Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Blíží se upgrade Etherea s názvem Pectra. Zde je vše, co o něm potřebujete vědět

V polovině března 2024 proběhla na Ethereu zatím poslední aktualizace Dencun. Ihned po jejím spuštění se začalo hovořit o dalším upgradu. Nese název Pectra. Co přinese?

Blíží se upgrade Etherea s názvem Pectra. Zde je vše, co o něm potřebujete vědět
Zdroj: bitcoin.com

Upgrade Pectra na Ethereu (ETH) je plánovaný na konec roku 2024 nebo na začátek roku příštího. Přinese několik nových funkcí, které se dotknou hlavně kryptoměnových peněženek. Má také zlepšit uživatelský dojem.

Název Pectra má tentokrát i českou stopu. Jedná se totiž o spojení slov Prague a Electra, které označují dvě vylepšení pro dvě různé vrstvy blockchainu.

Execution layer, vrstva sloužící ke zpracování transakcí, projde upgradem Prague a consensus layer, vrstvu zajišťující validaci bloků, čeká upgrade Electra.

A jaké další konkrétní změny nás s návrhem EIP-3074 čekají?

Vylepšení peněženek

Určitou změnou by měly projít kryptopeněženky. Nové funkce by měly umožnit uživatelům provádět v rámci svých externě vlastněných účtů (EOA) operace, které jsou typické pro chytré kontrakty. Díky tomu by mohly peněženky provádět úkony jako schválení velkého množství transakcí najednou, úhrada poplatku za transakci (gas) v různých tokenech nebo snadné obnovení účtu.

Uživatelům budou k dispozici také tzv. sponzorované transakce, kdy pomocí jedné peněženky bude možné delegovat tokeny pro použití jinou entitou.

Funkčnost by měla být hodně podobná již běžící abstrakci účtu, která byla zavedena díky standardu ERC-4337 v březnu 2023.

Funkce sociální obnovy

Mezi další novinky, se kterým přijde aktualizace Pectra, patří funkce social recovery. Díky ní by majitelé peněženek nemuseli mít strach, že zapomenou svůj seed a ke svým tokenům se tak již nedostanou.

Social recovery bude fungovat díky implementaci nových operačních příkazů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ AUTH a AUTHCALL. Kód AUTH bude ověřovat podpis uživatele a zamýšlenou akci. AUTHCALL umožní provedení transakce, přičemž jako zadavatele transakce označí původního uživatele.

Aby však mohli uživatelé používat social recovery, musí nejprve převést vlastnictví aktiv na kontrakt entity (nazývána Invoker) pomocí digitálního podpisu.

Tento kontrakt za ně bude provádět transakce a příkazy. Jakmile takto delegují své vlastnictví, tak za pomoci zaslání zprávy s jejich digitálním podpisem bude možné obnovit kryptoaktiva při ztrátě nebo zapomenutí bezpečnostní fráze.

Funkce však budí značné rozpaky. Anonymní vývojář 0xngmi na sociální síti X uvedl, že nyní bude možné díky jednomu špatnému podpisu zcela vybrat určitou adresu. Tím měl na mysli všechny tokeny, NFTs nebo pozice v rámci DeFi.

To si myslí i další. Pokud uživatelé delegují svá aktiva špatné entitě, tak mohou být vystaveni riziku ztráty všech svých tokenů. Poprvé v historii totiž bude možné díky kódům AUTH a AUTHCALL možné, aby entita třetí strany prováděla transakce v rámci peněženky uživatele.

Zvýšení limitu stakingu pro validátory

Jednou z dalších změn, o které se spekuluje, že by se mohla objevit v rámci nové aktualizace, je zvýšení maximálního limitu stakingu pro validátory. A to značně. Ze současných 32 ETH na 2 048 ETH, což znamená 64násobný nárůst. Mohlo by tak dojít ke snížení počtu validátorů a tím ke snížení provozní zátěže sítě.

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.