Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hledáte aktuálně nejlepší americké ETF? Může to být i tento fond!

Objevte potenciál ETF, které je bezpečným útočištěm pro investory v nejistých časech. Zaměřuje se na dlouhodobé americké státní dluhopisy a letos nabízí značný potenciál.

Publikováno
Hledáte aktuálně nejlepší americké ETF? Může to být i tento fond!

Nedávno jsme psali článek o tom, že dluhopisy mohou letos překonat růst indexu S&P500. Důvodem je očekávaný pokles úrokových sazeb.

Protože mezi cenou dluhopisu a úrokovou sazbou platí inverzní vztah, je zřejmé, proč by hodnota dluhopisů měla růst. Jednou z možností, jak se na tomto trhu svézt je investice do ETF iShares 20 Plus Year Treasury Bond (ticker TLT), fondu, který se zaměřuje na dlouhodobé americké státní dluhopisy.

V tomto článku se budeme zabývat tím, jak toto ETF funguje, jeho investiční strategií a faktory, které ovlivňují jeho výkonnost.

Do jakých aktiv iShares 20 Plus Year Treasury Bond investuje?

IShares 20 Plus Year Treasury Bond je burzovně obchodovaný fond, který sleduje výkonnost dlouhodobých amerických státních dluhopisů. Fond drží diverzifikované portfolio státních dluhopisů se zbytkovou splatností 20 let a více let.

Fond byl založen v roce 2002 a k 23. 1. 2024 činí hodnota aktiv ve fondu téměř 48 miliard USD.

Investiční strategie tohoto ETF se točí kolem sledování indexu ICE U.S. Treasury 20+ Year Bond Index. Tento index je navržen tak, aby odrážel výkonnost trhu amerických dlouhodobých státních dluhopisů.

IShares 20+ Year Treasury Bond se snaží kopírovat výkonnost indexu investováním do reprezentativního vzorku podkladových dluhopisů. Jeho cílem je poskytnout investorům investiční výkonnost, která odpovídá výkonnosti dlouhodobých amerických státních dluhopisů.

Faktory ovlivňující výkonnost tohoto ETF

Jedním z významných faktorů, který ovlivňuje IShares 20+ Year Treasury Bond, jsou změny úrokových sazeb. Když úrokové sazby rostou, ceny dluhopisů mají tendenci klesat, což má negativní dopad na hodnotu ETF. Když naopak úrokové sazby klesají, ceny dluhopisů obvykle rostou, což bývá pro iShares 20+ Year Treasury Bond přínosem.

Kromě toho mají na výkonnost tohoto burzovně obchodovaného fondu vliv také ekonomické podmínky, inflační očekávání a nálada na trhu s dluhopisy. 

Proč investovat do iShares 20+ Year Treasury Bond?

Investoři využívají toto ETF pro různé účely. Lze jej použít jako nástroj pro diverzifikaci a řízení rizik, protože dlouhodobé americké státní dluhopisy, které iShares 20+ Year Treasury Bond drží, mají obvykle nižší volatilitu ve srovnání s jinými typy dluhopisů nebo akcií.

Kromě toho může tento fond sloužit jako potenciální zajištění proti ekonomické nejistotě, protože americké dlouhodobé státní dluhopisy si v takových obdobích historicky vedly dobře.

Dlouhodobé státní dluhopisy by tak mohly být dobrým instrumentem pro případ recese, o které někteří ekonomové stále mluví.

IShares 20+ Year Treasury Bond nabízí investorům historickou příležitost. Prudký nárůst výnosů dluhopisů v minulém roce totiž vedl k hlubokému poklesu ceny, jak můžeme vidět na následujícím obrázku.

Cena dosáhla na minima z roku 2007, od kterých se odrazila a aktuálně se obchoduje za 95 USD.

Zdroj: www.tradingview.com
TLT, bondy, dluhopisy
IShares 20 Plus Year Treasury Bond na měsíčním grafu

Kam může cena IShares 20+ Year Treasury Bond růst?

Využijme informace publikované k tomuto tématu na www.etf.com. Investor může odhadnout potenciální nárůst ceny dluhopisového fondu vynásobením průměrné durace fondu očekávaným poklesem úrokových sazeb.

Investoři tak mohou prostřednictvím durace měřit cenovou citlivost fondu na změny úrokových sazeb.

Obecně platí, že při každé 1% změně úrokových sazeb se cena dluhopisu změní přibližně o 1 % v opačném směru za každý rok trvání durace.

Proto mohou ETF s dlouhodobými dluhopisy, jako je iShares 20 Plus Year Treasury Bond, v prostředí klesajících sazeb dosahovat výnosů podobných výnosům akcií. Efektivní durace portfolia tohoto ETF je 16,5 roku. Pokud tedy úrokové sazby klesnou o 1,0 %, jeho cena může vzrůst o 16,5 %.

Výhody a rizika investice do iShares 20+ Year Treasury Bond

  • Fond je velmi populární nejen mezi retailovými investory, ale také mezi institucemi, o čemž svědčí i 66% podíl institucionálních investorů v tomto fondu.
  • Kreditní riziko z defaultu je minimální, protože fond investuje jen do amerických vládních dluhopisů. Ty jsou tradičně brány jako bezpečný přístav.
  • Další výhodou na rozdíl od přímého vlastnictví dluhopisů je vysoká likvidita tohoto fondu, protože se obchoduje na burze.
  • ETF také nabízí diverzifikaci, kterou přímá investice do bondů s omezeným finančním rozpočtem většinou nenabízí.
  • Investor se také kromě potenciálního růstu hodnoty fondu může těšit na měsíční výplatu úroků, které se aktuálně pohybují kolem 2,56 % ročně.
  • Do ETF je možné investovat kdykoliv a to i menší částky, zatímco přímé investice do bondů většinou vyžadují vyšší objem peněz.
  • Na rozdíl od přímé investice do dluhopisů, ETF nemá pevně danou dobu splatnosti.

  • Stejně jako v každém ETF, tak i zde platíte manažerský poplatek. Ten je však pouhých 0,15 %.
  • Zásadním rizikem pak samozřejmě je to, že úrokové sazby v roce 2024 neklesnou. Aktuálně se to sice zdá jako málo pravděpodobná varianta, ale informovaný investor by se měl připravit i na tento scénář. Rozhodně byste neměli investovat peníze do jednoho aktiva, ať to vypadá sebevíc lákavě.
  • Nevýhodou je i špatná dostupnost tohoto ETF pro tuzemské investory. Z tradičních brokerů má v nabídce tento ETF pouze Fio e-Broker.

Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Závěr:

Na závěr si připomeňme zkušenost, kterou zažili mnozí investoři. Když jsou ceny příliš nízko, různé myšlenkové pasti brání ty nejlepší příležitosti včas uchopit. Stejně jako investoři nechtějí kupovat akcie na dně medvědích trhů, protože to vypadá příliš špatně, nechtějí ze stejného důvodu kupovat ani dluhopisy.

Pojďme se ale zamyslet racionálně: úrokové sazby nemohou o mnoho více růst, aniž by jejich dopad neohrozil ekonomiku. Pokles úrokových sazeb a s tím související růst cen dluhopisů se tak zdá být pravděpodobný.

A zatímco v případě akcií je nutné sledovat pro správný odhad dalšího vývoje více ukazatelů, tak v případě investice do iShares 20 Plus+ Treasury Bond je potřeba sledovat prakticky jen dva hlavní: vývoj inflace a rozhodnutí amerického Fedu ohledně dalšího vývoje úrokových sazeb.

Co si o investici do iShares 20+ Year Treasury Bondmyslíte vy? Podělte se s námi v komentářích.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Vlastimil Lucak

Mám malou pozici v DTLA.UK, plánuji přikoupit. Je to “klon” zmíněného ETF, také v USD, ale akumulační. Distribuční verze je IDTL.UK. Také jsou verze vedené v EUR, můj broker nabízí DTLE.UK (distribuční) a IS04.DE (akumulační), u těch samozřejmě mají vliv pohyby kurzu USD/EUR. Všechny tyto ETF mají stejného správce a obdobné poplatky a obchodují se v Londýně a Frankfurtu, proto jsou dostupné i u brokerů u nás.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎