Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Palladium
1 oz palladia
Palladium – Komodita, vývoj ceny, kde obchodovat
Váš kapitál může být ohrožen*

$967,8 (21 973 Kč)

+4,33 % za 7 dní

Logo Palladium

Palladium – Komodita, vývoj ceny, kde obchodovat

Cena palladia
Graf PALLADIUM

$967,8 (21 973 Kč)

+4,33 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny palladia

Kalkulačka: 1 unce v CZK

PALLADIUM
CZK

Informace o palladiu

Palladium je vzácný kov šedobílé barvy, který byl poprvé izolován roku 1803. Jedná se o ušlechtilý kov, který je dobře kujný, ale zároveň odolný. Používá se například v katalyzátorech automobilů nebo ve šperkařství.

Zdroj: Wikipedia.org
palladium komodita
Palladium

V přírodě se vyskytuje především v ryzí podobě, byť je často doprovázeno i jinými drahými kovy.

Největší využití nachází palladium jako katalyzátor chemických reakcí. Společně s platinou je používán v katalyzátorech vozidel. Ve šperkařství jej můžeme najít ve slitině se zlatem známé jako bílé zlato. Využíváno je také v dentálních slitinách.

Obsah článku o palladiu

Vývoj ceny palladia

Po poměrně prudkém růstu následoval během recese roku 2001 významný pokles. I když se poté pokles zpomalil, pokračoval až do roku 2003, kdy cena dosáhla svého minima. Od něj se odrazila a začala nejprve stagnovat a později mírně růst.

Během recese v roce 2008 došlo k dalšímu prudkému propadu. V absolutních číslech sice menší než v roce 2001, procentuálně si s ním ale nezadal, během tři čtvrtě roku ztratilo palladium přes 60% své hodnoty. Po dosažení supportu kolem 150 dolarů začala cena růst, aby se následně na pět let ustálila v kanálu mezi 600 a 800 dolary za trojskou unci.

graf ceny palladia
Graf ceny palladia, zdroj: macrotrends.net

V roce 2016 nejprve cena trochu poklesla, aby následně začala prudce růst a během čtyř let vyrostla na zhruba čtyřnásobek své hodnoty. Takový růst je neobvyklý a není zcela jasné, jestli je jeho důvodem jen zvýšená poptávka automobilového průmyslu, nebo se částečně jedná i o nafouknutou bublinu.

Z celkového pohledu na graf je patrné, že palladium patří mezi volatilnější komodity a během krizí ztrácí dost ze své hodnoty.

Čím může být ovlivněna cena Palladia

Zdroj: Pixabay.com

palladium využití

Palladium je dost vzácný kov, jehož největší produkce pochází z pouhých dvou zemí – Ruska (cca 45% světové produkce) a Jihoafrické republice (cca 40% světové produkce).

Velkou roli ve vývoji ceny proto může hrát politika, sankce či omezení vývozu z pouhé jedné země by způsobilo velký růst ceny.

Dalším hybatelem ceny palladia je automobilový průmysl. Kvůli použití v katalyzátorech putuje velká většina produkce palladia (až 85%, viz odborný článek) právě tam.

Celosvětově zpřísňující emisní limity vedou k nutnosti vybavit auto katalyzátorem (a tím spotřebovat palladium) už ve většině zemí. Na druhou stranu s případným nárůstem elektromobility (čehož se snaží dosáhnout např. Tesla) by katalyzátory byly zbytečné a poptávka by klesla.

Jak lze palladium obchodovat

Zdroj: Shutterstock.com

palladium graf

První možností, jak vydělat na palladiu, je fyzicky si koupit investiční slitek nebo mince. Výhodou tohoto způsobu investování je fyzické vlastnictví kovu, který si můžete uložit kam uznáte za vhodné.

Nevýhodou je poměrně špatná likvidita, kdy jej můžete prodat většinou jen firmám, které se věnují obchodem a výrobou investičních kovů. Navíc při prodeji dostanete podstatně horší cenu, než jaká je v daný okamžik pro nákup u té samé firmy.

Navíc nemůžete nakoupit libovolné množství, ale jen takové, v jakém se investiční slitky vyrábí. I ten nejmenší vás pak v závislosti na ceně palladia vyjde minimálně na 50 000 Kč.

Z těchto důvodů je proto tento způsob možný jako dlouhodobá investice, kdy cena stihne dostatečně vyrůst a větší spread nehraje takovou roli. Rozhodně se však tímto způsobem nedá pravidelně obchodovat.

Další možností je obchodovat palladium na burze. Nejrychlejší možností je začít se věnovat krátkodobému obchodování, při kterém celý obchod proběhne během několika málo dní či dokonce hodin. Během takto rychlého obchodování musíte sledovat zejména obchodní signály technické analýzy.

Nemáte-li čas nebo chuť věnovat se obchodům každý den, můžete se vrhnout na obchodování střednědobé, při kterém obchod zpravidla probíhá několik týdnů až měsíců. Při něm už je vhodné kromě technické analýzy sledovat i fundamentální zprávy.

Palladium si můžete na burze nakoupit i jako investici a držet pozici klidně celé roky. Pouze místo reálného slitku budete mít otevřenou obchodní pozici na dané množství tohoto kovu.

Konkrétní tipy na obchody:

Rozhodnete se při narození dítěte nakoupit investiční padesátigramový slitek za nákupní cenu 55 000 korun. Po dvaceti letech jej prodáte za cenu 120 00 0Kč. Průměrné roční zhodnocení by tak bylo necelých šest procent.

Dalším příkladem je obchod palladia jako CFD kontraktu. V tomto případě nenakupujete samotnou komoditu, ale pouze spekulujete na růst nebo pokles její ceny. Navíc díky brokerovi můžete často využít obchodování s pákou, díky kterému vám k obchodu stačí menší obnos.

Například broker Plus500 nabízí obchodování CFD na palladium s pákou až 1:10. Na každých deset investovaných dolarů by vám tak stačilo mít na účtu jeden dolar a zbylých devět byste dostali půjčeno od brokera. Po skončení obchodu mu je pak vrátíte zpět. Při zvolení páky navíc vše funguje automaticky.

Jak začít obchodovat s palladiem

Fyzický nákup investičních slitků je velmi jednoduchý. Stačí si na internetu najít společnost zabývající se prodejem investičních kovů a zvolený slitek si koupit jako cokoliv jiného v eshopu. Důležité je najít si předem informace o dané společnosti, abyste měli jistotu, že kupujete u ověřeného obchodníka a vyhnuli se nějakému podvodu.

Budete-li se chtít věnovat obchodování s palladiem, bude vás čekat více úkonů, ale i tak to není nic, co byste neměli zvládnout. Pojďme si je krok po kroku projít.

  • První krokem je výběr brokera. Bez něj nemůžete na žádné burze obchodovat. Bohužel palladium nepatří mezi velmi oblíbené komodity a tak jej nemůžete obchodovat ani u XTB, ani eToro. Broker Plus500 však obchodování palladia jako CFD nabízí.
  • Po výběru brokera si u něj musíte založit účet. K tomu budete potřebovat dva doklady totožnosti a vyplnit příslušné dokumenty.
  • Dále musíte na nově založený účet poslat peníze, se kterými budete chtít obchodovat.
  • Pak bude potřeba zvolit si obchodní taktiku, se kterou budete obchodovat. Někteří brokeři vám nabídnou i možnost demoúčtu, kde si ji budete moci vyzkoušet s fiktivními penězi. Díky tomu můžete bez rizika odhalit problémy vaší taktiky a následně ji vylepšit, případně vybrat jinou. Navíc se také lépe seznámíte s platformou pro obchodováni.
  • V posledním kroku už vás bude čekat váš první skutečný obchod.

Nemůžete samozřejmě očekávat, že všechny vaše obchody budou ziskové. Aby jich však bylo co nejvíce, je vhodné pozorně sledovat kromě obchodních signálů i fundamentální zprávy. K tomu můžete využít i náš web.

Proč se na palladium zaměřit

Palladium je jednou z komodit, kterou si můžete fyzicky koupit a schovat si jí doma nebo třeba v trezoru. Vzhledem k silné poptávce automobilového sektoru a omezenému množství lze pro následující roky očekávat stejnou nebo zvýšenou poptávku, díky které by si palladium v dlouhodobém horizontu mělo minimálně udržet svou cenu.

Nevýhodou může být riziko významné změny ceny v krátkodobém horizontu v důsledku politického dění. Také obchodovat palladium nelze u všech brokerů jako například zlato.

A jak jste na tom vy? Považujete nákup investičního slitku za dobrou variantu investice? Nebo je podle vás lepší nakoupit si jej na burze? Podělte se s námi o váš názor.

Další zdroje informací:

  • CME burza (aktuální ceny a informace z CME burzy)

Více informací o Palladium

KomoditaPalladium
Jednotka1 oz palladia
Ohodnoťte tento článek
9
0

Autor

O investování se zajímám přes pět let. Zaměřuji se hlavně na americké akcie ve středně- a dlouhodobém výhledu. Fundamentální analýza je pro mě důležitá k určení hlavní trendu, jinak obchoduji podle technické analýzy.

Jsem spíše konzervativnější obchodník, kromě akcií se zajímám i o dluhopisy a jiné konzervativnější nástroje, naopak kryptoměnám a akciím rozvíjejících se trhů se vyhýbám.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Další Komodity, které by vás mohly zajímat