Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Brokeři

Broker ▶️ Velké srovnání brokerů pro obchodování akcií (2022)

Výběr vhodného akciového brokera pro investování je prvním a často velmi důležitým krokem, který by měl každý investor před začátkem své aktivní investorské dráhy zvážit.

Začínající investoři ve výběru často dělají chyby, které je následně stojí nemalé peníze. Samozřejmě není problém časem svého brokera změnit. Většinou se ale jedná o poměrně zdlouhavý a někdy také nákladný krok, kterému je vhodné se vyhnout kvalitním výběrem.

Velké srovnání brokerů pro obchodování akcií

Srovnání akciových brokerů
Broker Demo účet Minimální vklad Poplatky za obchod Páka V češtině? Skóre 
XTB logo Recenze Bez omezení Od 0,08 %, nákup akcií bez popl. Až 1:30
93 %
Otevřít účet
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.‎
RoboMarkets logo Recenze 2 000 Kč Od 5 Kč Až 1:30
92 %
Otevřít účet
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.‎
Degiro logo Recenze Bez omezení Od 20 Kč, vybrané ETF jednou měsíčně zdarma Až 1:5 (Opce, Futures, Warranty)
89 %
Otevřít účet
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Trading212 logo Recenze 30 Kč / 1 EUR Fyzické akcie a ETF zdarma Až 1:30
88 %
Otevřít účet
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.‎
Directa logo Recenze Bez omezení Dle trhu, 1,5€ – 18€ Až 1:30
87 %
Otevřít účet
U 71.1 % retailových investorů na CFD došlo ke vzniku ztráty.‎
Exante logo Recenze 10 000 EUR Od 0,02 USD Až 1:50
87 %
Otevřít účet!
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎‎
Interactive Brokers logo Recenze Bez omezení Od $ 1, dle instrumentu Až 1:5
87 %
Otevřít účet
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎‎
LYNX Broker logo Recenze 75 000 Kč Od 0,1 % za obchod, min. 100 Kč Až 1:30
87 %
Otevřt účet
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.‎
Saxo Bank logo Recenze 2 000 EUR Od 1 USD Až 1:30
86 %
Otevřít účet
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.‎
Fio broker logo Recenze Bez omezení Od 0,35 % za obchod, min. 10 Kč Až 1:9
84 %
Otevřít účet
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎‎
Capital.com logo Recenze 20 USD Bez poplatku (pouze spread) Až 1:30
82 %
Otevřít účet
U 67,7 % retailových CFD obchodníků došlo ke vzniku ztráty.‎
Patria Finance logo Recenze Bez omezení Dle burzy 80-400 Kč za obchod až 1:10
82 %
Otevřít účet
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎‎
Admirals logo Recenze 1 000 Kč Od 0.01 USD za lot/akcii Až 1:30
73 %
Otevřít účet
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.‎

Tápete v tom, jakého brokera si vybrat?

Nebojte, od toho jsme tady, abychom vám s výběrem toho správného brokera poradili. Vy byste se měli především rozhodnout, jakým způsobem chcete investovat. Co to znamená? Před samotnou volbou brokera byste si měli odpovědět na tyto otázky:

 • Budete preferovat jednorázové nebo pravidelné investice?
 • Budete investovat aktivně nebo pasivně?
 • Hodláte investovat do českých nebo zahraničních akcií?
 • Máte v plánu nakupovat spíše dividendové tituly nebo pro vás nejsou důležité?

Možná vás to trochu překvapí, ale například rozdíly v danění dividend jsou markantní. U jednoho brokera je vám stržena 15% daň, jinde to může být i více jak 30 %). I taková věc tedy může hrát při výběru brokera zásadní roli.

Je také pravděpodobné, že si zřízením jediného brokerského účtu nevystačíte. Až na výjimky velmi konzistentních investorů si budete muset pravděpodobně otevřít alespoň dva obchodní účty, abyste dosáhli nejlepších investičních výsledků.

Nyní si rozmyslete odpovědi na výše položené otázky. Níže si projdeme, jaké parametry by měl každý akciový broker splňovat, a v závěru vám dáme i tipy na nejlepší akciové brokery dle vaší investiční strategie.

Výběr brokera sice bude trochu náročnější krok, ale věřte, že je pro vaše peníze velmi důležité, aby byl správný.

Jak si brokera vybrat

Výběr vhodného brokera může být oříškem. Pokud jste na akciovém trhu nováčkem, může se zdát, že všude kolem sebe vidíte pouze reklamy a doporučení. Jak potom máte vybrat toho správného? Při výběru je třeba být poměrně obezřetný. V prvé řadě byste měli vědět, že existuje hned několik typů brokerů:

 • Full-service broker, který pro vás akcie (případně komodity) prodává a nakupuje, resp. plní vaše prodejní či nákupní příkazy a radí s investicemi. Nabízí více služeb, ale také je přirozeně dražší. V tomto případě opravdu hodně práce za vás udělá broker.
 • Discount broker je pro začínající obchodníky vhodnější, umožňuje totiž nákup a prodej za sníženou provizi. Samozřejmě se vám ale u discount brokera nedostane takových výhod jako u full-service brokera, třebaže mnoho discount brokerů investiční rady poskytuje. Díky dnešnímu technologickému pokroku je tak umožněno získat přístup na akciový trh téměř každému, nejen movitým lidem. Nyní mohou obchodovat i lidé s menším kapitálem za nižší poplatky, a to právě díky velkému množství discount brokerů.
 • CFD brokeři vám umožní pouze spekulovat na vzrůstu či poklesu ceny akcií. Ve skutečnosti u nich žádné opravdové akcie koupit nemůžete. Můžete ale investovat určitou částku na nějakou specifickou akcii a pokud její cena stoupá, stoupá ve stejném poměru i hodnota vaší investice. Nesporná výhoda obchodování jako CFD je ve využití pákového efektu, díky kterému můžete svoje zisky (nebo ztráty) několikanásobně zvýšit.

Řada začínajících investorů se spálila a možná nakonec na investování úplně zanevřela, protože zvolila pro své první kroky výhradního CFD brokera, jehož nabídka zněla velmi lákavě.

CFD brokeři v minulosti nabízeli extrémně vysoké páky, kdy bylo možné i s malým počátečním kapitálem nakupovat výrazné objemy aktiv. Páka 500:1 nebyla výjimkou (tzn. s kapitálem na 1 akcii jste nakupovali hned 500 ks). Jak se ale většina investorů s podobnou zkušeností popasovala asi není třeba příliš rozepisovat… Většinou skončili na nule.

V současné době už naštěstí není díky regulatorním opatřením možné podobné páky nabízet. Navíc platí, že pokud to myslíte se svým investováním skutečně vážně, měli byste vybírat především z full-service brokerů. Nebojte i těch existuje celá řada a určitě si budete moci vybrat přesně takovou platformu, která bude nejlépe vyhovovat vašemu investičnímu stylu či strategii.

Nyní už tedy víte, že byste měli volit spíše z full-service brokerů než jejich CFD alternativ, co by však měl takový seriózní full-service broker splňovat?

Co při výběru brokera zvážit?

Máte-li jasnou představu o tom, jaké jsou vaše investiční cíle a jakou investiční strategii budete pro dosažení těchto cílů uplatňovat, je na čase váš výběr trochu zúžit. I když není každý broker vhodný pro jakýkoliv investiční styl, existuje několik kritérií, která by měl každý broker splňovat.

Brokeři, jejichž recenze můžete najít zde na Finexu a budou zmiňovaní níže, tyto požadavky splňují, obecně by tomu tak být ve 100 % případů nemuselo. Aby to pro vás bylo přehlednější, rozčlenili jsme kritéria do třech kategorií.

Pokud tedy budete přeci jenom volit vhodného akciového brokera na vlastní pěst, dejte si pozor, aby splňoval níže zmíněné náležitosti.

A) Parametry, bez kterých se váš broker neobejde:

První dva body by měl splňovat každý broker, o kterém budete uvažovat. Jedná se o základní podmínky, které výrazně napovídají o tom, zda se jedná o seriózní společnost:

1. Jedná se o osvědčenou společnost

Je akciový broker regulován seriózním úřadem v rámci EU nebo USA? Regulovaní brokeři jsou povinní pravidelně auditovat své účty, jak jim to nařídil regulační úřad. Tím je zajištěno, že na svých účtech udržují vždy dostatek finančních prostředků, aby mohli plnit transakční potřeby svých klientů.

Pokud dojde k problémům, v krajním případě ke krachu brokera, jsou nastavené postupy pro kompenzaci klientských prostředků. V případě brokerů regulovaných v rámci EU mají klienti pojištěné své vklady až do výše 20 000 EUR.

Regulovaní brokeři jsou také povinni mít oddělené klientské peníze od prostředků vlastní společnosti, což znamená, že pokud broker zbankrotuje, peníze klientů by úpadkem společnosti neměly být ovlivněny.

2. Má za sebou akciový broker dostatečně dlouhou historii bez větších problémů?

Co si budeme povídat. Jestliže svěřujete nějaké instituci podstatnou část svých volných finančních prostředků či úspor, bude se vám spát lépe, pokud se bude jednat o časem prověřenou a seriózní společnost.

Nikoliv novou společnost na trhu, která vynakládá vysoké částky za reklamu ve vyhledávání, aby oslovila začínající investory – nováčky. Ačkoliv nemusí být "mladší" broker nutně horší variantou, pokud budete mít na výběr ze dvou, raději sáhněte po tom s historií.

Historie bez větších "průšvihů" by měla být samozřejmostí. To si obvykle ověříte díky přečtení několika recenzí či diskuzí. Recenze uživatelů nejsou k dispozici? Pak je možná něco špatně.

Pouze berte v úvahu, jak seriózní recenze čtete, ne všechny informace na internetu musí být pravdivé. Objevují-li se však na téhož brokera opakovaně stížnosti podobného rázu, stojí za to svěřit své peníze raději někomu jinému.

B) Stěžejní charakteristika brokera, která rozhoduje o vaší ziskovosti

Další tři body jsou rozhodují o tom, do jaké míry bude vaše investiční strategie zisková či nikoliv. Brokera je třeba volit dle vašeho investičního stylu. Žádný akciový broker nesplní vaše požadavky stoprocentně. Chcete-li zůstat pouze u jediného, možná bude třeba volit kompromis.

3. Má přiměřené poplatky za zprostředkování obchodů?

Pravděpodobně vůbec nejdůležitější kritérium, které je třeba při výběru brokera zvažovat, vzhledem k výnosnosti investování. Jaké jsou poplatky za obchodování? Nabízí fixní poplatek za každý obchod, nebo poplatky dle objemu obchodů? Nenabízí případně akciový broker obchodování některých aktiv úplně bez poplatku?

Dále byste se měli zaměřit na poplatky za vklady a výběry finančních prostředků či konverzi měny. Tyto informace najdete v našich recenzích, rovněž by měly být transparentně uvedeny na webech jednotlivých brokerů. Pokud tomu tak není, je pravděpodobné, že akciový broker skrývá nějaké nepříjemné tajemství.

Ať je tomu tak či onak, poplatky za obchodování nakonec budou mít výrazný vliv na vaši ziskovost a jejich celkovou výši do značné míry ovlivňuje váš investiční styl.

4. Kolik a jaké druhy trhů akciový broker nabízí?

Další z důležitých parametrů, který ovlivňuje, zda pro vás bude broker vhodný či nikoliv. Hodláte-li nakupovat české akcie a daný broker je nenabízí, pak se budete muset zkrátka porozhlédnout po nějaké alternativě.

Pravděpodobně každý akciový broker vám nabídne obchodování na amerických burzách, výběr z jednotlivých akciových titulů se však už bude u jednotlivých brokerů lišit. Někteří se specializují pouze na akcie na hlavních amerických akciových burzách Nasdaq a NYSE. Jiní vám pak zprostředkují pouze nákup vybraných společností z těchto burz.

Nabídka akciových brokerů se pak také liší v šíři výběru jednotlivých trhů. Zatímco jeden vám nabídne obchodování jakékoliv burzy od Hong-Kongu až po Toronto, jiný může mít zaměření mnohem užší. Nabídku trhů je tak třeba před finálním rozhodnutím pečlivě vážit.

5. Jak probíhá danění dividend?

Třetí z důležitých bodů, který do značné míry souvisí s vaším investičním stylem, je danění dividend, přičemž hlavní rozdíly panují především v danění českých a amerických dividend. Někteří brokeři vám zdaní českou i americkou dividendu 15 % sazbou, zatímco jiný vám zdaní české akcie 35% sazbou a americké akcie 30% sazbou.

Zejména na dlouhém časovém horizontu mohou rozdíly v danění dividend sehrát výraznou roli v hodnotě vašeho portfolia. Proto byste i možnosti danění dividend měli před konečnou volbou brokera zvážit, pokud hodláte dlouhodobě dividendové tituly nakupovat.

C) Doplňkové služby, které nejsou nezbytné, ale mohou vám investování zpříjemnit

Snad každý broker nabízí řadu doplňkových služeb, které sice nejsou esenciálním základem vašeho investičního úspěchu. Mohou vám ale výrazně napovědět, pokud budete váhat mezi vícero akciovými brokery s jinak shodnými parametry.

6. Zákaznická podpora

Zvlášť pokud nevládnete angličtinou, oceníte podporu v českém jazyce. Zákaznická podpora je poměrně podceňovaným faktorem, ale její důležitost oceníte až ve chvíli, kdy skutečně nastane nějaký problém a vy ho budete muset řešit.

Někteří brokeři nabízejí podporu pouze v anglickém jazyce (např. Trading212), jiní i v českém (třeba Fio e-broker nebo XTB).

Někteří pak dávají svým klientům k dispozici pouze email, případně chat, jiné můžete oslovit i telefonicky. Kvalita zákaznické podpory asi není stěžejním faktorem, kvůli kterému byste měli primárně volit brokera, ale vyplatí se ji nepodceňovat.

7. Nachází se pobočka v České republice?

Broker s pobočkou v České republice působí na první pohled seriózněji. Pokud však splňuje první podmínku – tj. regulace orgány EU, není úplně nutné lpět na tomto požadavku. Brokeři s pobočkou v České republice vám však nabídnou i českou zákaznickou podporu, což může být samozřejmě výhodou.

8. Kvalita a spolehlivost obchodních platforem

Nabízí broker uživatelsky přívětivou obchodní platformu, se kterou se dokážete intuitivně seznámit už za pár minut, nebo budete muset studovat sáhodlouhé manuály? Máte možnost si stáhnout mobilní aplikaci, přes kterou je možné sledovat vaše portfolio, nebo dokonce zadávat nákupní příkazy? Nabízí broker k vyzkoušení platformy demo účet?

Na první pohled složitá obchodní platforma by samozřejmě neměla být zásadním důvodem, proč se danému brokerovi vyhnout. Na druhou stranu (zejména v případě začátečníků, kteří si chtějí zatím akciový trh především osahat) může být právě uživatelské rozhraní poměrně důležité. Rovněž také platí, že výhodou je plnohodnotný demo účet, který vám umožní si vyzkoušet prostředí obchodní platformy "nanečisto".

Konkrétní brokeři na základě vašeho investičního stylu

Nyní už víte, jaké parametry by měli jednotlivých brokeři splňovat. Možná byste už dokonce byli schopní vybrat vhodného brokera sami. Pokud však přeci jenom jako nováček tápete, nemějte obavy. Podíváme se blíže, jaké alternativy byste mohli volit, dle vašeho zvoleného investičního stylu.

Níže naleznete vhodné brokery ve čtyřech kategoriích:

 • I. pro pravidelné nakupování
 • II. pro nákup českých akcií
 • III. pro nákup dividend
 • IV. pro velké objemy

I. Chcete-li nakupovat akcie pravidelně

Hned dvě dostupné alternativy navazují na praxi amerických brokerů a nabízejí obchodování fyzických akcií bez poplatku. Broker XTB a eToro svou nabídkou potěší nejednoho investora, který hodlá nakupovat akcie pravidelně.

Nákup fyzických akcií je v případě těchto dvou společností zdarma. XTB pouze omezuje minimální nákup limitem 100 USD/EUR, přičemž je nutné nakupovat celé akcie. Vedle toho eToro umožňuje nákup dokonce od 60 USD, navíc umožňuje nakupovat i zlomky jednotlivých akcií.

EToro však ve srovnání s XTB značně pokulhává ve výšce spreadurozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Reálně tak za nákup akcií na eToro jistý poplatek zaplatíte, je však schován v tomto rozdílu.

XTB pak nabízí mnohem širší paletu akcií, nejenom co se týče jednotlivých trhů, ale i akciových titulů obchodovaných například na amerických burzách.

Na eToro je možné obchodovat pouze výběr akcií a další jsou postupně přidávány v pravidelných intervalech na základě požadavků investorů. XTB pak umožňuje i nákup českých akcií bez poplatku, dividenda českých akcií je však bohužel daněna 35% sazbou.

II. Hodláte-li nakupovat české akcie

Máte-li v úmyslu kupovat české akcie, z hlediska poplatkové struktury, a především danění dividend, dávají smysl Fio e-broker nebo Patria Finance. Oba brokeři vám zprostředkují výplatu již zdaněné dividendy rovnou na obchodní účet, a to (pouze) 15% sazbou. Z hlediska poplatků vás pak o něco více potěší Fio e-broker, který nabízí poplatek z obchodu na úrovni 0,35 % s minimální výší 40 Kč. Minimální poplatek v případě Patria Finance činí 80 Kč, případně 0,45 % z obchodu.

Oba brokeři pak nabízejí i podobnou kvalitu obchodní platformy ve srovnání mezi sebou, ale naopak za těmi zahraničními uvedenými v bodě I. značně zaostávají. Přesto však svůj účel – nákup a prodej akcií – splní. K obchodování zahraničních akcií jsou pak z hlediska poplatků mnohem vhodnější další ze zmíněných brokerů.

Hodláte-li však nakupovat české akcie, pak se bez jednoho z těchto dvou brokerů neobejdete.

III. Jsou-li pro vás důležité americké dividendové tituly

Pokud máte v úmyslu nakupovat americké dividendové tituly ve vyšších objemech, pak pro vás bude důležitá možnost danění dividendového výnosu 15% sazbou, což akciový broker Degiro u většiny amerických titulů nabízí. Mezi známé výjimky patří například Raytheon technologies, jehož dividenda je daněna 30 %. Na většinu obchodovaných amerických titulů se však tato výjimka nevztahuje a pokud přeci jenom ano, je na skutečnost investor dopředu upozorněn.

Nákup akcií je u Degira zpoplatněn složeným poplatkem, který činí 0,50 až 10 eur dle zvolené burzy cenných papírů a k tomu je připočten poplatek za každou nakoupenou akcii v rozmezí 0,03 – 0,16 % z ceny akcie.

Degiro je však oprávněně známo jako low-cost broker a u většiny obchodů poplatek nepřesáhne jednotky eur.

Na obchodní platformě Degiro lze obchodovat akcie na více než 20 trzích světa, včetně toho českého. České dividendy jsou však vzhledem k sídlu společnosti v Holandsku daněny 35% sazbou, proto se k nákupu českých akcií tento broker příliš nehodí.

IV. Myslíte-li to s investováním vážně

Hodláte-li na akciovém trhu investovat výrazné objemy peněz (statisícové částky), pak by vaší volbou mohl být Lynx broker, který nabízí vysoce profesionální služby.

Není ovšem vhodný pro každého. Lynx je českým zastoupením brokera Interactive brokers, který je využíván zejména profesionálními a institucionálními investory, čemuž odpovídá i nabídka Lynx.

Prostřednictvím Lynx získáte přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa, včetně té české. Danění amerických i českých dividend podléhá pouze 15% sazbě a většina služeb nabízená tímto brokerem je na velmi vysoké úrovni. Lynx si však za své služby nechává platit poměrně významné poplatky, které se zejména při častějším obchodování mohou poměrně výrazně prodražit.

Uvažujete-li o pravidelných nákupech v nižších objemech, bude minimální poplatek za obchodování problémem.

Minimální poplatek za obchod činí 5 dolarů. Lynx tak splní vaše očekávání, hodláte-li investovat pouze párkrát do roka a ideálně vyšší částky.

Slovo závěrem

Nyní už vidíte, že výběr vhodného brokera není otázkou pár minut. Zvolíte-li však správně, můžete nakonec ušetřit mnoho peněz a také se vyhnout případným problémům či zklamání.

Možná už nyní dokonce víte, který akciový broker či jejich kombinace bude pro vaší investiční strategii nejlepší. Pokud však stále váháte, přečtěte si naše podrobné recenze brokerů, díky kterým získáte ucelený obrázek a budete mít jistotu, že volíte správně.

Časté otázky a odpovědi na ně

1️⃣ Jaký broker je pro mě ten pravý?
Na tuto otázku není možné dát obecně platnou odpověď. Každý investor či obchodník má jiné preference a tak každému bude vyhovovat jiný broker. Někdo vyžaduje český jazyk a českou zákaznickou podporu, jinému nevadí broker zahraniční. Někdo má na investici připravené velmi omezené prostředky, jiný chce investovat miliony. Někdo je nováček a ocení jednoduchý proces nákupu, jiný je profesionál a vyžaduje co nejnižší poplatky. Nebojte se ale, na Finex.cz si brokera vyberete. V tomto článku naleznete jejich porovnávní a detailní recenze.
2️⃣ Jaký je rozdíl mezi investováním a obchodováním akcií?
V případě investice formou kupování akcií se stáváte vlastníkem daného cenného papíru a jeho držení by mělo v zásadě být zdarma po libovolně dlouhou dobu. Proto většina dlouhodobých investorů své akcie kupuje. Naopak při obchodování platíte větší poplatky, ale máte možnost své peníze zhodnotit rychleji, a to zejména díky možnosti využití finanční páky, díky které můžete své zisky znásobit až 10x. Stejně tak ale můžete znásobit i své prodělky, takže na páku si rozhodně dejte pozor.

Ohodnoťte tuto rubriku

Články v kategorii Broker ▶️ Velké srovnání brokerů pro obchodování akcií (2022)
Zobrazit další
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo