Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(6) Testujeme investiční platformy: Další kvartál opět přináší velké ztráty – Jestli jsou na tom vaše portfolia podobně, máme pro vás tip, jak se v současné situaci zachovat

Publikováno
(6) Testujeme investiční platformy: Další kvartál opět přináší velké ztráty – Jestli jsou na tom vaše portfolia podobně, máme pro vás tip, jak se v současné situaci zachovat
Zdroj: DepositPhotos.com

První kvartál druhého roku našeho investování je za námi a my jsme tu opět s jeho zhodnocením. Pojďme na to!

Co vlastně děláme? Investujeme své vlastní peníze do reálných portfolií na několika investičních platformách s cílem srovnat jejich výkonnost.

Jelikož jsme začínali na vrcholu tržního i ekonomického cyklu těsně před krizí, zákonitě musela přijít skluzavka dolů. A taky že přišla! Pořádně se trhy svezly a neméně s tím jdou ruku v ruce ztráty našich portfolií.

Mnoho nezkušených investorů by v takové chvíli asi hodně panikařilo. Nakonec vidíme reakce řady investorů nováčků v diskuzích i na sociálních sítích, kde sdílí své negativní pocity, rozpaky a často ukončují investice, vybírají zbytek peněz ve ztrátě a otáčí se k trhům zády.

Jsou situace, kdy tento přistup dává smysl, ale i takové, kdy naopak vůbec ne. Nejen proto jsme se rozhodli pojmout tento díl méně jako zhodnocení našich portfolií, ale více si projdeme trochu investiční teorie.

Nebude chybět ani závěr, kde vám na základě všeho uvedeného shrneme náš další postup, který v současné tržní situaci považujeme za nejlepší.

Obsah článku

“Jsem ve ztrátě, okradli mě a končím s tím!”

Je skutečně nepříjemné sledovat prohlubující se ztrátu svého portfolia a zvláště pak pro začínající investory, kteří postrádají dostatek znalostí a zkušeností. Ještě těžší může být v takových chvílích překonat obavy a posílat další vklady.

Dostala se vaše portfolia do podobné situace (ztráty)? Pak zpozorněte, další obsah je právě pro vás.

Možná právě proto v posledních měsících můžeme vidět nováčky, kteří ve vzteku nebo beznaději prodávají, co zbylo v jejich jen několik měsíců starých portfoliích, a investování ukončují. K tomuto rozhodnutí je vedou asi především tyto aspekty:

  1. Snaha ukončit rostoucí ztrátu a ochránit tak zbytek svých peněz
  2. Nedůvěra ve vybraný investiční produkt či společnost: “Co když mě jen sprostě okrádají o peníze?”
  3. Ve hře jsou ale také nedodržení investičního horizontu a nepochopení zákonitostí akciového trhu

Na všechny tyto body se nyní podíváme a vysvětlíme, jak se k nim postavit. Každý z nich je totiž částečně správný a částečně nikoliv. Záleží pak na vás, zda investování dává smysl.

1. Snaha ochránit kapitál

Těžko můžeme někomu mít za zlé, jestli ukončí prodělečnou investici, když právě ona snaha ochránit náš kapitál před inflací je to, co nás motivuje k investování (mimo snahu vyloženě si vydělat další peníze). Zdá se pak takřka logické ukončit v takovou chvíli investici.

Ve hře je ale fakt, že jakmile svou ztrátu realizujete, tedy vyberete své prostředky, máte ji jistou. Už to sice nebude horší, avšak ruku v ruce s tím už nemáte šanci dočkat se opětovného růstu, zhodnocení a výdělku.

Je potřeba si uvědomit, že dokud jste neukončili investici, máte šanci, že se dočkáte růstu a (konečně) i s tím přicházejících zisků.

2. Výběr špatné investice

Někteří investoři podezírají investiční platformy, že jejich ztrátu způsobují ony a peníze jim berou, nebo jsou prostě jen hloupé a nevýdělečné. Toto podezření je na místě. Nakonec, kdybyste si opravdu vybrali nějakou zlodějskou společnost, déle by znamenalo hůře.

Nemá cenu nechávat peníze tam, kde vás o ně připraví. Klíčové tedy je poznat, zda jste si našli kvalitního investičního partnera či nikoliv.

Jak na to? Hledejte hlavně větší, stabilnější společnosti s dobrou publicitou, bez soudních sporů a bez zástupů nespokojených klientů. Kde hledat? Na internetu, pročítejte nezávislé recenze, kombinujte informace z vícero zdrojů a věnujte tomu dostatek času.

Investiční platformy v našem seriálu jsme i my sami podrobili průzkumu… nakonec investujeme do nich své vlastní peníze! Jedná se o české a slovenské firmy, a jejich produkty jsme si nejprve otestovali s menšími částkami v rámci podrobných recenzí.

Další způsob, jak si je ověřujeme, je, že si porovnáváme výkonnost jednotlivých složek portfolia se skutečným vývojem daných podkladových aktiv. Pokud této větě nerozumíte, nezoufejte, podíváme se na to na jednom příkladu.

Každá investiční platforma všem zákazníkům ukazuje, z jakých aktiv, s jakým % zastoupením i s aktuální ztrátou (ziskem) se v daný moment jejich portfolio skládá. Takto si můžeme vzít na příkladu portfolia třeba Fondee např. složku “Invesco S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF”. Jedná se o ETF, pomocí kterého Fondee investuje do indexu S&P 500 (přímo index nelze koupit, pouze na něj navázané ETF) a tento index si můžete snadno najít i vy sami – Stačí do Google napsat “Index S&P 500“, ihned uvidíte graf.

Když si toto srovnání uděláte, zjistíte, že pohyb podkladového portfolia odpovídá vývoji ve vašem portfoliu. Takto usuzujeme, že nás Fondee nenápadně neokrádá, ale prostě padá celý trh. Fondee žije ze svého férově zmíněného poplatku, nic dalšího si od nás neberou.

Zdroj: Fondee.cz
Fondee-poplakty
Příklad investičních poplatků u platformy Fondee z naší vlastní investice

Vývoj akcií obecně značně odpovídá globální ekonomické situaci. Dokud nedojde k ekonomickému oživení, zmírnění inflace a uklidnění politické situace, je pro nás celkem logické, že se strach promítá i na akciové trhy. Jakmile se globální situace napraví, je velmi pravděpodobné, že nastane období růstu – Na které se všichni tolik těšíme.

3. Investiční horizont a povaha akciového trhu

Jak jsme nakousli v odstavci výše, akciové trhy do značné míry reagují na ekonomickou a politickou situaci. Tyto cykly se opakují, tedy období růstu střídají období propadu. Zpravidla lze říci, že období propadů bývají rychlá a prudká, zatímco růst bývá delší a mírnější.

Nic neroste věčně, a proto musíte počítat s tím, že akciové propady sem tam přijdou.

V období propadů je potřeba vědět, jestli investujete s důvěryhodnou protistranou, která vás neokrádá, a pak už “jen” musíte vytrvat, dokud nepřijde dostatečně dlouhé období růstu.

Někoho možná napadá, že by se mohlo vyplatit, počkat si, až budou trhy úplně dole a začít investovat až v ten moment, tedy najednou. No… bylo by to skvělé, ale nikdo vám nebude schopný říct, že právě nyní jsme na dně a níže už trh nepůjde. Nic takového reálně není možné – Kdyby to někdo opravdu uměl, už dávno by byl miliardář.

Také nestačí jen sledovat ekonomiku a až začne růst, honem poslat všechny své peníze do akcií, protože ekonomická data se dozvídáme až se zpožděním a akcie tyto zprávy částečně předcházejí.

Uff! Ale jak z toho ven?!

Odpověď je nesmírně prostá. Je potřeba tyto zákonitosti znát a chápat. Pak si stačí nastavit trvalý příkaz třeba na měsíční bází a posílat pravidelné vklady. Díky tomu vám neproklouzne tržní dno mezi prsty, protože byste třeba pořád očekávali ještě pokles o pár procent a ani se vám nestane, že byste nakoupili najednou těsně před propadem. Budoucnost nikdo nezná a tento přístup se jeví jako rozumný kompromis.

Čím níže se trhy dostanou od chvíle, kdy začnete investovat, tím vlastně lépe. Budete moct o to více zainvestovat a naakumulovat kapitál v době, kdy jsou trhy nízko, čímž více vyděláte v budoucnu, jakmile přijde růst.

Je to ale v podstatě nudná strategie, která vyžaduje vaši pevnou víru v akcie a neskutečnou dávku trpělivosti. Nic není hned!

Takto akcie fungují, trhy někdy rostou jindy klesají. S tím úzce souvisí investiční horizont. Jeho dodržení je důležité. Do akcií byste určitě neměli investovat, pokud nemáte v plánu mnohaletý investiční horizont. Obecně se za minimum považuje alespoň 10 až 15 let. Právě proto, abyste měli dostatek času vytrvat, pokud přijde jedno či více období propadů trhů. Nedodržení investičního horizontu může mít zásadní dopad na vaše investiční výsledky. 

Možná si říkáte: “Ok, tak budu investovat hodně dlouho.” Pak vás optimismus neopustil, to je fajn, ale opravdu se nad tím zamyslete. 10 let je dlouhá doba během které se toho může spousta stát – auto, děti, nemoc, ztráta práce, nové bydlení atd. atd. atd.

Je kriticky důležité, abyste nepodlehli chamtivosti a skutečně investovali jen tolik peněz, kolik si skutečně můžete dovolit dostatečně dlouho postrádat (nebo o ně úplně přijít – vždy podstupujete investiční rizika). Zachovejte si dostatečnou finanční rezervu.

Pokud tedy někdo zjistí, že své finanční možnosti přecenil, může pro něj být nezbytné i v současné době vybírat prostředky z investic.

Budoucnost bude lepší… Nebo ne?

Nemyslete si, že při investování po dobu třeba 10 let nemůže přijít další krize a další propad. A podruhé to bude ještě daleko těží (emočně) ustát. Jak to? Pokud byste investovali třeba 10 let 1 000 Kč měsíčně, suma vašich vkladů by dosahovala již 120 000 Kč. Není to možná na první pohled velká suma, avšak vzhledem k vkladu ano.

A teď si představte, že opět přijde 30% propad. Vy tak po 10 letech budete zpátky na nule (výnosy můžou být smazány posledním propadem), nebo dokonce přijde ztráta. Po 10 letech investování! A zase budete váhat, jestli to stojí za to. Opět bude potřeba vytrvat, chápat, jak se akciové trhy chovají. Pokud prodáte ve ztrátě, nic vám peníze nevrátí.

Volatilita akcií v praxi

Pro ty z vás, kteří ještě neinvestujete a chtěli byste vidět, jak výše popisovaná volatilita může vypadat na reálném portfoliu, podívejte se na dva následující grafy z našeho Indigo a Finax portfolia.

V případě Finaxu vidíme, jak se rozevírají nůžky, kdy je současná hodnota nižší než suma vkladů. Tedy zvyšuje se ztráta.

Zdroj: finax.eu
Finax-6
Vývoj našeho portfolia Finax – Suma vkladů zeleně, aktuální hodnota portfolia modře

Níže je zobrazována na grafu platformy Indigo pouze ztráta/zisk investice. Volatilita je v současnosti opravdu znát. Toto je přesně ta “rizikovost”, kterou musí akcioví investoři zvládnout podstupovat.

Vývoj zhodnocení, resp. ztráty, našeho portfolia na investiční platformě Indigo
Vývoj zhodnocení, resp. ztráty, našeho portfolia na investiční platformě Indigo

Tip pro odvážnější a uvědomělé investory

Zajímavou strategií jsou větší nákupy při propadech. Prostě při každém větším propadu trhu přikoupíte více, než kolik normálně investujete.

Neznamená to, že se trefíte na dně a trh hned začne růst, je možné, že pak ještě několikrát klesne a vy zase přikoupíte, ale dlouhodobě to může výrazně zvednou výnosnost vašich investic. Je to ale vhodné jen pro zkušenější investory, kteří už ví, co dělají.

Co budeme dělat se svými portfolii dále?

Stejně jako v našem minulém reportu, stále jsme psychicky v pohodě, nepanikaříme a pokračujeme v naší strategii: pravidelně měsíčně investovat stejnou částku.

Jsme přesvědčeni o tom, že za pár let či měsíců toto rozhodnutí vyhodnotíme jako to nejlepší možné. Důležité je zachovat chladnou hlavu i v době volatility trhu, zejména pak v období výrazných ztrát. Současnou situaci vůbec nevnímáme jako kolaps či selhání. My tuto situaci vnímáme jako dobrou příležitost akumulovat zainvestovaný kapitál za rozumnou cenu, tedy “nakupovat ve slevě”.

Nemůžeme vám nic doporučit, nakonec ani přesně neznáme specifickou situaci každého jednoho z vás, takže bychom to ani nechtěli. Co jsme ale chtěli, je předat vám ukázku toho, jak uvažujeme my, jak postupujeme a že jsme vlastně i v současné době pořádných ztrát stále úplně v klidu.

Je na vás samotných, co si z toho odnesete. 

Zhodnocení výkonnosti investičních platforem

Pojďme se ale nyní vrátit na moment k samotným výsledkům našich investic. Jakých výsledků jsme tedy dosáhli?

Na první pohled je patrné, že u všech platforem jsme ve ztrátě. Nejhůř je na tom kryptoměnové Fumbi, kde je ztráta skutečně citelná ani zhodnocení oproti předchozímu kvartálu o více jak 10 % nestačilo.

Vývoj zhodnocení i ztrát jednotlivých investičních platforem po kvartálech
Vývoj zhodnocení i ztrát jednotlivých investičních platforem po kvartálech

Zde máte ještě konkrétní čísla. Portu stále na 2. místě.

Zhodnocení portfolií testovaných investičních platforem
Zhodnocení portfolií testovaných investičních platforem

S jakými předpoklady jsme začínali?

Opět připomínáme, že pokud jste náš seriál zahlédli poprvé, bylo by vhodné podívat se na vstupní parametry investic, stručnou charakteristiku platforem a další důležitá data zadávána při zakládání účtů na investičních platformách.

O těch se dočtete v našem prvním dílu. Pokud jste jej zatím nečetli, rozhodně jím začněte, než se pustíte do pročítání tohoto dílu.

Jak si vedl benchmark za stejné období?

Nejde nám pouze o srovnání platforem mezi sebou, ale také o porovnání si výkonu s nejznámějším a nejsledovanějším indexem S&P 500. Ten je totiž brán jako nejužitečnější hodnotitel vývoje amerického akciového trhu, kterému se v posledním roce nevede vůbec dobře.

Index se za období, kdy investujeme do vybraných platforem, propadl o 16,44 %, viz graf níže.

Výsledky platforem tedy do značné míry odpovídají vývoji trhu. Jsme s nimi “spokojeni” (z tohoto pohledu).

Poznámka

Pokud se vám náš seriál líbí, určitě nás sledujte, protože za 3 měsíce se na naše portfolia zase podíváme a opět si zhodnotíme, jak se nám vede.

Chcete být vždy v obraze ohledně aktuálního vývoje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
28
1

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎