Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaké jsou příjmy těžařů po halvingu? Je třeba se obávat?

Halving Bitcoinu zanechal kryptoměnovou komunitu v obavách, jak se po snížení odměny povede těžařům. Například první den po halvingu jim ale příjmy naopak vzrostly. Jak to?

Publikováno
Jaké jsou příjmy těžařů po halvingu? Je třeba se obávat?
Zdroj: Depositphotos.com

Kryptoměnová komunita netrpělivě očekávala halving, ke kterému došlo 20. dubna. Tato událost znamenala významný okamžik nejen pro investory a obchodníky, ale především pro těžaře, protože odměna za vytěžení jednoho bloku Bitcoinu (BTC) se snížila na polovinu (z 6,25 BTC na 3,125 BTC).

Halving, ke kterému dojde přibližně každé čtyři roky, má za cíl zpomalit vydávání nových bitcoinů, zvýšit vzácnost této kryptoměny a tím omezit její znehodnocování.

Dopad na cenu

Z historického hlediska bylo půlení považováno za býčí signál pro cenu Bitcoinu, protože snížení nabídky by teoreticky mělo cenu zvýšit, pokud poptávka zůstane konstantní nebo poroste.

Letošní půlení však proběhlo v prostředí mnohdy zcela opačných předpovědí.

Někteří analytici zůstávali ohledně potenciálu zvýšení hodnoty Bitcoinu optimističtí, jiní ale naznačovali, že událost halvingu již mohla být na trzích zohledněna.

Objevily se také obavy, že makroekonomické faktory by mohly zastínit dopad půlení na trajektorii ceny Bitcoinu stejně jako omezily růst akciového trhu.

Dopad na těžaře

Pro těžaře Bitcoinu představuje halving výrazné snížení příjmů, a to přesně o polovinu. Je třeba si uvědomit, že cena roste dlouhodobě a postupně, ale halving přijde v jednom konkrétním okamžiku, od kterého těžaři za každý blok dostávají 50% odměnu ve srovnání s blokem, který vytěžili těsně před půlením.

Cena Bitcoinu dosahovala před posledním halvingem 64 000 USD, což znamená snížení odměny za jeden blok o cca 100 000 USD ze dne na den.

Během předchozího půlení v roce 2020 klesl sedmidenní klouzavý průměr celkových příjmů těžařů z 18,3 milionu USD 10. května na pouhých 8,4 milionu USD 18. května.

Po letošním snížení odměn na polovinu však těžaři zaznamenali paradoxně dočasný nárůst příjmů v důsledku zvýšených transakčních poplatků, což jim poskytlo určitý polštář. Příjmy těžařů dokonce zaznamenaly rekordní hodnotu 20. dubna, tedy den po halvingu.

Zdroj: blockchain.com
Rekordní příjmy těžařů po halvingu 2024
Rekordní příjmy těžařů krátce po halvingu 2024

Zatímco příjmy z vytěžených bloků klesly z 60 milionů USD na 26 milionů USD, následující den je transakční poplatky vyhnaly až na 80 milionů USD, protože poptávka po blocích byla díky možnosti vytěžení raritních satoshis vysoká.

Z dlouhodobého hlediska však ziskovost těžařů klesne vzhledem k nákladům na vytěžení bloku, které díky vysokým cenám energií rozhodně neklesají.

Větší a efektivnější těžaři se díky růstu ceny před halvingem mohli na období útlumu zisku připravit, ale menším hráčům nezbyde, než trh opustit.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎