Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(12) Testujeme investiční platformy: Jaká je momentálně nejlepší?

Naše pravidelné investice se skvěle zhodnocují. Akciové investice si připsaly v první kvartále letošního roku více než 10% zisk a kryptoměnová investice už je téměř na dvojnásobku. Nepodléháme však neopodstatněné euforii.

Publikováno
(12) Testujeme investiční platformy: Jaká je momentálně nejlepší?
Zdroj: DepositPhotos.com

Právě uplynul 11. kvartál našeho investování prostřednictvím investičních platforem, takže pro vás opět máme další díl našeho seriálu, ve kterém si opět zhodnotíme, jak se našim pravidelným investicím daří.

Poznámka

A co vlastně děláme? Investujeme do reálných portfolií naše vlastní peníze na několika investičních platformách s cílem srovnat jejich výkonnost a ukázat vám, jak to celé funguje.

V pořadí výkonnosti investic na jednotlivých platformách žádné změny nenastaly. S přehledem vede kryptoměnová platforma Fumbi, kde se naše investice díky růstu kryptoměnového trhu již téměř zdvojnásobila.

Mezi tradičními akciovými investicemi pak je stále lídrem investiční platforma Portu, před Indigem. Nutno říci, že se skvělý start akciových trhů do roku 2024 promítl i do výkonnosti našich akciových portfolií, neboť si všechny akciové investice za první tři měsíce letošního roku připsaly více než 10% zisk.

Na vývoji našich investic se jednoznačně ukazuje cykličnost trhů a důležitost dlouhodobého investičního horizontu – mezi 3. a 8. kvartálem se naše investice pohybovaly v záporných číslech – a to i poměrně výrazných – poslední 3 čtvrtletí se však situace výrazně otočila.

Obsah článku

S jakými předpoklady jsme začínali?

Pokud se s naším seriálem setkáváte poprvé, měli byste se pro lepší porozumění obsahu podrobněji seznámit s výchozími kritérii našich investic.

Úvodní díl této série poskytuje srozumitelný přehled o investičních platformách pod naším drobnohledem, včetně krátké charakteristiky jejich klíčových předností a slabých stránek. Objevíte zde také nezbytné informace pro registraci na těchto platformách.

Doporučujeme proto začít s prvním článkem naší série, pokud jste tak ještě neučinili. Jeho přečtení vám poskytne potřebné informace a kontext, díky čemuž si odnesete více i ze čtení tohoto článku.

Jaký byl vývoj nejsledovanějších akciových indexů

Podobně jako ve 4. čtvrtletí loňského roku i v 1. čtvrtletí roku 2024 vykázal akciový trh odolnost a růst, což se projevilo pozitivní dynamikou napříč hlavními indexy.

Všechny sektory indexu S&P 500 zaznamenaly zisky, v čele se spotřebním sektorem, což poukazuje na širokou sílu trhu a optimismus investorů. V únoru došlo ke zlepšení šíře růstu trhu. Pozoruhodný pak byl výjimečný výkon akcií Nvidia, který výrazně přispěl k celkovým výnosům indexu S&P 500.

Růst společnosti Nvidia na tržní kapitalizaci přesahující 2 biliony USD podtrhl její důležité postavení vedle gigantů, jako jsou Microsoft a Apple, a vyvolal otázky ohledně udržitelnosti takového růstu.

Benchmark amerického akciového trhu – index S&P 500 – si tak v první kvartále připsal více než 10% růst a ukázal investorům jeden z nejlepších startů do roku v historii. Jen o něco málo zaostal technologický index Nasdaq 100, jenž vzrostl o necelých 10 %.

Nebývale se dařilo i evropským akciím – jejich korelace s americkým trhem, relativní podhodnocení a naděje na brzké snížení úrokových sazeb ze strany ECB přinesly značné zisky. Index Euro Stoxx 50 si tak připsal zisk dokonce přes 11 %.

Vývoj hodnoty nejvýznamnějších globálních indexů v 1. kvartále letošního roku

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
Euro Stoxx 50 / ‎SX5E
Načítání
Načítání
Načítání

Proč globální akcie v 1. kvartále 2024 rostly?

V prvním čtvrtletí roku 2024 došlo na akciových trzích k výraznému růstu, který byl způsoben kombinací faktorů odrážejících jak cyklické, tak strukturální změny v ekonomickém a technologickém prostředí.

Neamerické trhy

V eurozóně vedl k růstu sektor informačních technologií, který byl podpořen optimismem ohledně poptávky po technologiích umělé inteligence spolu se zlepšením ekonomických vyhlídek a podnikatelské aktivity.

Ve Spojeném království a Japonsku rovněž došlo k růstu akciových trhů, přičemž ve Spojeném království vedly sektory financí, průmyslu a energetiky a v Japonsku byla silná rally poháněna zahraničními investicemi a optimismem ohledně hospodářského cyklu.

Za zmínku stojí, že v Japonsku dosáhl index Nikkei 225 historického maxima, a to pod vlivem opatření japonské centrální bankyukončení režimu záporných úrokových sazeb – a pozitivních očekávání ohledně podnikových zisků. Index Nikkei 225 v první kvartále letošního roku vzrostl o více než 20 %!

Rozvíjející se trhy vykazovaly smíšenou výkonnost, přičemž některé oblasti těžily ze stimulačních politických opatření a nadšení investorů pro odvětví umělé inteligence a technologií.

Vývoj hodnoty indexu Nikkei 225 v prvních 3 měsících letošního roku

Proč rostly americké akcie?

Jedním z klíčových faktorů bylo očekávání a dynamika kolem volebního roku v USA. Z historického hlediska vykazovala výkonnost amerických akciových trhů ve volebních a nevolebních letech podobné průměrné celoroční cenové změny.

Cesta k těmto výnosům se však liší, přičemž rok 2024 začal silně a překonal typický začátek volebního roku – nižší procento společností diskutovalo o volbách ve svých hovorech k výsledkům hospodaření ve srovnání s předchozími cykly, což naznačuje, menší míru nejistoty na trhu.

Investiční prostředí v 1. kvartále letošního roku navíc utvářely širší a vlivnější síly mimo politiku, jako je digitální narušení a umělá inteligence (AI). Pozornost se zcela nepokrytě přesunula na generativní AI a její potenciál transformovat různá odvětví.

Očekává se, že tato technologická vlna vytvoří příležitosti napříč celým technologickým ekosystémem, od datových center a čipů až po společnosti zabývající se zpracováním a ukládáním dat. Takové sekulární trendy budou mít na trh pravděpodobně trvalejší dopad.

Našli bychom i několik dalších důvodů pro širší rally na americkém trhu začátkem roku 2024, včetně holubičí politiky Federálního rezervního systému ve srovnání s agresivním zvyšováním úrokových sazeb v předchozím období.

Za klíčové faktory můžeme označit očekávané snížení úrokových sazeb, uvolnění trhu s bydlením a optimističtější výhled kapitálových výdajů.

Kromě toho se očekával výrazný obrat odlivu z dluhopisových investic s přílivem prostředků zpět do akcií, protože Fed signalizoval snížení sazeb (do konce března bylo skutečně očekávané několikanásobné snížení úrokových sazeb do konce letošního roku).

Tyto faktory spolu s dosažením historických maxim indexu S&P 500 tvořily silný základ pro další růst trhu.

Opět výrazně posilovaly i kryptoměny, což se projevilo růstem investice na platformě Fumbi

Trh s kryptoměnami v 1. čtvrtletí roku 2024 zaznamenal významnou aktivitu a vývoj. Objem obchodů se na centralizovaných kryptoměnových burzách téměř zdvojnásobil a v březnu dosáhl rekordních 9,1 bilionu dolarů, což svědčí o silném růstu zájmu o krypto investice.

Celková tržní kapitalizace kryptoměnového trhu se vyšplhala ke konci března na 2,5 bilionu dolarů, přičemž se hlavní měrou na jejím růstu podílela největší kryptoměna Bitcoin, která 11. března dosáhla nového ATH na úrovni 73 990 dolarů.

K růstu Bitcoinu se tradičně přidaly i další kryptoměny. V 1. kvartále letošního roku zaznamenaly prudké růsty i Ethereum, Solana a další kryptoměny.

K nárůstu objemů obchodů a zájmu investorů došlo na pozadí očekávání dubnové události půlení Bitcoinu, která je vnímána jako potenciální pozitivní cenový katalyzátor.

Kryptotrh se navíc ukázal jako diverzifikační síla pro tradiční investiční portfolia, neboť vykazuje historicky nízké korelace s ostatními třídami aktiv. Tento trend diverzifikace a zvýšené aktivity, zdůrazňuje atraktivitu kryptoměn a pokračující rostoucí zájem ze strany retailových i institucionálních investorů.

Vývoj hodnoty nejvýznamnějších kryptoměn v 1. kvartále letošního roku

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání
Solana / SOL
Načítání
Načítání
Načítání

Vyplatí se v současné době investovat?

Podobně jako po 4. kvartále loňského roku je i nyní na místě zdůraznit význam opatrnosti – nenechte se unést euforií z posledního růstu trhu.

Přestože nedávné zisky na akciovém a kryptoměnovém trhu jsou jistě pozitivním signálem, je klíčové si připomenout, že trhy mají přirozeně cyklickou povahu a procházejí obdobími růstu i poklesů.

I když byl poslední nárůst trhů markantní, je důležité ho vnímat v rámci dlouhodobějšího pohledu na investice.

Aby vaše investiční snažení přinášelo ovoce, je zásadní drasticky neupravovat svou investiční strategii na základě krátkodobých trendů. Tržní vzestup sice může otevírat nové možnosti, ale rovněž může vést k nadměrnému optimismu a impulzivním rozhodnutím založeným na strachu z promarněné příležitosti – FOMO.

Vaše investiční rozhodnutí by měla zůstat zakotvena v promyšlené dlouhodobé strategii, ne v reakci na momentální tržní výkyvy.

Je také vhodný čas připomenout, jak obtížné je časování trhu. Nedávný nárůst může některé investory lákat k domněnce, že jsou schopni konzistentně předvídat tržní vývoj, ale historie ukazuje, že takové predikce jsou velmi nejisté.

Místo toho by drtivá většina investorů měla klást důraz na dodržování ověřených investičních principů – dlouhodobé a pravidelné investování prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF).

Období růstu poukazují na odolnost finančních trhů, ale také zdůrazňují důležitost investiční disciplíny. Upozorňují na nutnost zachovat stálý směr v souladu s jasnou investiční filozofií a porozumění vašim finančním cílům.

Aktuální tržní situace by neměla vést k euforii, spíše by měla působit jako motivace k promyšleným investičním rozhodnutím.

Na základě posledního vývoje trváme na našem poselství: uvážlivě investujte s důrazem na dlouhodobý investiční horizont a pravidelnost. Vyhněte se jak nadměrné euforii z vrcholů trhu, tak skepsi způsobené poklesy.

Pamatujte, že úspěch v investování nespočívá v chytání každého maxima nebo vyhýbání se každému minimu, ale v dosahování dlouhodobých finančních cílů díky disciplinovanému a strategickému rozhodování.

Info

I když oceňujeme nedávný pozitivní trend na trzích, zdůrazňujeme, že investování by mělo zůstat převážně dlouhodobou záležitostí.

To znamená udržovat diverzifikované portfolio, pečlivě řídit rizika a držet se osvědčených investičních principů, což lze díky investičním platformám realizovat relativně jednoduše.

V této perspektivě by měl být nedávný prudký růst trhů vnímán jako přechodné období v dynamicky se vyvíjejícím investičním prostředí, které nám připomíná význam pečlivého a dobře promyšleného přístupu k dosažení dlouhodobého finančního úspěchu.

Jak se zatím naším portfoliím daří?

Po 11 kvartálech jsou již všechna naše investiční portfolia ve výrazném zisku. Potvrdil se tak trend, který byl nastolen na konci loňského roku, kdy se nám již podařilo překonat ztráty, které byly způsobené převážně během medvědího trhu v roce 2022.

Naše již poměrně dlouhodobá zkušenost tak jednoznačně potvrzuje teorii – že úspěšné investování na akciovém trhu vyžaduje trpělivost a dlouhodobý přístup, ideálně s investičním horizontem pěti a více let.

Když se podíváme na výkony jednotlivých investičních platforem, naše akciová portfolia zaznamenala výrazné zisky – za poslední sledovaný kvartál přes 10 % – což koneckonců koresponduje s výkonností významných globálních akciových indexů.

Akciové investice na platformách Portu a Indigo se tak již zhodnotily o více než 20 %. Na třetím místě se s menší ztrátou, umísťuje slovenská platforma Finax. Platforma Fondee pak za dobu naší investice vykazuje nejslabší výsledky.

V pořadí těchto platforem tak v 1. kvartále letošního roku nedošlo k žádné změně.

Vývoj zhodnocení po jednotlivých kvartálech
Vývoj zhodnocení po jednotlivých kvartálech

Jestli jste už na náš seriál narazili, pak určitě víte, že prostřednictvím investiční platformy Fumbi investujeme pravidelně také do kryptoměn. Tato platforma umožňuje investovat do koše digitálních měn převážně složeného z Bitcoinu (72 %) a Etherea (21,5 %).

Toto portfolio však také zahrnuje dalších 22 kryptoměn jako jsou Cardano nebo Polkadot – možná je trochu na škodu, že vzhledem k jejímu vývoji za poslední rok nezahrnuje Solanu.

Fumbi portfolio, které bylo dlouhodobě nejvíce ztrátové, se díky nedávnému růstu Bitcoinu ve 4. kvartále loňského roku a 1. kvartále letošního roku však dostalo výrazně do čela s celkovým nárůstem hodnoty o více než 90 %.

Nejenom tato data, ale i graf níže ilustrují, jak volatilní mohou být investice do kryptoměn, což zdůrazňuje potřebu promyšleného a obezřetného přístupu k těmto aktivům.

Vývoj zhodnocení a ztrát jednotlivých platforem po kvartálech
Vývoj zhodnocení a ztrát jednotlivých platforem po kvartálech

Pravidelné investování: Osvědčená cesta, jak s úspěchem čelit nevyzpytatelným propadům trhu

Po 11 čtvrtletích, kdy jsme procházeli výkyvy trhu, vykazují naše investiční portfolia výrazné zisky, což potvrzuje důležitost trpělivého a dlouhodobého přístupu k investování.

Navzdory euforii, která provází nedávný vzestup na akciových trzích i trhu s kryptoměnami, je zásadní zachovat si disciplinovanou investiční strategii, a nečinit impulzivní rozhodnutí na základě krátkodobých trendů.

Celkové zhodnocení jednotlivých investičních platforem od začátku investování
Celkové zhodnocení jednotlivých investičních platforem od začátku investování

Nedávná výkonnost našich portfolií ukazuje cyklickou povahu trhů. Naše akciové i kryptoinvestice se působivě odrazily ode dna, přičemž naše kryptoinvestice na platformě Fumbi téměř zdvojnásobily svou hodnotu a naše akciové investice prostřednictvím platforem jako Portu a Indigo zaznamenaly více než 20% zisky.

Toto období růstu je však třeba vnímat jako fázi v rámci neustále se vyvíjejícího investičního prostředí.

Pro investory může být lákavé si myslet, že dokážou načasovat trh, zejména když nedávné trendy naznačují potenciál vysokých výnosů. Historie nám ale říká, že je časování investic plné rizik.

Většině investorů by naopak prospělo držet se zavedených zásad dlouhodobého a pravidelného investování prostřednictvím nástrojů, jako jsou burzovně obchodované fondy (ETF).

Do budoucna je rozumné nadále udržovat diverzifikované portfolio, rozumně řídit investiční rizika a držet se osvědčených investičních zásad. Tento přístup usnadňuje právě využívání investičních platforem, které zjednodušují proces udržování diverzifikovaného a vyváženého portfolia.

Závěrem bychom chtěli říci, že ačkoli oceňujeme pozitivní dynamiku na trzích, zdůrazňujeme, že investování by mělo být především dlouhodobou záležitostí.

Zahrnuje udržování diverzifikovaného portfolia, pečlivé řízení rizik a dodržování osvědčených investičních zásad – tedy prvky, které lze efektivně řídit prostřednictvím investičních platforem.

Tento přístup nás, ale i vás, chrání před volatilitou trhů a umožňuje dosáhnout dlouhodobého finančního úspěchu.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎