Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejzajímavější ETF roku 2023! Vyplatí se do nich investovat i letos?

Ponořte se do světa investic do ETF! Zjistěte, jaká ETF byla zajímavá v roce 2023. Mohou nabídnout zajímavé investiční příležitosti i letos?

Publikováno
Nejzajímavější ETF roku 2023! Vyplatí se do nich investovat i letos?
Zdroj: depositphotos.com

Investice do ETF umožní vypořádat se s důležitou otázkou diverzifikace portfolia. Pro drobné investory je to velmi dostupný nástroj, jak se pojistit proti rizikům vyplývajícím z nedostatečné diverzifikace.

Když se však letmo podíváme na výsledky za rok 2023, můžeme velmi rychle propadnout indexové iluzi.

Vývoj indexu Nasdaq 100 potvrdil silným růstem rok 2023

Indexy světových burz rostly, takže by se mohlo zdát, že mohl zbohatnout opravdu každý. Při bližším pohledu však zjistíme, že na americké burze Nasdaq je tento růst dán sedmi největšími technologickými společnostmi – velkolepá sedmička (Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia a Tesla). Výsledky ostatních akcií už tak slavné nebyly.

V tomto článku jsem vybral několik nejzajímavějších ETF. Avšak mým hlavním kritériem nebyla roční výkonnost. Mnoho ETF používajících pákového efektu mají až pohádkové zhodnocení, jako například Direxion Daily FTSE China Bear 3X Shares, který umožňuje vydělávat na poklesu čínských akcií. Tyto ETF se však často používají na zajištění pozic. Málokdo je drží po celý rok. Proto jsem ze svého výběru odstranil shortovací a pákové ETF.

Stejně tak jsem nechtěl hledat ETF, která jen kopírují hlavní indexy a nebo komodity. O nich si můžete přečíst v samostatném článku.

Cílem tedy bylo najít ETF, která odpovídají mému základnímu požadavku na diverzifikaci portfolia. Nákupem ETF tak mohu velmi dobře doplnit osobní akciový výběr. Které ETF mi padly do oka?

Sázka na růstové inovativní společnosti iShares Russell Top 200 Growth ETF +46,4 %

Toto ETF v sobě skrývá dvě stě největších amerických společností podle burzovní kapitalizace. Tyto akcie jsou vybrány podle třech kritérií:

  • Vysoká očekávání budoucího růstu zisků
  • Rychle rostoucí tržby
  • Silná inovace

Minulý rok dosáhlo roční výkonnosti 46,4 %. Když se ohlédneme do minulosti, zjistíme, že tento fond nabídl 155 % za pět let. Za takové zhodnocení by se nemusel stydět ani velmi zdatný obchodník. Zde vidíme krásně výhodu ETF, stačí jen správně nastoupit do trendu a nemusíte nic řešit. Otázkou tedy zůstává, kdy naskočit.

Zdroj: tradingview.com
Roční vývoj iShares Russell Top 200 Growth ETF

Tomuto ETF se daří samozřejmě díky umělé inteligence, ale nejen jí. Na desáté pozici najdeme třeba akcie farmaceutické společnost Eli Lilly. Inovace nemusí být nutně vázány jen na umělou inteligenci a to je beze sporu výhoda diverzifikace.

Růst tohoto ETF byl taktéž podpořen spekulací na měkké přistání americké ekonomiky. Efekt vysokých úrokových sazeb se nedostavil. Naopak, trh věřil právě růstovým akciím.

Podle začátku roku 2024 nic nenasvědčuje, že by tato strategie neměla být úspěšná i nadále. Pokud se povede měkké přistání, i nastávající rok bude pro iShares Russell Top 200 Growth ETF příznivý.

Velmi zajímavá možnost diverzifikace: The iShares MSCI India Small-Cap ETF +34,8 %

Toto ETF sleduje výkonost indexu MSCI India Small Cap. Jak název napovídá, jde o index z 10 % nejmenších indických společností, které jsou uvedeny na burze cenných papírů Bombay (BSE) a Národní burze cenných papírů Indie (NSE). ETF má za sebou velmi úspěšný rok, kdy přidalo 34,8 %.

Zdroj: tradingview.com
Vývoj iShares MSCI India Small-Cap ETT za poslední rok.

Za posledních pět let celková výnosnost investice tvořila 89 %. Když se podíváme na dlouhodobý graf, zjistíme, že celá vzestupná tendence je ještě na začátku, což zřejmě není případ předchozího ETF.

Zdroj: tradingview.com
Vývoj iShares MSCI India Small-Cap ETT za posledních pět let

O indických akciích psal nedávno kolega Matěj Bajer. Indie je nyní zemí zaslíbenou hned z několika důvodů, jako jsou silný demografický vývoj nebo snaha vytěžit maximum z geopolitické situace, kde Indie je členem BRICSu, ale zároveň má blízko k anglosaskému světu. Schopnost dobré orientace Indie jsme viděli v záležitosti prodej zakázané ruské ropy západnímu světu.

Obecným rizikem investice do indického trhu je jeho velikost. Je to prakticky svět sám pro sebe. Informace jsou navíc v českém prostředí nedostupné. Českých, ale i evropských specialistů na velmi specifický indický trh je málo.

Druhým rizikem je, že i přes demokratickou strukturu se jedná o silný státní režim. Indické korporace jsou napojeny na stát. Takže se může stát prakticky cokoliv. To je hlavní důvod, proč jsem si toto sympatické ETF vybral. Velké firmy v něm nejsou.

Jedná se tedy spíš o sázku na to, že v indické společnosti bude stoupat životní úroveň. Pokud nepřijde válka nebo velká přírodní katastrofa, indická střední třída zažije rozkvět.

Nečekaný řecký úspěch: AMUNDI MSCI Greece UCITS ETF (GRE) +34,8 %

O tom, že je ekonomika cyklická, svědčí řecké akcie. ETF AMUNDI MSCI Greece mělo roční výkonost 34,8 %. V roce 2009 přitom bylo Řecko kolabující stát pod tíhou dluhů. Řečtí politici museli tvrdě škrtat státní výdaje i za cenu velkých nepokojů a ztráty kupní síly obyvatelstva.

Od té doby se Řecko ekonomicky posunulo a konečně může těžit ze své strategické polohy.

Zdroj: tradingview.com
Vývoj ETF AMUNDI MSCI Greece za poslední rok

Řecku se i přes logické zvýšení státního dluhu během epidemie, daří snižovat poměr státního zadlužení k HDP. Námořní doprava je v kurzu. Řecko je tak pro mnohé zahraniční partnery jistější volbou pro podnikání než nevyzpytatelné Turecko.

Jedinou vadou na kráse má toto ETF ve velké přítomnosti bankovní sektoru, který tvoří 40,3 % aktiv tohoto fondu. Vzhledem k tomu, že globální situace na finančních trzích a zejména na dluhopisovém trhu není zdaleka stabilní je přeexponovanost finančního sektoru rizikovým faktorem.

Závěr: měnové riziko

V roce 2024 vstoupíme do nového měnového cyklu. Určitě se dočkáme snižování sazeb, ale toto snižování nebude probíhat synchronně. Budou státy, které si budou určitě chtít pohlídat silnější měnu a nebudu pospíchat se snižování.

To bude mít jistě dopad na volatilitu světových deviz. Bude velmi důležité v jaké měně jsou kótovány akcie obsažené v ETF a v jaké měně mají své hlavní příjmy. Kdo měnové riziko rozloží do různých ETF, určitě neudělá chybu.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jiří Novotný

Ano v článku uvedené EFT jsou zajímavé. Jako nadprůměrně výkonné bych ještě uvedl dvě ETF Technology Select Sector SPDR Fund (XLK) a Vanguard Information Technology Index Fund ETF (VGT). Díky za článek.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎