Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je chytré nakupovat akcie, když je index S&P 500 na historickém maximu?

Akciový trh je na vrcholu, takže si možná říkáte, že je asi pozdě začít investovat. To by ale byla chyba. Naopak, je skvělý čas začít investovat. Ukážeme vám, proč.

Publikováno
Je chytré nakupovat akcie, když je index S&P 500 na historickém maximu?
Zdroj: depositphotos.com

Řada investorů vnímá načasování vstupu na trh jako klíčové. Současný býčí trh akciového trhu tak v některých vyvolává pocit, že promeškali příležitost. Historické údaje však představují přesvědčivý argument pro investování i v době, kdy jsou ceny akcií na vrcholu.

Přirozená trajektorie akciového trhu je historicky vzestupná a pravidelně dosahuje nových maximálních hodnot, což je známkou pokračujícího růstu.

Investice na vrcholu

Například v roce 1995 uzavřel index S&P 500 na rekordních maximech 77krát, což představovalo téměř 30 % obchodních dnů v roce.

V roce 2024 již index během prvních tří měsíců uzavřel na historických maximech 22krát, což naznačuje potenciál pro pokračování vzestupného trendu.

Vývoj indexu S&P 500 od začátku roku

Data společnosti Truist Advisory Services odhalují, že v průměru index S&P 500 v roce následujícím po vytvoření nového historického maxima vzrostl přibližně o 14 %.

V současné době se trh obchoduje přibližně 8,5 % nad předchozím maximem stanoveným v lednu 2022, což naznačuje potenciál dalšího růstu i v nadcházejících měsících.

Z údajů společnosti JPMorgan zase vyplývá, že v průměru index S&P 500 rostl za tři roky po dosažení nového maxima o více než 50 % a po pěti letech o téměř 80 %.

Poznámka

Investice v den, kdy trh dosáhl historického maxima, tedy přinesla v průměru 50% zisk za 3 roky a 80% za 5 let.

To je vyšší výnos, než při vstupu v kterýkoli jiný den.

Jak do amerického akciového trhu investovat

Pro ty, kteří jsou ochotni zkoumat a objevovat skvělé společnosti obchodující se za férové ceny, je tu stockpicking, tedy výběr jednotlivých akcií, který v průběhu času přináší značné výnosy.

Současné složení indexu S&P 500 naznačuje, že nejlepší příležitosti k růstu mohou představovat menší společnosti. Deset největších společností v současnosti tvoří více než 36 % celkové hodnoty indexu, což je koncentrace, která nebyla zaznamenána od 70. let 20. století.

Alternativou individuálního výběru akcií, je široce založený indexový fond ETF, jako je Vanguard S&P 500 UCITS ETF, který nabízí jednoduchou a efektivní investiční strategii pro ty, kteří se chtějí podílet na růstu amerického trhu, ale nemají tolik zkušeností nebo chuť věnovat investování tolik svého času.

Vanguard S&P 500 UCITS ETF za poslední rok

Bez ohledu na investiční přístup zůstává vstup na akciový trh v době, kdy je index S&P 500 na historickém maximu, reálnou možností.

Když se zamyslíme nad dlouhodobou výkonností trhu, je jasné, že historické maximum nemusí být pro investory nutně červenou vlajkou, ale spíše milníkem na pokračující cestě trhu vzhůru.

A pro investory, které historická data nepřesvědčila, je tu pořád možnost pravidelného investování, která před výkyvy trhu spolehlivě chrání a je pravděpodobně tou nejlepší možností, jak s investicemi začít.

Uvažujete o pravidelném investování? Zvážit můžete některou z námi recenzovaných platforem:

Favorit redakce

Výhody
  • Velmi jednoduchý přístup k investování, který zvládne i naprostý nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky a velmi nízké průběžné poplatky za investování
Nevýhody
  • Omezený potenciál návratnosti oproti aktivnímu výběru jednotlivých akcií
  • Nízký počet akcií, do kterých lze investovat

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎