Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dosavadní vítěz letošního roku? Investice, které překonávají i akcie

S růstem cen komodit, jako jsou zlato, ropa a káva, se zvyšují i obavy z inflace. Jerome Powell varuje, že další snižování úrokových sazeb může být odloženo, což by mohlo situaci ještě zhoršit.

Publikováno
Dosavadní vítěz letošního roku? Investice, které překonávají i akcie
Zdroj: depositphotos.com

Když uran na začátku ledna dosáhl rekordní hodnoty, netušili jsme, že to bude první z několika komodit, které překonají rekordy. Jak to tak vypadá, možná budeme brzy slavit (nebo se zlobit) kvůli vyšším cenám po celý rok.

Dow Jonesův komoditní index, který je měřítkem cen 28 různých komodit, letos vzrostl o 6,5 % a (po posledním poklesu) mj. překonává index S&P 500. Investoři a producenti totiž uzavírají futures kontrakty, aby se zajistili proti rostoucím nákladům v souvislosti s geopolitickými riziky, narušením životního prostředí a nejistotou dodávek.

Dvě z nejcennějších světových komodit táhnou celý trh vzhůru

Zlato opakovaně dosáhlo rekordních hodnot a ještě výrazněji vzhůru s sebou vytáhlo (obvykle volatilnější) stříbro. Menší sourozenec zlata sice zatím zdaleka na historická maxima nedosáhl, ale v procentuálním vyjádření roste ještě rychleji než zlato.

Vývoj ceny zlata a stříbra od začátku roku

Aktuální cena
Změna
Zlato / 1 oz zlata
Načítání
Načítání
Načítání
Stříbro / 1 oz stříbra
Načítání
Načítání
Načítání

Americká ropa WTI pak kvůli konfliktům na Blízkém východě překonala hranici 85 USD za barel (roste pochopitelně i ropa Brent).

Také ceny kakaa a kávy se v důsledku vln veder a extrémního počasí vyšplhaly nejvýše za posledních devět let.

Ceny komodit a jejich vliv na inflaci

Dnešní rostoucí ceny komodit připomínají počátky pandemie, kdy ceny surovin prudce rostly – a následovala inflace, protože výrobci čelili vyšším nákladům na vše od pečení chleba až po výrobu čipů.

To se prostřednictvím vyšších cen přeneslo i na spotřebitele, a pokud se tento trend nezmění, mohli by kupující zažít další cenový šok.

  • Tento týden předseda Fedu Jerome Powell zdůraznil nedostatek dalšího pokroku při snižování inflace na 2 %, což by mohlo oddálit snižování úrokových sazeb, nebo v horším případě vést k jejich dalšímu zvyšování.
  • Analytici však zdůrazňují, že rostoucí náklady na komodity, jako je měď, naopak často signalizují ekonomickou sílu.

Vyplatí se nyní investovat do komodit?

Komodity mohou nabízet zajištění proti inflaci a pokračovat v rally, ale John Stepek z agentury Bloomberg varuje, že zatímco za vhodných podmínek mohou fungovat dobře, po zbytek času je jejich výkonnost přinejlepším průměrná.

Stačí se podívat na tabulku níže, která ukazuje, že výnosy komodit byly v uplynulém desetiletí záporné – a byly nejhůře výkonnou hlavní třídou aktiv.

Průměrná roční výkonnost jednotlivých tříd aktiv v uplynulé dekádě
Americké akcie 13 %
Globální akcie rozvinuté trhy (bez USA) 5 %
Zlato 5 %
Akcie rozvíjejících se trhů 4 %
Americké dluhopisy 1 %
Komodity – 2 %
Zdroj dat: bloomberg.com

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎