

Nedávné zprávy o oživení v obou zemích v odvětví výroby posílily toto očekávání a vedly k další vlně nákupů na trzích komodit.

Zvýšení cen komodit je také spojeno s dalšími faktory, jako jsou geopolitické události. Například útoky bezpilotních letadel v Rusku a konflikt na Středním východě přispěly k růstu cen ropy.

Obecně se očekává, že růst cen komodit bude pokračovat i nadále. Růst reálného příjmu v globálním měřítku vyvolal další zvýšení poptávky po zboží, což by mohlo ještě více posunout ceny komodit nahoru.

Obavy z růstu cen

Trend podporuje i akcie energetických a materiálových společností, ale zároveň vyvolává obavy o zvýšení cen benzínu před nadcházející letní sezónou cestování.

Například Exxon Mobil v pátek dosáhl rekordní ceny svých akcií a za poslední měsíc připsal víc než 12 %.

Poslední měsíc cen akcií Exxon Mobil

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ExxonMobil Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Růst cen komodit může také komplikovat snahu Federálního rezervního systému bojovat s inflací a Fed by tak mohl přehodnotit svůj pohled na snížení úrokových sazeb později v tomto roce.

To by negativně ovlivnilo současnou rally na akciových trzích, která dosáhla rekordních úrovní.

Vzhledem k tomu, že ceny komodit mají významný dopad na ceny v ekonomice, investoři se často uchylují k futures kontraktům jako zajištění proti inflaci. To je také jeden z důvodů, proč futures zlata dosahují nových rekordních hodnot.

Komoditní trhy jsou pro investory i obchodníky nyní velmi atraktivní, ale na celkovou ekonomickou i finanční stabilitu to v konečném důsledku může mít negativní vliv. Opatrnost je tedy na místě ještě víc, než dříve.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.