Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nový rekord: Počet miliardářů dosahuje neuvěřitelných čísel! Kdo jsou nejbohatší lidé světa?

Forbes aktualizoval žebříček miliardářů. Na pořadí měl největší vliv růst technologických akcií. Nejvíce extrémně bohatých přibylo v Indii.

Publikováno
Nový rekord: Počet miliardářů dosahuje neuvěřitelných čísel! Kdo jsou nejbohatší lidé světa?
Zdroj: depositphotos.com

Počet miliardářů na světě dosáhl nového rekordu – časopis Forbes identifikoval 2 781 osob na celém světě, jejichž čisté jmění v dolarech dosahuje nejméně deseticiferné částky. To překonává loňský počet o 141 a rekord z roku 2021 o 26.

Tito miliardáři dohromady nashromáždili ohromující majetek v hodnotě 14,2 bilionu dolarů, což znamená nárůst o 2 biliony dolarů oproti předchozímu roku a překonání předchozího maxima o 1,1 bilionu dolarů.

Vrchol žebříčku miliardářů

Ekonomická situace výrazně zvýhodnila ultrabohaté, zejména ty, kteří se nacházejí na samém vrcholu pyramidy bohatství. Exkluzivní 100miliardový klub se rozšířil na 14 členů, což je výrazný skok oproti jedinému členovi před čtyřmi lety.

Jen tato elitní skupina vlastní 2 biliony dolarů, což představuje 14 % celkového miliardářského majetku, přestože tvoří pouhých 0,5 % miliardářské populace.

V čele seznamu je již druhý rok po sobě Bernard Arnault, francouzský magnát stojící za konglomerátem luxusního zboží LVMH, známým díky ikonickým značkám, jako jsou Louis Vuitton, Tiffany & Co. a Sephora.

Arnaultův majetek se odhaduje na 233 miliard dolarů, což je o 22 miliard dolarů více než v předchozím roce. Pohodlně vede před druhým nejbohatším Elonem Muskem s odhadovaným majetkem 195 miliard dolarů a těsně za ním následuje Jeff Bezos se 194 miliardami dolarů.

Významným generátorem bohatství je zejména technologický průmysl. Majetek Marka Zuckerberga vzrostl za pouhý rok o 116,2 miliardy dolarů díky tomu, že se hodnota akcií společnosti Meta více než zdvojnásobila, což ho vyneslo na čtvrté místo s čistým jměním 177 miliard dolarů.

Vývoj ceny akcií Meta za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pětici nejbohatších osob uzavírá Larry Ellison, zakladatel a CEO společnosti Oracle, s odhadovaným majetkem 141 miliard dolarů.

Kde hledat nejlepší podhoubí pro růst bohatství?

Prudký rozvoj umělé inteligence je pro technologický sektor přínosem a do žebříčku přivedl přes deset nových miliardářů, včetně Charlese Lianga ze společnosti Super Micro Computer, Lisy Su z Advanced Micro Device a člena představenstva společnosti Nvidia Harveyho Jonese.

Vývoj akcií Super Micro Computer, AMD a Nvidia za poslední rok

Aktuální cena
Změna
Nvidia / NVDA
Načítání
Načítání
Načítání
AMD / AMD
Načítání
Načítání
Načítání
Super Micro Computer / SMCI
Načítání
Načítání
Načítání

Sam Altman ze společnosti OpenAI také dosáhl statusu miliardáře díky včasným investicím do různých startupů a technologických podniků.

Celkové jmění technologických miliardářů vzrostlo za rok o zhruba 750 miliard dolarů na 2,6 bilionu dolarů, čímž překonalo jakékoliv jiné odvětví.

Jednoho z nových dolarových miliardářů přinesl i zábavní průmysl. Taylor Swift se po úspěchu svého turné Eras stala první hudebnicí, která se do seznamu miliardářů dostala jen díky psaní písní a vystupování.

Hranici miliardáře překonali také televizní producent Dick Wolf a legenda NBA Magic Johnson, a to díky svým úspěšným kariérám v televizi a byznysu.

Noví miliardáři a noví milionáři

Celosvětově se na seznam miliardářů dostalo 265 nováčků. Celkový nárůst počtu miliardářů byl 141, protože ze seznamu 189 osob vypadlo , když jejich jmění spadlo pod hranici jedné miliardy dolarů vlivem rozvodu, skandálu, nebo poklesu cen akcií.

Mezi pozoruhodné odchody z tohoto exkluzivního seznamu patří Ryan Breslow ze společnosti Bolt nebo Rene Benko a Hui Ka Yan ze společnosti Evergrande Group.

Kromě toho také 32 osobností z loňského seznamu zemřelo, včetně významných osobností, jako jsou spoluzakladatel Intelu Gordon Moore nebo investor Charlie Munger, dlouholetý kolega Warrena Buffetta, který je mimochodem v žebříčku šestým .

Nejbohatším nováčkem je Ital Andrea Pignataro, zakladatel společnosti ION Group, která se zabývá finančním softwarem, a jeho majetek se odhaduje na 27,5 miliardy dolarů.

Mezi další významné nové miliardáře patří Todd Graves ze společnosti Raising Cane’s a spoluzakladatelé Shein – Maggie Gu, Molly Miao a Ren Xiaoqing.

Geograficky vzato nadále vedou Spojené státy s nejvyšším počtem miliardářů, kterých je 813, s celkovým majetkem 5,7 bilionu dolarů. Druhé místo drží Čína s 406 miliardáři a impozantní nárůst zaznamenala Indie s 200 miliardáři s celkovým majetkem 954 miliard dolarů.

Většina miliardářů je self-made, přičemž 66 % z nich založilo nebo spoluzaložilo své společnosti.

Patří sem i 17 kryptoměnových miliardářů, kteří se vynořili z “kryptozimy” díky digitálním aktivům obchodovaným na rekordních hodnotách.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎