Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zachrání Microsoft a Google výsledkovou sezonu v USA?

Působivé finanční výsledky společností Microsoft a Alphabet přinášejí naději na růstový příběh akciového trhu v tomto roce. Zjistěte více!

Publikováno
Zachrání Microsoft a Google výsledkovou sezonu v USA?
Zdroj: depositphotos.com

Právě probíhající výsledková sezona v USA připomíná aprílové počasí. Hospodaření firem je na burze oceňováno velmi proměnlivě. Výborné hospodářské výsledky a překonaní odhadů, investory spíš znejistily. To jsme mohli pozorovat na akciích Netflixu a Mety.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Naopak Tesla prezentovala katastrofická čísla. Z růstové firmy se stala firma stagnující, ale to investorům nevadilo.

Elon Musk dokázal získat důvěru investorů pouhým mávnutím ruky sdělením, že současné problémy celého sektoru jsou přechodné. A tak se jsme mohli s napětím čekat, čím trh překvapí dvě velké firmy Microsoft a Alphabet.

Silný růst ve všech divizích Microsoftu

Microsoftu se podařilo překonat odhady analytiků v obou sledovaných ukazatelích. Tržby dosáhly 61,9 miliard dolarů oproti očekávaným 60,9 miliard. Stejně tak i zisk na jednu akcii byl výborný: 2,94 dolarů oproti očekávaným 2,84 dolarů.

Když se podíváme na úroveň tržeb z meziroční perspektivy, zjistíme, že vzrostly o 17 %. To je velmi slušný výsledek vzhledem k tomu, že Microsoft je největší firma na světě dle burzovní kapitalizace.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Microsoft Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Výhled do budoucnosti zůstává pozitivní, protože krátkodobá poptávka po umělé inteligenci je stále vyšší, než jsou dostupné kapacity. Z tohoto důvodu Microsoft zvyšuje kapitálové výdaje, aby si mohl u Nvidie zajistit další dodávky grafických procesorů.

Tato zpráva je důležitá, protože určitě pomůže i akciím Nvidia, a tím pádem celému trhu. Microsoft do AI investoval za poslední tři měsíce přes 14 miliard dolarů. Právě tak vysoké částky investic ujišťují investory, že celý sektor umělé inteligence má před sebou stále velmi slibnou budoucnost.

Všechny segmenty u Microsoftu rostou

Další velmi pozitivní zprávou je růst tržeb cloudových služeb o 21%. Negativní předpovědi, že jsou cloudové služby už za zenitem, se ukázaly jako liché. Poptávka po cloudových službách je stále silná.

Když uvážíme pouze o hlavní cloudovou službu Azure, je růst tržeb ještě větší. Tržby Azure rostly o 31 %, což je ještě rychlejší růst než 30% v předchozím čtvrtletí.

Daří se i ostatním segmentům Microsoftu, jako je sekce Produktivita a obchodní procesy, která obsahuje i známé značky Office, LinkedIn a software pro řízení vztahů se zákazníky Dynamics. Divize dosáhla tržeb ve výši 19,57 miliardy dolarů, což je růst přibližně o 12 %.

Rostly i tržby v sekci Microsoftu, která se zabývá výrobou hardwaru a herních zařízení. Zde jsou integrovány příjmy z herní konzole Xbox. Ty raketově rostly o 62 % díky akvizici Activision Blizzard – v podstatě se nenašel sektor, ve kterém by Microsoft nerostl.

I prodej nových PC stoupl o 0,9 %, což je pro sektor, který je v permanentní krizi od Covidu super výsledek. Microsoftu nejde nic vytknout. Akcie rostly o 5 % v after marktetu a určitě si upevní postavení nejhodnotnější firmy ve světě.

Alphabet poprvé vyplatí dividendu

I společnosti Alphabet se podařilo jasně překonat odhady analytiků. Tržby za první čtvrtletí dosáhly 80,54 miliard dolarů oproti očekávaným 78,7 miliardám. Zisk na jednu akcii byl taktéž mnohem větší, než očekávali analytici. Dosáhl 1,89 dolarů oproti očekávaným 1,51 dolarů.

Stejně tak jako u Microsoftu všechny tradiční segmenty rostly. Tržby z reklamy na YouTube: 8,09 miliardy dolarů oproti očekávaným 7,72 miliardy dolarů. Tržby společnosti Google vzrostly o 15 % z 69,79 miliardy USD o rok dříve, což je nejrychlejší tempo růstu od začátku roku 2022.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pro investory je tento údaj velmi důležitý, protože co se týče chatbotů, Google zaostává za konkurencí Microsoftu. Google šel tak daleko, že přistoupil ke změně značky a z Barda se stal Gemini. Bard byl zatížen tak špatnou reputací, že nemělo cenu v této značce pokračovat.

Hlavní problém pro Google však není v tom, že mu ujel vlak. Microsoft se snaží přes službu ChatGPT vrátit do hry svůj vyhledávač Bing. Mnoho analytiků se tak obává, že v dlouhodobém horizontu by Google mohl začít ztrácet i na poli vyhledávačů.

Právě růst tržeb u Googlu ukázal, že zatím nic takového nehrozí. Odliv peněz od tohoto vyhledávače k jinému se zatím nerealizuje. Zároveň rostoucí příjmy z reklamy jen potvrzují, že světová ekonomika funguje dobře.

Obava, že firmy z důvodu inflace, která vede k růstu nákladů a vysokým úrokovým sazbám, začnou škrtat investice do reklamy, se nepotvrdila.

Stejně tak Google vydal přes 12 miliard dolarů do investic do umělé inteligence. To jen potvrzuje, že boj s Microsoftem nevzdává, i když hlavní centrum má být rozvoj umělé inteligence ve výzkumu.

Důležitou zprávou bylo také oznámení první dividendy ve výši 20 centů na akcií. Z Alphabet už tak není jen růstová společnost, ale stabilní společnost, která se bude pravidelně dělit o zisk se svými akcionáři.

Cenu akcií podpoří i rozsáhlý program zpětného odkupu akcií ve vyšši 70 miliard dolarů. Akcie Alphabet zaznamenala v poobchodní fázi obchodování silný růst o 12 %. Alphabet se tak jistě vrátí mezi společnosti, jejichž burzovní kapitalizací přesáhne 2 biliony dolarů.

Závěr: Microsoft a Alphabet přináší ujištění pro trhy

Dobré výsledky těchto dvou hegemonů dávají trhům naději v pokračování růstového příběhu amerických finančních trhů pro tento rok. Často se spekuluje, zda růst akcií spojený s umělou inteligencí není podobná bublina, jako byla ta internetová z přelomu tisíciletí.

Hospodářské výsledky Microsoftu a Alphabetu naznačují, že toto přirovnání pokulhává.

Problém internetové bubliny byl v tom, že se investovalo hodně peněz do firem, které měly velké plány, ale nedokázaly generovat zisky. U umělé inteligence je to jinak.

Využívají ji velké firmy, které naopak již nyní dokáží umělou inteligenci využít k výraznému zlepšení svých hospodářských výsledků.

Dobré výsledky Microsoftu a Alphabetu jistě potěší jejich akcionáře, ale na druhou stranu přidělávají starosti pro americký Fed. Jednak je to důkaz, že ekonomika pořád funguje velmi dobře. A růst americké burzy je silně proinflační. Téma inflace tedy není ještě zcela vyčerpáno.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎