Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejzajímavější ETF fondy kopírující Nasdaq – Kolik zaplatíte za nákup? Jaký fond vybrat?

Publikováno
Nejzajímavější ETF fondy kopírující Nasdaq – Kolik zaplatíte za nákup? Jaký fond vybrat?
Zdroj: Depositphotos.com

Investoři, kteří chtějí vlastnit akcie technologického sektoru, se mohou rozhodnout pro nákup burzovně obchodovatelných fondů (ETF), které sledují akciový index Nasdaq. Když investoři mluví o Nasdaqu, obvykle mají na mysli technologický index Nasdaq Composite, který se skládá z více než 2 500 společností. Široká škála těchto podniků se značně liší tržní kapitalizací a kvalitou. Technologický benchmark zahrnuje kromě dominantních a zavedených společností i podniky, které se potýkají s problémy.

Index Nasdaq 100 je způsobem, jak mohou investoři efektivně sledovat širší Nasdaq Composite.

Nasdaq 100 sleduje 100 největších nefinančních společností kótovaných na burze Nasdaq, vážených podle tržní kapitalizace.

Index se skládá ze široké škály společností, včetně největších světových technologických akcií a také akcií maloobchodních, biotechnologických, průmyslových a zdravotnických společností. Do indexu Nasdaq 100 tak patří i tituly, jako je výrobce videoher Activision Blizzard a výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo.

Investoři, kteří chtějí jednoduše diverzifikovat své investice a snížit investiční riziko, mohou zvážit ETF zaměřené na Nasdaq 100. Co všechno byste měli o těchto burzovně obchodovatelných fondech vědět a jak si vybrat ten správný?

Nasdaq ETF v kostce

  • Nasdaq 100 sleduje 100 největších nefinančních společností kótovaných na burze Nasdaq, vážených podle tržní kapitalizace. Zahrnuje širokou škálu společností, jako jsou hlavní technologické akcie a společnosti z biotechnologického, průmyslového a zdravotnického sektoru.
  • Investice do Nasdaq 100 ETF umožňuje diverzifikaci mezi stovku společnosti, prostřednictvím jediné investice. Tyto ETF se obchodují jako akcie a lze je nakupovat i s využitím pákového efektu.
  • Nasdaq 100 ETF mají nižší úroveň diverzifikace, protože jsou zaměřené především na technologický sektor. Vykazují také vyšší volatilitu a obecně nabízejí nižší dividendové výnosy ve srovnání s ostatními ETF.

Obsah článku

Co jsou ETF fondy kopírující Nasdaq 100?

ETF – burzovně obchodovatelné fondy jsou finanční instrumenty, které díky svému složení kopírují výkonnost konkrétního tržního indexu. Jedná se o pasivně řízené fondy – jednotlivé investice nejsou do fondu vybírány manuálně, ale změny ve složení aktiv probíhají automaticky podle změn v indexu Nasdaq 100.

Index Nasdaq 100 sleduje 100 největších nefinančních akcií kótovaných na burze Nasdaq, přičemž 10 největších pozic tohoto indexu (k 31. 8. 2021) tvoří přibližně 50 % jeho váhy. Vybrané společnosti spadají do sektorů, jako jsou hardware a software, telekomunikace, maloobchod a biotechnologie – včetně všech hlavních amerických technologických společností. Naopak podniky z energetického, finančního a realitního sektoru nejsou do indexu Nasdaq 100 vůbec zahrnuty.

Zdroj: slickcharts.com
10 největších komponent indexu Nasdaq 100 a jejich procentuální zastoupení v indexu.
10 největších komponent indexu Nasdaq 100 a jejich procentuální zastoupení v indexu.

V USA je od roku 1999 k dispozici populární ETF Invesco QQQ Trust, který sleduje index Nasdaq 100. Jedná se o jediný americký fond, který se na trackování – kopírování – technologického indexu zaměřuje. Jeho evropská obdoba používá ticker eQQQ. Na rozdíl od amerického trhu však v Evropě existuje několik poskytovatelů ETF, které sledují Nasdaq 100 – vyplatí se je tedy porovnat.

Investoři do ETF mohou těžit z kapitálových zisků a vyplácených dividend složek indexu Nasdaq 100. V současné době index Nasdaq 100 sleduje 8 evropských ETF.

Výhody investování do ETF fondů kopírujících Nasdaq 100

Burzovně obchodovatelné fondy sledující svým složením index Nasdaq 100 nabízejí investorovi vícero výhod, které jsou ty nejvýznamnější?

  • Diverzifikace: Jediným realizovaným nákupem můžete získat expozici vůči stovce velkých amerických nefinančních – převážně technologických – akcií.
  • Obchoduje se jako akcie: Ačkoliv vám ETF nabízí výhodu okamžité (omezené) diverzifikace, charakterizuje je likvidita akcií a celá řada dalších podobných charakteristik. Lze je nakupovat s využití finanční páky nebo shortovat, obchodují se za tržní cenu, která se aktualizuje v průběhu dne. Kromě toho také ETF umožňují řídit riziko prostřednictvím obchodování s futures a opčními kontrakty stejně jako akcie.
  • Nižší poplatky: Přestože ETF kopírující index Nasdaq 100 charakterizuje vyšší nákladovost než S&P 500 ETF nebo FTSE 100 ETF, stále se pohybují jejich roční poplatky výrazně pod úrovní nákladovosti klasických podílových fondů.
  • Okamžitě reinvestované dividendy: Tzv. akumulační ETF automaticky reinvestují dividendu, to znamená, že se vyhnete povinnosti zdanění dividendového výnosu, a navíc se můžete těšit z rychlejšího růstu vaší investice díky vlivu složeného úročení.

Nevýhody investování do ETF fondů kopírujících Nasdaq 100

ETF mají i své nevýhody a nejinak tomu je v případě burzovně obchodovatelných fondů, které svým složením kopírují index Nasdaq 100.

  • Nižší úroveň diverzifikace: Ano jedná se o pasivně řízené fondy, které jsou tvořeny akciemi 100 různých společností. Zároveň však kopírují sektorově zaměřený index – skupina převážně technologických akcií. Stejně tak se jedná o 100 největších společností indexu Nasdaq Composite. Nižší expozice vůči small-caps a akciím se střední tržní kapitalizací může investora připravit o potenciální růstové příležitosti.
  • Vyšší volatilita: Technologické akcie jsou přirozeně růstové akcie a jako takové jsou poměrně volatilní – akcie charakterizují výrazné vzestupy a pády. Porovnáme-li tak Nasdaq 100 ETF například s burzovně obchodovatelnými fondy, které sledují široké tržní indexy, volatilita tohoto ETF bude o něco vyšší.
  • Nižší dividendový výnos: Technologické akcie obecně investují více peněz do dalšího růstu podnikání a nepřerozdělují v široké míře zisk akcionářům v podobě dividend. ETF kopírující index Nasdaq 100 tak charakterizuje nižší dividendový výnos v porovnání s dalšími ETF.

Na jaká kritéria byste se měli při výběru těchto ETF zaměřit?

V současné době je na trhu více než desítka ETF, které kopírují index Nasdaq 100 a každý rok jejich počet stoupá, takže může být obtížné určit, který cenný papír bude pro vaše portfolio nejvhodnější.

Tyto burzovně obchodovatelné fondy upravují své složení v návaznosti na změny v indexu, co se týče podkladových aktiv není třeba nic řešit, na co byste se však měli zaměřit? Jak byste měli vyhodnotit stále se rozšiřující nabídku ETF?

  1. Dostupnost: Už několik let platí, že většina brokerů, u kterých je možné obchodovat ETF, nenabízí nákup amerických ETF s výjimkou platformy Fio e-Broker. Budete-li tak mít zájem o nejstarší Nasdaq 100 ETF, Invesco QQQ Trust, budete omezení pouze na tohoto obchodníka. Ostatní brokeři nabízejí evropské alternativy těchto fondů, ale nabídka jednotlivých brokerů se opět liší.
  2. Likvidita: Likvidita ETF vychází ze dvou zdrojů: Z likvidity samotného fondu a z likvidity jeho podkladových akcií. Fondy s vyšším průměrným denním objemem obchodů a větším objemem spravovaných aktiv mají tendenci se obchodovat s nižším spreadem než fondy s menším denním objemem obchodů nebo nižším objemem aktiv. Ale i fondy s omezeným objemem obchodování se mohou obchodovat s malými spready, pokud jsou podkladové cenné papíry fondu likvidní. Zároveň platí, že ETF s nižšími objemy obchodování můžete mít větší problém prodat ve chvíli, kdy se k podobnému kroku rozhodne více investorů – například z důvodu výrazného propadu ceny daného ETF.
  3. Nákladovost: Nákladovost investice do Nasdaq 100 ETF se skládá ze dvou složek. Expense ratio daného fondu, které je u většiny z těchto fondů srovnatelné (do 0,3 % ročně). Podstatný rozdíl v nákladovosti investice však může představovat poplatek, který (ne)budete muset platit za nákup vašemu brokerovi.
  4. Jakým způsobem pracuje ETF s dividendami: Vybírat můžete ze dvou typů burzovně obchodovatelných fondů. ETF, která dividendu automaticky reinvestují (tzv. akumulační). Přináší investorovi výhodu v podobě daňové úspory. Protože mu není dividenda připsaná na obchodní účet, není třeba ji danit. Zároveň rychleji roste kapitálová hodnota jeho investice (tzv. distribuční). Druhým typem jsou ETF, která vyplácí dividendu investorům v pravidelných intervalech. Tyto fondy mohou přinášet investorovi pravidelný pasivní příjem nicméně výše dividendy vyplácená Nasdaq 100 ETF není příliš vysoká.

4 nejlepší Nasdaq 100 ETF dostupné v ČR

A) Invesco QQQ Trust

22. rok existence v letošním roce otevřel fond Invesco QQQ Trust, který patří mezi nejstarší a nejoblíbenější způsoby investování do indexu Nasdaq 100. Invesco QQQ Trust (ISIN: US46090E1038) je druhým nejobchodovanějším a jedním z nejlikvidnějších ETF ve Spojených státech a také pátým největším ETF globálně se spravovanými aktivy ve výši 190 miliard dolarů.

Charakterizuje ho roční nákladovost 0,20 %. ETF je stejně jako jeho podkladový index (a všechna ostatní jmenovaná ETF) vážené podle tržní kapitalizace, což znamená, že společnosti s vyšší tržní kapitalizací mají v indexu vyšší váhu.

Jedná se o jediný americký burzovně obchodovatelný fond v tomto seznamu a z toho důvodu je možné ho obchodovat pouze na platformě Fio e-Broker. ETF nabízí velmi skromnou dividendu vyplácenou kvartálně – současný roční dividendový výnos činí 0,5 % (opět srovnatelná výše s dalšími jmenovanými fondy).

Zdroj: Invesco.com
Stručná charakteristika Invesco QQQ Trust. (data k 31. 8. 2021).
Stručná charakteristika Invesco QQQ Trust. (data k 31. 8. 2021).

B) iShares Nasdaq-100 UCITS ETF

Fond iShares Nasdaq 100 UCITS ETF opět investuje do akcií, které tvoří index Nasdaq 100. Fond dividendu nevyplácí, ale akumuluje.

Celkový nákladový poměr činí 0,33 % ročně. Fond kopíruje výkonnost podkladového indexu nákupem všech složek indexu (plná replikace). IShares Nasdaq 100 UCITS ETF (ISIN: IE00B53SZB19) je největší evropské ETF sledující americký technologických index a v současné době spravuje přes 8 miliard dolarů aktiv investorů. Stáří fondu spravovaného investičním gigantem BlackRock je něco málo přes pět let a sídlo leží v Irsku.

Zdroj: justetf.com
Stručná charakteristika iShares Nasdaq-100 UCITS ETF. (data k 31. 8. 2021).
Stručná charakteristika iShares Nasdaq-100 UCITS ETF. (data k 31. 8. 2021).

C) Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF

Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF (ISIN: LU1829221024) dividendy opět reinvestuje – jedná se o akumulační ETF. Roční nákladovost fondu činí 0,22 %. Burzovně obchodovatelný fond akcie fyzicky nenakupuje ale synteticky replikuje výkonnost podkladového indexu pomocí swapu.

Fond spravuje něco málo přes miliardu euro aktiv investorů jeho sídlo je v Lucembursku, stáří přes 5 let a zřizovatelem fondu je třetí největší evropský správce burzovně obchodovatelných fondů Lyxor.

Zdroj: justetf.com
Stručná charakteristika Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF. (data k 31. 8. 2021).
Stručná charakteristika Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF. (data k 31. 8. 2021).

D) Amundi Nasdaq 100 UCITS ETF

Amundi Nasdaq 100 UCITS ETF (ISIN: LU1681038243) opět dividendy akumuluje. Nákladovost fondu činí průměrných 0,23 % ročně, přičemž fond podobně jako výše zmíněné Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF synteticky replikuje výkonnost podkladového indexu pomocí swapu.

ETF aktuálně spravuje 764 milionů euro aktiv investorů, jeho stáří je 3 roky a sídlo má v Lucembursku. Zřizovatelem fondu je největší evropský asset manager Amundi.

Zdroj: justetf.com
Stručná charakteristika Amundi Nasdaq 100 UCITS ETF. (data k 31. 8. 2021).
Stručná charakteristika Amundi Nasdaq 100 UCITS ETF. (data k 31. 8. 2021).

Jak vybrat ETF na konkrétní platformě?

Zdroj: Degiro.com
Vyhledání konkrétního ETF na platformě Degiro.
Vyhledání konkrétního ETF na platformě Degiro.

Burzovně obchodovatelný fond můžete nalézt na vaší platformě prostřednictvím názvu a možná ještě rychleji zadání alfanumerického identifikátoru – ISIN. Na obrázku vpravo máte možnost vidět screen z rozhraní obchodní platformy Degiro.

Jak je vidět na obrázku, po zadání ISINu můžete obdržet vícero výsledků. Obě ETF jsou obchodované v eurech nicméně každé ETF je obchodované na jiné burze. Označení burzy je reprezentované prvními třemi šedými písmeny pod názvem daného ETF. První ETF je pak rovněž měnově zajištěné (z názvu rozpoznáte dle slova “Hedged”).

Měnové riziko je nejistota, kterou je vhodné v rámci investování minimalizovat. Vyberete-li si tak jako investici měnově zajištěné ETF, na váš investiční výsledek nebude mít vliv vývoj měnového páru EUR/USD. Kdyby například euro oproti dolaru výrazně posilovalo (akcie v ETF jsou obchodované v dolarech) výrazně by to mohlo snížit výkonnost vaší eurové investice (a naopak).

Poznámka

TIP: Více o důležitosti měnového zajištění si přečtěte zde.

Pokud budete investovat do jiných burzovně obchodovatelných fondů například S&P 500 ETF nebo FTSE 100 ETF, můžou rovněž panovat rozdíly v měně daného fondu (reprezentováno 3 šedými písmeny na konci pod názvem ETF). ETF obchodované pod jedním ISINem se může rovněž nabízet jako akumulační – “Acc” (dividendy reinvestuje) i distribuční – “Dist” (dividendy vyplácí investorům).

Srovnání poplatků za nákup jednotlivých Nasdaq 100 ETF

Nejširší nabídku finančních instrumentů nabízí Fio e-Broker, který vám umožní obchodovat i americká ETF. Podobně dobře na tom je i Lynx Broker s výjimkou amerických ETF. Jak můžete vidět v tabulce níže, obě investiční platformy však nákupy investic zatěžují poměrně vysokým poplatkem. Z toho důvodu se tito dva brokeři hodí především k realizaci vyšších jednorázových investic – v takovém případě se vliv zaplaceného poplatku na celkovou návratnost investice snižuje.

Investujete-li na Lynx do nákup ETF 10 000 dolarů, poplatek bude představovat zanedbatelných 0,05 % z vaší investice. Situace ovšem bude jiná, pokud byste chtěli investovat pravidelně každý měsíc 100 dolarů – v takovém případě už bude poplatek činit 5 %.

K realizaci pravidelných nákupů Nasdaq 100 ETF se tak více hodí druhé dvě platformy – Degiro a XTB. Obě nabízejí alespoň jednu alternativu ze zmíněných ETF a poplatky za jejich nákup mohou být nulové. Zájemci o pravidelné investování tak mohou využít nabídky těchto dvou brokerů.

Srovnání výše poplatků při nákupu ETF prostřednictvím jednotlivých brokerů
Srovnání výše poplatků při nákupu ETF prostřednictvím jednotlivých brokerů

Brokeři, u nichž je možné nakupovat ETF kopírující NASDAQ 100: 

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

ETF lze nakupovat i automaticky s využitím investiční platformy Portu

Investiční platformu Portu využívají investoři k realizaci pasivní investiční strategie – nákupu burzovně obchodovatelných fondů.

Pokud se chcete vyhnout procesu výběru brokera pro obchodování ETF a následných pravidelných nebo jednorázových nákupů těchto fondů na vlastní pěst, můžete využít právě této platformy. Portu vám zprostředkuje automatické nákupy (prostřednictvím trvalého příkazu) iShares Nasdaq 100 UCITS ETF, díky čemuž můžete investovat do technologického amerického indexu s minimem starostí.

Portu si za svou službu samozřejmě účtuje poplatek. Bude-li však váš investiční horizont alespoň 15 let, platforma si strhne ročně 0,53 % z celkově zainvestované částky. Nejedná se tak o zanedbatelnou částku, chcete-li však investovat do FTSE 100 ETF bez starostí a plně automaticky, lze si zaplacený poplatek vnitřně ospravedlnit.

Poznámka

Chcete vědět více o tom, co to Portu je, jak funguje a jak si otevřít investiční účet na této platformě? Přečtěte si tuto komplexní recenzi.

Na českém trhu působí ještě další dvě investiční platformy Indigo a Fondee. Ty vám rovněž mohou zprostředkovat za poplatek investici do ETF kopírujícího svým složením index Nasdaq 100, ovšem pouze jako součásti komplexního portfolia. Tyto platformy vám složí investiční portfolio na základě vyplněného investičního dotazníku. Na Portu si můžete vybrat fondy i sami.

Slovo závěrem

Nasdaq 100 ETF je určitě šikovným investičním nástrojem, pokud chcete investovat do růstových technologických akcií, ale nejste si jistí s výběrem konkrétní investice. Prostřednictvím těchto burzovně obchodovatelných fondů získáte v rámci jediné investice portfolio 100 investic.

Na rozdíl od ETF, které sledují celé jednotlivé tržní indexy, se však jedná o sektorová ETF, která mohou podléhat vyšší volatilitě a ani diverzifikace těchto fondů není tak široká.

Budete-li tak chtít více diverzifikovat riziko svých investic, bude pravděpodobně rozumnější využívat tyto fondy pouze jako součást širšího portfolia burzovně obchodovatelných fondů.

Další zdroje informací

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jiří Mach

Jako nováček zjišťující informace o investování do akcií a především do ETF fondů, mě zajímá jedna věc. Snad mi dokážete odpovědět. Proč např. ETF iShares NASDAQ 100 některá stojí €763 (CNDX) a některá €9,93 (NQSE). Kterou je lepší vybrat a jaký je zásadní rozdíl? Děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, Jiří, jedná se sice o ten samý fond, je však obchodován na různých burzách a burzy si určují i různá pravidla, mají jiné poplatky, jinou likviditu a navíc na každou z burz tento fond vstoupil v jiný den, což vývoj ceny také logicky ovlivní. Budoucí výkonnost obou zmíněných fondů by ale měla být velmi podobná. Největší rozdíl by pravděpodobně měl dělat kurz měn, kdy by jeden z fondů mohl být obchodován v EUR a jeden v USD a výsledný výkon počítaný v CZK by se tak měnil i podle vývoje kurzů těchto měn. Další rozdíl také budou dělat různé obchodní hodiny burz v Evropě, Americe nebo třeba Asii.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎