Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

4 způsoby, jak chránit své akciové portfolio a porazit trh

V investování někdy platí, že nejlepší útok je dobrá obrana. David Miller to dokazuje se svým fondem, který exceluje tím, že využívá doslova každou příležitost – a nikoliv pouze růstovou.

Publikováno
4 způsoby, jak chránit své akciové portfolio a porazit trh

Při investování do akcií je někdy nejlepším útokem dobrá obrana. Jenže podle manažera podílových fondů Davida Millera většina investorů neví, jak hrát obranu.

Miller řídí fond Catalyst/Millburn Hedge Strategy Fund, který je nejlepší ve své kategorii, protože vždy hraje od každého trochu – chvíli sází na obranu a jindy zase na útok.

Sledování trendů

Na obranu Miller shortuje třídy aktiv v klesajících trendech. Tato část jeho portfolia si často vede nejlépe, když se akciím daří nejhůře. I proto jeho fond překonával v posledních pěti letech podle Morningstar Direct svou kategorii fondů i srovnávací index o tři až sedm procentních bodů ročně.

Hrajeme proti všem týmům, které nehrají žádnou obranu. Můžeme dosáhnout lepšího výnosu tím, že budeme méně ztrácet. – David Miller

Na straně sledování trendů se Miller zaměřuje na čtyři třídy aktiv: akcie, komodity, dluhopisy a měny. Sází proti nim, když jejich trendy vypadají negativně – pod jejich 200denním klouzavým průměrem.

Stejně tak jde do dlouhých pozic v těchto třídách aktiv, když se zdá, že jsou v rostoucím trendu, protože jsou nad tímto dlouhodobým průměrem.

Například v roce 2022 fond dosáhl lepších výsledků (nárůst o 7,7 % ve srovnání s poklesem indexu S&P 500 o 19,6 %) díky Millerově negativní sázce proti dluhopisům, které v tomto roce prudce klesly v důsledku růstu úrokových sazeb.

Nemusel se trápit nad ekonomickou prognózou, aby se trefil. “Neměl jsem možnost to předpovědět, ale nemuseli jsme to předpovídat, aby to fungovalo v náš prospěch. Naším cílem není předvídat, co se stane, ale být na správné straně trendu,” říká.

Pro pozice sledující trend se Miller obrací na trhy s futures. Ty nabízejí cílenější expozici vůči částem trhu, jako jsou komodity, dluhopisy a měny.

V současné době je Miller na straně sledování trendů dlouhý u akcií, dlouhý u komodit a krátký u dluhopisů. Je krátký na měnách zemí s nízkými úrokovými sazbami, jako je Japonsko, a dlouhý na měnách ekonomik s relativně vysokými úrokovými sazbami, jako je Austrálie a Nový Zéland.

Zde jsou čtyři tipy od Millera, které můžete využít při vlastním investování:

1. Nebuďte pouze dlouzí:

Zvažte sázku proti třídám aktiv, které se zdají být v klesajícím trendu, protože se nacházejí pod svými 200denními klouzavými průměry.

2. Sledujte insidery:

Miller dává přednost společnostem, kde akcie nakupují insideři. Jejich nákupy jsou býčím signálem, protože o svých společnostech pravděpodobně vědí více než kdokoli jiný. Miller však používá tuto starou strategii s příjemným zvratem: nakupuje dluh společností, kde insideři nakupují akcie společnosti.

Žádní manažeři se zdravým rozumem nebudou kupovat jejich akcie, pokud si myslí, že nebudou splácet své dluhy. – David Miller.

Dává přednost dluhopisům se splatností do tří let. Kontroluje také, zda má společnost dostatečná oběžná aktiva na splacení dluhopisů, které jsou splatné dříve než dluh, který kupuje, protože tyto dluhy se splácejí nejdříve.

Mezi společnosti, které v poslední době prošly jeho testem, patří Sherwin-Williams, Ares Capital, VeriSign a AbbVie.

Aktuální Vývoj ceny akcií Sherwin Williams, Ares Capital a VeriSign

Aktuální cena
Změna
Sherwin-Williams / SHW
Načítání
Načítání
Načítání
Ares Capital / ARCC
Načítání
Načítání
Načítání
VeriSign / VRSN
Načítání
Načítání
Načítání

3. Sledujte zpětné odkupy:

Aby rozšířil okruh potenciálních akcií, považuje Miller zpětné odkupy akcií za formu nákupu od insiderů, což dává smysl. Vedení společnosti má často přehled o tom, kdy jsou jejich akcie podhodnocené. A snižování počtu akcií zlepšuje klíčové ukazatele, jako jsou tržby na akcii nebo zisk na akcii.

Dobrým příkladem je prodejce autodílů AutoZone. Společnost měla v roce 2011 v oběhu 42 milionů akcií a loni tento počet snížila na méně než 18 milionů.

Za stejnou dobu vzrostly tržby z 8 miliard dolarů v roce 2011 na 17,4 miliardy dolarů. Pokud počet akcií klesne na polovinu a příjmy se zdvojnásobí, je najednou poměr ceny akcie vůči tržbám (P/S poměr) čtyřikrát nižší.

Ani tak není divu, že se akcie AutoZone posunuly z tehdejších 281 dolarů na téměř 3 000 dolarů.

Vývoj ceny akcií AutoZone za posledních 13 let

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AutoZone Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

4. Investujte do oligopolů:

Miller říká, že raději investuje do společností, které jsou téměř monopoly nebo součástí oligopolu. Například prodejce letadlových dílů TransDigm Group, který dominuje svému trhu.

TransDigm také nabízí způsob, jak investovat do oživení letecké dopravy. Těží z trendu poptávky, ale při poklesu cestování během recese trpí méně než letecké společnosti.

Stejně jako majitelé automobilů, i letecké společnosti potřebují díly skutečně tehdy, kdy je potřebují, což dává společnosti Transdigm cenovou sílu. To přináší vysoké marže. Hrubá zisková marže zde činí 56 %.

Aktuální vývoj ceny akcií TransDigm

Načítání
Načítání
Kupte si akcie TDG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Velké makléřské společnosti, jako jsou Morgan Stanley a Merrill Lynch, pak účinně působí jako oligopol, protože si příliš nekonkurují v poplatcích – uzavřely se do konceptu účtování 1 % z aktiv.

Miller také vyzdvihuje společnost Mastercard, která je součástí oligopolu v oblasti platebních systémů pro kreditní a debetní karty. Omezená konkurence podporuje vysoké ziskové marže.

Manažer fondu poukazuje na to, že její tržby budou i nadále růst, protože lidé po celém světě přecházejí z hotovosti na karty a také kvůli inflaci. A společnost pokračuje ve zpětném odkupu akcií. To je podle Millera vítězná kombinace.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎