Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(11) Testujeme investiční platformy: Investice do kryptoměn drtí akcie

Po deseti čtvrtletích jsou všechna naše portfolia v zisku. Ale pozor, tržní cykly vyžadují dlouhodobý přístup! Růst trhů přináší optimismus, buďte však opatrní.

Publikováno
(11) Testujeme investiční platformy: Investice do kryptoměn drtí akcie
Zdroj: DepositPhotos.com

Máme za sebou 10. kvartál našeho investování prostřednictvím investiční platforem a jako obvykle pro vás máme další díl našeho seriálu, kde si shrneme a zhodnotíme naše dosavadní počínání.

Poznámka

A co vlastně děláme? Investujeme do reálných portfolií naše vlastní peníze na několika investičních platformách s cílem srovnat jejich výkonnost a ukázat vám, jak to celé funguje.

Po více než roce ztratila své vedoucí postavení investiční platforma Indigo. Ta po delší dobu potvrzovala, že se ve střednědobém horizontu může vyplatit i konzervativnější investiční strategie. S výrazným růstem akciového (a také kryptoměnového) trhu však začne výkonnost konzervativnější investiční strategie přirozeně pokulhávat za jejími agresivnějšími protějšky.

Ve čtvrtém kvartále loňského roku se tak před investiční platformu Indigo dostala platforma Portu. Aktuální srovnání po růstu kryptoměn v závěru loňského roku pak naprosto opanuje investiční platforma Fumbi.

Obsah článku

S jakými předpoklady jsme začínali?

Pokud se jedná o vaše první setkání s naším seriálem, je pro jeho důkladné pochopení přínosné proniknout hlouběji do vstupních parametrů našich investic.

První část tohoto seriálu nabízí přehled investičních platforem, které testujeme, a představuje stručný souhrn jejich jedinečných výhod a nevýhod. Seznámíte se také se základními informacemi nezbytnými pro proces registrace na těchto platformách.

Pokud jste tedy ještě úvodní díl našeho seriálu nečetli, doporučujeme začít tam. Získáte tak důležité znalosti a souvislosti, díky čemuž vám dá mnohem více i článek, který právě čtete.

Vývoj nejsledovanějších akciových indexů

Po třetím kvartále loňského roku, ve kterém nejdůležitější globální akciové indexy klesaly, nám akciové trhy v závěru loňského roku opět ukázaly svou přívětivější tvář.

Benchmark amerického akciového trhu, index S&P 500, si připsal téměř 11 % (za celý rok 23,9 %). Jeho výkonnost byla tažena především technologickými akciemi, což se projevilo i ve výkonnosti indexu Nasdaq 100, který vzrostl o téměř 14 % (za celý rok 53,3 %). Index 50 nejdůležitějších evropských akcií, Euro Stoxx 50, si pak v závěru roku 2023 polepšil o necelých 10 % (za celý rok 18,17 %).

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
Euro Stoxx 50 / ‎SX5E
Načítání
Načítání
Načítání

Proč globální akcie ve čtvrtém kvartále 2023 rostly?

Růst amerických a evropských akciových trhů byl ve 4. čtvrtletí 2023 ovlivněn zejména dvěma zásadními faktory:

Očekávání ohledně úrokových sazeb:

Hlavním faktorem růstu akciového trhu byla očekávání spojená se snížením úrokových sazeb. V USA vedlo toto očekávání k silné rally, z níž těžila zejména odvětví citlivá na úrokové sazby, jako jsou informační technologie, nemovitosti a spotřební sektor. Energetický sektor však vykázal záporný výnos v důsledku slabších cen ropy.

Podobně akcie v eurozóně zaznamenaly výrazný růst v důsledku přesvědčení, že nedojde k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. Mezi nejvýkonnější patřily sektory nemovitostí a IT, zatímco zdravotnictví a energetika zaostávaly a vykazovaly záporné výnosy.

Inflace a ekonomické údaje:

Spojené státy i eurozóna oznámily mírnější údaje o inflaci, které rovněž sehrály svou roli v náladě na trhu. Meziroční míra inflace v eurozóně zaznamenala výrazný pokles, což podpořilo očekávání budoucího snížení sazeb.

Ve Spojených státech pokles míry inflace vyvolal naději, že úrokové sazby nejenže dosáhly svého vrcholu, ale že by k jejich snížení mohlo dojít už v první polovině roku 2024.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše inflace v USA (vlevo) a eurozóně (vpravo) za posledních 12 měsíců
Vývoj výše inflace v USA (vlevo) a eurozóně (vpravo) za posledních 12 měsíců

Opomenout nesmíme ani výrazný růst kryptoměn

Ve čtvrtém kvartále loňského roku se nadmíru dařilo kryptoměnám. Největších kryptoměna Bitcoin si připsala téměř 56 %. Její růst se vezl na vlně očekávání z budoucího schválení bitcoinového ETF, ke kterému po novém ruce skutečně došlo. Dařilo se však i druhé největší kryptoměně Ethereu, jehož cena stoupla o více než 26,5 %.

Z hlavních kryptoměn se pak vůbec nejlépe dařilo Solaně, která si za jediný kvartál připsala na hodnotě více než 230 %. Výkony nejenom těchto zmíněných, ale i dalších kryptoměn dopomohly investiční platformě Fumbi, aby se dostala do čela našeho srovnání.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání
Solana / SOL
Načítání
Načítání
Načítání

Vyplatí se v současné době investovat?

Podobně jako jsme varovali po třetím kvartále před zbytečnou panikou, nyní je na místě obezřetnost – neměli byste kvůli nedávnému růstu trhu podléhat nadměrné euforii. I když je růst, který zaznamenaly akciový a kryptoměnový trh nepochybně pozitivní, je důležité si uvědomit, že trhy jsou ze své podstaty cyklické a zažívají jak vzestupy, tak pády.

Nedávný vzestup byl sice významný, ale je potřeba ho vnímat v kontextu dlouhodobé investiční strategie.

Chcete-li být v investování úspěšní, je nutné odolat pokušení drasticky měnit investiční strategie v reakci na krátkodobé pohyby na trhu. Rostoucí trh sice může vytvářet příležitosti, ale může také vést k přehnané sebedůvěře a potenciálním ukvapeným rozhodnutím vedeným strachem z promeškání příležitosti – FOMO. Investiční rozhodnutí by měla zůstat založena na promyšlené dlouhodobé strategii, nikoliv reagovat na okamžité změny na trhu.

Je to také chvíle, kdy je třeba zmínit zásadu, že časování trhu je náročné. Nedávný vzestup by mohl některé investory vést k přesvědčení o možnosti důsledně předvídat pohyby trhu. Historie nám však ukázala, že takové předpovědi jsou plné nejistoty. Místo toho byste se tedy měli zaměřit na dodržování investičních zásad, které obstály ve zkoušce času.

Podobná období růstu sice ukazují odolnost finančních trhů, ale také zdůrazňují nutnost disciplíny vyžadované od investorů. Zdůrazňují, že je důležité udržovat stabilní kurz, který se řídí jasnou investiční filozofií a pochopením vlastních finančních cílů.

Současné tržní podmínky by pak neměly být podnětem k sebeuspokojení, naopak by měly sloužit jako katalyzátor pro promyšlená investiční rozhodnutí.

V kontextu nedávného vývoje zůstává naše poselství konzistentní: investujte dlouhodobě, pravidelně a s rozmyslem. Vyhněte se euforii, která často doprovází vrcholy trhu, stejně jako byste se měli vyhnout skepsi, která může následovat po poklesech.

Nezapomeňte, že úspěšné investování není o tom, abyste zachytili každý vrchol nebo se vyhnuli každému poklesu, ale o dosažení dlouhodobých finančních cílů prostřednictvím disciplinovaného a strategického rozhodování.

Info

Ačkoli tedy vítáme nedávnou pozitivní výkonnost trhů, stojíme si za tím, aby investování i nadále bylo zejména dlouhodobou hrou. To znamená udržovat diverzifikované portfolio, dbát na řízení rizik a neodchylovat se od zavedených investičních zásad – což lze všechno dodržovat s využitím investičních platforem poměrně snadno.

Právě touto optikou byste měli nahlížet na nedávný prudký růst trhů – přechodnou fázi ve vyvíjejícím se prostředí investic, která nám připomíná důležitost vytrvalého a dobře naplánovaného přístupu k dosažení dlouhodobého finančního úspěchu.

Jak se zatím naším portfoliím daří?

Poprvé za 10 kvartálů pro vás máme radostnou zprávu. Všechna naše portfolia se dostala do zisku. Až v závěru roku 2023 se nám tak podařilo získat zpět ztráty, které jsme zaznamenali především během medvědího trhu v roce 2022.

Ačkoliv investujeme pravidelně, náš seriál jednoznačně potvrzuje, že je třeba na akciovém trhu investovat s dlouhým investičním horizontem – minimálně 5 let, ještě lépe 10 či více let.

A jak si vedou jednotlivé investiční platformy? Výrazného zisku okolo 10 % dosáhla všechna naše akciová portfolia.

Mezi těmi tradičními (vyjma kryptoměnové platformy Fumbi) nastala ve vedení po více než roce změna, když se do čela dostala investiční platforma Portu. Ta vystřídala Indigo, které se drží v závěsu s minimální ztrátou. Střídání v čele bylo způsobeno zejména kvůli tomu, že Indigo je jedinou platformou, kde držíme i dluhopisy.

S drobnou ztrátou, ovšem rovněž v kladných číslech, se na třetím místě drží slovenská platforma Finax a nejslabší výkonnost za 10 kvartálů našeho srovnávání zatím vykazuje portfolio na platformě Fondee.

Vývoj zhodnocení po jednotlivých kvartálech
Vývoj zhodnocení po jednotlivých kvartálech

Pokud jste už některý z dílů našeho seriálu četli, pak jistě víte, že jsme v rámci porovnání investičních platforem zařadili i jednu kryptoměnovou, a to Fumbi. Ta umožňuje pravidelně investovat do koše největších kryptoměn, který je z 69 % tvořen Bitcoinem a 23 % Ethereem.

Zbylých 8 % pak představuje 20 dalších kryptoměn – za všechny lze jmenovat Cardano, Avalanche, Polkadot a Chainlink. Trochu překvapivě v tomto portfoliu absentuje Solana, což je vzhledem k její nedávné výkonnosti jistě škoda.

Toto portfolio se vlivem propadu kryptoměnového trhu dostalo i do 50% ztráty a mezi 3. a 9. kvartálem se jednalo o vůbec nejhůře performující investici. Díky poslednímu kvartálu – zejména růstu Bitcoinu – se však nyní Fumbi portfolio dostalo do vedení s více než 30% ziskem.

Nejenom zmíněná čísla, ale zejména graf níže však ukazují, jak jsou investice do kryptoměn volatilní (přestože pravidelné investování volatilitu investice ze své podstaty snižuje). Proto by k nim mělo být přistupováno s chladnou hlavou.

Vývoj zhodnocení a ztrát jednotlivých platforem po kvartálech
Vývoj zhodnocení a ztrát jednotlivých platforem po kvartálech

Indigo ztratilo pozici nejvýkonnější investiční platformy

Jaké jsou nejdůležitější závěry z 10. kvartálu naší investiční cesty? Z pohledu tradičních investičních platforem nastala po více než roce změna ve vedení a Indigo vystřídalo Portu. Díky výjimečné výkonnosti Bitcoinu však celkově vede naše investiční portfolio na platformě Fumbi.

Celkové zhodnocení jednotlivých investičních platforem od začátku investování
Celkové zhodnocení jednotlivých investičních platforem od začátku investování

Nedávný vzestup trhů slouží jako připomínka cyklické povahy finančních trhů. Přestože indexy S&P 500, Nasdaq 100 a Euro Stoxx 50 vykázaly působivé zisky a kryptoměny prudce vzrostly, je třeba na tento vývoj pohlížet optikou opatrného optimismu, protože pokušení honit se za krátkodobými zisky, může vést k ukvapeným a neuváženým rozhodnutím.

Investorům proto doporučujeme držet se dlouhodobé strategie a klást důraz na pravidelné a rozumné investice namísto pokusů o načasování trhu.

Úspěch v investování není ani tak o zachycení každého vrcholu nebo vyhnutí se každému propadu, ale spíše o strategickém rozhodování v souladu s osobními finančními cíli.

V neposlední řadě se pak ukazuje, že pokud chcete investovat na akciovém trhu, je nezbytné pohlížet na investice dlouhodobě, neboť až v 10. kvartále se všechna naše portfolia dostala do kladných čísel.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.