Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Akciový index Dow Jones čelil výraznému poklesu, zatímco dluhopisy a komodity jsou na vzestupu. Je na čase přehodnotit portfolia?
Akciové trhy ve čtvrtek zaznamenaly výrazný pokles, přičemž index Dow Jones Industrial Average klesl o 530 bodů, tj. o 1,4 %, a poprvé od poloviny března uzavřel pod úrovní 39 000 bodů.
Ztráty zaznamenaly také indexy S&P 500 a Nasdaq, které poklesly o 1,2 %, resp. 1,4 %. Tento pokles je přičítán obavám investorů z nejnovější zprávy o zaměstnanosti a opatrnému postoji představitelů Federálního rezervního systému ke snižování úrokových sazeb.
Ke znepokojení trhu přispěly výroky prezidenta Federálního rezervního systému v Minneapolisu, Neela Kashkariho, který naznačil, že by v případě přetrvávající inflace mohla americká centrální banka letos od snižování sazeb zcela upustit.
Obavy z přetrvávající vysoké inflace vyvolal cenový index výdajů na osobní spotřebu, který za 12 měsíců končících únorem vykázal růst o 2,5 %, což je o něco více než lednový nárůst o 2,4 %.
Očekávání investorů ohledně brzkého snížení sazeb v červnu nebo červenci se tak kvůli nedávným údajům a komentářům centrální banky setkala se skepsí.
Úroková sazba Federálního rezervního systému se v současné době nachází v pásmu 5,25 až 5,5 %, přičemž čtyři z devatenácti představitelů Fedu předpokládají, že sazby zůstanou nad 5 % po celý rok, což naznačuje možnost minimálního, nebo žádného snížení sazeb.
Několik představitelů Federálního rezervního systému zdůraznilo pravděpodobnost, že vysoké sazby přetrvají delší dobu.
Předseda Fedu, Jerome Powell, stejně jako prezidentka clevelandského Fedu, Loretta Mesterová, možnost snížení sazeb v brzké době odmítli.
Prezident atlantského Fedu, Raphael Bostic, pak předpokládá jediné snížení sazeb ve čtvrtém čtvrtletí s odkazem na setrvání inflace na cestě k 2% cíli Fedu.
V souvislosti s těmito výroky výnosy dlouhodobých dluhopisů prudce vzrostly, přičemž výnos amerických desetiletých státních dluhopisů dosáhl čtyřměsíčního maxima, než mírně ustoupil na 4,31 %.
Nárůst výnosů dluhopisů vyvolal mezi investory obavy ohledně výpůjčních nákladů a hospodářského růstu.
Kromě toho došlo k růstu cen komodit, přičemž americká ropa dosáhla pětiměsíčního maxima v důsledku eskalace konfliktů na Blízkém východě a snížení produkce OPEC+.
Cena ropy West Texas Intermediate se ustálila na hodnotě 86,59 dolaru, zatímco futures na ropu Brent dosáhly úrovně 90,65 dolaru.
Stratégové Bank of America předpovídají, že by ceny ropy mohly v létě dosáhnout vrcholu kolem 95 dolarů za barel, a to v důsledku geopolitického napětí a omezené nabídky.
Zlato, které je tradičně považováno za pojistku proti inflaci a bezpečné aktivum, také zaznamenalo růst cen, přičemž nejaktivněji obchodovaný futures kontrakt na zlato se usadil nad úrovní 2 300 dolarů za trojskou unci.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.