Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tato akcie se obchoduje za historicky nízkou cenu, vyplatí se do ní investovat?

Trh s elektroauty je velmi nestálý a akcie jejich výrobců zrovna tak. Své o tom ví akcionáři Rivianu, kteří minulý týden viděli jejich historicky nejnižší cenu.

Publikováno
Tato akcie se obchoduje za historicky nízkou cenu, vyplatí se do ní investovat?
Zdroj: forbes.com

Společnost Rivian Automotive, výrobce elektromobilů (EV), se v současné době potýká na akciovém trhu s problémy. Její akcie dosáhly minulý týden rekordně nízké úrovně.

Bylo to dno, nebo budou výprodeje pokračovat?

Výrobci EV v problémech

Minulé pondělí Tesla, oznámila propouštění celé jedné desetiny zaměstnanců, čímž umocnila nedůvěru trhu v akcie výrobců elektromobilů, tu trochu rozmělnila poměrně překvapivá reakce akcií na hospodářské výsledky společnosti, když výrazně stouply po více než 50% propadu čistého zisku.

Akcie Rivianu v úterý 16. dubna propadly na historicky nejnižší hodnotu 8,26 USD, po 8% poklesu v předchozím dni, v rámci širšího výprodeje v sektoru elektromobilů.

Akcie Rivian za poslední měsíc

Načítání
Načítání
Kupte si akcie RIVN Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Zpomalení růstu Tesly a snaha o snižování nákladů vrhly stín na odvětví elektromobilů a posílily konkurenci ze strany hybridních alternativ nabízených zavedenými výrobci automobilů, jako je Toyota.

Plány Rivianu

Navzdory náročným podmínkám na trhu však zůstává Rivian odhodlán plnit své poslání přechodu na udržitelnou energii prostřednictvím své řady komerčních a osobních elektromobilů.

Cílem společnosti je zpřístupnit svá vozidla snížením vstupních cen a rozšířením výroby, aby se zmírnil dopad fixních režijních nákladů na ziskovost.

Poznámka

Nedávno firma představila dva nové modely, které chce začít dodávat v polovině roku 2026 a chce s nimi prorazit na trh dostupnějších elektromobilů – cena modelu R2 má být zhruba 45 000 USD.

Cesta Rivianu k ziskovosti je však nejistá. A to i přes velmi dobré hodnocení, které si jeho automobily vysloužily. Jsou zde totiž i faktory, které společnost nedokáže ovlivnit.

Jde především o cyklickou povahu automobilového průmyslu, kolísavý zájem spotřebitelů o elektromobily a taky aktuálně vysoké úrokové sazby, které komplikují přístup ke kapitálu.

Finanční situace

Při aktuálním pohledu na finanční situaci Rivian působí jako společnost s vysokou hodnotou, jejíž akcie jsou podhodnocené a čekají na svůj boom.

S tržní kapitalizací 8,8 miliardy USD a hotovostí ve výši 7,9 miliardy USD se společnost jeví jako potenciálně výhodná hodnotová investice.

Plánované výdaje v příštích dvou letech s nejistou návratností však vytvářejí obrovský tlak na úspěch R2 a ponechávají jen malý prostor pro chybné kroky.

Trpělivost investorů se vytrácí a budoucí trajektorie akcií je nejistá, takže se jedná o investiční možnost pouze pro ty, kteří jsou hluboce přesvědčeni o úspěchu Rivianu – jeho inovačních schopnostech a o schopnosti zajistit další kapitál.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎