Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Prop trading vs. tradiční obchodování: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Zajímají vás hlavní rozdíly mezi prop tradingem a obchodováním s vlastním kapitálem? V tomto článku se podíváme na pět nejzásadnějších.

Publikováno
Prop trading vs. tradiční obchodování: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Zdroj: Depositphotos.com

Proprietary (prop) trading je moderní metoda obchodování, která má svá specifika. V mnoha ohledech se tato metoda/služba výrazně liší od klasického pojetí tradingu, což sebou přináší nutnost provádět změny nejen v obchodní strategii, ale také v obchodní psychologii.

V tomto článku se podíváme na hlavní rozdíly, které od sebe prop a klasický trading odlišují.

1) Přístup k riziku

Asi tím největším rozdílem je přístup k riziku. Jak možná víte, prop trading probíhá vždy na demo obchodním účtu a to s virtuálním kapitálem. Tento fakt může být pro mnoho obchodníků psychologickou překážkou. Demo účet může svádět k přílišnému riskování, protože se přece nejedná o ztrátu kapitálu.

Opak je ale pravdou! Pokud bude obchodník v rámci prop tradingu nepřiměřeně riskovat, může přijít buď o fundovaný účet, nebo o svojí challenge, což znamená ztrátu vstupního poplatku. Situace v klasickém tradingu je z pohledu rizika mnohem vyhrocenější.

Obchodník v klasickém tradingu totiž riskuje svůj vlastní kapitál, tedy pokud udělá ztrátový obchod, přijde o reálné peníze. Tento fakt tedy vyžaduje mnohem odolnější psychologický profil obchodníka a také zkušenost se zvládáním kapitálových poklesů (drawdown).

2) Výše kapitálu

Získání fundovaného účtu u prop společnosti může obchodníkovi významným způsobem usnadnit cestu jeho obchodní kariérou. Zajímavý obchodní depozit může být vstupenkou do světa zajímavých zisků, což je ten největší důvod, proč se lidé o trading zajímají.

Vyšší obchodní kapitál dává také obchodníkovi možnost realizovat sofistikovanější metody řízení obchodní pozice, jako je třeba ředění vstupů nebo aplikovat speciální metody position sizingu. Vyšší obchodní kapitál také nabízí určité sejmutí tlaku z výkonnosti.

Díky větším objemům obchodů není trader nucen generovat tak vysoká procenta zhodnocení obchodního účtu a může se soustředit především na kvalitu svých obchodů.

3) Odpovědnost za výkon

Nevýhodou prop tradingu je, že je obchodník tzv. stále na očích. Jeho výkonnost je monitorována interním systémem – zda nedošlo k porušení obchodních pravidel, což pro někoho nemusí být příjemné.

Obchodník se svým vlastním obchodním účtem toto řešit nemusí, je pánem svého režimu a jediný tlak, který může pociťovat, si vytváří na sebe on sám.

4) Odměny a motivace

U prop společnosti může obchodník růst stejně rychle, jako jeho obchodní účet, a to díky mnoha benefitům a plánům navyšování obchodního kapitálu.

Díky těmto programům motivace může obchodník postupně disponovat takovým kapitálem, který by nebyl schopný dát za svůj produktivní život dohromady. Má to však jeden háček, obchodník musí být dlouhodobě ziskový.

5) Za vším hledejme konzistenci

Trading u prop společností vábí obchodníky především vidinou rychlých zisků. K čemu je ale obchodníkovi jednorázový zisk? Mnohem více se vyplatí dlouhodobá spolupráce, kdy si obchodník může díky fundovanému účtu a plánu škálování (navyšování obchodního depozitu) zajistit dodatečný, nebo dokonce hlavní příjem.

Stejně tak jako obchodníci se svým kapitálem, tak i prop obchodníci, by měli v první řadě usilovat o dlouhodobou konzistenci. Získat fundovaný účet je vlastně k ničemu, když si ho trader nebude schopný udržet ani do první výplaty zisků. Trading není hazard, ale regulérní byznys. Takže pokud v něm chce obchodník uspět, musí k němu také tak přistupovat.

Závěr

Prop trading je v posledních letech fenomén, který si získal mnoho příznivců i mnoho odpůrců. Tento druh tradingu má tu výhodu, že obchodník po splnění challenge může získat takový kapitál, který by ze svého příjmu nebyl schopen zajistit.

Nevýhodou ovšem je, že se obchoduje s virtuálním kapitálem, což může být psychologická překážka. V tomto článku jsme shrnuli hlavní rozdíly mezi prop a klasickým tradingem, co na prop trading říkáte vy?

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎