Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ETF (Exchange Traded Funds) - Co je ETF? Jak a kde investovat do ETF v roce 2024?

ETF (Exchange Traded Funds) - Co je ETF? Jak a kde investovat do ETF v roce 2024?
Zdroj: Midjourney.com

ETF neboli Exchange-Traded Funds jsou moderními investičními nástroji, které se v poslední době těší rostoucí oblibě investorů.

Česky se ETF překládají jako “burzovně/veřejně obchodované fondy”, což dokonale vystihuje jejich podstatu – jedná se o fondy vydávané a spravované specializovanými finančními institucemi, které na rozdíl od klasických otevřených fondů vydaly své akcie.

Ty se obchodují na burze jako cenné papíry jakékoliv jiné veřejně obchodovatelné společnosti.

ETF umožňují spekulaci na růst i pokles hodnoty podkladového aktiva, přičemž podkladovým aktivem může být prakticky cokoliv – od jednotlivých akcií či akciových indexů přes komodity až po měny. Oproti investicím do klasických podílových fondů je však charakterizují mnohem nižší poplatky.

Vzhledem k tomu, že většina ETF pouze pasivně sleduje složení některého tržního indexu, minimalizuje se také riziko lidské chyby. Vše je transparentní a můžeme říci, že i levné.

Proč jsou ETF tak populární? Jaké existují typy ETF? Podle čeho bychom si je měli vybírat? To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. Pojďte spolu s námi nahlédnout do světa ETF a zjistit, v čem spočívá jejich kouzlo.

ETF v kostce

  • ETF jsou fondy vydávané a spravované specializovanými finančními institucemi, které se obchodují na burzách stejně jako akcie jednotlivých společností.
  • Umožňují dlouhodobé investice i spekulace na růst i pokles hodnoty podkladového aktiva, kterým může být téměř cokoli – od jednotlivých akcií nebo akciových indexů až po komodity a měny.
  • Hlavní výhody investování do ETF jsou okamžitá diverzifikace, jednoduchost a nižší poplatky ve srovnání s tradičními podílovými fondy.
  • Mezi nevýhody patří nižší dividendové výnosy a možnost ztráty investovaných peněz – výnos není garantovaný.

Obsah článku o ETF

Co je to ETF?

Burzovně obchodované fondy (ETF) kombinují vlastnosti indexového fondu a akcie. Mnohé z nich jsou levné, mají nízké poplatky za správu a mohou být i daňově efektivní, zvolíte-li ETF, které vlastní dividendy reinvestuje – tzv. akumulační ETF (více níže).

Poznámka

ETF v podstatě představuje několik akcií či jiných cenných papírů složených dohromady, které se prodávají jako jeden akciový titul. Na rozdíl od podílového fondu však lze ETF prodat kdykoli během obchodního dne, stejně jako akcie.

ETF byla vytvořena jako nástroj pro obchodování odrážející cenu různých indexů. Postupem času si získala na popularitě a do dnešních dnů jsou jedním z nejoblíbenějších investičních nástrojů vůbec.

Například SPDR S&P 500 Trust (SPY), známý jako “spider”, sleduje akcie tvořící index S&P 500, index 500 největších amerických akciových společností. V současnosti se jedná a největší a nejvýznamnější burzovně obchodovaný fond (ETF).

Za příkladem hojně využívaných ETF ale nutně nemusíme cestovat za Atlantik. Pokud se například zaměřujete na významné německé firmy, pak se přímo nabízí index DAX 40 (Deutscher Aktien-Index 40) skládající se ze 40 nejvýznamnějších německých společností obchodovaných na frankfurtské burze.

Místo toho, abyste do portfolia nakoupili 40 jednotlivých akcií a platili poplatek za nákup každé z nich, jednoduše zainvestujete do ETF kopírující tento index, který má v portfoliu akcie právě těchto 40 firem.

A pokud v budoucnu dojde ke změně – firma zkrachuje, ukončí svoji činnost nebo bude mít nedostatečnou výkonost – v indexu ji nahradí jiná a náležitě se upraví i burzovně obchodovaný fond.

Stejný princip se pak uplatňuje i u ETF kopírujících index S&P 500. ETF však nejsou pouze o kopírování akciových indexů, existuje jich mnoho typů.

etf investice

Jaké jsou výhody a nevýhody investování do ETF?

Obchodování ETF přináší investorovi celou řadu výhod, ale i své nevýhody. Pojďme se podívat na nejvýznamnější z nich.

  • Diverzifikace portfolia: ETF umožňují širokou diverzifikaci investičního portfolia, čímž snižují dopad poklesu jedné akcie na celkový majetek investora. Umožňují snadné a nákladově efektivní investování do různých aktiv, jako jsou komodity, což umožňuje cenové spekulace nebo zajištění proti poklesu akciového trhu “bezpečnými” drahými kovy, jako je zlato a stříbro.
  • Jednoduchost a dostupnost: ETF umožňují investorům nakoupit celý sektor a zjednodušit tak spekulace na jeho růst nebo pokles bez obav o likviditu. Jsou obecně dostupnější než podkladová aktiva, takže jsou vhodné pro nováčky i méně majetné investory.
  • Poplatky: Poplatky za obchodování ETF jsou stejně jako v případě akcií – to znamená, že řada brokerů (například: XTB, eToro, Robo Markets) v současnosti nabízí nákup ETF zcela bez poplatku. Samotná ETF pak jsou zatížena poplatkem za správu – tzv. expense ratio – ta se však pohybují v desetinách procenta ročně – jsou tak mnohem nižší než u klasických podílových fondů, které by mohly svým fungováním ETF připomínat.
  • Možnost vyhnout se dani z kapitálových výnosů: Další podobnost s akciemi spočívá v tom, že ETF mohou splnit tzv. časový test. To znamená, že pokud držíte tuto investici alespoň 3 rok, nebudete muset odvádět daň z kapitálových výnosů.
  • Široké spektrum podkladových instrumentů: ETF nabízejí investorům možnost držet širokou škálu aktiv napříč finančním trhem a umožňují rychlé, snadné, nákladově efektivní a bezpečné investice do komodit, měn, kryptoměn, akcií nebo celých sektorů trhu.
  • Vysoká likvidita: ETF, které obvykle vydávají významné finanční instituce, nabízejí vysokou likviditu srovnatelnou s jejich podkladovými aktivy a umožňují obchodování kdykoli během tržních hodin. Jejich vysoká likvidita vede k malým spreadům mezi nabídkou a poptávkou, což snižuje náklady na obchodování.
  • Nižší volatilita: ETF vykazují výrazně nižší volatilitu než jednotlivé akcie, protože sdružují různá aktiva v rámci tržního sektoru, indexu nebo jiných cenných papírů. Dluhopisová ETF pak nabízejí minimální volatilitu a poskytují stabilní a bezpečný způsob diverzifikace prostřednictvím nástrojů s pevným výnosem, včetně státních nebo vysoce hodnocených podnikových dluhopisů.
  • Vysoká flexibilita díky využití tržních příkazů: ETF lze obchodovat s využitím stop-loss, tržních nebo limitních příkazů, což umožňuje řízení rizik a vyšší ziskovost při denním obchodování. Lze je také shortovat – investoři tak mohou vydělat i poklesu hodnoty ETF.
  • Diverzifikace není vždy dokonalá: U některých sektorů nebo evropských indexů typu DAX 40 nebo FTSE 100 mohou být investoři omezeni na akcie s velkou tržní kapitalizací. Absence společností se střední a malou tržní kapitalizací může způsobit, že investor opomene potenciální růstové příležitosti.
  • Nižší dividendový výnos: Existují ETF vyplácející dividendy, ale jejich výnosy nejsou tak vysoké jako u výnosných dividendových akcií nebo skupiny těchto akcií. Rizika spojená s vlastnictvím ETF jsou obvykle nižší, ale pokud investor dokáže podstoupit přiměřené riziko, pak mohou být dividendové výnosy akcií mnohem vyšší.
  • Nižší likvidita ve srovnání s akciemi: Pro likviditu je rozhodující objem obchodování neboli množství akcií zobchodovaných za určité období. Většina ETF se však obchoduje v nižších objemech ve srovnání s akciemi, což potenciálně vede k větším spreadům nabídky a poptávky u ETF s nižšími objemy obchodování.
  • Nejedná se o bezrizikové investice: Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že jsou ETF konzervativní investiční instrumenty, díky své diverzifikaci, není to pravda. Většina ETF je stále v podstatě dobře diverzifikovanou akciovou investicí, která rozhodně není bezriziková. Rizikovost investice do akciového ETF však můžete omezit například s využitím populární strategie pravidelného investování.
  • Pozor na poplatky za nákup: I když řada brokerů zprostředkuje nákup ETF bez poplatku, neplatí to 100%. Záleží na vaší makléřské společnosti, proto si při výběru brokera zkontrolujte, jakým poplatkem nákup ETF zatěžuje.
  • Někdy může být složitější poznat, co kupujete: Některá ETF mohou být relativně snadno pochopitelná. Jiná však mohou mít neobvyklé investiční cíle nebo využívat složité investiční strategie. Například “ETF s pákovým efektem” se snaží dosáhnout výkonnosti rovnající se násobku indexu po odečtení poplatků a nákladů. Tato ETF jsou vhodné ke krátkodobému spekulování, ovšem nikoliv k dlouhodobému investování.
Typy ETF a jejich příklady

Jaké existují typy ETF, na které můžete v rámci svého obchodování narazit? Jinými slovy – jaká podkladová aktiva či soubory aktiv mohou ETF obsahovat?

Akciová ETF

Akciová ETF kopírují – složení, poměr – indexů celých akciových trhů. Jejich vývoj tak tyto indexy přesně kopíruje (mínus poplatek za správu). Tento typ ETF tak umožňuje spekulovat jak na růst, tak na pokles nejvýznamnějších světových ukazatelů tržního zdraví. Jsou však hojně využívané k dlouhodobému investování.

Správa indexového ETF emitentem spočívá v průběžných změnách jeho složení, tak, aby odpovídal jednotlivým akciovým indexům.

Příklady:

Sektorová ETF

Tento typ ETF funguje jako jakýsi koš cenných papírů, který reprezentuje nejvýznamnější firmy z vybraného tržního sektoru. Lze se tak setkat mimo jiné s finančními, energetickými, biotechnickými, lékařskými, automobilovými ETF.

Pokud chce investor spekulovat na růst či pokles konkrétního odvětví, a neví, kterou konkrétní akcii si má vybrat, je volba sektorového ETF ideální možností.

Příklady:

Komoditní ETF

Komoditní ETF jsou velmi zajímavou variantou, která cílí na zpřístupnění určité komodity širšímu okruhu investorů. Výběr je skutečně různorodý a zahrnuje mimo jiné drahé kovy, nerostné suroviny či oblíbené “měkké” komodity.

V případě těchto ETF nekupujete akcie nebo samotnou komoditu, ale termínové kontrakty. Tyto kontrakty vnikly za účelem vytvoření jednodušší alternativy pro obchodování komodit, než jakou představují samotné komoditní trhy.

Příklady:

Měnová ETF

Jak již sám název napovídá, měnová ETF se snaží zrcadlit vývoj nějaké měny. Nemusí se ale jednat o jednu konkrétní měnu, nýbrž stejně jako v případě sektorových ETF o celý koš měn.

Tento typ obvykle obsahuje buď zásobu hotovosti konkrétní měny, nebo termínový kontrakt. Jedná se o dobrou volbu pro investory, kteří chtějí spekulovat na cenový vývoj určitého platidla a chtějí se vyhnout forexu.

Příklady:

  • UUP (americký dolar, býčí)
  • USDU (americký dolar, býčí)
  • FXY (japonský jen)
  • FXE (euro)

Páková ETF

Páková ETF jsou speciálním druhem tohoto instrumentu, která reflektují vývoj akciových indexů či burzovních sektorů se zvýšenou citlivostí. Znamená to, že jakýkoliv pohyb podkladového aktiva bude v případě pákového ETF mnohonásobně výraznější.

To samozřejmě vede k větším potenciálním ziskům z jednotlivých pohybů, což ale platí i opačně. Často lze narazit přímo na býčí či medvědí páková ETF. Jejich složení obvykle zahrnuje swapy, akcie či vybrané termínové kontrakty.

Příklady:

  • ProShares UltraPro QQQ ETF (trojnásobná výkonnost indexu Nasdaq 100)
  • Xtrackers S&P 500 2x Leveraged Daily Swap UCITS ETF (dvojnásobná výkonnost indexu S&P 500)
  • Lyxor Nasdaq 100 Daily (2x) Leveraged UCITS ETF (dvojnásobná výkonnost indexu Nasdaq 100)
  • Strategy of Amundi ETF Short MSCI USA Daily UCITS ETF (opačná výkonnost oproti indexu indexu MSCI USA)

Kryptoměnová ETF

Relativní novinkou pak jsou kryptoměnová ETF, které sledují výkonnost pokladových kryptoměn – Bitcoinu a Etherea – a to buď prostřednictvím futures kontraktů, nebo nákupem samotných kryptoměn.

Příklady:

  • Grayscale Bitcoin Trust
  • IShares Bitcoin Trust Registered
  • Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund
  • ProShares Bitcoin Strategy ETF

Jak si vybrat ETF? Důležité tipy

Při výběru konkrétního ETF bychom měli brát v potaz několik důležitých kritérií. Vyhneme se tak možné investiční chybě z důvodu špatné investiční strategie, nespolehlivosti emitenta nebo vysokých poplatků.

  • Investiční strategie ETF: Strategie je popsána v dokumentaci. Zjistíte z ní, jak fond spravuje své pozice, a to podle jednotlivých podkladových aktiv. V dokumentaci se setkáte s tzv. benchmarkem, což je důležitý ukazatel, podle kterého daný fond měří svou úspěšnost investování. Obvykle se jedná o index příslušného trhu, na kterém daný fond působí. Pro ETF SPY tedy bude benchmarkem samotný index S&P 500, atd.
  • Kredibilita správce fondu: Pokud je emitent investičního produktu nespolehlivý či nepříliš zavedený, ruce pryč. Obchodování těchto aktiv s sebou nese riziko ztráty vloženého kapitálu, přičemž není zajištěna ani likvidita.
  • Historie výnosů: Vyplatí se také podívat na investiční výsledky fondu, kterých dosáhl v předešlých letech. Pokud např. ETF dlouhodobě nedosahuje takových výsledků, jako samotný benchmark, jednoduše se nevyplatí do něj investovat.
  • Způsob vyplácení dividend: Distribuční ETF rozdělují dividendový výnos investorům, mohou vám tak generovat pasivní příjem – vyplacenou dividendu je však třeba zdanit. Pokud se chcete vyhnout zdanění dividendy a maximalizovat kapitálový růst investice, je pro vás vhodnější akumulační ETF, které dividendu automaticky reinvestuje
  • Poplatky: Je důležité seznámit se také s poplatky za obchodování a přizpůsobit jim svou vlastní investiční strategii. Poplatky se totiž v závislosti na podkladovém aktivu, a tedy typu ETF liší a např. u pákových ETF jsou z důvodu vyšších potenciálních výnosů vyšší než u ostatních typů.

Jak vybrat ETF na platformě konkrétního brokera?

Zdroj: degiro.com
Vyhledání konkrétního ETF na platformě Degiro
Vyhledání konkrétního ETF na platformě Degiro. Zdroj: degiro.com

Nejsnadněji na platformě naleznete ETF prostředictvím jeho ISIN kódu, což je unikátní alfanumerická identifikace daného fondu.

Na obrázku vpravo můžete vidět screen z platformy Degiro, na kterém vidíte vyhledávací okno. Zadáním ISIN kódu objevíte více výsledků, konkrétního ETF.

ETF iShares Core S&P 500 UCITS může být obchodováno na různých evropských trzích, což je indikováno třípísmenným kódem burzy uvedeným pod názvem ETF.

Důležitější je však znát měnu, ve které budete ETF kupovat, což ukazují poslední tři písmena pod jeho jménem.

Tento ETF, označený jako (Acc), automaticky reinvestuje dividendy. Pro výběr ETF, které dividendy vyplácí, hledejte ty s označením (Dist) v názvu.

Je lepší investovat do ETF nebo podílového fondu?

ETF nabízejí nižší poplatky a pasivní řízení, což často vede k lepší výkonnosti ve srovnání s podílovými fondy, které jsou aktivně řízeny a mají vyšší poplatky za správu.

Podílové fondy sice cílí na překonání benchmarku, jejich vysoké poplatky a časté obchody ale ve většině případů snižují jejich výkonnost. ETF drží investice stabilně, obchodují se jako akcie a charakterizuje je lepší výkonnosti díky pasivní správě. Lze tak říci, že ETF ve srovnání s podílovými fondy vyhrávají

Dostupnost a bezpečnost investování do ETF

Nabízejí se i další otázky, jako otázka, zda jsou ETF bezpečné? Zde je to jednoduché: ano, ETF jsou obecně bezpečné.

ETF je vždy schváleno i patřičným regulačním úřadem (například SEC – komise dohlížející na cenné papíry v USA). Naopak, vysoká diverzifikace a počítačové algoritmy dělají z ETF vysoce bezpečný nástroj pro obchodování ať už na základě technické, nebo fundamentální analýzy.

Jediná věc, která by na obchodování ETF mohla být nebezpečná, je broker u kterého budete investovat. Pokud chcete do ETF investovat peníze, vybírejte si pouze z prověřených brokerů. Jako inspirace vám mohou posloužit naše recenze ověřených brokerů.

Horší je to s dostupností. S evropskými ETF není vůbec žádný problém, ty můžete nakoupit u většiny brokerů. Narazit však můžete, pokud budete chtít nakupovat ryze americká ETF.

Od 18. 6. 2018 bylo všem evropským investorům nařízením EU omezeno investování do amerických ETF. Stále je možné je nakupovat na platformě FIO e-Broker, ovšem s poměrně vysokým poplatkem za nákup.

Většina konkurenčních brokerů však nabízí “evropské” alternativy k americkým burzovně obchodovaným fondům.

Ta stejně jako americká ETF spravují významné investiční společnosti, jsou tvořeny stejnými akciemi, ale jejich sídlo je zpravidla v Severním Irsku, Lucembursku nebo v nějaké jiné zemi EU.

TIP

Zajímají-li vás možnosti více, přečtěte si naše články o nejlepších ETF kopírujících americké indexy S&P 500 a Nasdaq 100 případně německý index DAX 40 nebo britský FTSE 100, v nich se dozvíte vše podstatné.

ETF lze nakupovat také automaticky prostřednictvím investičních platforem

Investiční platformy představují moderní alternativu k tradičním investičním metodám, jako jsou podílové fondy. Umožňují investorům jednorázově, ale i pravidelně investovat do ETF a to zcela automaticky.

Hlavním cílem těchto platforem je efektivní a nízkonákladové spravování portfolií klientů. Mezi hlavní výhody patří nižší poplatky ve srovnání s tradičními podílovými fondy, snadné nastavení a sledování investic, široká nabídka investičních možností a možnost personalizace investičních plánů.

Investiční platformy využívají robo-advisory, což jsou algoritmy a technologie pro automatizované investiční poradenství, které analyzují tržní data a historické výkonnosti, aby určily optimální složení portfolia investora.

Následně je pouze na investorovi, zda bude investovat do navrhovaného portfolia, nebo si investiční portfolio sestaví sám na vlastní pěst.

Námi ověřené investiční platformy

Favorit redakce

Výhody
  • Investování s Portu je velmi jednoduché a zvládne ho i nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky
Nevýhody
  • U Portu nečekejte zhodnocení v řádech stovek procent ročně.

Můžete uvažovat o ETF jako o “spoření na důchod”?

Odpověď na tuto otázku závisí na vašich investičních cílech a dalších aspektech, jako je vaše tolerance rizika.

Tyto aspekty by měly pak být zohledněny při výběru jakéhokoli investičního nástroje pro důchodové období. A každé ETF, o kterém byste mohli uvažovat jako o “spoření na důchod”, by mělo být plně vyhodnoceno z hlediska jeho souladu se zbytkem vašeho portfolia.

Výhody a nevýhody ETF byly jasně nastíněny. Souhrnně lze říci, že vhodným nástrojem k dlouhodobému investování na důchod je mnoho širokých tržních indexových ETF. Než však realizujete takovou pravidelnou důchodovou investici měli byste:

  • Vědět, co vaše ETF obsahuje
  • Pečlivě zvážit, jak velkou expozici vůči různým třídám aktiv (akcie, dluhopisy, nemovitosti) chcete mít.

ETF lze při sestavování portfolia kombinovat s podílovými fondy, jednotlivými akciemi, dluhopisy nebo jakýmkoliv jiným investičním nástrojem.

Investoři připravující se na penzi mohou (a měli by) ETF rozhodně zvážit, pokud naleznou takové, které odpovídá jejich potřebám.

Kdy (ne)zvolit ETF?

ETF nabízejí mnoha investorům výhody, ale zdaleka nejsou dokonalé. Existují i nevýhody. U některých investorů mohou převážit nad výhodami, zatímco jiní se rozhodnou, že investování do ETF je tou správnou cestou.

Stejně jako u každé investice – ať už se jedná o akcie společnosti, podílový fond nebo opceje třeba však i při výběru ETF alespoň na začátku důkladně prozkoumat do čeho vlastně investujete.

Vzhledem k tomu, že jsou ETF diverzifikovaný “balíček” mnoha cenných papírů, nikoliv jediná akcie, charakterizuje je menší volatilita na denní bázi. V závislosti na vašich cílech to může, ale nemusí pomoci vašemu strategickému investičnímu cíli.

Nízká volatilita znamená, že se vaše investice v daný den nepropadne o 20 %, ale také ani nevystřelí o 20 % vzhůru.

Někteří obchodníci vyhledávají volatilitu, protože se specializují na krátkodobý trading. Chtějí vstoupit do trhu, užít si rychlý pohyb a pak vystoupit, jakmile dosáhnou svého ziskového cíle. I když existují typy ETF, které jsou určené pro krátkodobé obchodování, většina z nich není takto koncipována.

ETF rovněž vznikají ve všech možných variantách. V mnoha ohledech je to pozitivní – prostřednictvím ETF můžete dosáhnout téměř jakéhokoli investičního cíle. Háček je v tom, že seznamy jejich aktiv mohou být dlouhé nebo složité.

Některé ETF obsahují rizikové složky, které nemusí být předem známé. Například ETF s pákovým efektem a inverzní ETF obsahují deriváty a další komplexní cenné papíry.

Abychom však nebyly závěrem zbytečně pesimističtí… Burzovně obchodované fondy, které sledují široké tržní indexy – zejména ty americké – jsou jedním z nejlepších nástrojů, jak můžete poměrně stabilně a dlouhodobě budovat svůj majetek na akciovém trhu.

Tím spíš, pokud takové ETF nakupujete pravidelně. Nejste-li však zkušeným investorem, vyplatí se vyhnout experimentům, nehonit se za rychlými zisky a zůstat skutečně u toho, co dlouhodobě funguje.

Kde investovat do ETF?

Níže naleznete seznam ověřených a renomovaných brokerů, které jsme pro vás otestovali.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
U 71.1 % retailových investorů na CFD došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
U 67,7 % retailových CFD obchodníků došlo ke vzniku ztráty.
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

FAQ: Často kladené otázky ohledně ETF

Co jsou to ETF?

ETF je specifický typ fondu, který lze obchodovat na burze stejně jako klasické akcie. Nejedná se pouze o akcie jedné firmy, ale prakticky lze spekulovat na vývoj libovolného podkladového aktiva či několika aktiv najednou. Takovým aktivem může být prakticky cokoliv – od jednotlivých akcií či akciových indexů přes komodity až po měny. Oproti investicím do klasických fondů zde také odpadá poplatek pro správce fondu a možnost jeho lidské chyby.

Jaké ETF zvolit?

Při výběru konkrétního ETF bychom měli brát v potaz několik důležitých kritérii. Vyhneme se tak možné investiční chybě z důvodu špatné investiční strategie, nespolehlivosti emitenta nebo vysokých poplatků. Pro více info si přečtěte článek výše.

Kde koupit ETF?

Pokud chcete investovat do ETF, vyberte si prověřeného brokera. Existuje jich hned několik, přičemž každý z nich má své specifické podmínky. Jako inspirace vám pomůžou naše recenze ověřených akciových brokerů.

Je možné do ETF investovat i automaticky?

Ano, burzovně obchodované fondy lze nakupovat zcela automaticky – například prostřednictvím nastavení trvalého příkazu. Tuto možnost nabízejí investiční platformy, ale také někteří z klasických brokerů, jako je například XTB.

Musím platit daň z kapitálového výnosu?

Dani z kapitálového výnosu při prodeji ETF je možné se vyhnout. Podobně jako akcie, investice do ETF může splnit časový test. Pokud tedy mezi nákupem a prodejem ETF uplynou alespoň 3 roky, platbě daně z kapitálového výnosu se vyhnete.

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
78
6

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Články v kategorii ETF (Exchange Traded Funds) - Co je ETF? Jak a kde investovat do ETF v roce 2024?

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎