Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » 📈 Kryptoměny » Bitcoin Cash

Bitcoin Cash (BCH) – Kurz, graf ceny, nákup

Graf kurzu Bitcoin Cash

Kurz Bitcoin Cash
CZK
USD
EUR
BTC
Normální osa
Logaritmická osa

Kalkulačka: BCH to CZK

BCH
CZK
USD
CZK
EUR

Informace o kryptoměně Bitcoin Cash

Bitcoin Cash je jedna z odštěpených verzí nejznámější kryptoměny – Bitcoinu. Jsou však lidé, kteří s tímto tvrzením nesouhlasí a tvrdí, že se jedná o "ten pravý" Bitcoin. Jiní zase říkají, že je Bitcoin Cash je podvod.

Bitcoin Cash (BCH) vznikl za dramatických podmínek neshody v krypto-komunitě, která stále přetrvává a ukázala směr, jakým se mohou kryptoměny vydat, když se jejich těžaři a vývojíři ocitnou na pomyslné křižovatce.

Jak a proč vznikl Bitcoin Cash?

Vraťme se na začátek roku 2017, kdy se v krypto-komunitě začal řešit problém se škálovatelností Bitcoinu. Jedna ze stran byla nespokojena s vysokými poplatky, které stále narůstaly, a s pomalým zpracováním transakcí.

Jmenovitě na této straně barikády stáli Jihan Wu, Amaury Séchet (Deadal Nix) nebo třeba Roger Ver. Požadovali navýšení kapacity bloku z 1MB na 8MB, čímž by umožnili minerům vytěžit (potvrdit) v jednom bloku více dat (transakcí).

Známé osobnosti PRO Bitcoin Cash

 • Roger Ver – CEO Bitcoin.com, angel investor spousty BTC startupů, například Blockchain.info
 • Jihan Wu – spoluzakladatel Bitmain, podporovatel Bitcoin Unlimited
 • Deadal Nix – BCH vývojář

Známé osobnosti PROTI Bitcoinu Cash

 • Adam Back – Vynálezce Hashcash Proof-of-Work systému
 • Pieter Wuill – CEO of Blockstream, BTC lead Developer
 • Charlie Lee – zakladatel Litecoinu, kritizuje BCH a Rogera Vera

Řešení škálovatelnosti pomocí Seg Wit

Druhá skupina bitcoinové komunity v čele s dr. Pieterem Wuillem a dr. Adamem Backem chtěla problém se škálovatelností vyřešit pomocí tzv. SegWit (Segregated Witness). Princip spočíval v tom, že se z bloku odstraní elektronický podpis uživatelů, kteří transakci vypořádávají.

Skupina minerů okolo Rogera Vera byla ale toho názoru, že SegWit neřeší problém dostatečně inteligentně a dokonce jde proti samotnému smyslu Bitcoinu.

Skupina, podporující SegWit2X, to viděla opačnou optikou. Podle nich šlo proti principu Bitcoinu právě navýšení kapacity bloků, protože to povede k větší centralizaci měny v rukou minerů. Strany se nedohodly, a tak 1. srpna 2017 proběhl Hard Fork a Bitcoin se rozdělil na Bitcoin a Bitcoin Cash. Držitelé Bitcoinu v ten moment získali stejný počet BCH, jako drželi BTC. Více o forcích kryptoměn zde: Co je to fork kryptoměny.

Bitcoin Cash vs. Bitcoin

Výhody BCH

 • Rychlejší ověřování transakcí
 • Nižší poplatky za transakce
 • Větší 8 MB bloky (vs. 1 MB blokům)
 • Jednodušší těžba

Nevýhody BCH

 • vyšší míra centralizace v rukou těžařů
 • malý počet nodů: (Bitcoin jich má asi 10x více, což přispívá k větší decentralizaci)
 • není na burzách podporován tolik jako BTC

S centralizací BCH je situace dokonce taková, že stačí, aby se spojili těžařské pooly Antpool, ViaBTC a BTC.com, které mají přes 50 % hash power a budou schopni realizovat 51% útok na Bitcoin Cash.

Tím je skutečně porušena decentralizace, o kterou Satoshi Nakamoto při stvoření Bitcoinu usiloval. Proto výše zmínění propagátoři BCH a mnoho dalších usilují o vyšší míru používání a integrace jejich oblíbené měny. To ji totiž učiní stabilnější.

Jaká je role Rogera Vera?

Roger Ver
Roger Ver

Abychom ještě lépe pochopili Bitcoin Cash, je potřeba zastavit se na chvíli u Rogera Vera, který ho jako jeden z otců silně propaguje a přezdívá se mu "Bitcoin Jesus". Je majitel stránky bitcoin.com, kde se snaží Bitcoin Cash vylíčit jako ten jediný skutečný Bitcoin. Všichni však víme, že tak to není.

Nedávno dokonce v pravidelném videu na svém kanálu okomentoval tweet Elona Muska, vyjadřující se k Bitcoinu: "Vím, že Muska kryptoměny zajímají a doufám že ví, že Bitcoin Cash je skutečný Bitcoin."

Spor, který vrcholil rozdělením Bitcoinu v srpnu 2017, dále pokračuje a oba tábory se neustále hádají, který je ten "pravý" Bitcoin, tedy, který nejlépe zosobňuje původní záměr jeho tvůrce Satoshi Nakamota. Z toho důvodu začala skupina okolo Rogera Vera hanlivě titulovat Bitcoin jako Bitcoin Core, načež druhá strana kontrovala posměšným výrazem BCash.

roger ver bcash rage
Roger Ver název BCash opravdu nemá rád.

Spor na Twitteru řešil i slavný propagátor kryptoměn Andreas Antonopoulos, který oběma skupinám doporučil, ať raději pracují na budování svých vlastních projektů a ne na ničení těch ostatních.

Kromě slovních přestřelek v médiích a na Twitteru se však boj přesunul i na trhy, a tak jsme v listopadu 2017 všichni byli svědky šíleného nárůstu ceny Bitcoinu Cash.

Pumpa Bitcoinu Cash v listopadu 2017

Během jednoho víkendu vyletěla cena BCH z hladiny lehce přes $600 až na $2 388,87, kde se usadila dne 12. listopadu. Celá pumpa byla v režii klíčových lidí okolo Rogera Vera a především čínských minerů jako jsou Li Ang z Canoe Pool, Jiang Zhuoer z poolu BTC.Top, který se nechal slyšet, že Bitcoin padne, a také CEO poolu ViaBTC Hapio Yang, který přes WeChat napsal: "Stále více si myslím, že držitelé Bitcoinu začínají chápat, že Bitcoin Cash je opravdový Bitcoin."

Zajímavý náhled na celou pumpu nabídl ještě známý krypto-analytik Willy Woo: "Celé je to postaveno na hromadě čínských peněz, které kontrolují jeho cenu a podporují jeho síť. Pokud kupujete Bitcoin Cash, sázíte na to, že Čína mu bude dominovat. Je to strategická a geopolitická sázka."

Pumpa BCH bitcoin cash v roce 2017
Pumpa BCH v roce 2017

Nutno dodat, že 1/3 transakcí byla provedena na burzách v Jižní Korei. Za víkend se cena BCH zvedla více než 3x, kapitalizace 4x a Bitcoin Cash se stal druhou největší kryptoměnou, když na této příčce vystřídal Ethereum (v době psaní článku je na 4. příčce).

Rozdělení na BCH a BCH SV?

Na konci roku 2018 došlo k rozdělení BCH na BCH ABC a BCH Satoshi's Vision. Z těchto dvou právě BCH ABC získal větší podporu těžařů a BCH je nyní BCH ABC. BCH SV je oddělená kryptoměna, která nemá téměř žádný význam.

K rozhodnutí rozdělit kryptoměnu Bitcoin Cash na dvě došlo poté, kdy vývojář Amaury Sechet provedl menší změnu v pořadí transakcí.

Spor eskaloval a přenesl se do fáze, kdy proti sobě stály dvě z největších osobností ze světa kryptoměn, Roger Ver a Craig Wright. Ačkoli oba patří mezi horlivé zastánce altcoinu bitcoin cash, který často označují familiárně jako „ten skutečný“ bitcoin, nadcházející hard fork oba „krypto-anarchisty“ názorově rozdělil.

Zatímco Ver prosazuje upgrade softwaru, neboli stávající podobu Bitcoin Cash, Wright, počítačový génius z Austrálie, který o sobě mnohokráte tvrdil, že on je ten pravý Satoshi Nakamoto namítá, že software by se měl vydat poněkud jiným směrem, tedy blíže k původní představě Satoshiho Nakamota, a zvýšit velikost bloku z dnešních 32 na 128 MB.

Každopádně rozhodující pro úspěšnost jedné či druhé měny byli až samotní mineři (těžaří), kteří se sami museli rozhodnout, které z nich věnují výkon svých počítačů a která z nově vzniklých dvou kryptoměn bude lepší. A to pravděpodobně podle toho, která z měn bude skýtat větší šance na zisk.

Závěr ke kryptoměně Bitcoin Cash (BCH)

Ať už je ten "pravý Bitcoin" kterýkoliv z nich, obě kryptoměny mají v tomto světě svoje důležité místo a posouvají celou technologii kupředu. Je už tedy na vás, ke komu se přikloníte, ideální je ale věnovat dostatečnou pozornost jak BTC, tak BCH.

61.3
Baserank rating™
Bitcoin Cash
Kryptoměna, která vznikla oddělením (hard fork) od Bitcoinu. Někdo ji miluje, někdo ji nenávidí. Její budoucnost je nejistá, ale určitě to bude ještě zajímavé.
 • Menší transakční poplatky než BTC
 • Větší šance na zahrnutí transakce v bloku
 • Snaží se profilovat jako "ten pravý" bitcoin, ale není to tak
 • Menší tržní kapitalizace
 • Menší hashrate (zastoupení těžařů)

KryptoměnaBitcoin Cash
Vytvořeno2017
Webové stránkyhttps://www.bitcoincash.org/
ZakladatelAmaury Séchet (deadalnix), Haipo Yang,..
JednotkaBCH
Typ těžbySHA 256, Proof of work
Tvorba blokuKaždých 10 minut
Aktuální počet tokenů18 770 988
Maximální počet tokenů21 000 000
Tržní kapitalizace$11 780 126 557

Kurz kryptoměny Bitcoin Cash za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
26. 10. 2021 $627,5 BCH
25. 10. 2021 $620,1 BCH
24. 10. 2021 $617,4 BCH
23. 10. 2021 $625,9 BCH
22. 10. 2021 $619 BCH
21. 10. 2021 $628,9 BCH
20. 10. 2021 $646,6 BCH
19. 10. 2021 $614,2 BCH
18. 10. 2021 $611 BCH
17. 10. 2021 $611,2 BCH
16. 10. 2021 $628,2 BCH
15. 10. 2021 $625,1 BCH
14. 10. 2021 $597,8 BCH
13. 10. 2021 $594 BCH
12. 10. 2021 $586,2 BCH

Ohodnoťte tuto kryptoměnu


Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Jiroslav

Někde jsem četl o nějakých stránkách, kde rozdávají bitcoiny za koukání na reklamy, je to vůbec možné?

Magazín Finex

Jaroslave, bitcoiny zdarma získat možné je. Podívejte se třeba na tyto naše články: Bitcoin zdarma nebo Kryptoměny zdarma.

Nevím ale jak je to s Bitcoin Cash – to jsem ještě neviděl – ale po chvíli googlování jsem také našel nějaké faucety zde: https://free.bitcoin.com/ či https://www.free-bcash.com/ – ale ty jsem nezkoušel.

Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo