Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny » Cosmos

Cosmos (ATOM) - Kurz, graf ceny, kde koupit

Graf kurzu Cosmos (ATOM)

Kurz ATOM
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kalkulačka: ATOM to CZK

ATOM
CZK
CZK
USD
EUR

Informace o projektu Cosmos a kryptoměně ATOM

Cosmos je síť různých blockchainů, které mezi sebou mohou interagovat a jsou tedy tzv. interoperabilní. Cosmos je označuje jako tzv. zóny. Komunikaci a přenos dat mezi zónami zajišťuje hlavní blockchain, Cosmos Hub.

Cosmos Hub je zabezpečen mechanismem Proof of Stake (PoS). To znamená, že aby se uživatelé mohli podílet na schvalování transakcí a jiných operací, musí vlastnit dostatečné množství nativní kryptoměny ATOM, která se dále využívá k placení síťových poplatků (gas) a při hlasování o změnách a budoucím směřování projektu.

Obsah článku o Cosmos

1.Úvod do Cosmos (ATOM)2.K čemu Cosmos slouží a jak funguje?3.Historie projektu Cosmos4.Tokenomika a distribuce ATOM5.Výhody a nevýhody Cosmos (ATOM)6.Kde kryptoměnu Cosmos (ATOM) koupit?7.Jakou peněženku pro ATOM zvolit?8.Aplikace ekosystému Cosmos9.Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)10.Závěrem11.Diskuze na téma Cosmos (komentáře)

Úvod do Cosmos (ATOM)

Cosmos sám sebe popisuje jako "internet blockchainů" a jako projekt, který vyřeší nejtěžší problémy, kterým jeho odvětví čelí. Nejedná se o přehnaná slova, zejména co se týče interoperability je díky své sadě open-source nástrojů Cosmos SDK jednou z nejpopulárnějších možností mezi vývojáři.

Může po 8 letech od svého vzniku Cosmos stále co nabídnout a čím překvapit nebo už má to nejlepší za sebou? A co mince ATOM, závisí její cena na úspěchu projektu, nebo na něčem úplně jiném? Věříme, že tyto a další otázky vám dokážeme zodpovědět v následujícím článku.

Cosmos The Internet of Blockchains
The Internet of Blockchains – výstižný slogan projektu Cosmos
Zdroj: Cosmos.network

K čemu Cosmos slouží a jak funguje?

Systém Cosmos má 4 hlavní přednosti, které jej dělají tím, čím je, a odlišují ho od ostatních blockchainů. Těmi jsou:

 • Hub-and-Zone model,
 • Cosmos SDK,
 • Tendermint Core a
 • Interblockchain Communication (IBC).

Kdo ví, k čemu výše napsané věci slouží, má o fungování Cosmu dokonalou představu. Pojďme si je jednu po druhé rozebrat.

Hub-and-Zone model

Jak již bylo řečeno na začátku, hlavní blockchain Cosmu se nazývá Hub. Hub má na starost komunikaci a přenos dat mezi zónami – ostatními blockchainy připojenými do ekosystému. Krom připojení jsou pak zóny již zcela nezávislé – mohou mít vlastní nativní kryptoměnu (jinou než ATOM), vlastní nastavení validace bloků a dalšími rozmanité funkce.

Cosmos SDK

Zóny se vytvářejí pomocí Cosmos SDK, což je velmi oblíbená open-source sada vývojářský nástrojů umožňující naprogramovat si vlastní blockchain.

V Cosmos SDK najdou uživatelé řadu předpřipravených modulů, což jsou již existující kódy s určitou funkcí, které tak tvorbu vlastní sítě značně zjednoduší. Nebo mohou pracovat s vlastními moduly, které najdou a stáhnou na libovolném vývojářském fóru a následně do SDK nahrají.

Jak si s Cosmos SDK sestrojit vlastní blockchain ve 3 krocích
Jak si s Cosmos SDK sestrojit vlastní blockchain ve 3 krocích
Zdroj: Cosmos.network

Ač zní tvorba blockchainu s Cosmos SDK jako hračka, jedná se o pokročilý software, který je pravděpodobně nejlepší svého druhu. O tom svědčí i fakt, že obrovské projekty jako BNB Chain, Terra či Oasis Network byly postaveny právě pomocí tohoto nástroje.

Tendermint Core

Prvně si musíme ujasnit, že Tendermint Inc. je jednak název společnosti, která stála u zrodu Cosmu, a také pojmenování softwaru pro tvorbu aplikací schopných komunikace s více blockchainy.

Nás ale zajímá Tendermint Core, jakožto mechanismus konsensu, stejně jako Proof of Work (PoW) nebo Proof of Stake (PoS).

Abychom zcela pochopili, v čem je Tendermint Core výjimečný, musíme znát problém byzantských generálů a způsob, jakým jej Bitcoin, resp. blockchain řeší. Ve zkratce se jedná o situaci, kdy se účastníci v rovném postavení, bez důvěryhodné centrální autority, musí shodnout na určitém řešení – dosáhnout konsensu. Jenže tito účastníci neví, zda ostatní mluví pravdu nebo lžou. Odolný vůči byzantské chybě (angl. BFT) je pak systém, kde je problém překonán a generálové se dohodnou.

Ale problém byzantských generálů už přece vyřešil Bitcoin. Co je na Tendermint Core tak výjimečného?

 • Zaprvé Tendermint používá technologii Proof of Stake. K dosažení konsensu tak není třeba těžby – a to byla roku 2014, kdy byl Tendermint představen ve whitepaperu, vážně pecka.
 • Zadruhé, na rozdíl od BTC či ETH je dokončení transakce okamžité, není nutné čekat na potvrzení.
 • A do třetice, Tendermint má oddělen mechanismus konsensu od rozhraní pro aplikace a umožňuje tak vývojářům psát kód aplikací libovolným programovacím jazykem – příkladem je Ethermint, projekt, který vzal virtuální stroj Ethereum (EVM), odstranil mechanismus Proof of Work a nahrál jej do rozhraní pro aplikace. Ethermint tak má veškerou funkcionalitu Etherea a díky Tendermintu běží jako Proof of Stake blockchain – no vlastně Ethereum 2.0.

TendermintTendermint Core je i výchozím konsensuálním mechanismem, který vám nabídne Cosmos SDK. Pokud ale chcete, můžete použít jiný.

Interblockchain Communication (IBC)

Pakliže vývojáři milují Cosmos pro sadu nástrojů SDK, běžní uživatelé jej milují pro projekt meziblockchainové komunikace IBC. IBC spustila v dubnu roku 2021 a jedná se o další významný posun ke kompletní meziblockchainové interoperabilitě.

IBC umožňuje posílání transakcí mezi různými sítěmi a vrstvami! Kompatibilních sítí je v současné době téměř 40, mezi nimi například Terra nebo Cronos. Součástí IBC se v únoru 2022 staly tzv. Interchain účty, díky nimž je možné provádět složitější operace jako staking, hlasování nebo swapy tokenů na jiných sítích, než se uživatelé aktuálně nachází.

Smělý plán je připojit do konce roku 2022 více než 200 blockchainů, mezi nimi z nejznámějších jmenovitě Bitcoin, Polkadot, Kusamu, Harmony a Celo.

Nejaktivnější sítě v IBC
Nejaktivnější sítě v IBC dle počtu transferů
Zdroj: Coinbase.com

Historie projektu Cosmos

Historie projektu se začíná psát roku 2014, tedy ještě v době, kdy byl kryptoměnový svět v plenkách. V tomto roce dochází k založení společnosti Tendermint Inc. americkými IT specialisty Jae Kwonem, Zarko Milosevicem a Ethanem Buchmanem. Roku 2016 je tradičně publikován whitepaper a v dubnu následujícího roku dochází k první veřejné nabídce mincí ATOM.

Mince prodané prvním investorům musí zůstat zamčené 2 roky, k jejich uvolnění tak dochází až roku 2019. To ale investorům určitě nevadí, protože na ně čeká příjemný profit. ATOM se obchoduje za $ 4, což je minimálně 40násobný nárůst oproti ceně $ 0,025 až $ 0,1, za kterou jej předtím v jednotlivých kolech mohli nakoupit.

Roku 2020 odstupuje jeden ze zakladatelů, Jae Kwon, z pozice CEO a novým ředitelem společnosti se stává Peng Zhong. V únoru 2022 dochází k rebrandingu společnosti Tendermint na Ignite (angl. zapálit, vzplanout) a v dubnu spouští Ignite společně s partnery OKX, KuCoin či Alameda Research $150milionový akcelerátor na podporu inovativních Web3 projektů vznikajících v rámci jejího ekosystému.

Tokenomika a distribuce ATOM

V době psaní tohoto článku (duben 2022) bylo v oběhu téměř 290 milionů mincí ATOM a stejně jako Ethereum nemá ani Cosmos pevně stanovené celkové maximální množství mincí, které může být "vytištěno", lépe řečeno vymintováno.

ATOM je tedy inflační, tempo vydávání nových mincí je ovlivňováno mnoha faktory a historicky se pohybovalo mezi 7 až 20 % ročně.

Roku 2017 byly mince rozděleny následovně:

 • 5 % privátním investorům,
 • 7 % strategickým partnerům,
 • 68 % při veřejné prodeji,
 • 10 % Tendermint tým a
 • 10 % nadace Interchain
ATOM distribuce
Schéma distribuce mincí ATOM z roku 2017
Zdroj: Cosmos Whitepaper

Nyní je vytyčeným cílem, aby bylo 66 % všech ATOMů dáno na staking. Podle oficiálních stránek vynáší staking úrok 9,7 % ročně, může se však lišit, záleží k jakému validátorovi, případně k jaké platformě své mince umístíte. Když však započítáme inflaci, reálný úrok jako by se vypařil…

Výhody a nevýhody Cosmos (ATOM)

 • Projekt existuje už několik let, i přesto se stále vyvíjí – jen v prvních pár měsících roku 2022 přišel s rebrandingem, představil $150milionový akcelerátor, spustil Interchain účty a má plno dalších plánů
 • Rychlé (doba finalizování 7 sekund) a levné (poplatek $0,01) transakce
 • Téměř nulová uhlíková stopa díky mechanismu Proof of Stake
 • Nástroje a prostředí Cosmu používají největší kryptoměnoví hráči jako BNB Chain, Terra či Cronos
 • 20 % všech mincí ATOM je v rukou společnosti
 • Poměrně vysoká inflace (v žádném roce ještě neklesla pod 7 %) – čím více je mincí v oběhu, tím nižší je jejich hodnota
 • Síť Cosmos zatím není podporována peněženkami Trezor a MetaMask (aktualizováno duben 2022)

Kde kryptoměnu Cosmos (ATOM) koupit?

ATOM je možné koupit na všech velkých burzách – Binance, Coinbase, Crypto.com, Huobi, Kraken, Bitfinex… Obchodovat na růst (long) či pokles (short) ceny s pákou je možné na Binance Futures nebo na Bybit Futures.

Favorit redakce
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
 • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Tokeny ATOMu najdeme i na významných decentralizovaných burzách. Jako ERC-20 token byl nasazen na blockchain Etherea (lze koupit na směnárnách Uniswap, Sushiswap), jako BEP-20 token na BNB Chain (směnárna Pancakeswap), dále na Cronos a Polygon.

Jakou peněženku pro ATOM zvolit?

Nejčastěji doporučovaným způsobem uchování kryptoměn jsou bezesporu hardwarové peněženky. Z těch nejznámějších je možné ATOM držet pouze na Ledgeru. Další oblíbená HW peněženka, Trezor, nás bohužel nemile překvapila a ATOM na svém dlouhém seznamu podporovaných kryptoměn zatím neuvádí.

Ledger podporuje i staking kryptoměny a to za 8 až 10 % ročně, minus poplatky validátorům. Úroky se načítají kontinuálně v reálném čase a můžete je kdykoli vybrat. Pokud se však rozhodnete stáhnout ze stakingu své delegované mince ATOM, ze kterých úroky dostáváte, budete na jejich "odpoutání" čekat 21 dní.

ATOM pak podporuje i celá řada softwarových peněženek, seznam všech najdete na oficiálních stránkách. Bohužel mezi nimi chybí nejoblíbenější MetaMask, ten totiž se sítí Cosmos pracovat neumí. I přesto existuje možnost, jak si do něj ATOM přidat – jako ERC-20 nebo BEP-20 token.

Cosmos (ATOM) peněženky
Peněženky jako rozšíření do prohlížeče, které podporují Cosmos (ATOM)
Zdroj: Cosmos.network

Aplikace ekosystému Cosmos

Osmosis

Jednoduše řečeno je Osmosis obdobou Uniswapu, ještě lépe řečeno Balanceru, protože právě jeho je forkem. Navíc se jedná o první IBC-kompatibilní decentralizovanou burzu a automatizovaného tvůrce trhu (angl. AMM), díky kterému je možné směňovat tokeny napříč blockchainy a obchodovat v rámci celého Cosmos ekosystému.

Zóna Osmosis je nejaktivnější zónou v Cosmu co do počtu transakcí, dokonce o 50 % aktivnější než samotný Cosmos Hub. V poolech jsou zamknuta aktiva o celkové hodnotě cca $1,5 miliard. Nejlikvidnější pár ATOM/OSMO nabízí roční úročení kolem 50 %, uživatelé by si ale měli dávat pozor na tzv. impermanent loss, jelikož cena tokenu OSMO může být značně volatilní.

Osmosis (OSMO) AMM
Ukázka uživatelského prostředí decentralizované burzy Osmosis
Zdroj: App.osmosis.zone

Stargaze

Stargaze se stane prvním interoperabilním NFT tržištěm na světě. Na rozdíl od ostatních známých NFT tržišť bude navíc decentralizované a plně vlastněné komunitou. Již nyní má přes 100 validátorů, spustilo Launchpad umožňující mintování NFTček a vydalo vlastní token STARS. Tržiště pro sekundární trh se teprve chystá (aktualizováno duben 2022).

Ukázka NFT Launchpadu Stargaze. Tržiště pro sekundární trh bude teprve spuštěno
Zdroj: Stargaze.zone

Projekt je stále na začátku, stejně jako celé NFT odvětví na Cosmos síti. Určitě ale bude zajímavé sledovat, jestli se mu na jeho cestě podaří uspět. A nebude to zadarmo. Uživatelé, kteří si Stargaze vyzkouší a splní stanovené mise, následně získají airdrop STARS tokenů.

Stargaze NFT tržiště
Mise, které je třeba splnit pro získání airdropu
Zdroj: Stargaze.zone

Akash Network

Akash Network je první decentralizované cloud computing tržiště na světě vydávající svůj vlastní token AKASH.

Investici do tokenu AKASH v blízké době nedoporučujeme, protože už z porovnání grafů vývoje ceny a vývoje tržní kapitalizace je na první pohled vidět, že inflace tokenu je obrovská a AKASH je vydáván rychlejším tempem, než po něm roste poptávka. Jinak řečeno, množství AKASH v oběhu se zvyšuje rychleji, než zájem uživatelů jej nakoupit – a jelikož celková tržní kapitalizace = cena x počet tokenů, je jasné, že zvyšující se počet tokenů snižuje (při neměnící se poptávce) cenu.

A krom toho je z celkového množství v oběhu zatím pouze 29 % tokenů.

AKASH Network porovnání grafů
Porovnání vývoje ceny (nahoře, zeleně) a vývoje tržní kapitalizace (dole, modře)
Zdroj: CoinMarketCap

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

1️⃣ Co je to kryptoměna Cosmos (ATOM)?
Kryptoměna Cosmos (ATOM) je jedním z nejznámějších projektů cílících zejména na zlepšení interoperability mezi jednotlivými blockchainy. Funguje jako jakási základní vrstva, jejíž technologii mohou snadno využít vývojáři tvořící své vlastní blockchainy a snadno je tak propojit s již existující sítí. To mimo jiné vede k nižší fragmentaci celé sítě a hladší komunikaci mezi decentralizovanými aplikacemi tvořícími celé DeFi univerzum.

Cosmos je ve vývoji už od roku 2014, kdy byly položeny základy Tendermintu, jádra Cosmosu, a později i protokolu IBC. Tendermint je celý kompletní balíček základních funkcí a procesů, které blockchain pro svou funkčnost potřebuje, jedná se typicky např. o ověřování transakcí, komunikaci uzlů sítě a dosahování konsenzu. Tendermint používá mechanismus Proof of Stake s mírnou úpravou, má tedy i vlastnosti jiných BFT algoritmů, respektive algoritmu pBFT.

Vývojáři jiných projektů mohou použít Cosmos SDK, což je modulární balíček funkcí pro tvorbu nových blockchainů. Blockchainy postavené na Tendermintu automaticky využívají veškeré výhody protokolu IBC, což znamená, že spolu mohou snadno komunikovat. Pro uživatele to v praxi znamená např. snadný převod tokenů z jedné sítě na druhou. V současnosti existuje několik desítek velmi známých blockchainových projektů postavených na Cosmosu, mezi ty nejznámější se řadí např. Cronos, blockchain od Crypto.com, a ekosystém kryptoměny Terra (LUNA).

2️⃣ Jaký je kurz kryptoměny Cosmos (ATOM)?
Momentálně je kurz kryptoměny Cosmos přibližně 222,1 Kč ($10,09). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny Cosmos se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince ATOM ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu.

Cosmos (ATOM) se cenově dlouhodobě pohybuje mezi prvními 30 kryptoměnami. Jeho vývoj trvá téměř již celou dekádu (psáno v březnu 2023) a důvěřuje mu velké množství úspěšných kryptoměnových projektů jak v decentralizované sekci, tak i v té centralizované (např. burza Crypto.com).

3️⃣ Kde je možné Cosmos (ATOM) koupit?
Cosmos a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách, mezi takové patří např. Coinbank, Anycoin nebo Kriptomat. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle.

ATOM je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost. Mezi kryptoměnové burzy, na nichž se kryptoměna Cosmos obchoduje, se řadí např. Binance, Coinbase, KuCoin, Kraken a nebo Bitfinex.

Závěrem

Cosmos (ATOM) je unikátní a skvěle prosperující kryptoměnový projekt. Funguje již několik let, i přesto se stále rozvíjí a chystá opravdu zajímavé věci, které nenajdeme ani u těch největších kryptoměn.

Není divu, že jeho open-source sadu nástrojů Cosmos SDK využívají projekty jako BNB Chain nebo Terra. Systém meziblockchainové komunikace IBC zase spojuje nejpoužívanější sítě světa a kromě dvou již jmenovaných v něm najdeme dalšího velmi silného hráče, a to Cronos (dříve Crypto.com). V blízké budoucnosti by mělo být do systému přidáno více než 200 blockchainů, mezi nimi například Bitcoin a Polkadot.

Nativní kryptoměna sítě, ATOM, je zalistována na všech velkých burzách. Nabízí přibližně 10% staking, který je v případě dlouhodobějšího držení určitě rozumné využít. Mince je totiž poměrně inflační. Míra její inflace je proměnlivá, ale ještě nikdy neklesla pod 7 % za rok.

Cosmos (ATOM)
Cosmos (ATOM) je unikátní projekt, který si klade za úkol stvořit systém interoperabilních blockchainů, mezi nimiž budou uživatelé provádět operace jako posílání transakcí, staking či hlasování bez ohledu na to, na jakém blockchainu se aktuálně budou nacházet. Do systému meziblockchainové komunikace IBC jsou již připojeny sítě BNB, Terra a Cronos. Připojené blockchainy se nazývají zóny. Vlastní zónu si můžete vytvořit i vy a to pomocí modulárního open-source nástroje Cosmos SDK.

Více informací o Cosmos

KryptoměnaCosmos
SymbolATOM
Vytvořeno2014
ZakladatelJae Kwon, Zarko Milosevic, Ethan Buchman
Webové stránkyhttps://cosmos.network/
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů292 586 164
Maximální počet tokenů
Obchodní objem (24h)$82 793 642
Tržní kapitalizace$2 936 448 637
Změna ceny za 24h+0,8%

Vývoj ceny kryptoměny Cosmos za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Symbol
07. 06. 2023 Načítání... ATOM
06. 06. 2023 Načítání... ATOM
05. 06. 2023 Načítání... ATOM
04. 06. 2023 Načítání... ATOM
03. 06. 2023 Načítání... ATOM
02. 06. 2023 Načítání... ATOM
01. 06. 2023 Načítání... ATOM
31. 05. 2023 Načítání... ATOM
30. 05. 2023 Načítání... ATOM
29. 05. 2023 Načítání... ATOM
28. 05. 2023 Načítání... ATOM
27. 05. 2023 Načítání... ATOM
26. 05. 2023 Načítání... ATOM
25. 05. 2023 Načítání... ATOM

Ohodnoťte kryptoměnu Cosmos


Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo