Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(8) Testujeme investiční platformy: Po dlouhé době jsme si polepšili. Jak dlouho ale ještě budeme ve ztrátě?

Publikováno
(8) Testujeme investiční platformy: Po dlouhé době jsme si polepšili. Jak dlouho ale ještě budeme ve ztrátě?
Zdroj: DepositPhotos.com

Sedmý kvartál našeho veřejného investování/testování skončil a my si spolu znovu projdeme jeho výsledky. Jak se vedlo našim portfoliím, kolik jsme vydělali nebo prodělali a jak se k tomu stavíme?

A co vlastně děláme?

Investujeme do reálných portfolií na několika investičních platformách s cílem srovnat jejich výkonnost a ukázat vám, jak to celé funguje.

Rovnou si narovinu přiznejme, že po roce a třičtvrtě investování jsme ve ztrátě. Optimistické ale je, že se situace na trzích i okolo inflace vyvíjí dobrým směrem.

I když možná na první pohled nemusí fakt, že jsou naše investice ve ztrátě, působit nejlépe, umožňuje nám to ukázat vám, jak přesně dochází k investiční ztrátě a jak se k tomu jako investor postavit. Zároveň vám tím snad pomůžeme vybudovat si přiměřené očekávání a realistické cíle.

Obsah článku

S jakými předpoklady jsme začínali?

Opět připomínáme, že pokud náš seriál dnes čtete poprvé, bylo by vhodné podívat se na vstupní parametry investic, stručnou charakteristiku platforem a další důležitá data zadávaná při zakládání účtů na investičních platformách.

O těch se dočtete v našem prvním dílu. Pokud jste jej zatím nečetli, rozhodně jím začněte, než se pustíte do pročítání tohoto dílu.

Vývoj nejsledovanějších akciových indexů

Od Nového roku se akcie obecně vezly na optimistické vlně. Konkrétně index S&P 500 si polepšil o 6,14 % a index Nasdaq 100 dokonce o 19,52 %. Zmiňovaný index Nasdaq 100 je zaměřený více na technologické akcie a v minulém roce naopak ještě více klesal, než šířeji orientovaný S&P 500. Zdá se tedy, jako by strmější obrat vyvolal rychlejší růst.

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání

Někteří investoři už jásají a predikují další a další růst. Jaké to ve vás vyvolává pocity, zdá se vám, že jste propásli tu nejlepší dobu a tržní dno jste prospali? Možné to sice je, ale pojďme se nad tím zamyslet trochu hlouběji a možná dospějete k jinému názoru. Čtěte dále tento článek, kde postupně probereme nejvýznamnější současné faktory a v závěru si je spojíme a shrneme.

Vývoj inflace

Snižující se inflace, resp. její návrat k normálním hodnotám, je pro ekonomiku pozitivní a může vyvolat akciový růst – investoři se uklidní, vrátí na trhy, firmy budou operovat ve stabilnějším prostředí a potenciálně (rychleji) růst. Proto je pro nás tato informace důležitá, abychom chápali, kam a jak se budou ubírat akcie (a ruku v ruce s tím i naše portfolia).

Zdroj: tradingeconomics.com
Celková inflace (CPI) v USA
Celková inflace v USA

Pozitivní zprávou pro trhy a ekonomiku bylo nejnovější zveřejnění inflačních dat Fedem. Index CPI (spotřebitelská inflace) klesl o 1 p.b. z 6 % na 5 %. I když 5 % je stále dost, je to přívětivý pokles. Index producentské inflace (PPI) klesl dokonce z 4,9 % na 2?7 %. Fed sice snižováním sazeb ještě nereagoval, ale vidina blízkého snižování sazeb je nyní reálnější než dříve. Což pro trhy může být silně pozitivní zpráva.

Mimochodem, proč v rámci zhodnocení akciového trhu nesledujeme ČNB a inflaci v Česku, která je daleko vyšší? Ačkoliv to není zrovna příliš vlastenecké, z pohledů akciových trhů je naše tuzemská ekonomika zanedbatelná a investoři ji příliš nesledují. Daleko více se přihlíží právě na USA.

Nastane ekonomická recese?

Nejprve se zjednodušeně podívejme, co to je recese, jak souvisí s inflací a proč je to pro investora důležitý faktor.

Recese je pro akcie strašák, investoři se v takovém nestabilním prostředí bojí investovat, protože právě jejich vybraná společnost může zkrachovat, tápou ve svých analýzách a mnohdy marně hledají vítěze takového prostředí. Zpravidla bychom pak očekávali pokles i světových indexů (právě do kterých prostřednictvím investičních platforem investujeme).

Určitě jste už někdy slyšeli, že Fed zvyšoval sazby a zatím se je rozhodl nesnižovat. Je to totiž takřka jediný nástroj v boji proti inflaci. Obecně řečeno, vysoké sazby tlumí ekonomickou aktivitu a také snižují inflaci. Dohromady to tedy znamená, že Fed může svým bojem s inflací vyvolat recesi.

Ještě se podívejme, jak může inflace souviset s recesí či HDP (ekonomikou). Vysoké sazby, jednoduše řečeno, zdražují peníze. Příkladně a velmi jednoduše si to můžete představit např. tak, že si firma nebude moct půjčit na nějaký projekt pro svůj rozvoj, a ten bude tak pomalejší. Méně efektivní podniky dokonce možná zkrachují. To z celkového pohledu na hospodářství může vyvolávat meziroční pokles HDP (tj. produkce ekonomiky). A to může znamenat příchod recese.

Fed si toho samozřejmě je vědom, avšak díky historickým zkušenostem nechce sazby snížit příliš rychle, aby se inflace opět nevrátila (historicky se to stávalo) a celkově se zdá, že se bojí více inflace než recese. Pro vás investory ale ani jeden z těchto dvou stavů není žádoucí.

Vy jako investoři tedy pamatujte, že čím déle budou sazby vysoké, tím hůře může dopadnou reálná ekonomika. Z pohledu investora bychom se z jedné pasti – vysoká inflace – mohli dostat do pasti druhé – ekonomická recese.

Vyplatí se tedy investovat i v současné době?

Snad vám odstavce výše nezněly příliš depresivně. To nebylo cílem. Smysl byl, abyste se zamysleli nad obtížností predikovatelnosti vývoje trhu. Nelze se jen podívat na současný směr trhů a očekávat, že to tak půjde dál.

Aby trh nyní pokračoval v růstu, mělo by dojít jednak ke stabilizaci inflace na úrovni inflačních cílů (konkrétně ČNB má inflační cíl 2 % ročně), jednak k umírnění úrokových sazeb centrálních bank a také by nemělo dojít k recesi (zejména ne výrazné a dlouhodobější recesi).

Není vyloučeno, že negativní scénáře nenastanou a přijde růst, ale abyste si mohli myslet na fantastické zisky, měli byste mít na paměti i tu opačnou variantu, kdy nastane pokles.

Mějte se na pozoru, pokud vám někdo slibuje, že ví, kdy přesně přijde akciový růst. To nikdo nemůže s jistotou vědět.

Pokud se shodneme, že nikdo z nás přesně neví, co bude, jak potom v takové době investovat? My jsme se rozhodli investovat tzv. pasivně. To znamená vkládat stále stejnou částku pravidelně každý měsíc, děj se co děj.

Statistika říká, že kdybychom se snažili své nákupy časovat, dosáhneme horších výsledků. A proto se o to nesnažíme. Věříme, že z dlouhodobého pohledu burza bude růst a zisky přijdou. Možná ne ještě nyní, ale jednou ano. Naším cílem je vytrvalost.

Mějte také na paměti, že burza má tendenci cca rok dopředu předcházet tomu, co přijde. Tedy růst za poslední kvartál ukazuje, že investoři jsou nyní celkově optimističtí a očekávají spíše stabilizaci ekonomické a politické situace. Toto očekávání se ale může rychle změnit, pokud přijde pokles HDP v Americe, rozostření a globalizace politického konfliktu aj.

Nezapomeňte ani na investiční horizont ani na dostatečnou finanční rezervu

Je nesmírně důležité, abyste při investování nepodlehli chamtivosti a skutečně investovali jen tolik peněz, kolik si skutečně můžete dovolit dostatečně dlouho postrádat – vždy podstupujete investiční rizika. Zachovejte si dostatečnou finanční rezervu.

Níže vám ukážeme, jak jsou na tom naše portfolia, a pokud tento seriál vidíte poprvé, možná budete překvapení – jsme ve ztrátě. My jsme ale svým způsobem rádi. Začali jsme v nejistou dobu, očekávatelně přišla ztráta, ale my vám díky tomu můžeme ukázat i odvrácenou stránku mince investování – tedy co dělat, když přijdou červená čísla.

Takže jsme po 21 měsících pořád ve ztrátě… Ale co budeme dělat se svými investicemi dále?

Opět zopakujeme, že stejně jako v našem minulém článku s výsledky předchozího kvartálu, stále jsme psychicky v pohodě, nepanikaříme a pokračujeme v naší strategii pravidelně měsíčně investovat stejnou částku.

Stále jsme přesvědčeni o tom, že za pár let či dokonce i měsíců toto rozhodnutí vyhodnotíme jako to nejlepší možné. Považujeme za důležité zachovat chladnou hlavu i v době volatility trhu, zejména pak v období výrazných ztrát. Po poslední kvartále pak také naopak i k prudkému růstu přistupovat s rozvahou a nestát se nenasytnými.

Tímto článkem vám nemůžeme a ani nechceme nic doporučit. Zejména z toho důvodu, že přesně neznáme vaši individuální situaci a finanční cíle či jiné záměry. Chtěli jsme vám ukázat náš přístup, naše názory či zkušenosti a ukázat, že i v současné době jsme vlastně naprosto v klidu, pokračujeme ve své strategii a těšíme se na to, co přinese budoucnost.

Je na vás samotných, co si z tohoto investičního seriálu odnesete a jak se k současné investiční situaci postavíte.

Jak se vedlo našim portfoliím od počátku až do 7. kvartálu našeho investování?

Vývoj našich portfolií uvidíte na následujícím grafu a také níže v tabulce. Na první příčce se, alespoň prozatím, stále drží Indigo. Portu rovněž zůstává na druhém místě, dále Finax a poslední Fondee. Pozitivní je, že na všech platformách jsme mezikvartálně snížili ztrátu. Stále jsme se nevrátili do zelených čísel, ale vývoj byl pozitivní.

Vývoj zhodnocení po jednotlivých kvartálech
Vývoj zhodnocení po jednotlivých kvartálech

Poslední příčku stále obsazuje Fumbi, které uvádíme pro srovnání tradičních akciových trhů a kryptoměn – investiční platforma Fumbi investuje do koše několika největších kryptoměn (narozdíl od ostatních platforem, které investují do akcií).

Vývoj zhodnocení a ztrát jednotlivých platforem po kvartálech
Vývoj zhodnocení a ztrát jednotlivých platforem po kvartálech

V případe této kryptoměnové investice byl vývoj silně pozitivní, kdy jsme se z předešlého kvartálu zvedali ze ztráty skoro 50 %. I když jsme ubrali 30 p.b. ze ztráty, stále jsme ale nepříjemných 20 % v minusu. Zkrátka i takto může vypadat investice do kryptoměn.

Shrnutí aktuální situace

Nováčkovi by tato situace měla dát zejména lekci v tom, že trh může ekonomickou situaci předcházet (obecně to bývá až o rok), že vývoj akcií je skutečně obtížné s nějakou větší přesností predikovat, že pasivní (pravidelné a dlouhodobé) investování dává smysl a že dopředu znát svůj investiční horizont je velmi důležité.

Pokud se vám náš seriál líbí, určitě ho bedlivě sledujte i dále, protože za 3 měsíce se na naše portfolia zase podíváme a opět si zhodnotíme, jak se nám vede.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
26
1

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎