Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato dosahuje rekordních hodnot! Jak vysoko jeho cena ještě poroste?

Cena zlata prudce roste a dosahuje stále nových rekordů. Důvodem je obava investorů z návratu inflace a snaha investovat bezpečně.

Publikováno
Zlato dosahuje rekordních hodnot! Jak vysoko jeho cena ještě poroste?
Zdroj: depositphotos.com

Cena zlata dosahuje stále nových rekordů, což je způsobeno kombinací mezinárodního napětí a ekonomické nejistoty. Ve čtvrtek se hodnota jedné unce zlata vyšplhala na přibližně 2 357 USD (téměř 53 tisíc korun).

Od začátku roku zlato podražilo přibližně o 14 %!

Co je důvodem stoupající ceny zlaty?

Hlavním důvodem jsou obavy investorů týkající se nárůstu inflace, vedle toho jsou důležitými faktory také probíhající konflikty, včetně ruské agrese na Ukrajině, útoku na íránský konzulát v syrském Damašku a problémů v čínském realitním sektoru.

Hlavní analytik společnosti City Index Matt Simpson navíc upozorňuje, že vzestup cen komodit může obvykle vést k riziku zvyšování inflace. To by naopak mohlo vést investory k tomu, aby hledali ochranu proti inflaci.

Proč se hodnota zlata zvyšuje?

Hodnota zlata obvykle reaguje opačně v porovnání s úrokovými sazbami. Pokles úrokových sazeb zvyšuje atraktivitu zlata ve srovnání s dluhopisy, jelikož ty při nižších sazbách nabízejí menší výnosy.

Navíc zlato samo o sobě nevyplácí žádné úroky, což může být považováno za nevýhodu v obdobích vysokých úrokových sazeb. Proto, pokud dojde k poklesu úrokových sazeb, může to podpořit růst ceny zlata.

Čína a centrální banky nakupují zlato ve velkém

Existují další faktory, které přispívají k růstu ceny zlata. Podle ekonoma Romana Pilíška a spoluzakladatele společnosti Zlaté rezervy je klíčovým faktorem poptávka z Asie, zejména z Číny. Dále také zájem spekulantů z americké burzy vzácných kovů Comex, byť v menší míře.

Pilíšek upozorňuje na to, že jen v minulém roce čínská centrální banka nakoupila rekordních 735 tun zlata. Podobné nákupy realizují i centrální banky z Ruska, Indie a Turecka, a dokonce i Česká národní banka, která podle údajů Světové rady pro zlato přidala do svých rezerv 18,71 tuny tohoto drahého kovu.

Vysoký zájem o zlato je patrný také mezi čínskými domácnostmi, což podle portfolia manažera společnosti Gabelli Funds, Caesara Bryana, souvisí s poklesem výkonnosti realitního sektoru a slabou kondicí čínských burz. To vše tlačí investory k hledání alternativní možnosti pro umístění svých peněz.

Růst ceny zlata může být letos ještě výraznější

Odborníci navíc předpokládají, že cena zlata může v budoucnu dále narůstat. Analytik společnosti Golden Gate Pavel Ryba odhaduje, že cena zlata může v tomto roce překročit hranici 2 400 USD za unci, někteří však hovoří i o mnohem ambicióznějším cíli – 3 000 USD.

V dlouhodobějším horizontu může být růst ceny zlata ještě výraznější. Pilíšek předpovídá, že mezi lety 2027 a 2028 by cena unce zlata mohla vystoupat z nynějších přibližně 53 tisíc korun na 70 tisíc až 75 tisíc korun. Domnívá se, že současný vzestup ceny zlata je teprve na svém počátku.

Ve světě, který se vyznačuje nejistotou, je zlato stále přitažlivé a nabízí zdání stability v nepředvídatelném prostředí. Uvidíme, zda tento trend přetrvá, nebo se bude s vývojem globálních okolností měnit.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎