Akademie Finex.cz

Určitě všichni víme, jak vypadá takový jednoduchý čárový graf. Je to jen prostá čára, která jde nahoru a dolů závisle na tom, jak se pohybuje kurz.  Svíčkový graf vypadá sice odlišně, ale ukazuje nám ve skutečnosti úplně to samé, dokonce ještě více. V tomto článku si ukážeme, jak jednoduché je svíčkové grafy číst, i když to může vypadat složitě.

Co jsou to svíčkové grafy

Ukázka čárového grafu
Svíčkový graf
Ukázka svíčkového grafu

Kromě otevírací a zavírací ceny svíčkový graf ukazuje také fluktuaci ceny, tedy kam až se cena vyšplhala, nebo spadla před tím, než byla svíčka uzvřena. Pokud nevíte, o čem mluvím, čtěte dál!

Svíčkové grafy se staly nejpreferovanější volbou mezi všemi novodobými obchodníky. Proč? Protože ukazují mnohem více, než se na první pohled může zdát.

U každého grafu můžeme zvolit tzv. timeframe, což je prakticky jen volba, jak velké časové období jedna svíčka představuje. Nejčastější volby jsou 1 minuta, 5 minut, 15 minut, 30 minut, 1 hodina, 4 hodiny, 1 den, 1 týden, 1 měsíc. Při obchodu s binárními opcemi využijeme nejvíce asi pouze první tři.

Pokud máme tedy nastavený timeframe na 5 minut a na grafu vidíme 20 svíček, každá z nich tedy představuje 5 minut a na grafu vidíme průběh kurzu za posledních 100 minut.

TIP: Pokud jste v obchodování noví a nevíte si rady co a jak, určitě se vám hlavou honí spousta otázek. Ale ve skutečnosti je velice těžké doporučit nějaké tipy. Každý se učí nějak jinak. Někdo potřebuje videa, někomu stačí si něco přečíst a někdo si vše chce vyzkoušet pěkně sám. Každopádně určitě doporučuji číst si učební materiály zde na webu.

Jak číst svíčkové grafy

Svíce se dělí na dva typy – anglicky BULLISH (býčí, neboli rostoucí) a BEARISH (medvědí – klesající). Pokud tedy vidíme BULLISH svíce, kurz roste a naopak. Velikost svíce ukazuje, kde cena začala a kam se vyvinula. Každá svíce má ještě dva knoty (anglicky wicks). Knoty představují fluktuaci ceny, tedy – jak vysoko, nebo nízko se za určitou dobu (timeframe svíce) se kurz dostal, ale nezůstal tam.

Vysvětlění svíčkového grafu binárních opcí
Graf vývoje ceny při timeframe 5 minut
  • A – Kurz, kde cena začala
  • B – V době pěti minut se kurz dostal až takhle nízko
  • C – A taky takhle vysoko
  • D – Po 15 minutách byl kurz takový

Doufám, že jsem vše vysvětlil jednoduše, protože to opravdu jednoduché je. Pokud však máte jakékoli otázky, nebojte se napsat mi komentář pod článek, nebo se zeptat v diskuzi.

20 KOMENTÁŘE

  1. Zdravim, jak se Vam daří nováčci?? jelikož jsem taky nováček tak se chci nejdriv VAs zeptat jak vam to jde..dekuji za odpoved

  2. Ahoj Štěpáne. Dotaz na MT4. Mám demo účet u IQ Option a zkouším si obchodovat. Time frame mám M30. V MT4 mám taky M30, ale ten graf je úplně jiný. MT4 mám staženou od XM a obchoduji EURUSD.Jak to je. MT4 má aktuální data?

  3. Zdravím, jako začátečníka by mě zajímalo jak aktivují ty svíčky u IQ option.. Nemuzu to nikde najit.. Jde to vubec na mobilni aplikaci? Dekuji za odpověď.

  4. Ahojky.Jsem úplný začátečník a momentálně zkouším demo účet + teorii (clanky)Chtěla bych se zeptat jestli pro mne jako začátečníka se hodí obchodovat v takzvaném turbo nebo radši zůstat v klasických opcí kde si jde volit minutové intervaly.A jestli se jde v turbo systému orijentovat podle Pin baru.Děkuji Jarka

  5. rád bych se chtěl zeptat, myslím si, že jsem pochopil návodu co jste zmínil, ale když to tělo svíce hodně dlouhý to znamená přesně co, nebo co vlastně obsahuje v telě svíce, rozhodování obchodníků nebo ….? nebo co znamená hodně dlouý knot nebo co nám vlastně ten dlouhy knot naznačuje? Díky moc Tom

  6. Musím říci, že je to velice zajímavé a především přínosné pro úplné začátečníky, ale i pro zkušenější. Něco takového jako je tento kurz, kde jsou pojmy a postupy vysvětlovány jednoduše s ohledem na začínající binárníky jsem hledal. Díky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.