Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
berkshire hathaway
BRK
Akcie Berkshire Hathaway (BRK-A a BRK-B) – Aktuální cena, graf, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*

$651 895 (15 268 685 Kč)

-1,3 % za 7 dní

berkshire hathaway

Akcie Berkshire Hathaway (BRK-A a BRK-B) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Cena akcií Berkshire Hathaway
Graf BRK-A

$651 895 (15 268 685 Kč)

-1,3 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií Berkshire Hathaway

Logo Berkshire Hathaway
Berkshire Hathaway/BRK-A
Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost Berkshire Hathaway

Tržní kapitalizace $939,6 mld. EBITDA $107 mld.
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 1,56
Roční dividenda na akcii - P/E (Cena k zisku) 12,88
Dividendový výnos - Návratnost aktiv 5,71 %
Příjmy společnosti $369 mld. Návratnost vlastního kapitálu 13,57 %
Příjmy na akcii $255 403 Provozní marže 18,39 %
Účetní hodnota na akcii $397 506 Zisková marže 19,9 %
Hodnota podniku $881,5 mld. Cílová cena Wall Street $692 273

Obsah článku

Představení společnosti Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway Inc. je konglomerát vedený legendárním americkým investorem Warrenem Buffettem. Sídlo společnosti se nachází v Omaze v americkém státě Nebraska.

Tato holdingová firma podniká v mnoha odvětvích a její dceřiné společnosti působí např. v pojišťovnictví, energetice, dopravě nebo velkoobchodu.

V současnosti spadá pod křídla Berkshire Hathaway více než 90 firem. Buffett je také minoritním akcionářem mnoha významných společností, v jeho portfolio najdeme mimo jiné aktiva Amazonu, Goldman Sachs, Coca-Cola Company, Kraft-Heinz Company nebo Phillips 66.

Historie společnosti

Vznik dnešního konglomerátu Berkshire Hathaway se datuje do roku 1839, kdy americký podnikatel Oliver Chace založil textilní firmu Valley Falls Company.

V roce 1929 se Chaceův podnik spojil s Berskshire Cotton Manufacturing Company a v roce 1955 s Hathaway Manufacturing Company, což dalo vzniknout dnešnímu názvu.

Na začátku 60. let se firma dostala do hledáčku Warrena Buffetta, který si všiml jistého specifického vzorce chování ceny akcií vždy, když společnost prodala jeden ze svých textilních mlýnů.

V roce 1964 převzal Buffett ve firmě kvůli osobnímu sporu s majitelem společnosti majoritní podíl a majitele vyhodil. Ocitl se však v pozici majoritního vlastníka textilního podniku, kterému se dlouhodobě nedařilo.

Buffett později přiznal, že se jednalo o jeho největší investorský omyl.

Zpočátku se nový majitel dál zaměřoval na textilní průmysl, ale již na začátku 70. let začal investovat do jiných odvětví, čímž společnost postupně transformoval v konglomerát, jak jej známe dnes.

Firma naplno zanechala aktivit v textilním průmyslu až v roce 1985.

Akcie Berkshire Hathaway

Investoři, kteří mají zájem o koupi Warren Buffettovy Berkshire Hathaway mají dvě možnosti: akcie třídy A (BRK-A) a akcie třídy B (BRK-B). Oba typy akcií poskytují přístup k tomuto slavnému konglomerátu, ale jsou mezi nimi velké rozdíly.

Hlavním rozdílem mezi těmito dvěma druhy akcií je jejich cena. Berkshire Hathaway Class A obchoduje za přibližně tisíckrát větší cenu než Berkshire Hathaway Class B.

Logo Berkshire Hathaway
Berkshire Hathaway/BRK-A
Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Berkshire Hathaway v současnosti nabízí dva druhy aktiv, přičemž akcie třídy A se mohou pyšnit statusem nejdražších akcií na světě. Je tomu tak, protože nikdy nezažily štěpení a pouze jednou se z nich vyplácela dividenda.

Buffett se navíc nechal slyšet, že k rozdělení akcií třídy A nikdy nedojde, protože věří, že vysoká cena akcií přitahuje stejně smýšlející investory, kteří se zaměřují spíše na dlouhodobý zisk než na krátkodobé kolísání cen.

Buffett tento krok zdůvodňuje tím, že chtěl nabídnout zajímavý produkt “pravým”, dlouhodobým investorům. V roce 2006 cena akcií třídy A poprvé pokořila významný milník 100 000 dolarů, přičemž na začátku roku 2018 cena přesáhla celých 300 000 dolarů. Momentálně je cena akcií třídy A $651 895.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK-B Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Dostupnější variantou akcií holdingu jsou akcie třídy B, které jsou také obsaženy v akciovém indexu S&P500. Obchodují se za zlomek ceny “opravdových” kmenových akcií a vlastníkům dávají mnohonásobně menší hlasovací práva. Momentálně je cena akcií třídy B $434.

Kromě toho, že akcie třídy B jsou dostupnější pro drobné investory, nabízejí výhodu flexibility. Pokud investor vlastní pouze jednu akcii třídy A a potřebuje hotovost, jedinou možností je tuto jednu akcii prodat, i když její cena daleko přesahuje kapitál, který potřebuje.

Naproti tomu držitel akcií třídy B tak může likvidovat část svých podílů v Berkshire Hathaway pomalu až do požadované výše. Třída B také poskytuje potenciální daňovou výhodu. Jeho mnohem nižší cena znamená, že akcie BRK-B mohou být převedeny na dědice, aniž by došlo ke splacení darovací daně, jako předávání akcií třídy A.

Dalším rozdílem je, že akcie třídy A mohou být převedeny na ekvivalentní množství akcií třídy B, kdykoli si to akcionář třídy A přeje. Oprávnění k převodu neexistuje opačně. Akcionáři třídy B mohou převést své podíly na třídu A pouze prodejem svých akcií třídy B a následným nákupem ekvivalentu ve třídě A.

Každoroční valná hromada akcionářů společnosti se zpravidla nese v odlehčeném duchu a bývá zahajována speciálními filmy, ve kterých si zahráli např. Arnold Schwarzenegger nebo Jamie Lee Curtisová.

Vývoj akcií Berkshire Hathaway

K IPO akcií třídy A došlo v roce 1964, třída B byla investorům nabídnuta v roce 1996. Společnost nevyplácí dividendu a dokud bude u kormidla stát Věštec z Omahy, s největší pravděpodobností se to nezmění.

Z dlouhodobého hlediska akcie holdingu charakterizuje pozitivní vývoj. Firma působí ve mnoha nejrůznějších odvětvích a neustále rozvíjí své investice, což akciím dává určitou stabilitu.

Již téměř legendárním se stal Buffettův pravidelný zhruba 20% výnos, který se stal jakýmsi celosvětovým investičním měřítkem a který akciím Berkshire Hathaway zaručuje stabilní růst.

Tržní kapitalizace dostupnějších akcií třídy B přesahuje 550 miliard dolarů. Jejich výsledky jsou pravidelně o několik procent lepší než sektorový průměr.

Zajímavost: Věděli jste, že důležitým akcionářem holdingu Berkshire Hathaway je Nadace Billa a Melindy Gatesových?

Jak obchodovat akcie Berkshire Hathaway?

Akcie třídy A jsou pro nás, obyčejné investory, spíše nedostupné. Je proto vhodnější sáhnout po akciích třídy B.

Můžeme je obchodovat např. u brokera XTB, který umožňuje obchodování více než 1 500 akciových CFD.

A co že jsou to ty CFD? Jedná se o tzv. Contracts for Difference, tedy rozdílové smlouvy, díky kterým je obchodování přístupnější retailovým investorům. Zpravidla máme možnost využít i finanční páku. V případě akcií se obvykle jedná o 1:5.

A jak takový obchod může vypadat v praxi?

V době psaní tohoto článku měla jedna akcie třídy B hodnotu 227 dolarů, tedy 5180 českých korun.

Při investici 10 360 korun bychom se díky dostupnému pákovému efektu ve výši 1:5 mohli stát držiteli 10 kusů akcií. Pokud by hodnota jedné akcie narostla o pouhých 10 %, na 250 dolarů, tedy 5700 korun, náš celkový zisk by byl krásných 520 korun krát 10 kusů akcií, tedy 5200 korun.

Je však třeba počítat také s poplatky brokerovi. V neposlední řadě samozřejmě existuje riziko, že se naše akcie vydají opačným směrem a že skončíme ve ztrátě.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích Apple ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Video vám také ukáže, že je opravdu jednoduché akcie koupit. Obchody jsou prováděny u brokera RoboMarkets.

Video: Vzorové nákupy akcií Apple u Robomarkets

Proč se vyplatí akcie Berkshire Hathaway sledovat?

Konglomerát americké investorské legendy Warrena Buffetta je velmi diverzifikovaný podnik, pod jehož křídla spadají významné firmy působící v mnoha odvětvích.

Společnost také vlastní minoritní podíly v mnoha světových značkách, jako např. Coca-Cola, Goldman Sachs, Amazon a spoustě dalších.

Investice do akcií holdingu Berkshire Hathaway se proto jeví jako sázka na jistotu, přičemž sám Buffett prohlásil, že jsou akcie jeho společnosti určeny primárně dlouhodobým investorům.

Za zmínku určitě stojí také dlouhodobě dobré výsledky, které značně převyšují index S&P500, stejně jako sektorový průměr.

A co vy? Hodláte investovat do Buffettova dítka, nebo vás lákají konkurenční společnosti? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích pod článkem!

Více informací o akciích Berkshire Hathaway

Název společnostiBerkshire Hathaway
TickerBRK
Webové stránkyhttps://www.berkshirehathaway.com/
Adresa sídla společnosti3555 Farnam Street, Omaha, NE, United States, 68131
Založeno1970
Datum IPO17. 3. 1980
SektorFinanční služby
PrůmyslDiverzifikované finanční služby
Zaměstnanci396 500
Vedení společnostiSenior VP, CFO & Secretary: Mr. Marc David Hamburg
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy-
Datum ex dividenda-
Roční dividenda na akcii-
Dividendový výnos-
Výplatní poměr-
Příjmy
Příjmy společnosti$368 958 013 440
Příjmy na akcii$255 403
Růst příjmů čtvrtletně R/R5,2 %
Valuace
Tržní kapitalizace$939 560 402 944
Hodnota podniku$881 533 583 360
P/B (Cena k účetní hodnotě)1,56
P/E (Cena k zisku)12,88
Očekávané P/E17,99
Účetní hodnota na akcii$397 506
Cílová cena Wall Street$692 273
Hodnota podniku k příjmům2,19
Hodnota podniku k EBITDA-
Cena k příjmům2,39
Rentabilita
EBITDA$107 046 002 688
Provozní marže18,39 %
Zisková marže19,9 %
Hrubý zisk-$28 087 000 000
Zisk na akcii (EPS)$50 848
Zředěný zisk na akcii (EPS)$50 848
Očekávaný EPS (tento rok)$28 453
Očekávaný EPS (příští rok)$29 433
Očekávaný EPS (tento kvartál)$6 825
Očekávaný EPS (příští kvartál)$6 155
Růst zisků čtvrtletně R/R-64 %
Výkonnost
Návratnost aktiv5,71 %
Návratnost vlastního kapitálu13,57 %
Názor analytiků
Cílová cena$593 296
Silně kupovat1
Kupovat1
Držet1
Prodat-
Silně prodávat-
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení -
Datum posledního rozdělení-
Ohodnoťte akcie firmy Berkshire Hathaway
17
2

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Další Akcie, které by vás mohly zajímat