Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny! » Chainlink

Chainlink (LINK) - Kurz, graf ceny, kde koupit

Graf kurzu Chainlink

Kurz ChainLink
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kalkulačka: LINK to CZK

LINK
CZK
CZK
USD
EUR

Informace o kryptoměně Chainlink

Chainlink je jedním z nejúspěšnějších, moderních projektů ve světě kryptoměn. Nativním tokenem této sítě je token LINK.

Cílem tohoto projektu je vytvoření sítě počítačů, které budou dodávat důvěryhodná data do jednotlivých blockchainů. Blockchainy kryptoměn jsou totiž pouhé virtuální databáze a nemají propojení s okolním světem. Právě tento problém si dává za cíl vyřešit Chainlink.

Chainlink vznikl v roce 2017 a v roce 2019 odhalil trhu potenciál projektu, což se následně odrazilo v masivním vzestupu ceny. Důvodů k růstu ceny tokenů Link je hned několik, ale dva z nich vystupují nad ostatní. Prvním je, že kryptoměny nutně potřebují propojení s reálným světem, a to přesně Chainlink nabízí. Druhým důvodem jsou pak partnerství a spolupráce s technologickými a finančními giganty jako je například Google, Microsoft nebo SWIFT.

Potenciál tohoto projektu je nedozírný. Chainlink totiž není potřebný jenom pro kryptoměny, ale i pro nynější, finanční kanály, jako již zmiňovaný systém SWIFT. Chainlink umožňuje bezpečný a důvěryhodný přenos dat mezi více zároveň nekompatibilními systémy.

Obsah článku o Chainlinku

1.Co je to Chainlink?2.K čemu slouží tokeny Chainlinku (LINK) ?3.Jak funguje Chainlink?4.Nejdůležitější partnerství projektu Chainlink5.Chainlink tým6.Tokenová ekonomika kryptoměny LINK7.Kde Chainlink koupit a držet?8.Závěr k projektu Chainlink

Svět blockchainů trápí jeden velký problém. Blockchainy jsou uzavřené systémy, které kalkulují pouze s daty, které jsou zapsány v rámci daného blockchainu. A to je problém primárně pro smart kontraktové platformy (např. Ethereum, Tezos, Cardano), které by měly řešit i jiné než pouze platební problémy.

Chytré kontrakty mnohdy jednoduše potřebují data z okolního světa mimo daný blockchain. A tento problém se nazývá problémem tzv. oraclů. Zde přichází na řadu Chainlink.

Co je to chainlink

Chainlink je sítí decentralizovaných oraclů, které poskytují smart kontraktům decentralizovaně ověřená data z externích systémů.

Představte si smart kontrakt, který pro svou funkčnost potřebuje používat např. data z NYSE (Newyorská burza cenných papírů).

Integrací technologie Chainlink vznikne digitální cesta mezi smart kontraktem a NYSE.

Operátoři jednotlivých uzlů v síti Chainlink se napojí na API NYSE a následně mezi sebou ověří, zda mají všichni stejná a tudíž i validní data. Po ověření je pošlou právě do zmíněného smart kontraktu, který získá jistotu, že jsou potřebná data správná.

Chainlink umožňuje také interoperabilitu mezi jednotlivými blockchainy. Pokud na síti Ethereum existuje smart kontrakt, který potřebuje data ze sítě Bitcoinu, může také využít služeb operátorů uzlů na síti Chainlink.

Interoperability mezi blockchainy je v dnešním světě kryptoměn také velmi potřebná.

kryptoměna link chainlink a zdroje dat

Jak již bylo řečeno, Chainlink je síť decentralizovaných oraclů, která poskytuje data z externích systémů smart kontraktům. V rámci sítě Chainlink přitom existuje jediné platidlo, kterým jsou právě tokeny LINK.

Pokud má tvůrce smart kontraktu zájem na získání prokazatelně správných dat z externího systému, tak musí zaplatit vybraným provozovatelům uzlů za jejich služby pomocí LINK tokenů. Ty momentálně existují v podobě ERC-20 tokenů s přidanou funkcionalitou ERC223 standardu (Whitepaper str. 21).

Fakt, že v síti Chainlink existuje jediné přijímané platidlo vede k tomu, že tokeny LINK mají hodnotu. Fundamentální hodnota LINK tokenů bude do budoucna odvozena právě od využívání služeb tvůrci smart kontraktů. Ti si totiž budou muset koupit dostatek LINK tokenů, aby byli schopni za služby, které jim poskytuje síť oraclů, zaplatit.

Chainlink prozatím existuje primárně na síti Ethereum, ale do budoucna chce podle vyjádření týmu expandovat i na ostatní smart kontrakt platformy.

Architektura sítě Chainlink je rozdělena na dvě základní oblasti: jedná se o Off-Chain a On-Chain rozdělení. Nejprve se podíváme na On-Chain část architektury.

On-Chain znamená, že se nacházíme v prostoru blockchainu. Zde máme tři hlavní části, které jsou tvořeny smart kontrakty:

 • kontrakt na reputaci;
 • order-matching kontrakt;
 • kontrakt na agregaci dat.

Když si tvůrce či uživatel smart kontraktu vyžádá data ze sítě oraclů, nastane série událostí v rámci on-chain architektury. Nejprve mu reputační kontrakt nabídne uživateli seznam uzlů, které mu mohou poskytnout data a jejich cenové nabídky.

Poté je uživatel (respektive původní smart kontrakt) spojen s konkrétními uzly, které pro něj budou sbírat a ověřovat data. Při příjmu dat přichází na řadu agregační kontrakt, který z externích informací vytvoří výstup, který přijde do původního smart kontraktu.

krypotmena chainlink oracle off chain

Off-Chain část architektury projektu Chainlink je pak postavena na Chainlink Core.

Jedná se o open-source software, na kterém běží uzly s funkcemi oraclů. Tyto uzly jsou propojeny přímo se sítí Ethereum, na která posílají externí data. Na následujícím obrázku můžete vidět vizualizaci funkce a to včetně off-chain části sítě (Chainlink Nodes).

chainlink nodes
Vizualizace funkce a to včetně off-chain části

V rámci off-chain části sítě probíhá samotný sběr dat z externích systémů a jejich následná transformace do podoby, kterou pak mohou jednotlivé uzly poslat zpět na blockchain. Za odvedenou práci jsou následně odměněny v podobě Link tokenů.

Nejdůležitější partnerství projektu Chainlink

Chainlink má prozatím silnou pozici na trhu a to primárně díky spolupráci se společností SWIFT a Google.

SWIFT je společnost, která vytvořila již řadu let fungující architekturu pro převod peněz mezi bankami. Přibližně 11 000 bank je globálně propojeno pomocí architektury SWIFT a i tato společnost s projektem Chainlink spolupracuje.

Ve spolupráci s Chainlinkem vytvořil SWIFT proof of concept (důkaz v podobě konceptu) o vyplácení výnosů z dluhopisů skrz smart kontrakt.

Google si také vybral Chainlink jako oficiálního partnera pro svůj projekt Cloudu propojeného s blockchainy. Jedná se o vytvoření hybridní infrastruktury pro budování aplikací, které vyžadují integraci cloudových služeb a blockchainu.

Chainlink tým

CEO ChainLink - Sergey Nazarov
Sergey Nazarov

Zy vývojem sítě Chainlink stojí společnost Smartcontract.com jejímž CEO je Sergey Nazarov.

Sergey začínal svou kariéru ve společnosti FirstMark Capital. V roce 2011 odhalil revoluční podstatu blockchainu a začal se plně věnovat tomuto odvětví. V roce 2014 založil společnost Smartcontract. Zde pak vznikl projekt Chainlink.

Jádro týmu tvoří zkušení, softwarový inženýři, kteří povětšinou přišli ze společnosti PivotalLabs. Steve Ellis, Dimitri Roche a Alex Kwiatkowski, kteří všichni pracovali jako vysoce postavení zaměstnanci PivotalLabs.

Tým má silné osobnosti i na pozicích managementu. Jako Head of Operations je v týmu Mark Oblad, který dříve pracoval ve společnosti Gunderson Dettmer, což je renomovaná právnická společnost. Zde měl na starosti rozvoj globálních, investičních fondů.

Tým projektu Chainlink je postaven na lidech, kteří mají hluboké zkušenosti ve svých oborech.

Chainlink vznikl jako ICO na síti Ethereum s cílem vybrat 32 milionů dolarů. To se také povedlo. V ICO se prodalo 350 000 000 LINK tokenů, přičemž celkový počet tokenů je pak 1 000 000 000.

Ty jsou určeny na rozvoj ekosystému Chainlink. To znamená, že mohou být například prodány společnostem, které chtějí využívat služeb v rámci sítě.

Návratnost investice v rámci ICO se v době psaní článku pohybovala okolo 40x z dolarové investice. Cena jednoho LINK tokenu v ICO byla 0,11 dolaru, přičemž momentálně je $7,23.

Kde Chainlink koupit a držet?

Chainlink můžete momentálně koupit pomocí bankovního převodu nebo platební karty na směnárně Coinbase nebo přidružené burze Coinbase Pro. Kromě toho je také samozřejmě obchodovaný na Binance.

Recenze těchto směnáren/burz

Favorit redakce
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
 • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Protože je LINK ERC-20 token, držet ho můžete snad ve všech peněženkách podporujících tento standard, tedy např. na Trezoru, Ledgeru nebo v mobilní Coinomi či Trust Wallet.

Recenze těchto peněženek

Favorit redakce
 • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Závěr k projektu Chainlink

Projekt Chainlink přišel s konceptem, který je ve světě kryptoměn extrémně hodnotný. Potřeba důvěryhodných dat z externích systémů je u blockchainů vysoká. Důvěru v úspěch projektu budí silný tým a již existující spolupráce s technologickými giganty jako je Google.

Token LINK má jasně definovanou podobu v ekosystému a jeho role je momentálně nezastupitelná. Projekt Chainlink si získal také velkou oblibu v komunitě a má již i konkrétní a funkční aplikace jako např. feed o obchodované ceně ETH vůči USD, který mohou již smart kontrakty využívat.

Chainlink jednoznačně drží vedoucí postavení v tvorbě oraclů, což reflektuje i cenový vzestup. Prozatím na trhu není decentralizovaná verze oraclů, která by projektu významně konkurovala.

Existuje ovšem riziko konkurence velkých, technologických korporací, které mohou přijít s vlastním řešením.

Chainlink má ovšem velmi dobře nakročeno stát se tzv. go-to řešením a to obzvláště proto, že zachovává sílu decentralizace. Projekt do budoucna plánuje rozvoj třech hlavních oblastí. Jedná se o zvýšení důvěryhodnosti oraclů, rozvoj infrastruktury a off-chain výpočetní výkon pro smart kontrakty (viz whitepaper, str. 21).

Chainlink
Velmi nadějný projekt s funkčním prototypem, který je neustále vyvíjen.
 • Extrémně potřebný produkt
 • Silná partnerství
 • Budoucí potenciál pro interoperabilitu
 • Konkurence ze strany korporací jako Microsoft či IBM
 • Rozvoj nativních oraclů a interoperability u smart kontrakt platforem

Více informací o Chainlink

KryptoměnaChainlink
SymbolLINK
Webové stránkyhttps://chain.link/
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů491 599 971
Maximální počet tokenů1 000 000 000
Obchodní objem (24h)$316 670 464
Tržní kapitalizace$3 507 717 299
Změna ceny za 24h-0,14%

Vývoj ceny kryptoměny Chainlink za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Symbol
09. 02. 2023 Načítání... LINK
08. 02. 2023 Načítání... LINK
07. 02. 2023 Načítání... LINK
06. 02. 2023 Načítání... LINK
05. 02. 2023 Načítání... LINK
04. 02. 2023 Načítání... LINK
03. 02. 2023 Načítání... LINK
02. 02. 2023 Načítání... LINK
01. 02. 2023 Načítání... LINK
31. 01. 2023 Načítání... LINK
30. 01. 2023 Načítání... LINK
29. 01. 2023 Načítání... LINK
28. 01. 2023 Načítání... LINK
27. 01. 2023 Načítání... LINK

Ohodnoťte kryptoměnu Chainlink


Diskuze k článku 9
Kamil Zoubek

Mám podobný problém, také jsem koupil Chainlink na Binance, poslal jsem si jej před pár dny na Trezor One (naštěstí zatím jen zlomek, na zkoušku) na adresu Etherea, zatím nic nedorazilo a pomalu přestávám věřit, že ještě někdy dorazí.

Ladislav Gebauer

Dobrý den, koupil jsem LINK na binance a chtěl je poslat na jinou peněženku, jenže LINK stále nedorazil. Může převod trvat týden? Druhá peněženka se jmenuje exodus. Díky za rady

Lucie

Dobrý den,
lze vložit chainlink na trezor model One? Bylo by popřípadě možné napsat postup?
Mockrát děkuji.

Portál Finex.cz
Odpověď na Lucie

Dobrý den, Lucie. Dle oficiálních stránek Trezoru (zde) by to mělo být možné. Osobně s tím bohužel ale zkušenost nemáme.

Petros

Dobrý den jak mám přidat Chailink do peněženky Coinomi…nemůžu to v ní nalézt a přidat…pokud píšete,že to v peněžence Coinomi lze držet…Děkuji

Portál Finex.cz
Odpověď na Petros

Dobrý den, ve své peněžence zvolte Přidat TokenyEthereumChainlink. Pak byste měl mít možnost přidat ERC-20 token Chainlinku. :-)

Václav Lys

Zdravím,
chtěl bych se prosím zeptat, kde je možné koupit chainlink?
Je to možné i např. p|es Geco jako bitcoin?
Moc děkuji
Venca

Portál Finex.cz
Odpověď na Václav Lys

Dobrý den, Václave. LINK můžete koupit např. na naší kryptoměnové směnárně Finex.cz. A nebo mohu ze své zkušenosti doporučit momentálně největší kryptoměnovou burzu na světě – Binance.

Vojtěch, Finex.cz

Mates

Top krypto, mají potenciál, já „v tom“ jsem už od 2018 a zatím top zhodnocení…

Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo