Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akciové trhy jsou na svých maximech, investovat se ale stále vyplatí. Ukážeme vám, jak na to!

Navzdory nejistotám na trhu může dlouhodobé setrvání v investici přinést značné výnosy. Načasování trhu není zdaleka tak důležité jako čas na trhu.

Publikováno
Akciové trhy jsou na svých maximech, investovat se ale stále vyplatí. Ukážeme vám, jak na to!
Zdroj: depositphotos.com

Při vstupu do roku 2023 se mnozí obávali hrozící recese a trvalého poklesu akciového trhu, zejména po neuspokojivém, více než 19% poklesu indexu S&P 500 v roce 2022.

Navzdory těmto chmurným očekáváním se však index za posledních 13 měsíců k radosti vytrvalých investorů odrazil k silnému 26% zisku.

Navzdory tomuto oživení jsou někteří nadále opatrní při vkládání kapitálu do indexu S&P 500 a obávají se blížící se korekce vzhledem k jeho blízkosti k historickým maximům.

Vývoj indexu S&P 500 za posledních 13 měsíců

I když je to pochopitelné, takové váhání může být na škodu dlouhodobému investičnímu úspěchu.

Čas na trhu je důležitější než načasování trhu

Jak pro zkušené investory, tak pro nováčky je důležité přijmout, že čas, po který se prostředky zhodnocují, je mnohem důležitější než načasování vstupu.

Snaha nakupovat nízko a prodávat vysoko je lákavá, avšak nepředvídatelnost cen akcií a jejich občasná iracionalita činí takové strategie nespolehlivými.

Nadhodnocená akcie se nemusí nutně propadnout – její vysoká cena se může stát novou normou. Klíčové je maximalizovat expozici na trhu v čase, protože i krátká absence může výrazně ovlivnit výnosy z investice.

Hypotetický příklad

Investor vložil 250 000 korun do indexu S&P 500 na konci roku 2007 – tedy cca půl roku před propuknutím finanční krize během které se trh propadl o více než 50 % – a nechal je zainvestované až do konce roku 2022 – opět rok během kterého došlo k výrazné korekci trhů.

Pokud investici nechal pracovat po celou dobu, měl jeho vklad na konci roku 2022 téměř trojnásobnou hodnotu.

Výsledek investice závisí na účasti v nejlukrativnějších dnech trhu.

Zmeškání pouhých 10 nejlepších dnů indexu S&P 500 během tohoto 15letého období, což odpovídá pouhým 0,26 % z 3 780 obchodních dnů, by snížilo konečnou hodnotu investice o více než polovinu.

Vynechání 30 z těchto dnů – pouhých 0,79 % z celkového počtu – by pak ve skutečnosti vedlo k čisté ztrátě.

Dlouhodobě investovat se vyplatí v jakékoli situaci na trhu

Pro ty, kteří jsou skeptičtí k investování v době, kdy je index S&P 500 blízko svého vrcholu, nabízí pravidelná investiční strategie strategie průměrování nákladů rozumnou alternativu.

Poznámka

Strategie průměrování nákladů spočívá ve vyčlenění předem stanovené částky na pravidelné investice bez ohledu na tržní podmínky. Navzdory výkyvům dlouhodobé výsledky tuto metodu potvrzují – možná ji budete znát také pod názvem pravidelná investiční strategie.

Průměrování dolarových nákladů zajišťuje, že se investoři vyhnou nástrahám časování trhu a spoléhají se na sklon trhu k dlouhodobému růstu.

Například fond Vanguard S&P 500 ukazuje účinnost takového investičního přístupu. Navzdory výkyvům trhu by investice 250 000 korun vložená do ETF od 7. února 2014 do 7. února 2024 narostla na 839 000 korun.

Stabilní růst fondu Vanguard S&P 500

Ačkoli současný stav trhu může některé investory přimět k zamyšlení, je nezbytné dívat se za nejbližší horizont a zaměřit se na širší, vzestupnou trajektorii trhu.

Využitím strategií, jako je průměrování nákladů, mohou investoři procházet vzestupy a pády trhu a při tom optimalizovat svá portfolia pro trvalý růst.

Dlouhodobá investiční strategie, je čase prověřená cesta k úspěchu na akciovém trhu. Nejde o to využít ideální okamžik k investování, ale spíše o to zajistit, abyste měli dobře zainvestované prostředky ve všech okamžicích a umožnili tak přirozenému růstovému potenciálu trhu pracovat ve váš prospěch.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.