Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dojde ke schválení Ethereum ETF? Jaké šance tomu dávají odborníci?

Odložení rozhodnutí o spotovém ETF na Ethereum ze strany SEC vyvolalo diskuze o možném termínu schválení. Zjistili jsme pro vás názory odborníků a přesnou pravděpodobnost.

Publikováno
Dojde ke schválení Ethereum ETF? Jaké šance tomu dávají odborníci?
Zdroj: Depositphotos.com

Americká Komise pro cenné papíry (SEC) je při schvalování kryptoměnových burzovně obchodovaných fondů (ETFs) opatrná a svá rozhodnutí odkládá. Aktuálně se jedná o spuštění spotového ETF na Ethereum (ETH).

Nedávné odložení rozhodnutí o žádosti BlackRocku, který ji podal v listopadu, odráží opakovanou neochotu rozhodnout dříve než ji k tomu finální deadline donutí. Analytici trhu tento postoj předpovídali.

Postoj SEC k Ethereu a jeho klasifikaci

SEC v nedávném oddálení rozhodnutí uvedla, že potřebuje více času na zvážení navrhované změny pravidel a souvisejících otázek, tedy stejně jako při odložení fondu Fidelity Ethereum Fund. Přestože futures ETF na Ethereum již fungují, postoj SEC zůstává nejednoznačný.

A ani to, že Bitcoin (BTC) už v tomto směru dostal zelenou pro Ethereum nic neznamená. Předseda SEC Gary Gensler o schválení bitcoinových spotových ETF totiž prohlásil: “Schválení BTC ETF v žádném případě nemá signalizovat ochotu Komise schválit standardy pro kótování cenných papírů kryptoaktiv.”

Komisařka Hester Peirceová, známá svým pro-krypto postojem, zdůraznila, že v procesu schvalování ETF je důležité zvážit “fakta a okolnosti” týkající se každého produktu.

Bitcoin měl tu výhodu, že je regulátory jako jediná kryptoměna považován za komoditu. Klasifikace Etherea jako komodity nebo cenného papíru významně ovlivňuje rozhodovací proces SEC.

Neskrývané obavy Genslera z přechodu Etherea na mechanismus Proof of Stake a probíhající soudní spory SEC proti kryptoměnovým burzám nabízejícím služby stakingu pro Proof-of-Stake blockchainy, situaci ještě více komplikují.

Žaloby SEC proti burzám Kraken, Coinbase nebo Binance však ETH přímo nezmiňují. Jestli tedy SEC vidí v ETH komoditu nebo spíše cenný papír je tedy zatím nejasné.

A jaká je šance na schválení v květnu?

Navzdory problémům se mnozí domnívají, že ETF je nevyhnutelné, i když překážky přetrvávají. Načasování schválení mohou ovlivnit mimo jiné politické tahy a v neposlední řadě také budoucí role současného předsedy SEC Garyho Genslera.

Optimistický pohled má například Nikolaos Panigirtzoglou, analytik z JP Morgan nebo expert agentury Bloomberg na ETF, James Seyffart. Seyffart říká, že další odklady se budou v následujících měsících vyskytovat sporadicky.

Panigirtzoglou zase odhaduje, že ke schválení fondů spíš dojde do konce května, než později. Přesnější odhad ale vždy nabízí konsensus většího množství zasvěcených osob. Podle sázejících na Polymarketu je šance na květnové schválení 45%.

Zdroj: polymarket.com
Polymarket bets on ETH ETF
Sázky na schválení Ethereum ETF do konce května na Polymarket.com

Investiční banka TD Cowen zase poskytla velmi konzervativní časový plán, který nepředpokládá schválení spotového ETF na Ethereum ze strany SEC dříve než koncem roku 2025 nebo začátkem roku 2026.

Názory odborníků na kryptoměny na schválení spotového etherového ETF se zkrátka liší, někteří optimisticky předpovídají brzké schválení, jiní se ztotožňují až s pozdějším časovým harmonogramem. A i veřejnost vidí šanci na to, že se vše stihne do 23. května 2024, tedy do prvního deadlinu pro rozhodnutí o žádosti společnosti VanEck tak 50 na 50, resp. přesněji 45 na 55.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.