Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » Erste group

Akcie Erste Group Bank – Cena, graf, dividenda 2020

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií Erste Group

Cena za 1 akcii Erste
CZK
USD
EUR

Erste Group banka patří mezi největší poskytovatele finančních služeb ve střední a východní Evropě. V sedmi zemích má téměř 16 milionů klientů, desítky tisíc zaměstnanců a její aktiva přesahují hodnotu 200 miliard EUR.

Akcie Erste Group můžete prostřednictvím firem obchodovat na Burze cenných papírů Praha a jsou taktéž zahrnuty v PX indexu.

Jaký je vývoj akcií Erste Group, jaké jsou dividendy a kde akcie obchodovat? To a mnohem více se dozvíte v tomto komplexním článku. Pokud byste na akciích EG rádi vydělali, pokračujte ve čtení. 

Obsah článku o akciích Erste Group

1.Historie Erste Group2.Vývoj cen akcií Erste Group3.Dividendy Erste Group4.Jak a kde obchodovat akcie Erste Group5.Obchodní strategie pro Erste Group6.Příklady obchodů s akciemi Erste Group7.Proč se vyplatí na tyto akcie zaměřit8.Diskuze o akciích Erste Group (komentáře)

Historie Erste Group

Rakouská skupina Erste Group byla založena ve Vídni už v roce 1819 jako první spořitelna v tehdejším Rakousku. Erste v názvu znamená „první“. Jako první totiž začala nabízet své služby všem lidem a ne jen nejmajetnějším, jak bylo obvyklé u tehdejších bank.

Po pádu železné opony začala expandovat do dalších zemí. Jako první pronikla v roce 1997 na maďarský trh. V roce 2002 se stala Erste Group 98% akcionářem a získala tak Českou spořitelnu, jejímž vlastníkem je dodnes, a Slovenskou sporiteľňu. Následovaly vstupy na trh v Chorvatsku, Srbsku, Rumunsku, Ukrajině a Černé Hoře.

erste group po svete

Aktuální dceřiné společnosti Erste Group.

Jak vidíte, tak společnost na trhu stabilně působí opravdu dlouho. Posledních pár let se jí také velice daří, což dokazují i hospodářské výsledky, které často mluví o zvýšení zisků společnosti.

Vývoj cen akcií Erste Group

V první polovině roku 2007 zažily akcie Erste Group v návaznosti na celosvětovou ekonomickou krizi velký propad, z hodnoty přes 1600 Kč na akcii až na skoro 200 Kč za akcii.

Poté akcie Erste Group posílily až ke 900 korunám, ale ve druhém pololetí 2011 následoval opět pád, tentokrát k hodnotě 300 korun za akcii. Od té doby můžeme sledovat velmi mírný rostoucí trend.

Poslední roky trend částečně opadl a cena osciluje zhruba mezi cenovými hladinami 700 a 1000 Kč za akcii. Ani do budoucna se nedá očekávat nějaká velká změna, jelikož se jedná o stabilní bankovní společnost, jejíž růst je kvůli konkurenci omezený. Značná část zisků je proto místo do velkého rozvoje vyplácena akcionářům.

Ceny akcií se proto pravděpodobně budou držet na současné hladině, možná mírně růst.

cena akcii erste group

Vývoj cen akcií Erste Group od svého založení. Zdroj: Pse.cz

Dividendy Erste Group

Erste Group vyplácí dividendy celkem pravidelně, nevyplatila je pouze v roce 2015. Od roku 2016 výše dividendy roste a mírný nárůst se dá očekávat i v dalších letech. V roce 2019 byla dividenda stanovena na 1,4 EUR za akcii.

Zajímavostí je, že ač se akcie Erste Group na pražské burze obchodují v českých korunách, tak dividenda je vyplácena v eurech. Je to z důvodu toho, že se jejich vyplácení řídí rakouskou centrálou. Proto také podléhají rakouskému zdanění. Pro vás to však nic neznamená, dividendy obdržíte vždy již zdaněné.

Jak a kde obchodovat akcie Erste Group

Rozhodnete-li se obchodovat s akciemi Erste Group, čeká vás před samotným obchodováním několik potřebných kroků.

Tím prvním je výběr vhodného brokera, přes kterého budete moct obchodovat. Obchodování na pražské burze jich mnoho neumožňuje a váš výběr bude proto zúžen. Jeden z těch ověřených, přes které můžete na pražské burze obchodovat, je XTB.

Zde si můžete přečíst recenzi tohoto brokera:

XTB logo

XTB

★ 98 %

U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

V dalším kroku vás bude čekat vyplnění dokumentů (ověření vašeho účtu) a zaslání finančních prostředků na nový účet u brokera.

Poté si budete muset zvolit strategii, pomocí které budete obchodovat. Pokud se nebude cítit na reálné obchodování, můžete si nejprve vyzkoušet realizovat obchody na XTB demo účtu. V případě neúspěchu tak nepřijdete o žádné reálné peníze.

Budete-li mít vybranou strategii a případně i trénink na demo účtu, můžete se vrhnout na reálné obchodování. V platformě stačí zadat obchodní příkaz a pak dle strategie obchod ukončit, nejlépe se ziskem.

A pokud se vám třeba i hned první obchod nepovede, nezoufejte. Neexistuje žádná strategie, která by byla stoprocentně úspěšná. Ztráty jsou nedílnou součástí obchodování.

Možné obchodní strategie při obchodování Erste Group

Nejrychlejším obchodováním je intradenní, tedy takové, při kterém nakoupíte i prodáte akcie v ten samý den. Při tomto obchodování budete využívat obchodní signály z technické analýzy a případně i z fundamentální analýzy.

Další možností je obchodování střednědobé. Při něm držíte akcie několik dní až měsíců. Při něm je vhodné nejprve pomocí fundamentální analýzy odhadnout budoucí trend a potom pomocí technické analýzy zvolit konkrétní vstup a výstup z obchodu.

Poslední variantou je dlouhodobé držení pozice po několik let. U Erste Group se nedá očekávat nějaké velké zhodnocení díky růstu akcií, ale můžete pravidelně inkasovat dividendu. Vyplácena je téměř každý rok.

Rozhodně byste neměly opomíjet fundamentální analýzu, která vás může včas varovat před blížícím se problémem (jako byl například propad akcií během světové hospodářské krize v roce 2007).

obchodovani akcii erste group

Příklady obchodů s akciemi Erste Group

Pro lepší pochopení toho, jak takový obchod můžete vypadat, si ukážeme příklad.

Předpokládejme, že akcie Erste Group stojí 750 Kč. Za 20 akcií byste zaplatili 15 000 Kč. Po čtyřech měsících cena vystoupá na 820 Kč za jednu akcii. Při prodeji byste získali 820 * 20 = 16 400 Kč. Váš zisk by činil 1400 Kč, což při investovaných 15 000 Kč je 1 400 * 100 / 15 000 = 9,3 % za čtyři měsíce, čili 27,9 % p.a.

Nemáte-li tolik peněz k investování, můžete využít investování s pákou a CFD kontrakty. Třeba zmíněný broker XTB umožňuje obchodování s pákou 1:5. Pro nákup 20 akcií by vám tak stačilo pouze 3 000 vašich korun, zbylých 12 000 by vám “půjčil” broker.

Váš absolutní výdělek by tak byl opět 1 400 Kč. Při investovaných 3 000 Kč byste ale dosáhli procentuální zhodnocení 46,6 %, resp. 139,8 % p.a.

Další možností je poziční držení pozice, kupříkladu pět let. Vzhledem k absenci trendu může být prodejní cena opět na 820 Kč za akcii, jako tomu bylo po čtyřech měsících.

Každý rok však budete inkasovat dividendu. V průběhu let by dividendy mohli být ve výši 1,5, 1,6, 1,7, 1,6 a 1,6 EUR na akcii. Pro výpočet budeme pro jistotu předpokládat konzervativní kurz pouze 23 CZK/EUR. Za pět let tak za jednu akcii získáte 8 EUR neboli 184 Kč. Při 20 akciích tak za pět let dostanete 3 680 Kč.

Společně se zhodnocením samotných akcií tak za pět let vyděláte 5080 Kč. V procentech se jedná o zhodnocení 33,9 %, resp. 6,78 % p.a.

Roční zhodnocení tak je sice o něco nižší než při kratším obchodu, na druhou stranu během pěti let nemusíte akciím věnovat ani minutu svého času.

Také rizikovost je v tomto případě nižší, protože dividendy jsou u Erste Group vypláceny velmi pravidelně, zatímco spekulace na růst akcií při absenci dlouhodobého trendu není bez rizika.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.

Video: Vzorové nákupy akcií ČEZu u brokera XTB

Zde můžete obchodovat Erste Group akcie

XTB logo

XTB

★ 98 %

U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Proč se vyplatí na akcie Erste Group zaměřit

Akcie Erste Group se obchodují na pražské burze v českých korunách, proto vám při jejich nákupu i prodeji nehrozí měnové riziko. Další výhodou jsou pravidelně vyplácené dividendy.

Při aktivnějším obchodování nesmíte zapomenout na nižší likviditu akcií na Burze cenných papírů Praha. Jinak se jedná o velkou stabilní společnost, která dokáže generovat menší, ale stabilní příjem. Pokud hledáte nějaké akcie, které by rozšířily vaše investiční portfolio – toto je jistě zajímavá možnost.

O akciích této společnosti toho teď víte relativně dost, jak s těmito informacemi naložíte? ;)

Více informací o Erste Group:


JménoErste group
TickerRBAG
Webové stránkyhttps://www.erstegroup.com
Založeno2008
Vyplácí dividendy?

Cena akcie Erste group za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
20. 10. 2020 491 Kč RBAG
19. 10. 2020 485 Kč RBAG
16. 10. 2020 475 Kč RBAG
15. 10. 2020 464,7 Kč RBAG
14. 10. 2020 476,1 Kč RBAG
13. 10. 2020 477,6 Kč RBAG
12. 10. 2020 484,4 Kč RBAG
09. 10. 2020 496,2 Kč RBAG
08. 10. 2020 499,4 Kč RBAG
07. 10. 2020 502,6 Kč RBAG
06. 10. 2020 504,2 Kč RBAG

Ohodnoťte akcie této firmy


Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Jan Janoušek

Dobrý den,
velmi zajímavý článek. Chtěl bych se zeptat pro doplnění. Pokud bych si koupil akcie Erste group přes např. FIO brokera, tak ač jsou v CZK, musel bych případnou dividendu ještě jednou dodanit u nás? Resp. uvádět jí v daňovém přiznání?
Děkuji za případnou odpověď.

Magazín Finex

Dobrý den, Jane. Dividendu za Vás zdaní broker srážkovou daní ještě před tím, než Vám ji vyplatí. Dostanete tedy dostanete čisté zdaněné peníze a není třeba je danit znovu.

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
LYNX Broker logo
LYNX Broker★ 92 %
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo