Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Víme, do kterého indexu se vyplatí dlouhodobě investovat nejvíce!

Americké akcie nebývale rostou. Nebude to trvat věčně a moudrý investor ví, že důležitější, než krátkodobá odchylka, je dlouhodobý průměr.

Publikováno
Víme, do kterého indexu se vyplatí dlouhodobě investovat nejvíce!
Zdroj: depositphotos.com

Americký akciový trh zaznamenal v uplynulém roce výrazný růst všech svých hlavních indexů. Indexy S&P 500, Dow Jones Industrial Average a Nasdaq 100 vykázaly pozoruhodné zisky, což zmírnilo obavy z možné recese.

Krátkodobé zisky však poskytují pouze omezený pohled na výkonnost trhu.

Koncept “návratu k průměru” naznačuje, že indexy mají tendenci se vracet ke svým dlouhodobým trendům, navzdory dočasným odchylkám.

Vývoj 3 velkých indexů v posledním roce

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání

S&P 500, benchmark amerického akciového trhu

Index S&P 500, který sleduje 500 velkých amerických společností, je významným měřítkem celkového akciového trhu v USA a představuje přibližně 80 % místních akcií podle tržní kapitalizace.

Za posledních dvacet let dosáhl výnosu 345 %, což představuje složenou roční míru růstu 7,7 %. Po započtení dividend se celkový výnos zvýší na 546 %, a tedy složenou roční míru růstu 9,8 %.

Tato vysoká výkonnost překonala většinu tříd aktiv, a tak ani není divu, že se investice do indexu S&P 500 dočkaly podpory ze strany takových investičních osobností, jako je sám Warren Buffett.

Ten v jednom ze svých dopisů akcionářům doporučil burzovně obchodovaný fond (ETF) Vanguard S&P 500 jako nejlepší investici pro většinu investorů a prohlásil, že jeho dědictví bude do tohoto fondu investováno z celých 90 % (zbytek do amerických dluhopisů).

Dow Jones, nejlepší indikátor výkonnosti bluechips

Index Dow, který měří výkonnost 30 významných amerických společností, vynesl za posledních 20 let 268 %, což odpovídá ročnímu výnosu 6,7 %.

Zaměření indexu na kvalitu před růstem může omezovat jeho výkonnost ve srovnání s indexem S&P 500, ale má také tendenci být méně volatilní.

To se odráží v jeho pětileté hodnotě beta ve výši 0,94, která naznačuje o něco menší pohyby než u indexu S&P 500. Znamená totiž, že na každých 100 bazických bodů pohybu S&P v posledních 5 letech se Dow pohnul “pouze” o 94.

Nasdaq 100, měřítko výkonnosti technologických akcií

Nasdaq 100, sleduje stovku největších nefinančních akcií kótovaných na burze NASDAQ, je silně zatížen technologickým sektorem a vykazuje nejvyšší dvacetiletou výkonnost mezi třemi hlavními indexy.

Dosáhl výnosu 1 105 %, což představuje složenou roční míru 13,75 %. Jeho koncentrace do vysoce výkonných sektorů vedla k dlouhodobému překonávání širšího indexu S&P 500, ale je třeba počítat se zvýšenou volatilitou.

Tento index je nepochybně za poslední dvě dekády nejvýkonnější, ale investovat do něj nemůže kdokoliv. Přednost mu mohou dát pouze investoři s výrazně vyšší tolerancí vůči riziku.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎