Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie SpaceX a OpenAI dostupné pro veřejnost! Zjistěte, jak do nich investovat?

Investovat do soukromých společností jako SpaceX a OpenAI nebylo nikdy jednodušší. S novým veřejně obchodovaným fondem Destiny Tech100 můžete vstoupit do světa, který byl dosud uzavřený jen pro elitu.

Publikováno
Akcie SpaceX a OpenAI dostupné pro veřejnost! Zjistěte, jak do nich investovat?
Zdroj: flickr.com

O SpaceX – společnosti, která si monopolizovala trh s vesmírnými produkty – se v prosinci proslýchalo, že připravuje další kolo soukromého financování, které by vesmírný startup Elona Muska ocenilo na více než 175 miliard dolarů.

To by z něj učinilo druhou nejhodnotnější soukromou společnost na světě s podobnou hodnotou jako hvězdy indexu S&P 500, jako jsou Intel, Uber a American Express.

Kromě vynášení satelitů a astronautů na oběžnou dráhu vyvíjí SpaceX svou satelitní internetovou síť a staví raketu, která má letět na Mars. A kdo by do toho nechtěl investovat?

Ale dostat se jako investor na veřejném trhu k akciím tohoto rychle rostoucího vesmírného podniku bylo téměř nemožné – tedy až do nedávné doby.

Jak investovat do akcií startupů?

Minulý týden debutoval na burze fond Destiny Tech100 (NYSE: DXYZ) jako první veřejně kótovaný americký fond zaměřený na investice do soukromých společností.

Investoři tak prostřednictvím akcií tohoto fondu mohou investovat do nejhodnotnějších amerických soukromých firem, včetně SpaceX, která tvoří 35 % jeho podílů.

  • Během prvních dvou dnů obchodování vzrostl ETF díky raketovému nárůstu poptávky o více než 177 %.
  • Kromě SpaceX má fond ve svém portfoliu dalších 22 společností – s plány na rozšíření na více než 100 společností.
Zdroj: google.com/finance
Vývoj ceny akcií Destiny Tech100 od začátku obchodování
Vývoj ceny akcií Destiny Tech100 od začátku obchodování

Přechod ze soukromého na veřejný sektor

Ve fondu jsou také desítky dalších globálních soukromých společností, včetně Epic Games, Chime a Stripe, které údajně zvažují vstup na burzu v roce 2024 nebo 2025.

  • Mezi další známá jména patří Axiom Space (9,7 %), Boom Supersonic (4,6 %) a OpenAI (3,8 %).
  • Na rozdíl od běžných ETF, jako je například Vanguard S&P 500 ETF, je tento fond aktivně řízen a jeho součástí je vysoký roční poplatek za správu ve výši 2,5 %.

Investice do tohoto fondu má ještě jeden háček

Fond se někdy může obchodovat s prémií, což může vést k tomu, že investoři zaplatí více, než je skutečná hodnota podílů v jednotlivých startupech.

V období od 12. května 2022 do 31. prosince 2023 klesla čistá hodnota aktiv fondu Destiny o 23 %, což se shoduje s prudkým poklesem ocenění jednotlivých startupů. Zatímco hodnota SpaceX vzrostla o téměř 30 %, hodnota podílů ve společnostech Stripe a Epic Games klesla o více než 60 %.

Pokud budou potíže s financováním startupů přetrvávat, investoři do Destiny to mohou pocítit (bez ohledu na to, zda se to projeví v hodnotě samotného fondu Destiny Tech100).

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
3

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

D J

U jakého brokera se dá podíl v tomto fondu koupit?

Redakce Finex

Dobrý den, tento fond by dle našich informací mělo být možné koupit např. u Fio brokera nebo u Interactive Brokers či LYNX.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎