Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Konec jedné éry: Česká spořitelna uzavírá kapitolu tradičního spoření!

Česká spořitelna ukončila možnost zakládání nových vkladních knížek. Co bude s těmi stávajícími? A jaká jediná banka v ČR vám stále nabídne vkladní knížku?

Publikováno
Konec jedné éry: Česká spořitelna uzavírá kapitolu tradičního spoření!
Zdroj: depositphotos.com

Tradiční vkladní knížka, kdysi základ osobních financí, se v České republice pomalu stává přežitkem minulosti. Česká spořitelna, jedna z největších bank v Čechách, oficiálně ukončila možnost založení nových vkladních knížek.

Klienti si tedy nemohou sjednat výherní ani dětskou vkladní knížku. Klasické vkladní knížky pro dospělé banka přestala používat v roce 2013. Rozhodnutí ukončit nabídku se netýká již založených vkladních knížek, které lze nadále používat jako doposud.

Jedinou bankou v zemi, která vám vkladní knížku založí, tak zůstala ČSOB. U této banky si ji lze založit prostřednictvím poboček České pošty.

Důvodem je nízký zájem

V roce 2020 spravovala Česká spořitelna přibližně 1 milion vkladních knížek, ale do podzimu 2023 se jejich počet snížil na 700 tisíc. Tomu odpovídal i celkový objem peněz na těchto vkladech, který se snížil ze zhruba 60 miliard na 40 miliard korun.

Pokles obliby vkladních knížek lze vysledovat až do roku 2013, kdy Česká spořitelna přestala nabízet tradiční vkladní knížky pro dospělé. Za posledních deset let banka založila pouze výherní a dětské vkladní knížky.

“Vzhledem k nízkému zájmu nových klientů jsme nabídku zakládání nových vkladních knížek ukončili,” uvedl mluvčí spořitelny Filip Hrubý.

Výherní a dětské vkladní knížky

Stávajících 700 tisíc založených vkladních knížek je u České spořitelny rozděleno do dvou kategorií. Polovina z nich jsou vkladní knížky výherní, které se neúročí.

Místo toho mají majitelé možnost vyhrát v pololetním slosování. Výherci mohou získat částku ve výši 100 %, 75 % nebo 50 % průměrného zůstatku za slosovací období. Možností je také prémiové slosování o 1 milion korun, podmínkou účasti je minimální zůstatek ve výši 1 tisíce korun.

Druhou polovinu tvoří dětské vkladní knížky, které obvykle zakládají prarodiče pro svá vnoučata. Zájem o tyto vklady trvale klesá. Úroky činí pouhá 2 % ročně pro zůstatky do 250 000 korun.

Spořitelna navíc přidává bonus 500 korun při dosažení věku 12 let a 1 000 korun v 18 letech. Po dosažení plnoletosti klesá maximální úroková sazba na 0,5 % až do věku 26 let. Od 26 let je pak úrok na celý zůstatek 0,01 % ročně. V 26 letech se tedy knížka automaticky nezruší, ale přestane se úročit.

Poslední král vkladních knížek ČSOB

Poslední finanční institucí, která vkladní knížky v České republice nabízí, je banka ČSOB. Pro dospělé nabízí ČSOB možnost s výpovědní lhůtou i bez. Maximální úroková sazba činí 0,15 % ročně, ale pouze v případě dvouleté výpovědní lhůty.

Pro ty, kteří touží po větší flexibilitě, existují možnosti jako úroková sazba 0,05 % s tříměsíční výpovědní lhůtou nebo 0,01 % bez výpovědní lhůty.

Jedná se sice o velmi nízké úroky, klienti ale dle mluvčího ČSOB Petra Milaty oceňují, když mají výši svého zůstatku fyzicky uvedenou přímo ve své vkladní knížce. Nemusí tedy vůbec využívat internetové bankovnictví či aplikaci ČSOB Smart.

ČSOB také nabízí dětské vkladní knížky, kde je základní úroková sazba 0,5 % ročně s možností mírného navýšení díky narozeninové prémii.

Úroky jsou ve srovnání se spořením mizivé

Česká spořitelna ani ČSOB spořitelní knížky již řadu let nepropagují, nezvyšují jejich úrokové sazby ani neupravují podmínky.

Úroky na vkladních knížkách jsou v posledních letech ve srovnání s nejlepšími spořicími účty na trhu výrazně nižší. A to i v porovnání s úrokovými sazbami, které nabízejí spořicí účty u České spořitelny a ČSOB.

Spoření je zajímavější

V současné době mohou klienti České spořitelny získat na spořicím účtu až 5 % ročně, a to u vkladů do 200 tisíc korun při splnění podmínek.

ČSOB nabízí na spořicím účtu úrokovou sazbu 5 % ročně do limitu 250 tisíc korun, pokud klient splní podmínky banky.

Kromě vyššího úročení nabízí spořicí účet i výhodu ve formě flexibilního výběru peněz bez nutnosti návštěvy pobočky. Toto pohodlí spolu s atraktivnějšími úrokovými sazbami přispělo k poklesu využívání tradičních vkladních knížek.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎