Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak íránsko-izraelský konflikt hýbe světovými trhy: Co znamená pro vaši peněženku?

Napětí na Blízkém východě eskaluje a s ním roste i nejistota na světových finančních trzích. Zatímco ceny ropy stoupají, světové akciové trhy se otřásají v základech. Jak to ovlivní vaši peněženku a investice?

Publikováno
Jak íránsko-izraelský konflikt hýbe světovými trhy: Co znamená pro vaši peněženku?
Zdroj: depositphotos.com

Napětí mezi Izraelem a Íránem zneklidnilo světové trhy a aktuální eskalace měla dopad zejména na ceny akcií a také ropy.

Použití bezpilotních letounů a raket ze strany Íránu, jakož i zadržení kontejnerové lodi spojené s Izraelským miliardářem, vyvolala obavy z dopadu na světovou ekonomiku.

Vliv na světovou ekonomiku

Blízký východ, který je zodpovědný za přibližně třetinu světové produkce ropy, je v pohotovosti. Odborníci varují, že by další konflikt mezi Izraelem a Íránem mohl vést k výraznému zvýšení cen ropy, což by jistě podpořilo celosvětovou míru inflace.

Cena ropy Brent od začátku roku již vzrostla o 19 % a aktuálně se obchoduje nad 90 USD za barel, přičemž 2. ledna 2024 její cena činila pouze 75,89 USD za barel.

Cena ropy Brent od začátku roku

Pokud ropa pod tlakem geopolitické nestability nadále poroste, zvýší se přepravní náklady, které pak budou muset ve svých cenách zohlednit jednotlivé podniky. Další zvyšování cenové hladiny by mělo pochopitelně negativní dopad na domácnosti a výdaje spotřebitelů.

Dalším negativním dopadem by pak bylo zachování vysokých úrokových sazeb centrálních bank, které jejich snížení v tomto roce podmiňují klesající inflací. Vysoké úrokové sazby negativně ovlivňují vývoj na akciových trzích.

Dopad na světové trhy

Shrey Jain, zakladatel a generální ředitel indické brokerské společnosti SAS Online, vyjádřil obavy z dopadu íránsko-izraelského konfliktu na světové akciové trhy, včetně toho indického.

Předpovídá, že by konflikt mohl zbořit pravděpodobnost snížení sazeb, což by negativně ovlivnilo ocenění akcií. To by byla velká rána zejména nyní, kdy indické akcie nejsou považovány za levné.

Poznámka

Indický referenční akciový index BSE Sensex nedávno (4. dubna 2024) dosáhl historického maxima 75 124,28.

Akciové trhy v asijsko-pacifickém regionu v pondělí klesly, protože investoři zvažovali dopad útoku. Britský akciový index FTSE 100 na začátku týdenního obchodování také mírně klesl. Výjimkou pak není ani americký index S&P 500.

Poslední týden indexu FTSE 100

Zatímco akciím se v nestabilním geopolitickém prostředí nedaří, tradiční bezpečné sázky jako jsou drahé kovy, prosperují. Cena zlata v pátek znovu překonala rekord a pokořila hranici 2 400 USD za unci.

Cena stříbra sice v posledních týdnech nepřekonává historická maxima, ale roste ještě rychleji než cena zlata.

Poslední měsíc a ceny drahých kovů

Aktuální cena
Změna
Zlato / 1 oz zlata
Načítání
Načítání
Načítání
Stříbro / 1 oz stříbra
Načítání
Načítání
Načítání

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎