Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
bitcoin cash
BCH
Bitcoin Cash (BCH) – Kurz, graf ceny, nákup

$449,7 (10 056 Kč)

-10 % za 7 dní

bitcoin cash

Bitcoin Cash (BCH) – Kurz, graf ceny, nákup

Graf BCH

$449,7 (10 056 Kč)

-10 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Bitcoin Cash

Kalkulačka: BCH to CZK

BCH
CZK

Informace o kryptoměně Bitcoin Cash

Bitcoin Cash je jedna z odštěpených verzí nejznámější kryptoměny – Bitcoinu. Jsou však lidé, kteří s tímto tvrzením nesouhlasí a tvrdí, že se jedná o “ten pravý” Bitcoin. Jiní zase říkají, že je Bitcoin Cash je podvod.

Bitcoin Cash (BCH) vznikl za dramatických podmínek neshody v krypto-komunitě, která stále přetrvává a ukázala směr, jakým se mohou kryptoměny vydat, když se jejich těžaři a vývojíři ocitnou na pomyslné křižovatce.

Jak a proč vznikl Bitcoin Cash?

Vraťme se na začátek roku 2017, kdy se v krypto-komunitě začal řešit problém se škálovatelností Bitcoinu. Jedna ze stran byla nespokojena s vysokými poplatky, které stále narůstaly, a s pomalým zpracováním transakcí.

Jmenovitě na této straně barikády stáli Jihan Wu, Amaury Séchet (Deadal Nix) nebo třeba Roger Ver. Požadovali navýšení kapacity bloku z 1MB na 8MB, čímž by umožnili minerům vytěžit (potvrdit) v jednom bloku více dat (transakcí).

Známé osobnosti PRO Bitcoin Cash

 • Roger Ver – CEO Bitcoin.com, angel investor spousty BTC startupů, například Blockchain.info
 • Jihan Wu – spoluzakladatel Bitmain, podporovatel Bitcoin Unlimited
 • Deadal Nix – BCH vývojář

Známé osobnosti PROTI Bitcoinu Cash

 • Adam Back – Vynálezce Hashcash Proof-of-Work systému
 • Pieter Wuill – CEO of Blockstream, BTC lead Developer
 • Charlie Lee – zakladatel Litecoinu, kritizuje BCH a Rogera Vera

Řešení škálovatelnosti pomocí Seg Wit

Druhá skupina bitcoinové komunity v čele s dr. Pieterem Wuillem a dr. Adamem Backem chtěla problém se škálovatelností vyřešit pomocí tzv. SegWit (Segregated Witness). Princip spočíval v tom, že se z bloku odstraní elektronický podpis uživatelů, kteří transakci vypořádávají.

Skupina minerů okolo Rogera Vera byla ale toho názoru, že SegWit neřeší problém dostatečně inteligentně a dokonce jde proti samotnému smyslu Bitcoinu.

Skupina, podporující SegWit2X, to viděla opačnou optikou. Podle nich šlo proti principu Bitcoinu právě navýšení kapacity bloků, protože to povede k větší centralizaci měny v rukou minerů. Strany se nedohodly, a tak 1. srpna 2017 proběhl Hard Fork a Bitcoin se rozdělil na Bitcoin a Bitcoin Cash. Držitelé Bitcoinu v ten moment získali stejný počet BCH, jako drželi BTC. Více o forcích kryptoměn zde: Co je to fork kryptoměny.

Bitcoin Cash vs. Bitcoin

Výhody BCH

 • Rychlejší ověřování transakcí
 • Nižší poplatky za transakce
 • Větší 8 MB bloky (vs. 1 MB blokům)
 • Jednodušší těžba

Nevýhody BCH

 • vyšší míra centralizace v rukou těžařů
 • malý počet nodů: (Bitcoin jich má asi 10x více, což přispívá k větší decentralizaci)
 • není na burzách podporován tolik jako BTC

S centralizací BCH je situace dokonce taková, že stačí, aby se spojili těžařské pooly Antpool, ViaBTC a BTC.com, které mají přes 50 % hash power a budou schopni realizovat 51% útok na Bitcoin Cash.

Tím je skutečně porušena decentralizace, o kterou Satoshi Nakamoto při stvoření Bitcoinu usiloval. Proto výše zmínění propagátoři BCH a mnoho dalších usilují o vyšší míru používání a integrace jejich oblíbené měny. To ji totiž učiní stabilnější.

Jaká je role Rogera Vera?

Roger Ver
Roger Ver

Abychom ještě lépe pochopili Bitcoin Cash, je potřeba zastavit se na chvíli u Rogera Vera, který ho jako jeden z otců silně propaguje a přezdívá se mu “Bitcoin Jesus”. Je majitel stránky bitcoin.com, kde se snaží Bitcoin Cash vylíčit jako ten jediný skutečný Bitcoin. Všichni však víme, že tak to není.

Nedávno dokonce v pravidelném videu na svém kanálu okomentoval tweet Elona Muska, vyjadřující se k Bitcoinu: “Vím, že Muska kryptoměny zajímají a doufám že ví, že Bitcoin Cash je skutečný Bitcoin.”

Spor, který vrcholil rozdělením Bitcoinu v srpnu 2017, dále pokračuje a oba tábory se neustále hádají, který je ten “pravý” Bitcoin, tedy, který nejlépe zosobňuje původní záměr jeho tvůrce Satoshi Nakamota. Z toho důvodu začala skupina okolo Rogera Vera hanlivě titulovat Bitcoin jako Bitcoin Core, načež druhá strana kontrovala posměšným výrazem BCash.

roger ver bcash rage
Roger Ver název BCash opravdu nemá rád.

Spor na Twitteru řešil i slavný propagátor kryptoměn Andreas Antonopoulos, který oběma skupinám doporučil, ať raději pracují na budování svých vlastních projektů a ne na ničení těch ostatních.

Kromě slovních přestřelek v médiích a na Twitteru se však boj přesunul i na trhy, a tak jsme v listopadu 2017 všichni byli svědky šíleného nárůstu ceny Bitcoinu Cash.

Pumpa Bitcoinu Cash v listopadu 2017

Během jednoho víkendu vyletěla cena BCH z hladiny lehce přes $600 až na $2 388,87, kde se usadila dne 12. listopadu. Celá pumpa byla v režii klíčových lidí okolo Rogera Vera a především čínských minerů jako jsou Li Ang z Canoe Pool, Jiang Zhuoer z poolu BTC.Top, který se nechal slyšet, že Bitcoin padne, a také CEO poolu ViaBTC Hapio Yang, který přes WeChat napsal: “Stále více si myslím, že držitelé Bitcoinu začínají chápat, že Bitcoin Cash je opravdový Bitcoin.”

Zajímavý náhled na celou pumpu nabídl ještě známý krypto-analytik Willy Woo: “Celé je to postaveno na hromadě čínských peněz, které kontrolují jeho cenu a podporují jeho síť. Pokud kupujete Bitcoin Cash, sázíte na to, že Čína mu bude dominovat. Je to strategická a geopolitická sázka.”

Pumpa BCH bitcoin cash v roce 2017
Pumpa BCH v roce 2017

Nutno dodat, že 1/3 transakcí byla provedena na burzách v Jižní Korei. Za víkend se cena BCH zvedla více než 3x, kapitalizace 4x a Bitcoin Cash se stal druhou největší kryptoměnou, když na této příčce vystřídal Ethereum (v době psaní článku je na 4. příčce).

Rozdělení na BCH a BCH SV?

Na konci roku 2018 došlo k rozdělení BCH na BCH ABC a BCH Satoshi’s Vision. Z těchto dvou právě BCH ABC získal větší podporu těžařů a BCH je nyní BCH ABC. BCH SV je oddělená kryptoměna, která nemá téměř žádný význam.

K rozhodnutí rozdělit kryptoměnu Bitcoin Cash na dvě došlo poté, kdy vývojář Amaury Sechet provedl menší změnu v pořadí transakcí.

Spor eskaloval a přenesl se do fáze, kdy proti sobě stály dvě z největších osobností ze světa kryptoměn, Roger Ver a Craig Wright. Ačkoli oba patří mezi horlivé zastánce altcoinu bitcoin cash, který často označují familiárně jako “ten skutečný” bitcoin, nadcházející hard fork oba “krypto-anarchisty” názorově rozdělil.

Zatímco Ver prosazuje upgrade softwaru, neboli stávající podobu Bitcoin Cash, Wright, počítačový génius z Austrálie, který o sobě mnohokráte tvrdil, že on je ten pravý Satoshi Nakamoto namítá, že software by se měl vydat poněkud jiným směrem, tedy blíže k původní představě Satoshiho Nakamota, a zvýšit velikost bloku z dnešních 32 na 128 MB.

Každopádně rozhodující pro úspěšnost jedné či druhé měny byli až samotní mineři (těžaří), kteří se sami museli rozhodnout, které z nich věnují výkon svých počítačů a která z nově vzniklých dvou kryptoměn bude lepší. A to pravděpodobně podle toho, která z měn bude skýtat větší šance na zisk.

Závěr ke kryptoměně Bitcoin Cash (BCH)

Ať už je ten “pravý Bitcoin” kterýkoliv z nich, obě kryptoměny mají v tomto světě svoje důležité místo a posouvají celou technologii kupředu. Je už tedy na vás, ke komu se přikloníte, ideální je ale věnovat dostatečnou pozornost jak BTC, tak BCH.

FAQ: Často kladené otázky a odpovědi

Co je to kryptoměna Bitcoin Cash (BCH)?

Bitcoin Cash (BCH) je hard fork Bitcoinu; vznikl v roce 2017 za účelem vyřešení jeho základních nedostatků, jimiž jsou zejména nízká propustnost sítě, dlouhá doba finalizace transakce a relativně vysoké poplatky. BCH je výsledkem dlouhodobých rozepří kryptoměnové komunity vzniklých už roku 2015, kdy začalo být zjevné, že Bitcoin ve svém tehdejším stavu jednoduše nezvládá pokrýt poptávku po míře kryproměnových transakcí.

Kryptoměnová komunita se prakticky rozdělila na dva tábory – jeden chtěl zvýšit velikost bloku Bitcoinu a poskytnout tak více prostoru pro transakce, druhý zvýšení velikosti odmítal zejména z důvodu negativního vlivu na decentralizaci sítě. Proto se blockchain Bitcoinu v roce 2017 rozdělil na dva – na nynější stávající Bitcoin a nový Bitcoin Cash, jehož velikost bloku byla v kódu upravena z tehdejšího 1 MB na 8 MB. V roce 2018 se pak BCH dočkal ještě dalšího navýšení na 32 MB.

Transakce na BCH jsou díky vyššímu prostoru v bloku levnější a rychlejší, síť také zvládne provést více transakcí za sekundu, protože se jich do bloků jednoduše vejde více. Ovšem vyšší velikost bloků způsobuje, že je provoz bitcoinových nod mnohem náročnější – přenos nových bloků po celé síti kvůli jejich velikosti trvá mnohem déle, proto těžaři musejí mít zároveň přístup k rychlejšímu internetovému připojení.

Jaký je kurz kryptoměny Bitcoin Cash?

Momentálně je kurz kryptoměny Bitcoin Cash přibližně $10 253 ($449,7). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny Bitcoin Cash se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince BCH ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu.

Kde je možné BCH koupit?

Bitcoin Cash a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. CoinBank, Anycoin, Simplecoin nebo Kriptomat. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle.

Bitcoin Cash je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost. Bitcoin Cash naleznete např. na burzách jako Binance, Coinbase, Bitstamp, KuCoin nebo Kraken.

Hodnocení Finex.cz

Bitcoin Cash

Kryptoměna, která vznikla oddělením (hard fork) od Bitcoinu. Někdo ji miluje, někdo ji nenávidí. Její budoucnost je nejistá, ale určitě to bude ještě zajímavé.

Více informací o Bitcoin Cash

KryptoměnaBitcoin Cash
SymbolBCH
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů19 718 825
Maximální počet tokenů21 000 000
Obchodní objem (24h)$277 692 034
Tržní kapitalizace$8 763 753 007
Změna ceny za 24h0,95 %
Ohodnoťte kryptoměnu Bitcoin Cash
8
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jiroslav

Někde jsem četl o nějakých stránkách, kde rozdávají bitcoiny za koukání na reklamy, je to vůbec možné?

Redakce Finex

Jaroslave, bitcoiny zdarma získat možné je. Podívejte se třeba na tyto naše články: Bitcoin zdarma nebo Kryptoměny zdarma.

Nevím ale jak je to s Bitcoin Cash – to jsem ještě neviděl – ale po chvíli googlování jsem také našel nějaké faucety zde: https://free.bitcoin.com/ či https://www.free-bcash.com/ – ale ty jsem nezkoušel.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat