Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

SEC udělala významný krok ke schválení Ethereum ETF

V následujících 3 týdnech má americká veřejnost možnost připomínkovat navrhované ETFs na Ethereum. Za další měsíc by mělo padnout rozhodnutí.

SEC udělala významný krok ke schválení Ethereum ETF
Zdroj: Depositphotos.com

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) zahájila veřejné připomínkové řízení ke 3 navrhovaným fondům obchodovaným na burze (ETFs) s Ethereem (ETH).

Je to významný krok směrem k potenciálnímu schválení těchto investičních produktů?

Za fondy, jejichž cílem je poskytnout investorům expozici vůči Ethereu, aniž by ti museli tuto kryptoměnu přímo nakupovat a držet, stojí společnosti Grayscale Investments, Fidelity a Bitwise.

Význam kryptoměnových ETFs

Připomínková fáze rozhodovacího procesu byla zahájena necelé 3 měsíce po schválení 11 spotových ETFs na Bitcoin (BTC).

Úspěšné spuštění těchto ETFs vzbudilo značný zájem tradičních investorů, kteří získali možnost expozice vůči Bitcoinu ve formě cenných papírů obchodovaných na burzách.

Cena Bitcoinu se pod vlivem nového kapitálu dala do pohybu a za poslední 3 měsíce připsala téměř 50 %.

Výsledek aktuálního rozhodovacího procesu by mohl významně ovlivnit trh s druhou největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace a v případě schválení vést ke zvýšení investic.

Naopak zamítnutí nebo další odklad by mohly posílit vnímání regulatorní nejistoty kolem Etherea i dalších kryptoměn.

Ethereum není Bitcoin

Schválení Bitcoin ETFs sice představovalo významný milník, ale vzhledem k Ethereu vlastně nic neznamená.

Předseda SEC Gary Gensler v lednu zdůraznil, že schválení Bitcoin ETFs by nemělo být vykládáno jako ukazatel postoje SEC k ostatním kryptoměnám. Konkrétně Ethereu Komise příliš nedůvěřuje a snaží se o jeho větší regulaci.

Poznámka

SEC zvažuje, zda by Ethereum nemělo být klasifikováno jako cenný papír, což by potenciálně zkomplikovalo proces schvalování ETFs založených na Ethereu a právně jej odlišilo od Bitcoinu.

Hlavním argumentem je odlišný způsob dosahování konsensu, kdy u Bitcoinu jde o proof-of-work, zatímco Ethereum využívá proof-of-stake, který SEC považuje za náchylnější k podvodům a manipulacím.

Co bude dál?

Očekává se, že SEC přijme konečné rozhodnutí o některých žádostech o ETF Etherea do 23. května.

Období pro veřejné připomínky k navrhovaným ETFs na Ethereum potrvá tři týdny a vyzývá občany a organizace v USA, aby se k navrhovaným změnám pravidel vyjádřili.

Tato fáze zapojení veřejnosti je standardní součástí postupu SEC při posuzování nových ETFs a kopíruje proces provedený u žádostí o ETFs na bitcoiny.

Analytici agentury Bloomberg poukázali na nedostatečnou komunikaci SEC v této věci jako negativní signál, který vedl ke snížení pravděpodobnosti schválení v květnu ze 70 % na pouhých 30 %.

S ubývajícím optimismem pak klesla i cena, která se v současné době pohybuje kolem 3 300 USD za ether, což je podle údajů společnosti CoinGecko výrazně pod historickým maximem z roku 2021, které činí 4 880 USD.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.