Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(9) Testujeme investiční platformy: Opatrné investování zatím vítězí!

Publikováno
(9) Testujeme investiční platformy: Opatrné investování zatím vítězí!
Zdroj: DepositPhotos.com

Dva roky našeho investování utekly jako voda a my jsme tu s dalším dílem našeho seriálu, abychom zhodnotili výsledky a podívali se na nejvýznamnější novinky oblasti investičních platforem. Pojďme na to!

Poznámka

A co vlastně děláme? Investujeme do reálných portfolií naše vlastní peníze na několika investičních platformách s cílem srovnat jejich výkonnost a ukázat vám, jak to celé funguje.

Vývoj posledních dvou kvartálů nám ukázal zajímavou novinku, tedy že v krátkodobém či střednědobém pohledu může bezpečnější strategie fungovat jako daleko lepší cesta. Toho si lze všimnout z výsledků portfolia Indiga. Navíc přišla jedna velmi pozitivní zpráva z platformy Finax, na kterou se také podíváme.

Nechtěli bychom ale předbíhat, proto se pojďme podívat na všechno jedno po druhém.

Obsah článku

S jakými předpoklady jsme začínali?

Opět připomínáme, že pokud jste náš seriál zahlédli poprvé, bylo by vhodné podívat se na vstupní parametry investic, stručnou charakteristiku platforem a další důležitá data zadávána při zakládání účtů na srovnávaných investičních platformách.

O tom se dočtete v našem prvním dílu. Pokud jste jej zatím nečetli, rozhodně jím začněte, než se pustíte do pročítání aktuálního dílu.

Vývoj nejsledovanějších akciových indexů

Od Nového roku se akcie vezou na až překvapivě optimistické vlně. Konkrétně index S&P 500 si polepšil o 14,55 % a index Nasdaq 100 dokonce o 37,61 %. Zmiňovaný index Nasdaq 100 je zaměřený více na technologické akcie a v minulém roce naopak ještě více klesal, než šířeji orientovaný S&P 500.

To je rozhodně silně optimistický růst, který byste z opatrnostních důvodů možná neměli považovat za standard ani očekávat, že takto to bude dlouhodobě.

Aktuální cena
Změna
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání

Je čas k opatrnosti? Vývoj inflace není tak pozitivní, jak by se mohlo zdát

V médiích už, zdá se, jakoby poněkud upadal zájem a velké téma inflace, které dříve kolovalo ve velkém. Mohlo by se tak na první pohled zdát, že už jsme z nejhoršího venku – A dost možná také ano.

Jenže při detailnějším pohledu na inflaci zjistíme, že tzv. jádrová inflace tu s námi stále je v poměrně velké míře. Jak ukazuje následující graf. To je fakt, který může způsobit, že růst úrokových sazeb udávaný centrálními bankami neskončí tak rychle, jak jsme si vysnili.

Pro úplnost dodejme, že vysoké sazby působí negativně na ekonomiku a mohou vyvolat či umocnit hospodářskou recesi, která je pro akcie silně negativní a může vyvolat jejich pád.

Zdroj: tradingeconomics.com
Jádrová inflace v USA (PCE)
Jádrová inflace v USA (PCE)

Nastane ekonomická recese? Podle výnosové křivky klepe na dveře!

To, zda má přijít recese, v minulosti velice efektivně předpovídala tzv. výnosová křivka, kdy, pokud nastalo její převrácení, resp. přesněji řečeno těsně po jejím navrácení do normálu, došlo do několika měsíců k recesi. Všimněte si na grafu níže, že k recesi došlo takřka vždy v posledních několika desítkách let v momentu, kdy se převrácená výnosová křivka vrátila zpět do normálu.

Tento indikátor je velice silný, a dokonce předběžný, proto pokud s touto tématikou nejste obeznámeni, určitě využijte našich dalších edukativních článků, kde vás seznámíme s výnosovou křivkou i její inverzní podobou.

Zdroj: realinvestmentadvice.com
Kombinace spreadů jednotlivých výnosů.
Kombinace spreadů jednotlivých výnosů

Vyplatí se tedy investovat v současné době?

Tak trochu ve shodě s předchozím kvartálem našeho seriálu možná zníme poněkud depresivně, ale chápejte, že se vás snažíme varovat před přehnaným optimismem, že tento růst bude trvat “věčně” a také před nepříjemným pocitem, že vám “ujel vlak”.

Nic neroste do nebes. I když může optimistická nálada trvat i dále, může se zase rychle obrátit a přijde další nepříjemný propad. Predikovat trhy je skutečně obtížné a v čím kratším horizontu (např. měsíců či méně) bychom se o to snažili, tím méně pravděpodobně se trefíme. Přesto ale neztrácíme víru ve svět a finanční systém. Proto se nebojíme investovat i v současném tržním rozpoložení.

Mějte se na pozoru, pokud vám někdo slibuje, že ví, kdy přesně přijde akciový růst. To nikdo nemůže s jistotou vědět. Obtížnost a praktickou nevýhodnost tzv. časování investic ilustrujeme v našem dalším článku.

Pokud se spolu shodneme na optimistickém dlouhodobém pohledu, tedy že např. za 10, 20 nebo 30 let očekáváme, že akciové trhy budou daleko výše než dnes či za 5 let, dává asi smysl investovat pravidelně na měsíční bázi, třeba jako my. Stejně jako v předchozích dílech vám chceme ukázat, že si zachováváme chladnou hlavu, trhů se nebojíme.

Co když přijde propad? Pak ho přivítáme s otevřenou náručí a budeme nakupovat “se slevou”, abychom umocnili své budoucí zisky někde v dáli. To považujeme za správný přístup a věříme, že nám přinese zajímavé dlouhodobé zisky. Je potřeba být hlavně trpělivými a ne chamtivými. 

K tomu je stoprocentně nutné dodržet dostatečně dlouhý investiční horizont a uchovávat si potřebnou finanční rezervu. Bez těchto 2 věcí určitě nemá smysl myslet si, že investujeme, protože by se jednalo takřka o hazard, kdy to “možná vyjde, možná ne”.

Jak se vedlo našim portfoliím v prvních 2 letech našeho investování?

Vývoj našich portfolií vidíte na následujícím grafu a také v tabulce.

Od 3. kvartálu jsme poměrně ve ztrátě. Není se čemu divit, situace na trzích byla (a stále je) velmi nejistá. V takové době akcie prudkým růstem obvykle zrovna neoplývají. Od začátku letošního roku ale přesto přišla trochu překvapivě silná vlna růstu, jak jsme uvedli výše v tomto článku. Výsledkem je, že již jsme téměř zpátky na svých vkladech a téměř celá ztráta byla odmazána.

To je rozhodně příjemné a kdyby trend pokračoval, možná začneme i slušně vydělávat. Je ale na místě nebýt chamtivými, nikde není dané, že optimismu potrvá. Mějte proto i vy na paměti rizika, která stále visí ve větru a že se v jejich důsledku může trend rychle obrátit a přijde další ošklivý pád (válka, inflace, recese, vysoké sazby…).

To jsou zkrátka rizikovost a volatilita akcií v praxi. Bez toho to nejde a jiné to nebude. Pokud vám takový stav nesedí a stále jej nedokážete rozdýchat, možná investování na akciovém trhu prostě není pro vás a měli byste hledat klidnější alternativy.

A jak si konkrétně vedou jednotlivé platformy? Na první příčce se stále drží Indigo. Portu rovněž zůstává na druhém místě následováno Finaxem a Fondee. I když jsme se stále úplně nevrátili do zelených čísel, opět se nám povedlo odmazat část ztrát z předchozích kvartálů a to bereme pozitivně.

Vývoj zhodnocení po jednotlivých kvartálech
Vývoj zhodnocení po jednotlivých kvartálech

Pro srovnání tradičních akciových trhů a kryptoměn máme v portfoliu zařazenou také kryptoměnovou investiční platformu Fumbi. Investiční platforma Fumbi investuje do koše několika největších kryptoměn. V případě této kryptoměnové investice byl vývoj silně pozitivní, jenže jsme se léčili ze ztráty přes 50 %. Stále jsme tak téměř 10 % v mínusu. Mimochodem, zde na Finexu máme i pravidelně monitorované kryptoměnové portfolio. Více o něm se dozvíte zde.

Vývoj zhodnocení a ztrát jednotlivých platforem po kvartálech
Vývoj zhodnocení a ztrát jednotlivých platforem po kvartálech

S opatrností nejdál dojdeš?

Velice zajímavé je, že na první příčce se už několikátý kvartál v řadě dostalo Indigo, kde jako v jediné z platforem máme i dluhopisy. I když jsme na každé z platforem zvolili co nejrizikovější akciové portfolio, zde jsme stále museli nechat alespoň kousíček dluhopisů. Nyní ale hrají v náš prospěch!

Pokud nejste zrovna odborníky na dluhopisy, stačí vědět, že zjednodušeně řečeno jsou jakýsi “bezpečný přístav“. Zpravidla dosahují nižších výnosů než akcie, ale také nejsou tolik volatilní (nezažívají tak rychlé a hluboké propady ani růsty na ceně).

A právě to se nyní vyplatilo. Zatímco akcie se hodně propadly, dluhopisová složka Indiga pomohla stabilizovat portfolio a nyní je Indigo jako jediná srovnávaná platforma v zisku. Můžeme se tak podívat na pozitivní efekt diverzifikace v praxi.

Celkové zhodnocení jednotlivých investičních platforem od začátku investování
Celkové zhodnocení jednotlivých investičních platforem od začátku investování

Z dlouhodobého hlediska bychom předpokládali, že takové portfolio dosáhne menších výnosů, ale nyní z krátkodobého či střednědobého horizontu 2 let je jednoznačně nejlepší. To může být inspirace pro vás, naše čtenáře, kteří ještě nemáte tolik zkušeností a raději byste sáhli po bezpečnější variantě. Nicméně i ostatní platformy také mají méně rizikové varianty, stačí nezvolit nejvyšší rizikovost.

Finax se dal správným směrem?

Dle svého oficiálního prohlášení Finax zrušil 1% vstupní poplatek z každého vkladu pod ekvivalent 1 tis. EUR. To je za nás velice vítaná změna a podle nás Finax rozhodně šel správným směrem. Bohužel tato změna vstoupí v platnost až od 1. 7. 2023, tedy zatím ji nemůžeme na svých vlastních vkladech potvrdit, vůbec ale nečekáme, že by se tak nestalo.

Je ale škoda, že tato změna přišla až po 2 letech našeho investování. Tím portfolio na Finaxu utrpělo a rozhodně bude muset dohánět náskok, který tím ostatní platformy získaly. Údajně ale mají speciální, patentovaný systém rebalance portfolia, který by měl údajně přinést lepší zhodnocení. Zatím tak jen s mírným náskokem před Fondee zůstává Finax na předposlední příčce mezi akciovými investičními platformami.

Anketa

Již hlasovalo 485 čtenářů
Kterou investiční platformu využíváte?

Portu

187 hlasů (38.6 %)

Fondee

43 hlasů (8.9 %)

Finax

38 hlasů (7.8 %)

Indigo

49 hlasů (10.1 %)

Fumbi

25 hlasů (5.2 %)

Shrnutí

Rudá a depresivní nálada je nyní pryč. Všechno roste a my jsme se díky pravidelnému investování na měsíční bázi svezli také, aniž bychom to dokázali přesně predikovat. Nyní sice stále investujeme pravidelně i nadále, ale myslíme také na to, že po rychlém růstu může přijít stagnace, či dokonce pád. Ničím z toho se ale nenecháme rozhodit a hodláme investovat i nadále.

Poznámka

Pokud se vám náš seriál líbí, určitě nás bedlivě sledujte, protože za 3 měsíce se na naše portfolia zase podíváme a opět si zhodnotíme, jak se nám vede.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
24
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (9 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Michal Krofta

Osobně mám Portu i Indigo,
investuji také stejně částky,
na Portu se mi libi možnost zafixováni za nižší poplatek za obhospodařování , mám tam i ucet pro syna s nižším poplatkem a na Indigu funguje takzvaný kreditní úrok, který naskakuje kazdy měsíc, když jsem volal na podporu, informovali mne, že hotovost nechávají úročit (jako na sporicim uctu), to je zajímavé, doporučoval jsem to i na Portu podpore😀, tak uvidíme.
Mimochodem Indigu jsem také doporučoval na podpoře nižší poplatek, při zafixovani(podobně jako u Portu), tak take uvidime😀.
Jinak vaše porovnání investičních platforem se mi líbí a sleduji ho.

Ing. Patrik Kudláček

Díky za sdílení zkušeností. Osobně mám také účty na obou platformách, ale zejména kvůli nižšími poplatku preferuji Portu. Nicméně doufám, že vaši “rada” ohledně kreditního úroku bude mít na Portu úspěch :-)

Jaromír Tomšů

Nechápu, proč vychvaluje IndiGo. Po dvouletém pravidelném investování jsem 7% ve ztrátě. Opravdu chytrý algoritmus

Redakce Finex

Jaromíre, díky za komentář. Vypadá to ale, že možná úplně přesně nerozumíte tomu, jak tyto platformy fungují. Nejsou to zázračné mašinky, které vám bez rizika znásobí peníze (ačkoli i takové na internetu jsou, avšak v drtivé většině jsou to podvody, takže na takové sliby pozor).

Doporučujeme proto přečíst naši recenzi Indigo, případně vysvětlující článek o těchto platformách. Bohužel – když padá celý trh – platforma jako taková za znehodnocení svým způsobem nemůže. Jen vám dodává přístup na trh, který se “jako na potvoru” zrovna v období, ve kterém jste měl zainvestováno, propadl. Dlouhodobě však prokazatelně roste a, jak popisujeme v našich článcích, je třeba být trpělivý a nenechat se odradit.

Jarda Sadílek

Investuji na XTB,Degiro, Amundi (podílové fondy) Trezor crypto BTC a eth

Jaroslav Kodet

Dobrý den, v tabulce zhodnocení je chyba, která je zřejmě i v předchozích dílech. V 1Q Portu má být 2978,- Kč, Fumbi 4385,- Kč.

Ing. Tomáš T

Máte pravdu. Děkujeme za upozornění pozorného čtenáře. Nyní již opraveno.

Jaroslav Kodet

Opravíte prosím i předchozí díly ?

Ing. Tomáš T

Samozřejmě. Již jsou opraveny i ty. :-)

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎