Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
erste group
RBAG
Akcie Erste Group Bank (RBAG) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*

1 169 Kč

-0,43 % za 7 dní

erste group

Akcie Erste Group Bank (RBAG) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit

Cena akcií Erste Group Bank
Graf RBAG

1 169 Kč

-0,43 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií Erste Group

Logo Erste group
Erste group/RBAG
Načítání
Načítání
Kupte si akcie RBAG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost Erste group

Tržní kapitalizace 473,8 mld. Kč EBITDA -
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 0,79
Roční dividenda na akcii 2,7 Kč P/E (Cena k zisku) 6,43
Dividendový výnos 5,61 % Návratnost aktiv 1,21 %
Příjmy společnosti 10,46 mld. Kč Návratnost vlastního kapitálu 14,8 %
Příjmy na akcii 24,68 Kč Provozní marže 47,79 %
Účetní hodnota na akcii 55,79 Kč Zisková marže 30,47 %
Hodnota podniku 525,7 mld. Kč Cílová cena Wall Street -

Erste Group patří mezi největší poskytovatele finančních služeb ve střední a východní Evropě. V sedmi zemích má téměř 16 milionů klientů, desítky tisíc zaměstnanců a její aktiva přesahují hodnotu 200 miliard EUR.

Akcie Erste Group můžete prostřednictvím firem obchodovat na Burze cenných papírů Praha a jsou taktéž zahrnuty v PX indexu.

Jaký je vývoj akcií Erste Group, jaké jsou dividendy a kde akcie obchodovat? To a mnohem více se dozvíte v našem komplexním profilu akcie.

Obsah článku o akciích Erste Group

Historie společnosti Erste Group

Rakouská skupina Erste Group byla založena ve Vídni už v roce 1819, a to jako první spořitelna v tehdejším Rakousku. Byla v tomto regionu první institucí, která nabídla své služby nejen majetnější části populace, ale také úplně normálním lidem. Tehdejší “pobočky” se v dalších několika desítkách let rozprostřely po celé Rakousko-uherské monarchii. V roce 1822 banka vydala například vůbec první hypotéku. O dalších 22 let později přichází pevný právní řád pro spořící instituce, což funguje benzín na oheň rozrůstající se sítě budov Erste.

Po připojení Rakouska k Německu v začátku Druhé světové války se dostávají spořitelny do područí nacistické vlády, která majetek v nich využívá pro financování války. K tomu samozřejmě vládnoucí strana blokuje přístup židovskému obyvatelstvu k jejich majetku. Později se zkoumalo, jakou roli banka v této době hrála. Instituce vyplatila poškozeným lidem celkem 700 000 euro jako kompenzaci, a k tomu přispěla částkou 6,07 milionu eur do fondu založeného pro pomoc obětem nacismu. V roce 1979 získaly spořitelny stejný status normální banky. Změna v přemýšlení nastala po pádu komunismu. Najednou byly otevřené dveře do východní Evropy, které chtěla firma využít.

Ten nejdůležitější krok se odehrál v roce 1997 – Erste se stala veřejně obchodovanou společností na Vídeňské burze cenných papírů. Tehdy to bylo největší IPO v historii Rakouska, neboť celková hodnota upisovaných akcií dosáhla na 7 miliard rakouských šilinků (zhruba 508 milionů euro). Firma získala finance a s nimi nové možnosti. Tím by se dal označit konec jedné éry Erste. Tento “nový” začátek se nesl ve znamení akvizic a masivní expanze.

Ještě ten samý rok provedla Erste expanzi do Maďarska, kterou následně zopakovala v roce 2003. V roce 2000 se dostala do České republiky, a to s nákupem podílu v České Spořitelně. V dalších letech následovalo Chorvatsko, Slovensko, Srbsko a Rumunsko. Kromě jiného se ale Erste přes své podřízené společnosti dostala i do Makedonie, Moldávie a zbytku balkánského poloostrova.

Moderní Erste banka

Dnešní klienti jsou již děti technologií. Jen málo lidí chce chodit na pobočku s vyřízením plateb, ukládáním peněz na účet apod. Pokud chtěla zůstat společnost ve hře, musela se v tomto ohledu přetransformovat. Jedním z těchto kroků byla mobilní aplikace George. V roce 2012 začala práce na appce, která měla zastat ideálně celou instituci, a kterou by bylo možné nosit ve své kapse. S velkou slávou byl George spuštění o 3 roky později. Dnes jej využívá již přes 9 milionů klientů.

Kromě jiného vytvořila firma i svůj vlastní kampus, do kterého v roce 2016 přesunula zhruba 4 500 zaměstnanců a založila zde vzdělávací centrum finanční gramotnosti.

Erste je také moderní bankou z pohledu ESG hodnocení. Společnost se snaží jít s dobou a přemýšlet nad věcmi jako je ekologie, šetření energie, uhlíková neutralita apod. Již v roce 2023 plánuje koncern dosáhnout uhlíkové neutrality, a chtějí být dokonce v emisích negativní do roku 2030.

Zdroj: erstegroup.com
ESG rating podle jednotlivých agentur
ESG rating podle jednotlivých agentur

Nejsou to pouze plané sliby. Erste má podle společnosti MSCI rating AA z pohledu ESG metrik. Také se nachází v několika indexech, které se přímo zaměřují na “uvědomělé” společnosti.

Poznámka

Co je to ESG?

ESG je zkratka pro tři slova – Environmental, Social and Governance. V překladu by bylo možné říct environmentalismus, sociální dopad a vnitropodnikové prostředí. ESG hodnocení si bere na paškál firmy a hodnotí je podle výše zmíněných kritérií. Z konkrétních věcí jde například o uhlíkovou stopu, přístup k zaměstnancům apod.

ESG je v investorském světě trend. Firmy se předhánějí o to, která bude mít lepší rating, což by mělo pozitivně působit na investory a jejich pohled na firmu. Obratem se tato “zlepšení” projeví ve větším zájmu o akcie, díky čemuž by měla růst jejich cena. Pokud chcete být cyničtí, tak porostou také bonusy vedení firmy.

Ať už se na firmu díváte jakkoliv, podnikání je o číslech. Finance jsou základ a tvrdá data nelze přechytračit. ESG všechny tyto metriky logicky zhoršuje, nicméně i přesto může být investice v tomto směru výhodnou. Důvodem jsou státní intervence a politické tlaky, které dnes na ESG koukají. Dotace, výhody, politické ústupky a dál už to jistě znáte.

Takto například vypadají cíle firmy ohledně podmínek na pracovišti.

Zdroj: erstegroup.com
V zelených buňkách je plán Erste v ohledu životního prostředí, zatímco v oranžových polích je sociální stránka věci
V zelených buňkách je plán Erste v ohledu životního prostředí, zatímco v oranžových polích je sociální stránka věci

Erste samozřejmě tvrdí, že splňování těchto ESG cílů neovlivní nijak zásadně výnosy a celkové podnikání. Tvrdí to každá společnost, ale bylo by naivní myslet, že to tak skutečně bude. Vše stojí velké množství peněz, kazí se tím efektivita provozu a nejspíš nikdo vlastně neví, jak to skutečně dopadne. Pro investory je to ale písnička krásná.

Co bychom si řekli o budoucnosti Erste? Asi jen to, že se uvidí. Není nutné mluvit o produktech a službách. Ty budou vznikat a zanikat podle přání zákazníků a nejlepších business analytiků v oboru. Systémy se budou modernizovat, digitalizace půjde kupředu a více procesů se přesune do online prostředí.

V tuto chvíli se celý svět nebezpečně řítí do nové ekonomické krize, která bude bůhvíjak dlouhá a hluboká. Erste Group je silná skupina, která již překonala mnoho problémů. Je tak pravděpodobné, že vyvázne v pořádku i z této výzvy.

Podnikání Erste Group

Business aktivita Erste Group je víceméně stejná jako u všech ostatních bankovních institucí. Z pohledu nabízených služeb se zde nenachází nic speciální. Na konkrétní produktové segmenty tedy zapomeneme. Budeme se místo toho soustředit na zajímavější údaje.

Nejprve si pojďme ukázat rozdělení podnikatelské aktivity podle geografie.

Erste provozuje nějaký druh služeb v celkem 12 zemích na východě Evropy a Balkánském poloostrově. Tím největším trhem z pohledu zákaznické základny je Česká republika. Právě u nás má Erste 4,5 milionu zákazníků, kteří s institucí spolupracují skrze Českou Spořitelnu a navázané společnosti. Následuje Rakousko, Rumunsko a Slovensko.

Geograficky znázorněné podnikání skupiny Erste
Geograficky znázorněné podnikání skupiny Erste

Když se koukneme na množství poboček, zdaleka největší počet je v Rakousku. To je celkem logický závěr, neboť právě z tohoto státu Erste pochází a má zde své centrály. Poté přichází na řadu Česká republika a Rumunsko. Zajímavé je, jaký je poměr mezi množstvím poboček a zaměstnanci.

Průměrná pobočka v Rakousku má necelých 20 zaměstnanců. V České republice připadá na jednu pobočku kolem 25 zaměstnanců a Rumunsko má 17 zaměstnanců na pobočku.

Hlavní podnikání bankovních institucí je podložené množstvím depozit, která vloží zákaznicí, a objemem úvěrů, jenž banka dokáže prodat. Ukažme si teď meziroční srovnání těchto veličin.

Z pohledu depozit zaznamenala skupina Erste meziroční růst o více než 7 %. Z relativního přírůstku se nejvíce předvedla větev v Srbsku, kde přibylo 15 % vkladů. Z absolutního přírůstku je nejlepší Česká republika. Naopak v Rakousku (značka AT) vklady u prvních dvou skupiny klesly. Jde o běžné bankovní služby a spořící účty. Na druhou stranu ostatní bankovní služby pro korporátní klientelu apod. poskočily o necelých 78 %.

Zákaznické vklady
Zákaznické vklady

Je také dobré vědět, jak vypadá rozdělení těchto vkladů mezi retailovou a korporátní klientelu. V prvním čtvrtletí byl zákaznický strom tvořen ze 65 % retailem. 19 % následně připadlo na korporátní klientelu, 6 % bylo ze státního sektoru a zbylých 10 % se rozprostřelo mezi ostatní entity.

Rozdělení vkladů podle klientely
Rozdělení vkladů podle klientely

Jednu stranu bychom tímto měli. Jak vypadá úvěrové portfolio? V meziročním růstu mnohem lépe. Celá skupina Erste si připsala 9,4 % u celkového množství úvěrů. V podrobnějším rozdělení to pak vypadá tak, že méně významné státy rostly nejvíce, zatímco rakouské pobočky se držely pod průměrem. Znovu se ale předvedla Česká republika, kde úvěry rostly meziročně o 11,5 %.

Vydané úvěry
Vydané úvěry

Koukněme se ještě v rychlosti na rozdělení zaměstnanců. Většina zaměstnanců společnosti jsou ženy, kterých je v celé skupině skoro dvojnásobný počet co mužů. Velká část těchto žen nicméně pracuje na částečný úvazek. U částečného úvazku je poměr 6 269 žen na 989 můžu.

Zaměstnanci ve skupině Erste
Zaměstnanci ve skupině Erste

Článek rozhodně není dostatečně dlouhý na to, abychom ho mohli nazvat důkladnou analýzou. Slouží spíše jako představení společnosti. Nic nám ale nebrání v tom, abychom zde použili ratingové hodnocení několika mezinárodních ratingových agentur, které by mělo být dostatečně přesné.

Erste podle ratingových agentur
Erste podle ratingových agentur

Všechny společnosti mají svůj postup, podle kterého se rozhodují a hodnotí. U prvních dvou je hodnotící systém rozepsaný, přičemž v něm můžeme vidět vcelku podobné položky, jakými je například hodnocení rizikovosti kapitálu, podpora firmy z vnějších firem atd. Jak si můžete z infografiky výše všimnout, Moody’s, S&P Global i FitchRating se shodují na tom, že je Erste Group ve stavu Stable s ratingem, který se točí kolem A.

Finanční výsledky skupiny Erste Group

Základní údaje o podnikání jsme si ukázali. Ať už ale podnikání vypadá jakkoliv krásně, vždy je třeba otevřít kapotu a podívat se na to nejdůležitější – jak si firma vede finančně. Kdybychom si předvedli pouze čísla, nemohli bychom nijak soudit, neboť společnost by byla v naprostém vakuu. Je tedy nutné, abychom podnik posuzovali v nějakém srovnání s jinými společnostmi, případně s průměrem celého odvětví.

Do tohoto porovnání jsme zvolili následující společnosti – švýcarskou Svenska Handelsbanken, francouzskou Société Générale, Barclays a Deutsche Bank. Ve spodní části můžete vidět, že i vývoj ceny akcií těchto společností je ve svém průběhu velice podobný.

Skupina Erste v porovnání s několika dalšími bankovními institucemi
Skupina Erste v porovnání s několika dalšími bankovními institucemi

Nejsou ani tak důležité absolutní hodnoty, jako spíš jejich růst. Meziroční růst je důležitý na krátkodobém horizontu, nicméně podstatně větší vypovídací hodnotu má průměrný růst na delším časovém horizontu.

V úseku posledních tří let dosáhla Erste Group růstu výnosů 4,25 %. V našem porovnání jde o mediánovou hodnotu. O něco lépe na tom je společnosti na úrovni čistého zisku, který za poslední tři roky rostl tempem 13,77 % a v naší skupině je na druhém místě.

Porovnání růstu bankovních institucí
Porovnání růstu bankovních institucí

Ziskovost je pro společnost jednoznačně důležitá. Rentabilita vlastního kapitálu vyjadřuje, jak efektivně hospodaří management s vlastními zdroji banky. Můžeme zde vidět, že se Erste Group dostala na 2 místo. Firmu předběhla pouze švýcarská banka.

Rentabilita
Rentabilita

Zajímavě je také srovnání bankovních institucí čistě jako investic. Samozřejmě musíme brát v potaz to, že poslední roky nejsou pro tento sektor nijak zázračné. Kromě Covidu do celého systému zasahuje i relativně agresivní utahování šroubků měnové politiky. Vyšší úrokové sazby znamenají menší chuť zákazníků na úvěry. Silou, která jde proti poklesu zájmu o úvěry, může být naopak končící fixace úvěrů, které se následně překlopí na vyšší úrokovou sazbu.

Můžeme se bavit o různých časových horizontech, ale měli bychom mířit především na ten dlouhodobý.

Srovnání akcií z pohledu ceny
Srovnání akcií z pohledu ceny

Jakožto investice jsou banky relativně stabilní a neměnný business. To můžeme vidět především na desetiletém horizontu. Erste Group zde vyhrává s velkým náskokem, ale realita je spíš taková, že je jako jednooký mezi slepými. Výnos necelých 20 % za 10 let je naprosto tristní, ale je třeba mít stále na paměti, že akciový trh je dnes v útlumu.

Akcie Erste Group – Cena, akcionáři a dividenda

V první polovině roku 2007 zažily akcie Erste Group v návaznosti na celosvětovou ekonomickou krizi velký propad z hodnoty přes 1600 Kč za akcii téměř až na 200 Kč za akcii.

Poté akcie Erste Group posílily až k 900 korunám, ale ve druhém pololetí 2011 následoval opět pád, tentokrát k hodnotě 300 korun za akcii. Od té doby můžeme sledovat velmi mírný rostoucí trend.

Poslední roky trend částečně opadl a cena osciluje zhruba mezi hladinami 700 a 1000 Kč za akcii. Ani do budoucna se nedá očekávat nějaká velká změna, jelikož se jedná o stabilní bankovní společnost, jejíž růst je kvůli konkurenci omezený. Značná část zisků je namísto do rozvoje vyplácena akcionářům.

Z počátku roku 2020 jsme zažili výplach burz způsobený pandemií Covid-19, která se významně dotkla snad všech bankovních institucí. V tomto období je patrný prudký propad následovaný rovněž poměrně strmým (avšak neúplným) zotavením.

Logo Erste group
Erste group/RBAG
Načítání
Načítání
Kupte si akcie RBAG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcionářská struktura

Akcionářská struktura této bankovní instituce je poměrně rozmanitá, a to ze všech úhlů pohledu.

Největší procento akcionářů pochází z Rakouska. To není nic až zas tak překvapivého. Přes 27 % akcionářů je umístěno v Severní Americe. Celkem velký podíl je z Velké Británie a Irska, které mají dohromady 16,18 %. Zbytek společnosti je rozdělen mezi země v kontinentální Evropě, tradery a neidentifikované entity.

Akcionářská struktura podle regionu
Akcionářská struktura podle regionu

Rozdělení dle typu akcionáře je poněkud jednotvárnější. Přes 60 procent společnosti drží institucionální investoři. To jsou většinou různé investiční fondy. Jedním z největších samostatných akcionáře je firma BlackRock, která je zároveň největší investiční společností na světě. Jistě znáte jejich ETF fondy iShares.

Akcionářská struktura podle entity
Akcionářská struktura podle entity

Retailoví investoři vlastní 6,62 % společnosti. Zbylý podíl dosahující na 19 % je v různých druzích nadací a jiných fondech.

Dividenda společnosti

Erste Group dividendy vyplácí celkem pravidelně, nevyplatila je pouze v roce 2015. Od roku 2016 výše dividendy roste a mírný nárůst se dá očekávat i v dalších letech. Dnes společnost vyplácí dividendu 1,88 eur na akcii.

Zajímavostí je, že ač se akcie Erste Group na pražské burze obchodují v českých korunách, tak dividenda je vyplácena v eurech.

Je to z důvodu toho, že se jejich vyplácení řídí rakouskou centrálou. Proto také podléhají rakouskému zdanění. Pro vás to však nic neznamená, dividendy obdržíte již zdaněné.

U společností, které vyplácejí dividendu, je důležité především tzv. Payout Ratio. V překladu se jedná o metriku zvanou “Výplatní poměr“, který ukazuje, kolik procent čistého zisku je vypláceno ve formě dividendy. Logickou úvahou se dostaneme k tomu, že výplatní poměr nad 100 % znamená, že společnost požírá sama sebe. U bankovních institucí se zdravá hodnota udává mezi 30 % a 50 %.

U Erste Group se výplatní poměr odhaduje na 43 % po další 3 roky, což je skvělá hodnota.

Investování do akcií Erste Group Bank

Nyní vám ukážeme dvě možnosti, jak lze investovat do těchto akcií.

První možnost: nákup akcií Erste Group Bank

Tou první je dlouhodobá investice, při které se nakupují “fyzické” akcie (nebudete je však mít doma, ale u brokera). Tento přístup je mnohonásobně jednodušší, časově méně náročnější a pro nováčky i úspěšnější, než trading (čili aktivní, krátkodobé obchodování).

V případě EGB této variantě nahrává historický vývoj a skutečnosti jako popularita, loajalita, vyplácené dividendy apod. Navíc pokud vám bankovní svět v portfoliu chybí, zlepšíte si tím diverzifikaci, tedy snížíte rizika vlivem rozptýlení investice do více kategorií.

Poznámka

Jestliže s investováním začínáte, podívejte se do naší akademie, případně na základní pojmy.

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Zajímá vás, jak taková investice funguje? Co všechno k ní potřebujete a co z toho pro vás plyne? Podívejte se na konkrétní příklad níže.

Příklad: Uvažujme situaci, kdy je cena akcií Erste Group Bank je 450 Kč za kus. Vy máte na investici připravených rovných 4 500 Kč a koupíte si tedy koupit přesně 10 akcií.

V případě, že po určité době cena akcií vzroste o 22 % na 550 Kč, což se může stát i během několika měsíců (jak tomu bylo např. po pandemii Covid-19), z prodeje vašich 10 akcií byste inkasovali celkem 5 500 Kč.

Hodnotu svého obchodního účtu byste takovým obchodem zvýšili o 1 000 Kč, které si ihned můžete vybrat na svůj bankovní účet.

V případě, že byste akcie drželi o něco déle, například 2 roky, by vám byla 2x vyplacena dividenda. Konkrétně v roce 2019 to bylo 1,4 EUR na akcii. Za ty dva roky byste si se svými akciemi přišli na dalších téměř 800 Kč.

U jakého brokera nakupovat akcie Erste Group?

Akcie Erste je možné nakupovat i obchodovat třeba u XTB. Pro nás Čechy je broker XTB zajímavý hned z několika důvodů:

 • má licenci ČNB,
 • v Praze můžete navštívit reálnou pobočku,
 • je ověřený a regulovaný,
 • jeho online prostředí včetně uživatelské podpory je v češtině.

Pokud u XTB budete akcie Erste nakupovat bez využití finanční páky, od roku 2020 zde není žádný poplatek za nákup ani prodej fyzických akcií.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou

Věříte-li dlouhodobé vizi Erste Group, můžete zakoupit jejich akcie u některého z námi otestovaných a doporučených brokerů.

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií Erste Group Bank

Nyní vám představíme možnost krátkodobějšího obchodování pomocí CFD kontraktů, které mj. umožňují obchodovat akcie “na krátko” (shortovat), tedy sázet na jejich pokles.

Poznámka

Tip: Nevíte, co jsou CFD kontrakty? Přečtěte si tento článek a dozvíte se, jak CFD kontrakty fungují a jak s jejich pomocí vydělat peníze.

Aktivní obchodování (trading) má oproti prostému nákupu popsanému výše jednu zásadní výhodu. Je možné využít pákového efektu, čímž se potenciální zhodnocení investice může zvětšit a zrychlit.

Takové obchodování “s pákou” v zásadě znamená, že můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte momentálně dostupné prostředky. Podívejte se na příklad níže:

Příklad: Pokud je cena akcií (opět) 450 Kč a vy na obchodním účtu máte k dispozici 4 500 Kč, s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat s celkem 22 500 Kč (pětinásobkem).

Mohli byste si tedy koupit rovnou ne 10, ale 50 akcií. Pokud budeme počítat se stejnou změnou ceny, tedy růst ze 450 Kč na 550 Kč, váš zisk by byl 5 000 Kč.

Proč? Protože jste koupili 50 akcií a zhodnocení každé z nich je 100 Kč. V případě uzavření obchodu (prodeji všech akcií) byste tedy na účtu měli celkem 9 500 Kč (4 500 Kč se kterými jste začali a 5 000 Kč jako zisk z uskutečněného obchodu).

Jak vidíte, pákové obchodování nabízí mnohem větší potenciál pro zhodnocení investovaných peněz, než běžný nákup akcií.

Je ale nutné podotknout, že stejně rychle, jak se investice zhodnocuje, se může také propadat. Propad ceny akcií ze 450 Kč na 400 Kč by pro vás znamenal ztrátu 2 500 Kč, což je skoro polovina z 4 500 Kč, které jste měli v původně. A kdyby cena padala ještě dál, může obchod být vynuceně uzavřen a váš obchodní účet by tak skončil na nule.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZ ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.

U kterých brokerů můžete s akciemi Erste Group obchodovat?

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

obchodovani akcii erste group

Možné obchodní strategie při obchodování Erste Group

Nejrychlejším obchodováním je intradenní, tedy takové, při kterém nakoupíte i prodáte akcie v ten samý den. Při tomto obchodování budete využívat obchodní signály z technické analýzy a případně i z fundamentální analýzy.

Poznámka

Nevíte co je technická analýza? Pojmy jako S/R, EMA vám nic neříkají? Nastudujte si technickou analýzu naší akademii.

Další možností je obchodování střednědobé. Při něm držíte akcie několik dní až měsíců. Při něm je vhodné nejprve pomocí fundamentální analýzy odhadnout budoucí trend a potom pomocí technické analýzy zvolit konkrétní vstup a výstup z obchodu.

Poslední variantou je dlouhodobé držení pozice po několik let. U Erste Group se nedá očekávat nějaké velké zhodnocení díky růstu akcií, ale můžete pravidelně inkasovat dividendu. Vyplácena je téměř každý rok.

Rozhodně byste neměli opomíjet fundamentální analýzu, která vás může včas varovat před blížícím se problémem (jako byl například propad akcií během světové hospodářské krize v roce 2008).

Často kladené otázky (FAQ)

Lidé nám pravidelně píší se základními dotazy. Abychom vám ušetřili práci, vytvořili jsme toto krátké FAQ, ve kterém vám snad odpovíme na vše, co by vás mohlo zajímat. Kdyby se i přesto něco objevilo, můžete nám napsat do komentářů.

Jaká je cena akcií Erste Group?

Cena akcií společnosti Erste Group je v tuto chvíli 1 169 Kč. Cenu akcií ovlivňuje spousta věcí, přičemž hlavními aktéry jsou monetární politika centrálních bank, finanční situace společnosti a předpoklady týkající se podnikání. Bylo by skvělé, kdyby někdo dokázal s jistotou říct, kam se cena vydá, ale bohužel se nic takového udělat nedá. Neposlouchejte proto nikoho, kdo tvrdí, že to dokáže. Jde vždy o pouhý předpoklad. Analýzu a rozhodnutí byste měli vždy udělat jen vy sami.

Vyplácí Erste Group dividendu?

Ano, je to jedno z hlavních lákadel, kvůli kterým se může nákup akcií Erste Group vyplatit. V tuto chvíli vyplácí společnost dividendu 1,88 euro. Ačkoliv se akcie obchodují i na Burze cenných papírů Praha, dividenda je vyplácena v eurech.

Kde se dají akcie Erste Group nakoupit?

Akcie Erste Group se obchodují na burze ve Vídni, Praze a Bukurešti. Pro nás je samozřejmě důležitá především Burza cenných papírů Praha. Na tu se můžete připojit skrze brokery, které na této burze obchodují. Z těch českých to může být například broker Patria.

Proč se vyplatí na akcie Erste Group zaměřit?

Erste Group je velmi stará společnost, která na trhu působí již pěkných pár desetiletí. Za tu dobu se stihla rozšířit do skoro celé východní části Evropy a do několika zemí Balkánského poloostrova. Jde o instituci se stabilním podnikatelským modelem, která už by se jistě dala označit jako příliš velká na to, aby ji bylo možné nechat padnout. Pravděpodobně se tak díváme podnik, který by byl v případě problémů zachráněn centrální bankou.

Pro vás, jakožto pro investory, jsou akcie Erste sázkou na stabilitu. To se přirozeně odráží i v ceně, která roste spíše pomalejším tempem. Tento “nedostatek” růstu je na druhou stranu suplován dividendovým výnosem, který je v řádech několika procent za rok.

Akcie Erste Group se obchodují na pražské burze v českých korunách, proto vám při jejich nákupu i prodeji nehrozí měnové riziko.

Při aktivnějším obchodování nesmíte zapomenout na nižší likviditu akcií na Burze cenných papírů Praha. Pokud hledáte nějaké akcie, které by rozšířily vaše investiční portfolio – toto je jistě zajímavá možnost.

Více informací o Erste Group:

Více informací o akciích Erste group (RBAG)

Název společnostiErste group
TickerRBAG
Webové stránkyhttps://www.erstegroup.com
Adresa sídla společnostiAm Belvedere 1, Vienna, Austria, 1100
Založeno2008
Datum IPO-
SektorFinanční služby
PrůmyslBanky
Zaměstnanci45 537
Vedení společnostiChairman of Management Board, CEO & Chief Retail Officer: Magistrate Willibald Cernko
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy22. 8. 1970
Datum ex dividenda27. 5. 2024
Roční dividenda na akcii2,7 Kč
Dividendový výnos5,61 %
Výplatní poměr37,04 %
Příjmy
Příjmy společnosti10 460 676 096 Kč
Příjmy na akcii24,68 Kč
Růst příjmů čtvrtletně R/R6,9 %
Valuace
Tržní kapitalizace473 846 218 752 Kč
Hodnota podniku525 699 416 064 Kč
P/B (Cena k účetní hodnotě)0,79
P/E (Cena k zisku)6,43
Očekávané P/E6,12
Účetní hodnota na akcii55,79 Kč
Cílová cena Wall Street-
Hodnota podniku k příjmům-
Hodnota podniku k EBITDA-
Cena k příjmům42,22
Rentabilita
EBITDA-
Provozní marže47,79 %
Zisková marže30,47 %
Hrubý zisk8 271 079 000 Kč
Zisk na akcii (EPS)184,9 Kč
Zředěný zisk na akcii (EPS)184,9 Kč
Očekávaný EPS (tento rok)160,7 Kč
Očekávaný EPS (příští rok)150,2 Kč
Očekávaný EPS (tento kvartál)46,03 Kč
Očekávaný EPS (příští kvartál)-
Růst zisků čtvrtletně R/R34,6 %
Výkonnost
Návratnost aktiv1,21 %
Návratnost vlastního kapitálu14,8 %
Názor analytiků
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení 4:1
Datum posledního rozdělení8. 7. 2004
Ohodnoťte akcie firmy Erste group
13
6

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jan Janoušek

Dobrý den,
velmi zajímavý článek. Chtěl bych se zeptat pro doplnění. Pokud bych si koupil akcie Erste group přes např. FIO brokera, tak ač jsou v CZK, musel bych případnou dividendu ještě jednou dodanit u nás? Resp. uvádět jí v daňovém přiznání?
Děkuji za případnou odpověď.

Redakce Finex

Dobrý den, Jane. Dividendu za Vás zdaní broker srážkovou daní ještě před tím, než Vám ji vyplatí. Dostanete tedy dostanete čisté zdaněné peníze a není třeba je danit znovu.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Další Akcie, které by vás mohly zajímat