Investování do akcií a budování dlouhodobého bohatství se může zdát pro nezkušené investory jako složitý a riskantní proces.
Individuální výběr akcií (tzv. stockpicking), kterým se investoři snaží o překonání trhu, vyžaduje značné znalosti a analytické dovednosti, které začátečníkům často chybí.
Pro ty, kteří se spokojí s výkonností akciového trhu jako celku, naštěstí existuje jednodušší a dostupnější alternativa: investování do indexových ETF.
Fondy sledující burzovní indexy vs. stock picking
Exchange Traded Funds (ETF) jsou burzovně obchodované fondy, které sledují a kopírují vývoj specifického akciového indexu. To znamená, že investicí do ETF nakoupíte koš akcií obsažených v daném indexu, čímž investujete do diverzifikovaného portfolia napříč celým trhem.
Pouze třetina profesionálních správců aktiv přitom dokáže v daném roce překonat trh.
Na rozdíl od stockpickingu mají investice do ETF sice nižší potenciální výnosy, ale také mnohem nižší potenciální ztráty. Vezmeme-li v úvahu, že u nezkušeného investora je ztráta mnohem pravděpodobnější, než překonání trhu, jeví se indexové ETF jako ideální volba.
Existuje mnoho důvodů, proč by začínající investoři měli zvážit investování do indexových ETF:
- Diverzifikace: Hlavní výhodou ETF je široká diverzifikace portfolia. Investicí do jednoho ETF získáte expozici vůči stovkám akcií, čímž výrazně snižujete specifické investiční riziko.
- Nízké poplatky: Oproti aktivně spravovaným fondům, které si účtují vyšší poplatky za správu, mají indexové ETF nízké poplatkové struktury. To znamená, že větší část vašich investic pracuje ve váš prospěch namísto toho, aby byly vypláceny manažerům.
- Transparentnost: Složení indexových ETF je jasně definované a snadno dostupné. Vždy víte, do jakých akcií investujete a jak se vaše portfolio vyvíjí. Složení indexů je jasně dané a nemůže je ovlivnit žádný manažer fondu.
- Dostupnost: Investování do ETF je velice snadné a dostupné i pro menší investory. Ačkoli se minimální investiční částka u různých ETF liší, často lze investovat už od pár desítek korun.
- Dlouhodobý růst: Historicky akciové trhy v dlouhodobém horizontu rostou. Indexy navíc prochází revizemi, a pokud se nějaké akcii nedaří, bývá nahrazena jiným, úspěšnějším titulem. Fond pak profituje z růstu širokého trhu bez ohledu na individuální neúspěchy jednotlivých akcií.
Jak investovat do ETF
Investovat do ETF je velice snadné. Stačí si otevřít investiční účet u brokera, který umožňuje obchodování s ETF, jako je například XTB. Poté si vyberete ETF, do kterého chcete investovat, a zadáte nákupní příkaz.
Mnoho brokerů nabízí i možnost automatického investování, kdy se pravidelně investuje předem definovaná částka do vybraného ETF.
Tuto možnost můžeme začínajícím investorům vřele doporučit. Vyhnete se díky ní stresu z krátkodobých poklesů a pokusům o časování trhu, které zpravidla končí neúspěchem.
A pokud byste si nevěděli rady s výběrem konkrétního fondu, velmi zajímavou možností je například iShares Core MSCI World UCITS.
Za posledních 10 let fond vynesl přes 130 %
Jde o jeden z nejpopulárnějších a nejlikvidnějších ETF fondů na trhu. Sleduje index MSCI World, který reprezentuje více než 1 600 společností z 23 rozvinutých zemí, takže je skutečně široce diverzifikovaný.
Fond se vyznačuje nízkým poplatkem za správu (0,12 %), vysokou likviditou a relativně vysokým dividendovým výnosem (cca 2 %).
U ETF fondů je třeba dát pozor na to, jestli dividendu pravidelně vyplácí, nebo reinvestují zpět do fondu. Jak se v tomto směru dané ETF chová, poznáte už z názvu, který zpravidla končí buď “DIST”, nebo “ACC”.
Zkratka DIST znamená distributing a značí, že fond dividendy vyplácí. ACC potom znamená accumulating a tyto fondy dividendy reinvestují.
Pochopitelně to není jediné ETF sledující MSCI World index a pokud by vám z nějakého důvodu nevyhovovalo toto konkrétní, ale investice do světových akcií v rámci indexového koše vás zlákala, na trhu je řada dalších možností.
Uvažujete o pravidelném investování do ETF? Zvážit můžete také některou z námi recenzovaných platforem:
98 %
Výhody
- Velmi jednoduchý přístup k investování, který zvládne i naprostý nováček
- Žádné vstupní ani výstupní poplatky a velmi nízké průběžné poplatky za investování
Nevýhody
- Omezený potenciál návratnosti oproti aktivnímu výběru jednotlivých akcií
- Nízký počet akcií, do kterých lze investovat
91 %
87 %
Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.