Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Indikátor recese ukazuje nejhorší situaci na trhu za posledních 40 let!

Dluhopisový trh bije na poplach nejvíce za poslední desetiletí a to může znamenat problémy pro akciový trh. Výnosová křivka se chová jako před recesí. Co to znamená pro investory a jak se mohou chránit?

Publikováno
Indikátor recese ukazuje nejhorší situaci na trhu za posledních 40 let!
Zdroj: depositphotos.com

V roce 2023 ekonomika USA překonala očekávání a dosáhla silného tempa růstu ve výši 2,5 %, čímž překonala 1,9 % v předchozím roce i desetiletý průměr ve výši 2,3 %.

Silná ekonomika pomohla indexu S&P 500 k 24% růstu, což znamenalo třetí nejlepší roční výkonnost za posledních deset let.

Tento překvapivý vzestup následoval po špatném roce 2022, kdy agresivní zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem v reakci na nejvyšší míru inflace za posledních čtyřicet let utlumilo akciový trh.

Index S&P 500 od začátku roku 2022

Ekonomové přešli od předpovědi recese k předpovědi měkkého přistání, kdy se inflace stabilizuje, aniž by způsobila pokles HDP.

Tento posun odráží i průzkum deníku The Wall Street Journal z dubna 2024, kdy pravděpodobnost recese v USA klesla na 29 % oproti předchozímu roku, kdy byla 61 %.

Spolehlivému indikátor recese z trhu dluhopisů ale ukazuje něco jiného.

Indikátor recese už svítí dlouho

Výnosová křivka státních dluhopisů, která znázorňuje úrokové sazby amerických státních dluhopisů s různou dobou splatnosti, se obvykle natáčí směrem nahoru, což odráží vyšší výnosy u dlouhodobějších dluhopisů.

Když dlouhodobé výnosy klesnou pod krátkodobé výnosy, dochází k tzv. inverzi, což je jev, který předcházel každé recesi v USA od roku 1968.

V předchozích případech křivka invertovala maximálně 16 měsíců před nástupem recese. Nyní je výnos desetiletých státních dluhopisů nižší než výnos tříměsíčních dluhopisů už od listopadu 2022.

Současný termínový spread mezi těmito dvěma dluhopisy činí 1,17 %, což je nejvýraznější inverze od 1,43 % zaznamenaných v srpnu 1981. To znamená, že křivka je nejstrmější za posledních 42 let.

Nevystupujte za jízdy

Investoři mohou být v pokušení jednat na základě těchto signálů recese, ale nepředvídatelnost tržních pohybů a možnost falešného poplachu ze strany dluhopisového trhu by měly vybízet k uvážlivějšímu přístupu.

Je pravda, že historicky zažíval akciový trh během recese prudké poklesy. 8 recesí od roku 1968 znamenalo pro index S&P 500 pokles v rozmezí od 17 do 57 % s průměrem ve výší 34,5 %.

Trh se však často začíná zotavovat už měsíce před koncem recese a v roce následujícím po poklesu vykazuje silné oživení – v průměru o 42 %.

Tato historická odolnost naznačuje, že by preventivní prodej s cílem vyhnout se potenciálním ztrátám způsobeným recesí mohl investorům spíš ublížit, než pomoci.

Načasování zotavení trhu jim s vysokou pravděpodobností nevyjde a sami se tak připraví o zisk, který index připíše na začátku nového býčího trhu.

A protože opakování je matkou moudrosti, připomínáme, že čas na trhu je mnohem důležitější, než načasování trhu a pravidelné investování toho naplno využívá.

Při důsledném pravidelném investování se akcie nakoupené v období poklesu zhodnocují během zotavení rychleji a pomáhají tak rychleji na ztráty indexu zapomenout.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎