Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tohle je největší hrozba bitcoinových ETFs, o které nikdo nemluví

Debut bitcoinových ETF vyvolal šílenství a obchody s nimi přesáhly za den 4,5 miliardy dolarů. Přetrvávají však obavy z bezpečnostních rizik.

Publikováno
Tohle je největší hrozba bitcoinových ETFs, o které nikdo nemluví
Zdroj: Depositphotos.com

Středečním schválením hned 11 burzovně obchodovaných fondů (ETF) s Bitcoinem (BTC) dochází k výrazné proměně finančního prostředí i vnímání zařazení digitálních aktiv do mainstreamu.

První den spotových BTC ETF

Včerejší debut spotových bitcoinových ETF vzbudil značnou pozornost a trh byl v den otevření svědkem mimořádné odezvy. Objem obchodů přesáhl 4,5 miliardy USD, což podtrhuje silnou poptávku po tomto investičním nástroji – jedná se o historicky nejvyšší obchodní objem, které během prvního obchodního dne kdy jakékoliv ETF zaznamenalo.

Za zmínku stojí, že samotný iShares Bitcoin Trust (IBIT) společnosti BlackRock představoval 22 % celkového objemu všech spotových Bitcoin ETF, takže objem jeho obchodů se blížil 1 miliardě USD.

I přes silný start zaznamenal IBIT během dne mírný pokles a uzavřel na hodnotě 26,62 USD, tedy o 4,6 % níže oproti otevírací ceně.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) zaznamenal historicky nejvyšší denní objem 56 milionů akcií, čímž překonal svůj předchozí rekord z 25. května 2017. To zdůrazňuje jedinečné postavení GBTC jako zavedeného investičního produktu na bitcoiny.

Spekuluje se ale, že GBTC, které existuje již déle, avšak až teď bylo konvertováno do formy ETF, zaznamenalo spíše prodejní transakce. Jeho hodnota se totiž po dlouhé době vyšplhala na reálnou úroveň aktiv pod správou.

Značnou nevýhodou GBTC totiž je, že má ze všech konkurenčních ETF suverénně nejvyšší management fee na hodnotě 1,5 % ročně. Roční poplatky ostatních ETF tohoto druhu se pohybují okolo 0,25 %.

Zdroj: Ycharts.com
Vývoj prémie a diskontu fondu GBTC za uplynulá léta
Vývoj prémie a diskontu fondu GBTC za uplynulá léta

Reakce ceny Bitcoinu na nové ETF

Cena samotného BTC hned po začátku obchodování prudce stoupla až ke 49 000 USD. To byla ale pravděpodobně chvíle, na kterou řada investorů čekala.

Prodeje záhy stáhly cenu zpět pod 46 000 USD, kde se pohybuje i v době psaní tohoto článku.

Riziko ETF, o kterém se nemluví

Spoléhání se na jednoho správce při ochraně obrovského množství bitcoinů přináší zásadní problém: koncentraci rizika v jediném subjektu. Přitom téměř všechny ve středu schválené fondy využívají pro úschovu jednu firmu – Coinbase.

Odborník na kybernetickou bezpečnost a provozní ředitel společnosti Halborn David Schwed varuje před přeceňováním “kvalifikovaného správce”. Toto regulační označení, ačkoli svědčí o určité úrovni důvěry, nemusí nutně zaručovat bezpečné nakládání s aktivy na blockchainu.

Protože je z velké části navržen na základě tradičních finančních systémů, nemusí současný regulační rámec pro dynamickou a komplexní povahu kryptoměn v oblasti úschovy stačit.

Schwed naznačuje, že standardy pro úschovu se musí vyvíjet tak, aby splňovaly jedinečné požadavky, které kryptoměny kladou.

Žádný cíl není 100% odolný vůči hackerským útokům

Většina kvalifikovaných správců dnes zajišťuje akcie, dluhopisy nebo digitálně sledované fiat zůstatky, což jsou v zásadě právní dohody, které nelze jednoduše “ukrást”. Na rozdíl od nich je bitcoiny možné odcizit zcela nenávratně.

To není jen teoretická možnost. Například hackerská skupina Lazarus ze Severní Korey odcizila za posledních 6 let kryptoměny v ceně přes 6 miliard USD a dost pravděpodobně nemají v plánu svou činnost ukončit.

Miliardy v bitcoinech, o kterých každý ví, že jsou všechny uložené u Coinbase, budou jistě lákavým soustem pro tuto i další skupiny. Jejich, byť jen částečné, zcizení by mělo pro cenu jak BTC, tak i pro všechna ETF a hlavně akcie Coinbase, značně negativní dopad.

Hackerům se za poslední roky povedlo zcizit bitcoiny již z mnoha burz – a to včetně největší kryptoburzy světa – Binance. Proč by měla situace u Coinbase být jiná?

Vývoj ceny akcií Coinbase ($COIN)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Coinbase Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Schválení a následné obchodování s bitcoinovými ETF představuje milník ve finanční integraci kryptoměn. Cesta vpřed však vyžaduje ostražitost a proaktivní přístup k dohledu. Úkol je jasný: vytvořit regulační prostředí, které bude stejně robustní a sofistikované jako technologie, které se snaží regulovat.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.