Finex.cz logo
Menu
Finex » Erste group

Akcie Erste Group Bank (RBAG) - Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií Erste Group

Cena akcií Erste (RBAG)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Erste Group banka patří mezi největší poskytovatele finančních služeb ve střední a východní Evropě. V sedmi zemích má téměř 16 milionů klientů, desítky tisíc zaměstnanců a její aktiva přesahují hodnotu 200 miliard EUR.

Akcie Erste Group můžete prostřednictvím firem obchodovat na Burze cenných papírů Praha a jsou taktéž zahrnuty v PX indexu.

Jaký je vývoj akcií Erste Group, jaké jsou dividendy a kde akcie obchodovat? To a mnohem více se dozvíte v našem komplexním profilu akcie.

Obsah článku o akciích Erste Group

1.Historie Erste Group2.Vývoj ceny akcií Erste Group3.Dividendy Erste Group4.Investování do akcií Erste Group BankPrvní možnost: nákup akcií Erste Group BankDruhá možnost: aktivní obchodování akcií Erste Group Bank5.Proč se vyplatí na tyto akcie zaměřit6.Diskuze o akciích Erste Group (komentáře)

Historie Erste Group

Rakouská skupina Erste Group byla založena ve Vídni už v roce 1819 jako první spořitelna v tehdejším Rakousku. Erste v názvu znamená "první". Jako první totiž začala nabízet své služby všem lidem a ne jen nejmajetnějším, jak bylo obvyklé u tehdejších bank.

Po pádu železné opony začala expandovat do dalších zemí. Jako první pronikla v roce 1997 na maďarský trh. V roce 2002 se stala Erste Group 98% akcionářem a získala tak Českou spořitelnu, jejímž vlastníkem je dodnes, a Slovenskou sporiteľňu. Následovaly vstupy na trh v Chorvatsku, Srbsku, Rumunsku, Ukrajině a Černé Hoře.

erste group po svete
Aktuální dceřiné společnosti Erste Group. Zdroj: CSAS.cz

Vývoj ceny akcií Erste Group

V první polovině roku 2007 zažily akcie Erste Group v návaznosti na celosvětovou ekonomickou krizi velký propad, z hodnoty přes 1600 Kč za akcii až na skoro 200 Kč za akcii.

Poté akcie Erste Group posílily až k 900 korunám, ale ve druhém pololetí 2011 následoval opět pád, tentokrát k hodnotě 300 korun za akcii. Od té doby můžeme sledovat velmi mírný rostoucí trend.

Poslední roky trend částečně opadl a cena osciluje zhruba mezi cenovými hladinami 700 a 1000 Kč za akcii. Ani do budoucna se nedá očekávat nějaká velká změna, jelikož se jedná o stabilní bankovní společnost, jejíž růst je kvůli konkurenci omezený. Značná část zisků je namísto do rozvoje vyplácena akcionářům.

Z počátku roku 2020 jsme zažili výplach burz způsobený pandemií Covid-19, která se významně dotkla i snad všech bank. V tomto období je patrný prudký propad následovaný rovněž poměrně strmým (avšak ne úplným) zotavením.

Vývoj ceny Erste Group bank v letech 2010-2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Dividendy Erste Group

Erste Group vyplácí dividendy celkem pravidelně, nevyplatila je pouze v roce 2015. Od roku 2016 výše dividendy roste a mírný nárůst se dá očekávat i v dalších letech. V roce 2019 byla dividenda stanovena na 1,4 EUR za akcii.

Zajímavostí je, že ač se akcie Erste Group na pražské burze obchodují v českých korunách, tak dividenda je vyplácena v eurech.

Je to z důvodu toho, že se jejich vyplácení řídí rakouskou centrálou. Proto také podléhají rakouskému zdanění. Pro vás to však nic neznamená, dividendy obdržíte již zdaněné.

Investování do akcií Erste Group Bank

Nyní vám ukážeme dvě možnosti, jak lze investovat do těchto akcií.

První možnost: nákup akcií Erste Group Bank

Tou první je dlouhodobá investice, při které se nakupují "fyzické" akcie (nebudete je však mít doma, ale u brokera). Tento přístup je mnohonásobně jednodušší, časově méně náročnější a pro nováčky i úspěšnější, než trading (čili aktivní, krátkodobé obchodování).

V případě EGB této variantě nahrává historický vývoj a skutečnosti jako popularita, loajalita, vyplácené dividendy apod. Navíc pokud vám bankovní svět v portfoliu chybí, zlepšíte si tím diverzifikaci, tedy snížíte rizika vlivem rozptýlení investice do více kategorií.

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Zajímá vás, jak taková investice funguje? Co všechno k ní potřebujete a co z toho pro vás plyne? Podívejte se na konrétní příklad níže.

Příklad: Uvažujme situaci, kdy je cena akcií Erste Group Bank je 450 Kč za kus. Vy máte na investici připravených rovných 4 500 Kč a koupíte si tedy koupit přesně 10 akcií.

V případě, že po určité době cena akcií vzroste o 22 % na 550 Kč, což se může stát i během několika měsíců (jak tomu bylo např. po pandemii Covid-19), z prodeje vašich 10 akcií byste inkasovali celkem 5 500 Kč.

Hodnotu svého obchodního účtu byste takovým obchodem zvýšili o 1 000 Kč, které si ihned můžete vybrat na svůj bankovní účet.

V případě, že byste akcie drželi o něco déle, například 2 roky, by vám byla 2x vyplacena dividenda. Konkrétně v roce 2019 to bylo 1,4 EUR na akcii. Za ty dva roky byste si se svými akciemi přišli na dalších téměř 800 Kč.

U jakého brokera nakupovat akcie Erste Group?

Akcie Erste je možné nakupovat i obchodovat třeba u XTB. Pro nás Čechy je broker XTB zajímavý hned z několika důvodů:

 • má licenci ČNB,
 • v Praze můžete navštívit reálnou pobočku,
 • je ověřený a regulovaný,
 • jeho online prostředí včetně uživatelské podpory je v češtině.

Pokud u XTB budete akcie Erste nakupovat bez využití finanční páky, od roku 2020 zde není žádný poplatek za nákup ani prodej fyzických akcií.

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Věříte-li dlouhodobé vizi Erste Group, můžete zakoupit jejich akcie u některého z námi otestovaných a doporučených brokerů.

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií Erste Group Bank

Nyní vám představíme možnost krátkodobějšího obchodování pomocí CFD kontraktů, které mj. umožňují obchodovat akcie "na krátko" (shortovat), tedy sázet na jejich pokles.

Aktivní obchodování (trading) má oproti prostému nákupu popsanému výše jednu zásadní výhodu. Je možné využít pákového efektu, čímž se potenciální zhodnocení investice může zvětšit a zrychlit.

Takové obchodování "s pákou" v zásadě znamená, že můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte momentálně dostupné prostředky. Podívejte se na příklad níže:

Příklad: Pokud je cena akcií (opět) 450 Kč a vy na obchodním účtu máte k dispozici 4 500 Kč, s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat s celkem 22 500 Kč (pětinásobkem).

Mohli byste si tedy koupit rovnou ne 10, ale 50 akcií. Pokud budeme počítat se stejnou změnou ceny, tedy růst ze 450 Kč na 550 Kč, váš zisk by byl 5 000 Kč.

Proč? Protože jste koupili 50 akcií a zhodnocení každé z nich je 100 Kč. V případě uzavření obchodu (prodeji všech akcií) byste tedy na účtu měli celkem 9 500 Kč (4 500 Kč se kterými jste začali a 5 000 Kč jako zisk z uskutečněného obchodu).

Jak vidíte, pákové obchodování nabízí mnohem větší potenciál pro zhodnocení investovaných peněz, než běžný nákup akcií.

Je ale nutné podotknout, že stejně rychle, jak se investice zhodnocuje, se může také propadat. Propad ceny akcií ze 450 Kč na 400 Kč by pro vás znamenal ztrátu 2 500 Kč, což je skoro polovina z 4 500 Kč, které jste měli v původně. A kdyby cena padala ještě dál, může obchod být vynuceně uzavřen a váš obchodní účet by tak skončil na nule.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZ ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.

U kterých brokerů můžete s akciemi Erste Group obchodovat?

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

obchodovani akcii erste group

Možné obchodní strategie při obchodování Erste Group

Nejrychlejším obchodováním je intradenní, tedy takové, při kterém nakoupíte i prodáte akcie v ten samý den. Při tomto obchodování budete využívat obchodní signály z technické analýzy a případně i z fundamentální analýzy.

Další možností je obchodování střednědobé. Při něm držíte akcie několik dní až měsíců. Při něm je vhodné nejprve pomocí fundamentální analýzy odhadnout budoucí trend a potom pomocí technické analýzy zvolit konkrétní vstup a výstup z obchodu.

Poslední variantou je dlouhodobé držení pozice po několik let. U Erste Group se nedá očekávat nějaké velké zhodnocení díky růstu akcií, ale můžete pravidelně inkasovat dividendu. Vyplácena je téměř každý rok.

Rozhodně byste neměli opomíjet fundamentální analýzu, která vás může včas varovat před blížícím se problémem (jako byl například propad akcií během světové hospodářské krize v roce 2008).

Proč se vyplatí na akcie Erste Group zaměřit?

Akcie Erste Group se obchodují na pražské burze v českých korunách, proto vám při jejich nákupu i prodeji nehrozí měnové riziko. Další výhodou jsou pravidelně vyplácené dividendy.

Při aktivnějším obchodování nesmíte zapomenout na nižší likviditu akcií na Burze cenných papírů Praha. Jinak se jedná o velkou stabilní společnost, která dokáže generovat sice menší, ale stabilní příjem. Pokud hledáte nějaké akcie, které by rozšířily vaše investiční portfolio – toto je jistě zajímavá možnost.

Více informací o Erste Group:


Více informací o akciích Erste group (RBAG)

JménoErste group
TickerRBAG
Webové stránkyhttps://www.erstegroup.com
Založeno2008
SektorFinanční služby
PrůmyslBanky
Vyplácí dividendy?

Vývoj ceny akcie Erste group za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Ticker
28. 01. 2023 Načítání... RBAG
27. 01. 2023 Načítání... RBAG
26. 01. 2023 Načítání... RBAG
25. 01. 2023 Načítání... RBAG
24. 01. 2023 Načítání... RBAG
23. 01. 2023 Načítání... RBAG
22. 01. 2023 Načítání... RBAG
21. 01. 2023 Načítání... RBAG
20. 01. 2023 Načítání... RBAG
19. 01. 2023 Načítání... RBAG
18. 01. 2023 Načítání... RBAG
17. 01. 2023 Načítání... RBAG
16. 01. 2023 Načítání... RBAG
15. 01. 2023 Načítání... RBAG

Ohodnoťte akcie firmy Erste group


Diskuze k článku 2
Jan Janoušek

Dobrý den,
velmi zajímavý článek. Chtěl bych se zeptat pro doplnění. Pokud bych si koupil akcie Erste group přes např. FIO brokera, tak ač jsou v CZK, musel bych případnou dividendu ještě jednou dodanit u nás? Resp. uvádět jí v daňovém přiznání?
Děkuji za případnou odpověď.

Portál Finex.cz
Odpověď na Jan Janoušek

Dobrý den, Jane. Dividendu za Vás zdaní broker srážkovou daní ještě před tím, než Vám ji vyplatí. Dostanete tedy dostanete čisté zdaněné peníze a není třeba je danit znovu.

Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo