Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato i stříbro zaznamenaly největší pokles za více než rok. Co za ním stálo?

Z rekordních hodnot zlato spadlo rekordně prudce. Stříbro, které je letos výkonnější, zažilo ještě strmější pád. Co se stalo, a jaký je výhled drahých kovů?

Publikováno
Zlato i stříbro zaznamenaly největší pokles za více než rok. Co za ním stálo?
Zdroj: depositphotos.com

V pondělí klesla hodnota futures na drahé kovy a zájem obchodníků se od zlata a stříbra přesunul k akciím a dalším rizikovým aktivům.

Slábnoucí geopolitické napětí podporuje optimismus na trzích, což snižuje atraktivitu drahých kovů.

Skončila rally drahých kovů?

Zlato letos zaznamenalo nárůst o necelých 12 % podporováno neklidem na Blízkém východě. Stříbro tento růst ještě překonalo a obchoduje se o 13 % výš, než na začátku roku.

Vývoj cen zlata a stříbra od začátku roku

Aktuální cena
Změna
Zlato / 1 oz zlata
Načítání
Načítání
Načítání
Stříbro / 1 oz stříbra
Načítání
Načítání
Načítání

Na dosavadním konci své rally ale zlato nedokázalo uzavřít týden nad 2 400 dolary, což by podle některých analytiků mohlo obchodníky přimět se stáhnout.

Futures na zlato pro dodání v červnu v pátek zaznamenaly nový rekord ve výši 2 413,80 dolarů, aby pak v pondělí klesly o 67,40 dolaru, nebo 2,8 % a uzavřely na 2 346,40 dolarů, což je nejnižší uzavírací hodnota od 5. dubna.

Nejaktivněji obchodovaný kontrakt na zlato tak zaznamenal svůj nejhorší jednodenní procentuální pokles od 3. února 2023.

Stříbro s dodáním v květnu kleslo o 1,60 dolaru (5,5 %), a uzavřelo na úrovni 27,25 dolaru za unci, což je nejnižší uzavírací cena od 3. dubna.

Procentuální ztráta za seanci byla největší od 17. června 2021.

Co zlomilo trend?

Příčiny poklesu jsou v zásadě dvě. Tou první je už zmíněná geopolitická situace. Konflikt na Středním východě se po hrozbě eskalace spíše uklidňuje a vypadá to, že vlády Izraele ani Íránu nechtějí otevřenou válku.

Skutečná válka mezi těmito dvěma státy by měla dalekosáhlé následky. Pokračování konfliktu pouze mezi Izraelem a jednotlivými bojovnými skupinami, ač podporovanými Íránem, tak děsivé dopady mít nebude.

To je jistě dobrá zpráva, ale zlatu, kterému se tradičně daří spíš v časech nejistoty, neprospěla.

Druhou příčinou jsou obavy z inflace. Může se to zdát nelogické, protože cenu zlata obyčejně obavy z inflace ženou spíš nahoru. V aktuální situaci ale vysoká americká inflace ničí naděje na snížení úrokových sazeb, které mají na cenu zlata značný vliv.

Poznámka

Při vysokých úrokových sazbách mají investoři a obchodníci možnost těžit z vysokých výnosů dluhopisů. Atraktivita zlata tak klesá, zejména ve srovnání s aktivy generujícími příjem.

Zástupci Federálního rezervního systému nadále zdůrazňují, že úrokové sazby zůstanou vysoké, dokud data neukážou, že je inflace pod kontrolou.

Nadcházející ekonomická data by mohla poskytnout důležité náznaky o budoucím směru úrokových sazeb. Tento týden bude zveřejněno hned několik důležitých ukazatelů, jako hrubý domácí produkt (HDP) za první čtvrtletí (ve čtvrtek) a především index výdajů na osobní spotřebu (PCE) (v pátek).

Obchodníci by mohli zůstat opatrní, protože horší než očekávaná data by mohla způsobit další pokles ceny zlata. Do konce týdne se proto dá očekávat menší aktivita na trhu s drahými kovy.

Do budoucna analytici očekávají další růst, ale ceny zlata budou pravděpodobně přechodně testovat úroveň 2 300 dolarů a možná dokonce 2 200 dolarů.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎