Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoinová ETF lámou rekordy! Stane se Bitcoin novým zlatem?

Vzestup bitcoinových ETF mění investiční prostředí a činí kryptoměny dostupnějšími a méně volatilními. Je Bitcoin novým digitálním zlatem? Čtěte více!

Publikováno
Bitcoinová ETF lámou rekordy! Stane se Bitcoin novým zlatem?
Zdroj: Depositphotos.com

Kryptoměny stále zůstávají kontroverzním tématem, a to nejen mezi investory. Někteří na ně nedají dopustit, jiní se je nebojí označit za scam. Jako vždy je lepší věřit raději číslům, než názorům či výkřikům na sociálních sítích.

Ihned poté, co se na trhu objevily bitcoinové ETF, zaznamenala poptávka po nich raketový nárůst. Například v lednu spuštěný Bitwise Bitcoin ETF Trust (BITB) ihned svými výsledky přeskočil většinu top ETF spuštěných v minulém roce.

Navíc ještě nedávno se Vanguard potýkal s nemalými problémy kvůli svému rozhodnutí neumožnit klientům nákup spotových bitcoinových ETF.

Poptávka tu tedy je, ale otázkou zůstává, zda je taková investice opravdu dobrý nápad. Podle některých mohou být odpovědí zlatá ETF.

V první den spuštění spotových bitcoinových ETF se zobchodovalo přes 4,5 miliardy dolarů.

SEC povolila bitcoinová ETF pro BlackRock nebo Fidelity

Na spotová Bitcoinová ETF čekala nemalá část investorů, kteří teď nemusí Bitcoin (BTC) nakupovat přímo a řešit jeho bezpečné uložení.

Nákup je nyní mnohem jednodušší, díky čemuž se do kryptoměn nebojí investovat i lidé, kteří by se jim jinak vyhýbali.

Od ledna povolila SEC hned několika správcům fondů spustit vlastní spotová bitcoinová ETF.

Konkrétně se jednalo o velikány na finančních trzích – BlackRock a Fidelity, ale například i společnost Grayscale, která se kvůli bitcoinovému ETF dlouho soudila.

Graf vývoje ceny Bitcoinu za posledních 60 dní

Zlato a Bitcoin – je BTC skutečně alternativou?

Investoři často hledají alternativní investice ke klasickým akciím a dluhopisům. Jejich cesta nezřídka vede ke zlatu, které se považuje za bezpečný přístav.

Jelikož nemalá část nadšenců považuje Bitcoin za digitální zlato, spousta analytiků má tendenci obě aktiva porovnávat. Zlatá ETF jsou oblíbená také díky jejich jednoduchosti, kdy investoři nemusí řešit koupi zlata ve fyzické podobě.

Mezi známá ETF patří SPDR Gold Shares (GLD) nebo iShares Gold Trust (IAU). Obě jsou proslulá svou stabilitou, nízkou volatilitou a nízkými výnosy.

Graf vývoje ceny zlata za posledních 60 dní

Pokud výsledky porovnáme s Vanguard S&P 500 ETF (VOO), které kopíruje vývoj indexu S&P 500, liší se výnosy o desetitisíce dolarů. Z toho vyplývá, že pro bezpečné uložení úspor během inflace je zlato jasnou volbou.

Naopak pro vysoké výnosy je třeba volit jiná ETF, s nimiž však rostou i rizika. Bitcoin se prozatím jako zlato nechová, ale není vyloučeno, že v budoucnu už nebude tak volatilním aktivem jako doposud.

Zpřístupnění kryptoměn skrze ETF může vést ke snížení jejich volatility, díky čemuž nebude investice do nich tolik riziková.

Slovo závěrem

Bitcoin by se mohl nakonec skutečně stát určitou alternativou ke zlatu, ale i přesto u něj budou přetrvávat období růstu a poklesu, která se však mohou postupně zplošťovat.

Ostatně i zlato v roce 2020 zaznamenalo extrémní růst a v roce 2022 přišel pokles daleko pod historická maxima. Momentálně jsme teprve na začátku dlouhé cesty, takže nelze přesně říci, jak se bude situace dále vyvíjet.

Prozatím se předpokládá, že Bitcoin poroste a postupně bude vnímán více jako atraktivní a zároveň dostupné aktivum.

S vysokou pravděpodobností si ho oblíbí i konzervativnější investoři, kteří jinak světu kryptoměn moc nefandí.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.