Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo SPDR Energy Select Sector
XLE
SPDR Energy Select Sector
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf XLE

$94,79 (2 244 Kč)

-1,2 % za 7 dní

Logo SPDR Energy Select Sector

SPDR Energy Select Sector

Cena ETF XLE
Graf XLE

$94,79 (2 244 Kč)

-1,2 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny fondu SPDR Energy Select Sector

Informace o ETF SPDR Energy Select Sector

Fond SPDR Energy Select Sector (XLE) obsahuje ty nejvýkonnější akcie z energetického sektoru, přičemž se zaměřuje především na americké energetické společnosti zahrnuté v indexu S&P 500. Tímto výběrem akcií se tak snaží dosahovat i výkonnosti indexu Energy Select Sector Index.

Ve zkratce tak můžeme v jeho portfoliu najít akcie od společností zaměřujících se na ropu, zemní plyn, spotřební paliva, energetická zařízení a služby.

Krátká historie fondu Energy Select Sector SPDR Fund

Toto ETF bylo emitováno již v roce 1998 americkou investiční společností State Street Global Advisor, která tak chtěla investorům nabídnout možnost investovat do těch nejvýkonnějších energetických společností v USA.

Na rozdíl od jiných fondů již od počátku zaplňuje své portfolio pouze výkonnými akciemi, které jsou zahrnuté i v indexu S&P 500 a snaží se tak vyrovnat výkonnosti indexu Energy Select Sector Index.

Co ovlivňuje cenu tohoto ETF?

Vzhledem k tomu, že XLE se řadí mezi sektorové ETF je jeho cena závislá jak na výkonnosti akcií zahrnutých v jeho portfoliu, tak i celkovém stavu energetického sektoru.

Nejvíce ovlivňujícím faktorem ale i tak nadále zůstává především cena ropy, přičemž lze očekávat, že během ekonomické prosperity a růst bude mít cena akcií u energetických společností tendenci růst. Naopak při recesi či jiných ekonomických výkyvech akcie klesají.

I přesto však energetika tvoří nemalou část celé ekonomiky, a proto by akcie těchto společností neměly chybět v portfolio žádného investora. Konkrétně u tohoto ETF můžeme najít mezi hlavními tituly například akcie od Chevron Corporation, Exxon Mobil Corporation nebo Phillips 66.

Jak obchodovat toto ETF

XLE jako jedno z ETF zabývající se energetickým sektorem nabízí pořádný koš akcií předních amerických energetických společností. Na rozdíl od ostatních fondů však preferuje akcie obsažené v indexu S&P 500, což však zaručuje jejich kvalitu i výkonnost.

Navíc disponuje i nízkými poplatky, pořádnou dávkou likvidity a schopností poměrně solidně sledovat vybraný index. Při pohledu na jeho graf své minimum naposledy zaznamenal v roce 2002 až 2003, přičemž naposledy svého maxima dosáhl v roce 2014.

Jelikož se však jedná právě o energetický sektor je tento fond vhodný především pro dlouhodobé investory, přičemž si přijdou ročně i na dividendy v hodnotě až 5 dolarů.

Obchodní hodiny fondu Energy Select Sector

Pro obchodování tohoto ETF je potřeba mít přístup na burzu NYSE, kde bylo před několika lety emitováno.

Její obchodní hodiny jsou nastaveny ve všední dny od 15:30 do 22:00 hodin našeho času.

Při jeho obchodování si však dávejte pozor na americké státní svátky, během kterých je burza vždy uzavřena.

Shrnutí k Energy Select Sector SPDR Fund

XLE nabízí investorům dobrou příležitost, jak investovat do největších energetických společností ve Spojených státech, přičemž nabízí i dostatečnou likviditu a výkonnost.

Jelikož se tento fond zaměřuje především na ty nejvýkonnější společnosti na trhu má o trochu užší portfolio než ostatní fondy, což však nemusí být hned mínusem, pokud vezmeme v úvahu, že se jedná o opravdové giganty na poli energetiky.

Na závěr je tak tento fond vhodný pro každého investora, který chce investovat do akcií energetických společností, a přitom se zaměřuje na střednědobé až dlouhodobé investice.

Více informací o SPDR Energy Select Sector

JménoSPDR Energy Select Sector
TickerXLE
Oficiální webové stránkyhttps://www.ssga.com/us/en/individual/etfs/funds/the-energy-select-sector-spdr-fund-xle
Emitováno1998
Investiční společnostState Street Global Advisors
ISINUS81369Y5069
TER0,13 %
Ohodnoťte ETF SPDR Energy Select Sector
1
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další ETF, které by vás mohly zajímat